www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 12th, 2021, 5:07 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 70 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ROGATICA, PERIOD AGRESIJE
TekstNapisano: Septembar 2nd, 2009, 12:10 am 

Tekstovi: 2730
Dodatak..

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 2nd, 2009, 12:12 am 

PREGLEDNA KARTA, SVIIH SNAGA NA PODRUČJU

Slika

Karta T2

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 2nd, 2009, 2:15 am 

Tekstovi: 10155
Male ispravke.
Dio Titove ulice u kojoj su bili nastanjeni srbi zvali smo Karamfil Mahala.
U hronologiji se navodi da su punktevi bili na Stjenicama,Sastavcima itd.
Na Han Stjenicama punkt sa naoruzanim ljudima u uniformi JNA postavljen jekoliko se ja sijecam 4.Aprila'92 i na njemu je kontrolisana komunikacija prema Sarajevu.
Na Sastavcima je postavljen takav punkt poslije pada visegrada i ulaska uzickog korpusa u taj grad i mislim da se to desilo 13.Aprila i na njemu je kontrolisana komunikacija prema Gorazdu i Visegradu.
Punkt na Sjeverskom(prema Zepi) i Pesuricima(prema Medzedzi) je vrsio kontrolu jos od druge polovine Marta.
Ovdje je rijec o punktevima koji su javno postavljeni.Oni kao u Zaganovicima i Matinom Brdu su se kao krili.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 2nd, 2009, 2:23 am 

ZELE, ja ne mogu znati ispravnost napisanog u hronologiji, ako ona nije ispravna, tu ste, nije nikakva sramota znati.
pa, ćemo ako bog da, naknadno postaviti tekst onakav, kakav i jeste.

Hronologiju imate, slike, čaršiju, ulice znate, karte su tu, postavke, zna se šta je bilo i kako je bilo, samo još
treba sve to staviti na papir. Ja ne mogu nikoga pozivati, ukoliko se ljudi sami ne nađu pozvani.

Obzirom, da imam preko 2000 postova, mislio sam do tog broja, pa ću napraviti malu pauzu.

Radim i na drugim projektima, malo mi je previše, a čeka me i završetak druge zbirke pjesama, pa da to završim.

Ovako, kako radim, ostajem polahko bez inspiracije i treba da se malo više tome posvetim..do tada..tu ste..ne treba puno..

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 6th, 2009, 2:57 am 

Najveca glupost naseg naroda je ta sto se nije pokusalo na vrijeme uz JNa naoruzati.Da su nasi politicari bili mudriji jos 91-e bi napravili jedinice rezervnog sastava gdje bi Bosnjaci bili ubjedljiva vecina(bar 70%)i tako bi imali naoruzane formacije svih rodova i koji bi bili spremni stati i braniti granicu BiH.Tako bi se sprijecila logistika cetnicima i drugim srpskim formacijama a bio bi i sprijecen genocid koji je izvrsen.

Ali nazalost oni su pozivali da se ne ide u jedinice JNA ,je i bila namjera srpskih ideologa i planera citavog projekta zlocina pa su tako oruzje JNA preuzimali jedino srbi.
Potpisom Dejtona istou gresku su jos jednom napravili.Naime ovim potpisom obuhvacen je dogovor i o armiji.Tako ARmiju BiH koju smo teskom mukom i velikim zrtvama stvorili ponovo jednim nepromisljenim potpisom ponistavamo i stvaramo nake OSBiH.

Pitam se koje to i cije jedinice ce stati na granicu prema srbiji ako ova ponovo krene?Ili prema Hrvatskoj i CG.Neko ce reci one u kojim su Bosnjaci vecina.I sta onda?Ko bi narod stitio od onih drugih koji ostase naoruzani a koji nemogu na pomenutu granicu????

Licno bih volio da se vrati ABiH ali kako.Svjestan da nam treba i razmisljam.
Jeste li ikad culi da je neko uzimao za ozbiljno politicare iza kojih nije stajala vojna sila? Takve obicno zovemo komentatorima i takvi obicno rade u institutima, a ne vode narod.

Kako bi ljudi sirom dunjaluka shvatali politicku pricu Busha, Obame, Putina da iza sebe nisu imali/nemaju vojne formacije koje daju tezinu njihovim politickim stavovima? Koliko je vazan danas stav Georga Busha nakon sto vise ne komanduje americkom vojskom? Nije zanimljiv ni lokalnim novinama.

Jeste li ikad culi da se neki narod, par godina nakon sto je nad njim izvrsen genocid, dobrovoljno odrekao vojne sile? Izrael je izgradio na ovaj ili onaj nacin nukleanu silu nakon genocida nad Jevrejima.

Ko bi sprijecio nove pokolje Bosnjaka?

Znaci kad Haris Silajdzic prica o nekakvim europskim konvencijama, njegove rijeci su politicki teske srazmjerno vojnoj sili koja stoji iza njih. Sto opet znaci, svaki tenk kojim komanduje Silajdzic je tu da potencijalno potvrdi rijeci njegovog vrhovnog komandanta. Naravno posto Hare nema tenkova, tj. on i ostali bosnjacki politicari su ih se odrekli, ni njega ni ostale bosnjacke politicare niko ne sljivi pet posto. Znaci mogu oni pricati o Kulin Banu, nema od toga nista.

Pitanje sta da iza Harisa, klempe itd stoji recimo 300 tenkova T-84, 100 visecijevnih bacaca raketa tipa Orkan, vojna sila koja u punoj mobilizaciji moze imati 500 000 vojnika spremnih za rat u roku od 72 sata i koju ni jedna regionalna vojna formacija na domacem terenu ne moze pobijediti? Eh to bi vec bilo nesto trece. Tada bi mnogi slusali sta imaju za reci politicari u Bosnjaka, tad bi Mile vracao bosnjacke izbjeglice i placao im smjestaj. Ruku na srce, ABIH u punoj mobilizaciji moze imati najmanje 500 000 ljudi pod oruzjem, nema te regionalne vojne formacije koja bi ih mogla pobijediti na BiH terenu, zapravo ne bi smjeli ni pokusati.

Naravno bosnjacki politicari su napravili kardinalnu gresku pa su se odrekli ABIH u zamijenu za Oruzane Snage BiH, koja bi se mogle sukobiti sa srpskom, hrvatskom, crnogorskom ili moguce vojskama velikih sila. Sa ovim zadnjim i u slozi, bio bi popusilovic strogi, sa prvim nabrojenim u svakom slucaju bi doslo do raspada OS BIH u roku od 24 sata od pocetka potencijalnih sukoba.

Pitanje sta ce nam Oruzane snage BiH ako nemamo barem policiju BiH?

Kad to sve skontamo, kad vidimo da policija u BiH nije neka zajednicka, postavlja se pitanje, a koji ce nam OS BIH?
Znaci treba svakako ponistiti OS BIH i vratiti ABIH, nakon toga je naoruzavati sa svim i svacim, organizovati je bolje, dovesti izraelske i americke instruktore, obucavati ABIH, uvesti upis i zena u ABIH i to po uzoru na izraelsku armiju, uvesti profesionalnu armiju, vrsiti vjezbe ne samo vojske, nego i civilne odbrane jer nam je sudbina da moramo biti spremni ratovati.

Bosnjacka politika bez ABIH je nula i nista, kao i u ostalom svaka koja nema vojnu formaciju iza sebe.
Dodik se uzda i racuna na one iz srbije pa i od tud ralog sto MZ zmiri i gdje nebi trebala.
Isto je sa dugim komsijama.

Neko bi iz svega ovoga pomislio,ne daj Boze da je onda podjela najbolja opcija.Tek tad bi sami i okruzeni apsulutno bili nenocni i ovisni.

A BiH je nastala i cijelog rata opstala kao vojska svih naroda.Cinjenici da je vecina njenog sastava na kraju cinili Bosnjaci nisu doprinjeli Bosnjaci vec naprotiv.Takvom je postala zbog onih sto su Bosnu dijelili.

Danas 14 god. od Dejtona zbog ludog potpisa u OS BiH svjesni njene vrijednosti srbi ponovo preuzimaju sve vise vaznih funkcija.Ovim ojacavaju i svoju politicku rijec dok nasi pohlepni za foteljama i parama ne razmisljajuci osim vojne slabe i politicku snagu Bosnjaka.

Poslije svega pitam se kako i cime ce ovaj napaceni narod platiti neke od narednih potpisa.
Bez patriota kakvi bjese Sehovic,Nanic,Imamovic,Dudakovic,Divjak,Siber neka je Dragi Bog Bosni na pomoci.
I Hercegovini.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2009, 1:27 pm 

Zele, komentar je više nego "zreo" i na njega se može reći: "Budi se Istok i Zapad!"

Mnogo ljudi se zalaže za iste ideje, da "svako pleme" treba da čuva samo sebe, pa će ga i Bog čuvati!

Na kraju uvijek i kao po pravilu ispadne, da "naše pleme" u ime VISOKIH ZAHTIJEVA (jučer državnosti, danas zajedništva, jedinstva, sutra mira, NATO) i drugih, ostaje "kratkih rukava".

Ono što je najopasnije za nas kao državu, kao zajednicu, pa na kraju i kao naciju jeste taj "nacionalni ključ", a on je priznaće i onaj ko neće, bio djelić uzroka raspada Jugoslavije..

Nacionalni ključ je uvijek bio i ostaće čista glupost.
Primjenjuje se i primjenjivao se uvijek tamo, gdje nisu 'čista posla'.
U demokratskim društvima, to je sasvim nešto drugo, tako da ključ ostaje dio cjeline
drugih pogleda, partija, koje nisu nacionalističke. (Sa izuzecima!)

'Pametni' napraviše ovdje frankenštajn državu, koja eto - opet ne ide?!

'Pametni' pokradoše, šta se imalo, ne znam šta je ostalo još?! (Energetika!?)

Država ne funkcioniše, ovako i ne može da funkcioniše, pa nije više riječ da je 'neko' htio da napravi državu koja će funkcionisati, već je htio državu koja NEĆE funkcionisati i to je vidljivo po svim parametrima.

Podatak da je za 25 godina napravljeno 800 km puteva !

Dalje ne treba ni ići.

Ko je zabrinut za ovakvu državu, što joj ovako "jadno ide" ???

Mislite Evropa? Međunarodna zajednica, EU i UN, stranci ???

Svi žele da je "rasture", da je nema, a kao gradi se, ulaže, planira ???

Na žalost, da mi ne zamjere kolege, prijatelji, poznanici, generali, koji nisu Bošnjaci, a održali su ovu državu, ne mislim na njih, ovu državu iskreno voli i održava na životu većinski samo Bošnjačko stanovništvo. Ona je još u povoju, pa je i osjetljiva. A, nije prvi put, da je ovo ovako.

Jedno još mogu da kažem, kad je jučer nisu "rasturili" kad su bili jaki, neće nikad više!

Ovu državu ima ko da brani. Nju će opet braniti ljudi koji vole svoj kućni prag. (Na stranu one koji su jučerašnje borce stavili u ovako jadan položaj, pa se čovjek misli, ko će braniti domovinu? Oni koji su našim ljiljanima ovo napravili, oni sigurno neće, niti njihova djeca!) Narasla je generacije djece iz rata !!! Djece koji odrastaju bez očeva, majki, braće!

Nii puška nije više ono, što je nekada bila., jer "boj ne bije presvijetlo oružje, već boj bije srce u junaka!" A, jučerašnja agresija je pokazala kakvi su oni BORCI!

Jaki su kad je pred njima trojicom jedno, muško ili žensko?

Je li odnos isti, pa nekada i manji, a imaju nasuprot sebe 10-15-30 ljudi (pravih muškaraca!), pa i slabije opremljenjih, vidjelo se kako ostaje grah, varivo, čorba, gulaš pa i komplet naoružanje iza njihovih leđa...

Po tvojoj priči Zele, ljudi se bude i to daje nadu. To je dobar znak.

Vrijeme će samo pokazati ostalo. Ne smije se gubiti samo vjera u R BiH. To je sve što imamo. Ako nju izgubimo, izgubili smo i sve, ostaje samo (kao) slučaj Palestine, a onda nije/neće niko biti zadovoljan, niti će kome biti fino. Ako, naglašavam, neko upravo takvo stanje i ne očekuje.

A, to se može veoma brzo, zašto ne?

Samo ako postoji volja MZ!

Ona ne postoji, a nisu samo oni ti koji to ne žele.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2009, 1:10 pm 

Pretpostavljam da mnogima 'ide na ruku' da se malo stalo sa temom, ali će se tema nastaviti, nadam se uskoro ili u zimska ili bolja
vremena, jer su rane još uvijek "svježe" za one koji su prošli golgotu Rogatice.

Neko se u prijašnjim postovima upitao, zašto je Rogatica napuštena, nadam se da je mislio, da se odustalo od odbrane Rogatice?

Ja sam tvrdio i danas tvrdim, da se Rogatica mogla odbraniti, uz malo bolju volju, organizaciju i naoružanje, na linijiama 'donjih redova kuća' glavne ulice, prvo Kruščice, pa Titove, kasnije, ako je potrebno i one u Podljunu, Ahmeda Hafizovića, kao rezervnih položaja!
Ostala bi 'otvorena pitanja' odbrane bokova, od pravca Kovanja, sa gornje i Zaganovića, Kukavica i zaleđine Hrida, sa donje strane!

(Mnogi će pomisliti, eh da je babici..znam na šta se misli, ali znam i ja, da je zauzeti jedan grad, sa onim čime se raspolagalo na drugoj strani, prije, ne moramo ići baš do momenta napada!, branjeni grad - nije bilo moguće zauzeti! To tvrdim!

Drugi dio odgovora leži u moralu agresora, o kome danas ne bih!

Treći dio odgovora leži, a koji meni nije jasan, možda to objasni nekad neko: Zašto je Rogatica ostala nebranjena?, mada znam, to "Karta T2" jasno pokazuje, kao nepobitnu činjenicu i još ostaje da se složi kao mozaik u vremenu i prostoru, da je glavnina snaga
agresora, koja dolazi iz pravca Srbije, nastupala pravcem Mokra Gora, Višegrad, Ustiprača. Zbog toga, komanda šalje Rogatičku brigadu i odrede sa Jabuke i okolice Goražda, da zaustave nastupanje tih snaga! Na ovo pitanje mogu da odgovore samo oni, koji su tih dana bili u komandi rogatičke brigade?!, jer znaju cilj i zadatak koji su dobili, a koji može da objasni dosta toga. Tako mislim.

Nastaviće se dalje..

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 7th, 2009, 3:02 am 

ROGATIČKA STRADANJA

U vremenu od početka juna do kraja augusta 1992.g. ubijena je većina rogatičana.

Tijela mnogih ubijenih su ekshumirana sa različitih lokaliteta, od jame Paklenik na Sokocu, okolice Rogatice, ubijenih u živom štitu na Duljevcu, do strijeljanja, kako po kućama gdje su se zatekli u vrijeme agresije, do mjesta gdje su odvođeni i strijeljani, od kojih je, ako je po istini suditi, jedino za svoje zločine osuđena beznačajna osoba - po nadimku Pjano! Osim njega, nedavno je osuđen i Dragoje Paunović Spiro. 20 godina robije jednog, za sve što se dogodilo?!

