www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Oktobar 31st, 2020, 1:08 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 92 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Ramazan
TekstNapisano: August 20th, 2009, 10:47 am 

Tekstovi: 2730
Selam Alejkum (Mir s tobom, mir s vama)

Sutra 21.08. je prvi dan ramazana, mjeseca posta, pa svim muslimanima, posebno vjernicima i
svim onima koji su nanijetili da poste, unaprijed čestitam:

Slika

'RAMAZAN ŠERIF MUBAREK OLSUN'.

Mi koji nismo 'pravi' vjernici, a kličemo se muslimani, jer ima i takvih, pa nije ih red odbacivati,
onih koji su zasnovali porodice sa članovima drugih nacionalnih zajednica i nacionalnosti, koji
pored toga održavaju svoje običaje, vole vjeru, i kada im je drugi negiraju, posebno iz redova
svoje vjere, da ne govorimo o onima koj se vole izdići kao 'muslimani nad muslimanima', što
nije red, a posebno kada dođe iz usta onih koji su tu da uče o vjeri, naići će uvijek na retke,
da to što čine, nije fino.

Ramazan nije samo mjesec posta, on je mjesec, kada se čovjek više okreće vjeri, živi i osjeća
je intenzivnije, nego li običnim danima, pa je adet, da čovjek pročita koju suru iz Kur'ana, ode
u džamiju, da familijom živi u skladu sa vjerskim običajem, iftari i duhovno se uzdigne na viši
nivo vjerske svjesti, poimanju sebe, svijeta oko sebe, osjeti blizinu srodnih duša i blizinu Boga.

Onima koji 'nisu pravi vjernici', da barem u vrijeme mjeseca posta, ne konzumiraju alkohol!

Ono što treba da se zna, jeste, da čovjek ostaje čovjek, da si ne uzima ekskluzivno pravo, time
što je vjernik, da je, Bože me oprosti, 'nešto više' od drugih oko sebe, već da bude ono što
je sam izabrao, što sam želi i hoće, druge da razimije i ne prebacuje, jer samo Bog zna, zbog
čega se drugi ponašaju drugačije, da ne bude sud i sudija, jer zna se ko takvu ulogu ima!

Svima Vama, želim Mir u kući, ugodne praznične dane, da ih provedete u miru i slozi!

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 20th, 2009, 12:57 pm 

Tekstovi: 10152
RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUM

Svima onim koji se raduju dolasku ovog mubarek mjeseca da bude sretan,bericetan i da ga provedu u zdravlju i veselju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 20th, 2009, 8:01 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5881
Pitao ja ovdasnjeg imama (kelnskog) kad bi bilo najpozeljnije prestati piti uoci Ramazana,dan,dva ili heftu...?Odgovor mi efendija hitar dade:"Trista i sesdeset pet dana prije pocetka Ramazana."
A moj rahm.otac je imao obicaj reci:postiti,ili ev.ne piti uz Ramazan,a ne obavljati propisanih pet molitvi je isto sto i cuku svezati i nedati mu da jede i pije(loce).Mozda izgleda prosto receno,ali u Isllamu nema" moze vako,a i onako".Ili jesi ili nisi.A biti musliman je velika zrtva,zaista,zato one koji vjeruju,a vjeruju u veliku nagradu,i ceka bolji zivot na onom drugom,boljem ,svijetu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 20th, 2009, 9:23 pm 

Tekstovi: 2097
Ramazan Serif Mubarek Olsun

A sto se tice toga "ili jesi, ili nisi", u potpunosti se slazem. Samo sto je danas moda, da se pokusava pokazati da "jesi" po bilo koju cijenu. Iako je vjera uvijek bila i bice stvar pojedinca, ali....

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 3:44 am 

Tekstovi: 3246
Slika

Vrata dobra su brojna, pred svakim su muslimanom sirom otvorena, samo je potrebna cvrsta odluka i dobra volja! Mnogo je drugih argumenata koji potvrdjuju vrijednost mjeseca ramazana i njegovo mjesto kod muslimana, i to su stvari vecinom nama poznate, ali je malo onih koji razmisljaju o velicini obecanih i spomenutih nagrada. Pa zar ne bismo trebali biti zahvalni Allahu na svim blagodatima koje uzivamo: uputa na prvom mjestu, mir, sloboda, zdravlje, sigurnost, posjedovanje uvjeta za post.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 11:38 am 

Tekstovi: 13163
I ja želim svim muslimanima mubarek Ramazan. Postili ili ne, neka bar osjete ljepotu ovog mjeseca. Vama u dijaspori to je teže nego nama ovdje, ali ako se budete bar malo više sastajali i to će biti dosta. Lično, meni je ovo najbolji mjesec u godini jer se najviše sastajem sa familijom i prijateljima, a to me čini sretnim.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 11:47 am 

Tekstovi: 2730
Dobro si moj Shana. Fino napisano. To je i u redu. Tvoje pisanje izazva kod mene nekako, malo jače emocije, koje izazivaju daleko dalje misli, koje ne bih očekivao, niti prizivao, posebno ne na današnji dan. Prvi dan je Ramazana, pa ne bih naširoko, a trebalo bi. To je mjesec koji čovjek treba da posveti sebi i vjeri. Mjesec je to i sabura i posta !

