PROBLEM PRUŽANJA POMOĆI NEMOĆNIMAPrilog o Adnanu iz Osova, je dobar prilog ovoj stranici, bez sumnje.
Čovjek može krenuti od samog naslova u kome je ‚mogućnost kombinacija’ neizmjeran.
„Zašto smo ovakvi?!“, se može pretočiti u „Zašto je svijet ovakav?!“, „Zašto su oni ovakvi?!“ i t.d.
Odgovor se može potražiti u zakonu prirode, zakonu sile, Kur’anu, zakonima i Ustavu, normalnoj društvenoj komponenti, ljudskosti, (ne)funkcionisanju države, nekog sistema..?!
Sve je moguće, a na kraju - čovjeku je, zapravo - mnogima je, poput našeg Adnana, potrebna pomoć, a zima je na pragu!
U religiji, čovjekovo nije da se pita, jer odgovor je poznat, zbog čega, odgovor ima na svako – zašto? Ako je odgovor onaj, što čovjek misli da jeste, osim volje Svevišnjega, pomoći nema, ne samo jednom, već većini ili bolje reći, svima, ostalima – kako želite.
Uzmimo, pomogne se (ako Bog da!) Adnanu, zar se ne treba upitati, koliko je još Adnana? Koliko je porodica koji nisu u stanju da nahrane svoju djecu.
Koliko je starih, nemoćnih, bolesnih, koji leže negdje zaboravljeni, za koje, za razliku od Adnana, ne znamo?!
Zaboravljeni od društva!
Ko će njima pomoći?
Ko će pomoći (i pomaže?!) borcima, njihovim porodicama, onima koji su u odbrani za državu, koji su dali noge, ruke, sve! Danas leže zaboravljeni, bolesni bez i jednog novčića primanja! Bez stanova! A, o školovanju njihove djece, da ne govorimo. A, zovu ih – heroji!?
U državu BiH , ako je današenjem izvještaju u ‚Dnevnom avazu’ vjerovati, ušlo je više pomoći nego što je to slučaj ukupne pomoći za Njemačku i Japan zajedno, poslije Drugog svjetskog rata!!!
(Link:
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktuelno/u-bih-nakon-rata-ulozeno-vise-nego-u-njemacku-i-japan-iza-ii-svjetskog-rata).
Zašto pitanje ne bi bilo:
Gdje su pare?
Gdje je ta silna pomoć?
Gdje su te grdne milijarde ?
Milostinje onda, ne bi imalo smisla tražiti !
Svako malo, pa pročitamo da je na ‘dobrotvornom sijelu’ sakupljeno na stotine tisuća nečega.
Nije li pametnije…ali o tome, šta je pametnije, a šta nije, gledamo svaki dan po Bosni.. ?!
Da, ne bi bila potrebna nikakva milostinja, već bi država bila toliko jaka, da svojim resursima pruži pomoć tamo, gdje je ona stvarno i potrebna !
(Međutim, sistem plavih koverti je ipak privlačniji ?!).
Opet se očekuje od « malog čovjeka », njegove milosti i milostinje, da se njegovim ličnim merhametom, uzme ‘ostatak njegovih ostataka’ i tako odupre “prstu sudbine” i pomogne pojedincima, zaboravljajući da su se ‘drugi pojedinci’ obogatili na « tuđoj nevolji », gradeći građevine ‘svakakva oblika’, za koje riječ ‘pojedinac’, ‘neko u nevolji’, ‘narod’, jeste zapravo samo imaginarna riječ i fraza, ništavna kategorija, koju eto, samo ‘mali’ tu i tamo spomenu, a zapravo, na takav način se slabi njegov ionako ‘dobro napadnut’ kućni budžet.
Ovakvim načinom, pomaganjem, tu - pa onda tamo, samo se « krpe » društveno-sistemske rupe ili čak i ‘već određene sudbine’, glavni problem ostaje nerješen, ako ne postaje još i veći. Dakle, pokušaj rješavanja problema je samo površinsko poliranje, a ne (istinski) i dubinsko rješenje problema.
Na kraju, možda zvuči ‘prejako’, ali nije pretjerano reći, ako država nije u stanju da učini ono šta joj je dužnost, kako može nekolicina onih, uvijek istih, koji se pozivaju na davanje pomoći, jer u Adnanovom slučaju, milostinja bi bila stvarno odvratna riječ !
U sjećanje mi opet dođu slike, porodica čiji su očevi pobijeni ili poginuli, a oni prepušteni sami sebi, dok drugi imaju više nego što je potrebno za čitave generacije svojih potomaka. Zna se kako su se obogatili, a danas se nazivaju još i vjernicima ! dok nam Adnani i slični njemu, posebno oni koji imaju još i malu djecu, nemaju šta da jedu !
Konačni postulat jeste, da treba prestati sa poimanjem « davanja milostinje » i preuzimanje problema u vlastite ruke, ono što je dužnost države i sistema ! a ne volje i vjere, a naziva se državna obaveza pružanja i davanja pomoći, koja je u svijetu, pa i kod nas poznata, ne samo kao pojam, ali eto, nešto ne funkcioniše !, pa da se opet ne pitam - zašto ?!
Prof. Hamdo Čamo