Šta je sa glavnim i komandujućim kadrom, ljudima koji su rukovodili poznatim logorima, tukli, udarali, silovali, naređivali i sami vršeći ubistva, ne zna se. Neki još viđaju neka lica po Rogatici, nakon 17 godina, čija se imena nalaze na listama odgovornih za zločine i već poznatih međunarodnih potjernica koje su do nedavno 'krasile' zidove mnogih policijskih stanica.

Po broju poginulih, teško je zaobići činjenicu, da je najveći broj poginulih iz poznate porodice Čavčić.

http://uzdahmajke.blogger.ba/

Kako je sve počelo...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2009, 2:27 pm 

Cekajuci na to da SDA politicari traze procesuiranje zlocinaca iz redova rogatickog SDS i ostalog srpskog stanovnistva ovi ce jos dugo spacirati Rogaticom.Ako porodice zrtava i narod sami ne preuzmu ovaj zadatak i ne pocnu podnositi optuznice onda nece niko.Da se nebi zaboravilo podsjeticu vas da je SDA u koaliciji sa SDS i da sada imaju zajednicko biracko tijelo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2009, 2:54 pm 

Što se tiče SDA, historija će dati svoj sud. Što se tiče povjerenja, ovakvom 'naopakom' politikom ne ulijevaju ga, kako čujem, prvo svojim kadrovima, a o drugima da ne govorimo. Kapute samo 'iskrenuli' i jedni i drugi, pa ko veli, nastavi, narod je i onako glup. Demokratija, kako se vidi, u SDA je samo riječ, radi se o poslušnicima i nekim vodećima, koji misle šta misle, ali dobro ovom narodu, na ovakav način, ne žele. Ne znam čime i kojim uspjehom bi se to
mogli 'zakititi', a o hersojstvima sve više izlazi na vidjelo od njih samih i njihovih prepucavanja i svađa, ko je uzeo ovo, a ko ono. Ako nije tačno ili se nas nazove lažovima, uharać. Moje uši čuju i moje oči vide. Uvijek je bilo da ti se kaže, kako ne trebaš vjerovati sebi, već drugima/njima, pa izbor je vaš.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 31st, 2010, 6:14 am 

Sutnja i zaborav sve vise padaju na dane zlocina a zrtva se zadovoljava danasnjicom.Da je tako evo jednog primjera.
Prema onome sto se u potpunosti zna to je da je Hazima i Sakiba Colica licno vezao i odveo Fedza Planincic.
Od tog dogadzaja za Hazima i Sakiba se nista ne zna dok Fedza slobodno seta njemackim gradom svega 60-tak kilometara udaljenim od onog u kom zivi sin i brat nestalih.Neki drugi nasi rogaticani ga cak i susrecu a da cak ni tajno ne prijavljuju vlastima ove drzave ko i kakva se osoba krece njihovim tlom.Mada svi kao i ja znaju da je jedino uz lazne informacije moguc njegov boravak u ovoj drzavi demokratije i prava ipak niko ni o tome ne podnosi prijavu.
A sud i sudije koji sude i procesuiraju ovave kakav je Fedza poslije najvise kritikuju upravo oni koji ne zele ni na koji nacin da se mjesaju i pomognu u njihovom radu.
A talog sve veci pa me plasi iz supljih glava perspektiva jer vec imamo sadasnjost iz praznih.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 17th, 2012, 6:20 pm 

Tekstovi: 3067
Znam a i siguran sam da pitanje koje cu postaviti nece se svidjeti svima.Cuo sam nedavno da su Rogaticu za vrijeme rata u odredzenom periodu branila saka cetnika i da za uzimanje je trebalo pedeset Rogaticana.Pitanje je zasto niko,kazem NIKO NIKAD NIJE POKUSO OSLOBODITI ROGATICU?

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 70 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: