www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: August 15th, 2018, 5:48 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 9 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: HADIS
TekstNapisano: Januar 13th, 2011, 12:35 pm 

Tekstovi: 13163
ALLAH JE MILOSTIV I VOLI MILOSTIVE

Od Ebu Hurejre, radijallahu 'anhu, se prenosi da je rekao: „Čuo sam Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, kako kaže: „Allah je učinio da Njegova milost bude od stotinu dijelova. Zadržao je kod Sebe devedeset i devet, a na Zemlju je spustio samo jedan dio. Od toga dijela potiče i samilost među svim stvorenjima, pa čak i kada životinja podigne svoju nogu bojeći se da nenagazi svoje mladunče.“

Allah posjeduje dvije vrste milosti, ona koja je sveobuhvatna i koja je dar svim ljudima u ovosvjetskom životu (er-Rahman - Svemilosni), i ona koja je namjenjena isključivo vjernicima na Ahiretu (er-Rahim - Samilosni).

Ko nije bio milostiv, neće mu se milost ukazati! Allahovu milost će zaslužiti samo oni koji su bili prema drugima milostivi! Tome nas uči ovaj hadis! Upravo ljudska dobrota, nježnost i sažaljenje prema svim stvorenjima doprinose pojavi Allahove ljubavi i milosti, ali i ljubavi svih ljudi prema milostivom. Analogno tome, grubost i osorost donose suprotne i neželjene rezultate!

Od Aiše, radijallahu 'anha, se prenosi da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, rekao: „Ispravno postupajte, nepretjerujte i obveseljujte druge, jer nikoga u Džennet neće uvesti njegova djela! Rekoše: Zar ni tebe o Allahov poslaniče? Reče: Ni mene, osim ako me Allah obaspe sa Svojim oprostom i milošću!“

Nazad na vrh

Naslov: Re: HADIS
TekstNapisano: Januar 14th, 2011, 11:17 am 

Sta znaci rijec hadis u arapskom jeziku?
Nesto novo ili novost

Koliko je hadisa preneseno od poslanikove zene Aise r.a...?
2 210 hadisa

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 14th, 2011, 11:26 am 

"Najbolji medju vama je onaj koji je najbolji prema svojoj porodici, a ja sam od vas najbolji prema svojoj porodici. Zene nije postivao osim onaj ko je plemenit, a nije ih ponizavao niko osim zlikovac." (hadis biljezi Ibnu Asakir, sahih hadis)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2011, 12:00 pm 

" Ko želi da mu se nafaka uveca i da mu se život produži, neka pazi i redovno posjecuje svoju rodbinu ."

Allahovom Poslaniku (sallallahu ‘alejhi ve selleme,) došao je jedan covjek i upitao ga: ‘O Allahov Poslanice! Ko je najpreci za moje lijepo druženje i ponašanje prema njemu?'Alejhisselam rece: 'Tvoja majka.' Covjek tada rece: ‘ Ko poslije nje?' 'Tvoja majka', odgovori on. 'Ko poslije nje?', ponovo upita covjek. 'Tvoja majka', ponovo odgovori Alejhisselam. Covjek ponovo upita: ‘ Ko poslije nje?'Alejhisselam tada rece: 'Tvoj otac' "

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 25th, 2011, 9:42 am 

Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.
''Zeli ljudima ono sto zelis i sebi.''
''Izvrsi emanet prema onome ko ti ga je povjerio i nemoj iznevjeriti onoga ko je tebe iznevjerio.''
''Allahu je najdrazi Negov rob koji je najljepse naravi ( ahlaka, ponasanja )''
''Budi milostiv prema onima koji su na zemlji (tj. Allahovim stvorenjima), smilovat ce ti se onaj koji je na nebesima.''
"Stid i iman idu jedno uz drugo (povezani su i spojeni) pa kada jedno od njih dvoje nestane, nestane i drugo.''
''Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim zenama.''
''Najbolji muslimani su oni od cijih su ruku i jezika postedjeni i mirni ostali muslimani.''

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 2nd, 2011, 10:42 am 

Najrasprostranjeni lažni i veoma slabi hadisi među muslimanima

"Ko nakon moje smrti prilikom Hadždža posjeti moj kabur kao da me posjetio za vrijeme mog života". (izmišljen)
"Tražite znanje pa makar i u Kini".
"Da nije Muhammeda ne bi stvorio Adema, niti bi stvorio Džennet i Vatru". (izmišljen)
"Allahovo znanje o mom stanju je dovoljno da ne upućujem dovu Njemu"
"Kada ste u nedoumici tražite pomoć od stanovnika kaburova"

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 2nd, 2011, 10:44 am 

"Ono sto volis da ljudi cine tebi, cini i ti njima, a ono sto mrzis da ti se cini, ne radi ni ti nikom drugom." (Taberani)
"Najveca kamata je vrjedjanje casti."
"Najbolji musliman je onaj od cijeg jezika i ruku su spaseni ostali muslimani."
"Najjaci od vas je onaj koji najvise vlada sobom kada je srdit."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 22nd, 2011, 11:06 am 

''Prva stvar za koju ce covjek polagati racune je namaz, a prva stvar zakoju ce se suditi u odnosima medju ljudima je ubistvo'' (Proljevanje krvi). Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.

''Allah, dzelle sa'nuhu, ne gleda vas izgled (vanjski lik), niti vase imetke i bogatstvo, nego gleda vasa srca (bogobojaznost i iman) i vasa djela.'' Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 21st, 2012, 2:22 pm 

"Pogledajte u one koji su niži od vas, a ne u one koji su viši od vas, to je najbolji način da izbjegnete omalovažavanje Allahove blagodati prema vama."
"Požurite sa dobrim djelima, jer će se pojavljivati smutnje koje će nastupati kao dijelovi mrkle noći; čovjek će osvanuti kao vjernik, a omrknuti kao nevjernik, ili će omrknuti kao vjernik, a osvanuti kao nevjernik - prodavat će svoju vjeru za dunjalučke stvari."
Poslanik s.a.w.s. kaže: „Ko pomiluje glavu siročeta – radi Allaha dž.š. – za svaku
pomilovanu dlaku će mu se upisati po jedno dobro djelo, a ko se bude na
pravi način starao o siročetu ja i on ćemo zajedno biti u džennetu –
kao ova dva prsta!“
"Neće biti Sudnjeg dana sve dok se ljudi ne počnu natjecati u izgradnji visokih građevina!" (Buhari)

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 9 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: