METERIZI

Tako se, naime, zvala “sprava” za nosenje rucka, ili ti “toplog obroka” kako se danas, malo modernije, kaze.U neka starija vremena nasi ocevi i djedovi, trudbenici, cinovnici, ucitelji, drumski radnici nisu imali obezbjedjeno jelo u vrijeme pauze pa je zato bila zaduzena domacica ili najstarija kcerka da babi na poslu pripremi jelo, a nosio ga je obicno najmladji clan porodice.

il_570xN.461818393_31tr

Obicno se pripremi kakva vruca corba, dva tri zvrka pite, na gornji raf salata, a na zadnji zahlada (mlacenica ili hosef) sa strane se zadjenu kasika, viljuska i noz, da se djetetu u ruke i…sprint, da babo ne ceka. Znalo se tako desiti, u vrijeme poledica da i djete i rucak odlete u helac pa su nastajale price i anegdote koje su se godinama prepricavale, a poneko, kao Borac Hagara, jer je placuci sto je prosuo babin rucak, na pitanje radoznalih zafrkanata:”A sta je bilo za rucak?”, ljutito odgovorio:”Ma…GraHHH! Ko veli, da je kakvo drugo jelo bilo ne bi mario, ali grah, jos s mesom… Junak ove anegdotice i dan danas nosi nadimak “Hagara”, sto na satrovackom znaci grah.

posude-nosenje-hrane-duplim-stjenkama-slika-30556516
Klinac(donosilac) je morao pricekati dok babo jede (usput mazni koji komad pite), da meterize vrati kuci. Meterizi su,inace, bili aluminijumski, lagani, a nisu se mogli lako ni slupati kad bi kakav hrsuz tresno na sokaku. S rastom standarda trudbenicima su gradjene menze, restorani drustvene ishrane, pa su tako nasi mili meterizi zavrsili u podrumu (ili su usli u istoriju) ili su sluzili da se cuki u avliji sta metne sto bi ostalo od rucka.

posude-nosenje-hrane-duplim-stjenkama-slika-30556512

Be the first to comment

Leave a Reply