Sjećam se i vremena, kada je bilo dozvoljeno da se na dan posta smjelo pušiti, (dok mi je dedo bio živ, tako je bilo !), pa kasnije bi i zabranjeno !
Nikada nisam saznao zašto je to bilo tako ?! A, ne bih u to, da li se smjela i kafa, pa i to bi ukinuto. Ako je tako, ja sam onda cijele godine na postu ! :)

Na stranu ono, naravno, što Šele reče, ništa od tog, bez pet vakata ! I, to je istina !

Opet...vrata su širom uvijek otvorena..! I, to je istina !

Ovi navodi me podsjetiše na nekoliko stvari iz svijeta druge mudrosti, iz svijeta filozofije, posebno o onim tezama « Spora o stvarnosti ili nestvarnosti mišljenja ».

Dodaću samo još jednu, « da svako učenje, pa i ono materijalističko učenje o promjeni okolnosti i vaspitanja zaboravlja, da ljudi mijenjaju (trebaju i u najmanju ruku morali bi mijenjati) okolnosti i da sam vaspitač mora biti vaspitan ! »

To me vrati Bosni…i, ne samo njoj...!?

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 21st, 2009, 1:40 pm 

Tekstovi: 10152
Ja na sve gledam ovako.
Onaj ko istinski vjeruje i takav nijet dadne Onom u cije ime to cini je dovoljno.Ljudski propisi i tumacenja su potpuno druga oblast.Ljudima mozemo a i nemoramo vjerovati da bi bili vjernici.
Samo On zna kome je gdje mjesto.

P.S.Jos prije rata Uzeir Oprasic se kleo da nikada nije vidio nagu svoju zenu.Tada je vec bio oko 30 godina u braku i jos veli"Ko da joj kaze da je voli???".I jos su zajedno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 3:39 pm 

Sredina Ramazana!

Nista ljepse nit milije, od Bozijih divnih dana, to je mjesec ramazana. Svaki put kad se dublje utopim u mubarek mjesec - osjetim se cudno zadovoljnim i sretnim. Nekako mi cak i stvari, koje su nekad padale tesko, izgledaju lagahne i jednostavne...Taj mir u dusi i zadovoljstvo u srcu ne moze zamjeniti nikakav drugi osjecaj... Osjecaj odricanja od zalogaja, suzdrzavanje od svake hrdjave misli ...govora ...postupka... Da covjek bude vise insan pa da "razumije"..da cuje* i vidi* sto treba…Izgradimo svoju dusu kroz ibadet i mala i velika odricanja, te shvatimo ovaj mjesec kao
najvrijedniji poklon kojeg smo dobili Allahovom miloscu, a ne necijom zaslugom...
Daj nam dragi Boze snage, da u postu istrajemo, da bajram docekamo, da se poslije ne kajemo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 3:44 pm 

Trudimo se da nam iftari budu onako"posebni"...ramazanski...ali ne zaboravimo da sve to zacinimo ljubavlju, mehkocom srca, zajednistvom i umjerenoscu, te da ne zaboravimo da se cuvamo ispraznog govora i ponasanja....
Pokusajmo uljepsati ove dane i sebi i drugima... Srdacan osmjeh moze biti vrijedna sadaka.
Ne zaboravimo jetime u Bosni, stare i nejake....i sve one potrebne' koji su zapali u nevolju...

Kome pripada zekat i sadaka?
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=gwnVdIbO3Q8

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 7:18 pm 

ShANA je napisao:
Trudimo se da nam iftari budu onako"posebni"...ramazanski...ali ne zaboravimo da sve to zacinimo ljubavlju, mehkocom srca, zajednistvom i umjerenoscu, te da ne zaboravimo da se cuvamo ispraznog govora i ponasanja....
Pokusajmo uljepsati ove dane i sebi i drugima... Srdacan osmjeh moze biti vrijedna sadaka.
Ne zaboravimo jetime u Bosni, stare i nejake....i sve one potrebne' koji su zapali u nevolju...

Kome pripada zekat i sadaka?
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=gwnVdIbO3Q8

Odgovor kome treba dati vitre. Nema druge!

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 15th, 2009, 12:53 pm 

Neki dan iftar kod rođaka Hurem Fuada na vikendici.

Slika

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 92 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 4 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: