www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Juni 20th, 2019, 11:58 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 585 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 49  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Rogatički abecedarij
TekstNapisano: Februar 29th, 2016, 8:55 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5846
Osman Zec – ZELE

Posted By administrator on February 29, 2016

Po prvi put, predstavljamo radove naseg uvazenog sugradjanina koji je svoj talenat, godinama, vjesto skrivao od ociju javnosti. Osman Zec – ZELE, poznat po svojim zapisima i nostalgicnim sjecanjima na rodnu Rogaticu predstavio nam je i nekoliko svojih likovnih radova. Geni su zaista nesto sto se ne smije zanemarivati. Pored vrsnih muzicara koji su obiljezili jedno vrijeme kojeg vise nema u nasem rodnom gradu, Safeta Zeca koji uspjesno impresionira cijeli svijet svojim umjetnickim djelima, evo i nas Zele se pridruzuje s nekoliko radova. Neka ovo bude svojevrstan podstrek Zeletu da nastavi dijeliti svoje radove sa posjetiteljima nase stranice. Nadamo se da cemo ovim privuci i druge mlade umjetnike da nam se pridruze i podijele svoja umjetnicka djela.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 13th, 2016, 1:51 pm 
Site Admin

HAFISKADIJA Muhamed ef.Ajanovic i njegovi sinovi
Jedan od najucenijih i najpoznatijih Rogaticana bio je Muhamed ef.Ajanovic,u Rogatici poznatiji kao Hafiskadija.Pamtim ga iz vremena kada je vec bio penzioner,a penziju je stekao radeci prije rata kao serijatski sudija,uvijek s novinama,uvijek ozbiljan,ali neobicno druzeljubiv.Hafiskadija je izrodio sest sinova,pa evo:Rahm.Mustafa bio je ucitelj u Rogatici,umro je u izbjeglistvu u Njemackoj,mladji Ismet takodjer je bio ucitelj u Rogatici danas je kao izbjeglica u Sarajevu,Ahmed je poslije skole ostao da zivi u Sarajevu,Nedzad Cate,zavrsio je Visu komercijalnu skolu,dugo godina radio u TPR-u i Roteksu,sa svoje dvije kceri uspio je izbjeci u Sarajevo gdje i danas zivi(supruga Sena,predsjednik Opstinskog suda prerano je preminula),Fehim je zavrsio za metereologa(prvi i jedini iz Rogatice) i godinama je radio na Sarajevskom aerodromu,nazalost nedavno je preminuo i najmladji Sead poslije zavrsetka Ekonomskog fakulteta radio je u Vogosci gdje je i poginu u odbrani BiH.
Mustafa i Ismet su se bavili fudbalom,igrali u "Mladosti",Nedzad je odlicno pjevao.Mustafa je cak bio i clan prvog rogatickog vokalnog kvarteta(sa Alijom Zecom,Asimom Dzindom i Midhom Aksamijom).
Tako je Hafiskadija sa svojom skromnom penzijom svih sest sinova "izveo na put" uz vrijednu Hafiskadinicu koji su svi,bez razlike,postali vrijedni,posteni i omiljeni clanovi drustva.
Hafiskadija je svoje dane prekracivao citajuci novine i u molitvama,a hobi mu je bio rjesavanje krizaljki.Tako,jedanput,zapela mu je jedna rijec da bi "dovrsio posao",ali nikako da je se sjeti.Nije mu bilo tesko da se zaputi kod rahm.Nurije Sijercica,javnog tuzioca,da ga priupita.Nije htio ni ponudjenu kafu sve dok nije odgonetnu koja mu rijec fali,a onda je s mirom zapalio i s javnim,uz eglen,srkao kahvu.
Njegova kuca bila je na Mejtasu,a jedna cessma isklesana u kamenu od naroda dobi ime Kadinovac.I danas rijetki Rogaticani kad sahranjuju mrtve Za Hridom obavezno se osvjeze hladnom vodom sa Kadinovca.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 8th, 2016, 8:18 pm 
Site Admin

Price o rogatickim zanatlijama

SODAZIJA MILIVOJ

Davno,prije mozda sesdeset godina,u Rogatici se pojavio neki Milivoj cijeg se prezimena ne sjecaju ni najstariji Rogaticani,odnekud sa juga Srbije.Zakupio skromni ducan u prizemlju kuce Kose Djokic,iznajmio sobicu i krenuo s poslom...proizvodnja soda-vode.U to vrijeme,nekako,otvoren je, za to doba, moderan hotel "Sloboda" za ugledne posjetitelje grada i vidjenije Rogaticane koji su imalu naviku da piju "stono belo preseceno",ali sifona sa sodom tada se nije moglo nabaviti...i uskocio Milivoj.Gospoda naruci litru bijeloga i sifon,presjeca spricere ostrim mlazom,a skromnija raja se podsmjehuje dok pije "mehku" i umace u sahan gulasa.Ponekad se desi neki incident pa lete sifoni od teskog stakla po cijeloj sali,prevrcu se hastali,ali sode nije smjelo manjkati,Milivoj bi zorom natovario svoje pune sifone.prezeo prazne i tako godinama.
Usput se posao razvio na proizvodnju sabese(kabeze) koju je na istim kolicima razvozio Milivoj na neke teferice,utakmice ili kakva velika sijela.Volio je Milivoj popiti pa je komercijalne poslove preuzimala njegova zena cijeg se pravog imena niko ne sjeca jer je bila samo Sodadzinca.
Jedne godine teferic u Okruglom,ocekuje se dosta naroda,mora se obezbjediti dosta sabese i nekog obojeno soka u flasicama sa automatskim zapusacima,daleko je,dosta robe,pa se stoga angazuje Rizahbeg sa svojom konjskom zapregom.Na tefericu bilo janjetine,vruce rakije i pive i nas ti se Milivoj dobro nalio,pazar bio dobar,pa ga Sodazinca i Rizahbeg natovare na sprajc s preznim gajbama,mrkla je noc,pa put Rogatica.Posto je i prevoznik bio "malo pri kahvi" potjerao konje vrane malo brze,tek,u neko doba zapomaga Sodadzinca:"Zastaj,Rizajbeg,ispade moj Milivoj!"
Milivoj je umro mlad,a s njim i njegov posao,Sodazinca je zivjela radeci kucne poslove a stare stogodisnje masine prodala je Hamdi Hadzihasanovicu Coji koji je u osvit rata proizvodio Kenijadu,Marelicu i dr.za rogaticke kafice...i onda je dosao rat i sve je otislo k vragu.
Gazdarica Kosa,cija je kuca bila pored izlaza iz kina,vjecno se bunila kad bi se zavrsavale predstave jer je ona vec bila prilegla,iznajmila je ducan obucaru Ahmi Zigi koji nije ni cestitu kiriju zaradio jer je,opet,rat pomeo njegove planove.
Mozda jos jedino Braco Djokic,Kosin sin,koji je nekad bio dobar rukometas u lokalnom timu,a kojiodavno radi kao ljekar stomatolog na Han Pijesku,u zimskim nocima kad zapada golem snijeg,a to je podno Devetaka redovno,moze reci nesto vise ili je i on zaboravio jeer davno je to bilo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 9th, 2016, 7:58 pm 
Site Admin

Price o rogatickim zanatlijama
GRNCAR
Negdje izmedju pedesetih i sesdesetio godina proslog vijeka u Rogatici otvori grncarsku radnju neki Srbijanac iz Dimitrovgrada.Nadje lokaciju u kuci Stanisica ,tacnije u dvoristu,odmah pored starog igralista "Mladosti" sazida pec,dobavi grncarski tocak i posao krenu...Mi djecurlija iz komsiluka,radoznali kako samo djeca znaju biti,okupljali smo se u njegovoj skromnoj radnji,a on je to blagonaklono dozvoljavao,i gledali kako ispod majstorovih ruku izlaze izvajani loncici,testije,bardaci,vazne,cupovi i saksije...Njegov pomocnik bi jedan mladic,neznatno stariji od nas,koga smo svi znali i zvali kao Srbijanac.Volio je igrati lopte pa smo ga znali "podijeliti" na obliznjim Barakama.Dobro je igrao,ali nam je bio smijesan sa onim srbijanskim opancima,a kojima je vjesto zavrtao krpenjacu ili u boljem slucaju kakav omanji gumenjak.
Grncar ,a mi ga svi zvali Loncar,proizvodio je svoju robu,o pazarnom danu iznosio je na pijacu,ponekad i u okolne gradove.
Ljeti,nedeljom
,kad bi vatrogasci organizovali tradicionalne teferice na Pticijaku darivao je po tri bardaka od jedno pet-set litara koji su sluzili kao rekviziti u najomiljenijoj teferickoj igri "Razbijanje bardaka".Neumorni Halid Colic je bio i alfa i omega te igre,takmicaru se zavezu oci,da mu se oveca grabova grana da njom iz tri pokusaja razbije bardak...publika okolo je navijala,navodila uz povik "udri",a onda bi Halid izmakni bardak i - fula,Tri puta fula - slijedeci,tako dok ne omrkne i Halidu ne dosadi.Pobjednik dobiva bardak,drugi nose vatrogasci da u njemu za ljetnih vrucina hlade rakiju.
Grncarska radnja je nenajavljeno nestala,pec se zagasila i naseg Loncara i njegovog segrta Srbijanca vise nikad nismo vidjeli u Rogaticu,kao sto su nestale testije,bardaci ivazne iz rogatickih mahala-
Jos je jedino preostalo nesto ilirske grncarije od prije par hiljada godina koje je Mirso Colic revnosno iskopavao ispod Hrida,a ko ce iskopavati Loncarevu grncariju za neki vakat ne bih vam znao kazati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 10th, 2016, 7:31 pm 
Site Admin

STANKO VUNOVLACAR

Kada je Grncar iz Dimitrovgrada napustio posao u lokal kod Radovana Stanisica uselio je svoju vunovlacarsku radnju izvjesni Stanko iz Prokuplja.Dovukao je punog FAP-a valjaka,elektromotora i celicnih grebalja,koje je otkupio kao rashodovan materijal u Fabrici filca nazvanoj po nekom lokalnom partizanu Tatku Dimitrijevicu.Stanko je dobro ocijenio da je Rogaticki kraj stocarski kraj,da ima puno ovaca i vune,vrijednih tkalja i tako...Radnja je radila dobrih trideset i vise godina,vrijedne stocarke kad bi ostrizi/osisaj ovce na Sjemecu,Borikama,Glasincu,dobro isperi vunu na lokalnim potocima,osusi,i kod Stanka....Vuna je nakon obrade kod Stanka bila uredjena da je,nakon,toga trebala jos samo vrijedna prelja.
Ispredena vuna,namotana na kancela ili motovila nosila se kod Ifethanume Lihicke,u Mahalu,gdje je postojala bojadisaona dugi niz godina,nakon toga vuna je utkivana u serdzade i cilime,plele su se rukavice i priglavci,salovi, tkanice i torbice.
Stanko je kasnije premjestio radnju u vlastiti objekat u ulici Kovaci i posao je,sve do zimskih dana kada nije bilo Stanka.a niti vune za vlacanje,cvjetao.Vlasnik Stanko bio je jedan dobrocudan covjek,uvijek sa kacketom,cistom kosuljom i kravatom.Bio je sam,kako je poslije posla deverao,niko ne zna.Rijetko bi bio vidjen u kafani penzionera,mada ga je susjed Nazim Lihic,cesto zvao "na pivu" sto je on uvijek odbijao.Sve dok se,jednog dana,nije vratio iz zavicaja...Nasljednici su prodali lijep zidani objekat Stampariji u komsiluku i tako se zavrsila prica o vunovlacaru,jedinom na potezu od Han Pijeska,Sokoca do Rogatice,a mozda i dalje.
Gdje su rogaticki ovcari "redili" vunu nakon Stanka,nije bas poznato...ili je mozda nestalo ovaca,a time i vune za sisanje,ko ce ga znati.
I jos jedan detalj,kada su rogaticki majstori na celu sa Galibom Pasicem pokusavali napraviti filter za grubo preciscvanje nafte,za koji im je trebao filc,perforirani lim i odstancani poklopci,sve su znali ali gdje naci filc - i Stanko ih je poslao u fabriku "Tatko" u Prokuplje koja mozda,i danas,prozvodi filc i grebene za potrebe tekstilne i autoindustrije.No,kako je znano TPR koji je bio jugoslovenski poznat proizvodjac filtera za auto industriju,skoro da vise i ne postoji tako da ova prica slijedi logicnom kraju,kakve su price ,danas,o uspjesnim fabrikama i ljudima,danas,pa,normalne.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 11th, 2016, 2:54 pm 
Site Admin

Price o rogatickim zanatlijama...

STAKLOREZAC AVDAGA

Bilo je poodavno ali dobro pamtim prvog rogatickog staklorezca - Avdagu Daidzica.Prica uvijek zapocinje s nekim djecackim nestaslukom,igra se lopte,ispadne tuca,pracke i kamenice i hop...jedan pogresan sut i puce komsijin prozor.Komsinica skine razbijeno krilo,ocisti ga od staklenih krhotina,zovne krivca koji se placuci izvinjava,nece nikad vise,nije namjerno,ali steta je steta,te uprtis krilo i kuci pred oca po pare i samar,krilo preko ramena i pravac Tekija gdje je u svojoj avliji obrasloj ruzama Avdaga Daidzic imao malu staklorezacku radnju.Avdaga te strogo odmjeri,ciji ono ti bi,i tako usput prebirajuci "abfal" da usluga izadje sto jeftinija jer,eto,on mi zna oca pa,tako,nije znao da mu je sin hrsuz...
I dok je Avdaga kuckao onim "alnasom"(je li se tako zvalo,mjerio i poteci prica:Avdaga je za vrijeme Kraljevine bio ugledni rogaticki trgovac,imao je vlastiti automobil,po robu se islo direktno u Beograd,odsjedalo u otmjenim hotelima uz sevdalinke koje je izvodila u to vrijeme najpoznatija - Vuka Seherovic,Avdaga posalji buket bijelih ruza,tako i drugu noc,trecu,uz obilno jelo i pice.Kuci bi se obicno vracalo i bez para i bez robe.Onda je dosao rat,i kako u svakom ratu bude sve je propalo.U razrusenoj zemlji od neceg se valjalo zivjeti,tece obnova,i Avdaga poce svoj novi posao.

Ali godinama staracke ruke su sve teze podnosile teret i Avdaga zatvori radnju.

Mnogo godina kasnije,znajuci da Rogatica nema staklorezca,a grade se nove kuce,djeca i dalje razbijaju prozore,vezu se gobleni, u Rogaticu sa svojom zenom Ruzom i kcerkom stize rodjeni Sarajlija Ratomir Kuzek,iznajmi stan u staroj kuci Planincica iznad fotografske radnje Ismeta Ljotija,radnju iznajmi na dnu carsije i posao krenu.Stari sarajevski prepredenjak hvalio se kako on placa djecu,kupuje im pracke da lupaju komsijske prozore seretski namigujuci,no ni on se dugo ne zadrza i napusti Rogaticu.Eno ga i dan danas u Sarajevu,na Grbavici,ustakljuje prozore i vezene goblene pridoslim gospojama.
Poslije Kuzeka radnju otvori i Nedeljko Jagodic u vlastitoj kuci u Tekiji i,cini se,nije mu lose islo,a onda i sarajevski "Dijamant".Staklorezacka rogaticka prica zavrsi se u opstem rusenju i krvoprolicu u zadnjem rat,Tekija i s njom Avdanigina kuca bijahu sravnjeni do temelja.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 25th, 2016, 7:23 pm 
Site Admin

RIFET I MISO

Danas zvoni onaj skajp,gledam ko zove...Miso Jankovic,pritisnem zeleno,cujem ton ,a nema slike,velim jarane de to regulisi,on brblja,ruzi asistenta(kasnije razumim da je to Bidi Rifet),ali nema slike,pa nema.Pravdaju se kao nevrijeme u Rogatici,slabi sateliti,velim ja "nije zvaka za seljaka",a oni se kleberaju,ko biva ti bolji majstor...Ali nema veze,sastali se kod Belegije,pijuckaju krusku i pomalo mezuckaju.Pitam,cujem,da rakija "malo donosi"."Ma,jok,veli Belegija,ima litar...!".A,meza je baska,pascetina,veli Belegija.Bibi dodaje - sir torotan i mladi luk....I krenuse sjecanja na stara vremena,citaju nase price na stranici,nesto bi dodali,promijenili,ali svidja im se,
Slike nema pa nema,a volio bi ih vidjeti u kakvom su stanju.Nakad,prije pet sest godina,ja svratio kod Belegije u avliju,grah se krcka,ja pitam je li s mesom,mene zaboli stomak ko bega Cengica ako nije s mesom,veli Belegija,nes mi vjerovati,kad god stavim meso grah zagori...I stas.kuda ces.hajmo na cevpe.Veli Belegija ovdje ne primaju ove srpske dinare,samo eure.Dobro,platih,jer je Belegija nenadmasan grebator.
Veceras ide kod Rifeta na sijelo,valjda ce mu halaliti horoza,ja li pilicu...Takav je kakav je.
Dok ovo pricamo Rifet se smije i ,ko da ga vidim ,gladi brkove.Rifet je kandidat za clana opstinskog vijeca,moracu poduciti Belegiju da saleti jedno sto glasova od njegovih,a sumnjam da ce uspjeti.
Kad je zapocinjao rat svaku noc smo pjanali i govorili - ama ne moze biti.A bi.Ubise nam zvjerski naboljeg od nas Nasku.Belegija pobjeze u Srbiju,progonise ga ko zvijer,Rifet ode s narodom u zbjeg i u Armiju BiH.
Zavrsi se rat,kakao tako,Belegijina kuca srusena,do temelja,vele mu opstinari nije nikad tu ni bila nikakva kuca,Rifetova takodjer...Ali mic po mic i obnovise ognjsta,i sad pod stare dane pijuckaju,Miso i Rifet.I ko rece,nema suzivota,velim,nema medju hajvanima.A moglo bi biti i Bosne i Hercegovine,i zivota povrh,da ima vise Misa i Rifeta.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 26th, 2016, 1:31 am 

Tekstovi: 10101
Prosli put kad sam bio u posjeti BiH i Rogatici trefih Bibija pred kucom u Gracanici pa isprebijasmo koju i rekoh mozda i ovaj put bude tako.Mahsuz polako niz piklic ispred njegove kuce kad ono neke nove face jer izgleda da je talno kucu.Moram reci da smo ga znali zvati i Rildo i meni to nekako vise u navici a mislim da mu je to nadimak iz nase mahale.Sreca me opet posluzi jer kad stadoh pred rusevinu kuce mog oca iz koje je vise izraslo i neko granje zacuh drag glas koji dolazi kroz to granje.Brzo prosetah tih desetak metara kad ono moj Buljko(Esad Hadzihasanovic)sa svojom hanumom i nekim prijateljima rostilja.Prvi nas susret od 92 i bi mi lijepo.Kasnije sretoh i Rocka i lakse krenuh put Sarajeva.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 26th, 2016, 2:39 pm 
Site Admin

"RAZUMIJES,TI,MENE...?"

Godinama se kanim da napisem ovu pricicu iz rogatickog zivota i,uvijek,pomislim da jos nisam dovoljno spreman da u kratkoj formi napisem sto vise o covjeku,pravom Rogaticaninu,Majstoru Nazimu Lihicu,a da to,u najkracem bude pravi portret ovog izuzetnog covjeka.
Elem,zadnjih desetak i vise godina pred rat intenzivno sam se druzio sa "Lickim" kako smo ga mi,blizi,zvali,ljudovali po rogatickim kafanama,tefericili po okolnim brezuljcima,oko Rakitnice i na njegovom imanju u Borcu,a i on je,kako nam je sam govorio,vise volio s nama mladjima nego sa svojom generacijom.Bio je jako duhovit covjek,vrijedan majstor,spreman u svakom trenutku pomoci,pa su u tim relacijama prolazila nasa svakodnevna druzenja.
Bio je navijac "Sarajeva",ali ne kakvi su danasnji navijaci.Jednom smo ga zafrkavali,pokazujuci mu novine,kako je "Zeljo" uspjesniji u gradskim derbijima,a on je,neznajuci kud ,nama doskocio:"Zato mi imamo vise nerijesenih utakmica!!!"
Cesto smo znali odsjesti u Basti pa kad bi se pomoli konobar "Ja,molim"(Ibro Tantula,Nazim bi spremno poruci petnaest deka pecenja i svima po pivu,ali ne hladnu,a ni toplu,nego nako.I tako tri- cetiri puta.Pa kad se Ibro odvazio da upita zasto odmah ne porucimo kilu,Nazim bi se samo seretski smijurio,da bi nam kasnije objasnio da tako nema sanse da nas zakinu,jer na kili se moze "mahnuti" i frtalj,a na petnaest deka nikako,jedino da se donese prazan tanjir.Kasnije nam je Tantas objasnjava da u njegovom tridesetogodisnjem iskustvu nije naisao na "veceg frajera od sebe".Naravno da je Nazim uvijek davao dobar baksis dok bi preostalim koskama hranio Capu ispod stola koji je svaku vecer,u isto vrijeme,dolazio kod Majstora na veceru.
Uzivali smo u Majstorovim pricama o onom ratu,zbjegovima i segrtovanju u Sarajevu,povratku iz muhadzerluka i pokretanju vlastitog obrta.Mislio je da se to nikad vise nece ponoviti - ali docekao je nas Licki novi rat i nove zbjegove,i kao da mu se sve ponovilo,opet je u Sarajevu,u opsadi,pravio narodu sporete,bubnjare i pomagao gdje je stigao dok ga smrt nije prekinula a da ne doceka povratak u svoju Rogaticu.
I da,"Razumis ti" bila je njegova stalna postapalica,a da,vjerujem,ni sam nije razumio sta mu komsije uradise na kraju njegovog zivotnog puta

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 27th, 2016, 8:23 pm 
Site Admin

Gospodin,ali rodjeni

Bilo je to davno,jesen 1972.godine.Ja se zaposlio kao predavac knjigovodstva i marketinga(istrazivanja trzista kako se tad zvalo) u Ekonomskoj skoli u Rogatici.Predajem u trecem i cetvrtom razredu jer se skola ukida,a "iza nas" idu generacije prvog i drugog razreda Gimnazije...Nastavnici dijele istu zbornicu i tad upoznajem maldog profesora povijesti i latinskog jezika Radovana Pejcinovica.Kako smo najmladji,nekako prirodno,a mozda i vise od toga, pocinje nase druzenje.On,sarajevsko dijete,u onom pravom smislu rijeci,bezazlen i iskren,ne prepoznaje provincijske marifetluke,i,onda,tim vise,postajemo blizi.On iznajmljuje podstanarsku sobicu kod cestite familije rahm.Avde Colica,ali problem predstavlja gdje "utrositi" preostalo vrijeme izmedju casova...Naravno,u kafani,za pocetak novine,kafa,poneki vlahov,pa onda cas ili dva,pa u pauzi jos poneki vlahov i tako,dani teku.
Rijetko kad setamo po gradskoj glavnoj ulici,ponekad svratimo i u lokalnu trgovinu,malo veci ducan nazvan "Rodna kuca" jer Rogatica,kao i svaka provincija,pati od tog velegradskog kompleksa,pa zato:imamo i mi robnu kucu.U Robnoj kuci jedna visprena rahm.Hanumica Aksamija mladim profesorima nudi odijela,kosulje...Radovan,zvani Pike zbog strasnog navijanja za "Zeljuu" ,samo slijeze ramenima,ipak kupi pet pari carapa...izadjemo,on mi odmah nudi te carape,necu,ne trebaju mi,pitam sto si ih kupio,veli:"Ma sramota me,zena je ljubazna,trudi se,potrosima sat vremena,a da nista ne pzarim..."Carape pokloni prvom beskucniku.Kontam:Gospodin.To se ne uci u skoli,to se donosi iz kuce.
Radovan je kratko radio u Rogatici ali ostao je upamcen.Sin uglednog profesora Filozofskog fakulteta Pere Pejcinovica,brat Ljiljane,akademske slikarice udate za Afana Ramica.gradsko dijete.
Zivot je ucinio sta zivot inace cini,Radovan je karijeru nastavio u "Oslobodjenju",cesto smo se culi i vidjali do pred rat kada me je animirao da pristupim Bosnjackoj stranci,jer znao je iz nasih dugih razgovora da smo oba Bosnjaci,ali unaprijed me pitao da nisam mozda u Reformistima,pa na potvrdan odgovor samo je slegnuo ramenima,uz gorku opasku,i tamo i vamo,mi smo ,prijatelju ,na gubitku.
I onda je dosao RAT,ja se skrasio u Njemackoj,Pike nakon dvije godine sarajevskog pakla i smrti oca Pere i pogibije sestrica Damjana u redovima Armije BiH,sa suprugom Nedom odlazi u Svicarsku odakle povremeno pise za dijasporska glasila koja su uredjivali Ibrahim Halilovic i Ahmed Bosnic.Preko Redakcije saznam njegovu adresu,javim mu se pismom i silno ga obradujem.Onda je silom prilika s porodicom otisao u Kaliforniju i u redovnom smo kontaktu,onoliko,koliko dozvoljavaju isparzne price o uzrocima i posljedicama rata.A volim se cuti s njim,razmijeniti kratke poruke,mada oba u poznim godinama,ali,eto,nedamo se,dusmanima u inat...
I da zakljucim,zasto ovo u naslovu "Gospodin,i to rodjeni",pa,prosto,danas u navali gospode zaboravlja se,cesto,sta je to GOSPODIN,a to se ne stice obrazovanjem,vilama,jahtama ili,sta ja znam,novoelitizmom,nego,nako,gospodin si ili nisi.
Na vijest o strasnoj sudbini njegovih stanodavaca Mine i Avde Colica i njihovog sina objavio je strasno svjedocanstvo o Rogatici pritom duboko saosjecajuci sa zvjerskim smaknucem mog jedinog bratica Faruka i logoraskom sudbinom mog rahm.brata Alije s kojim je znao krasno zapjevati pokoju sevdalinku i poneku vranjansku "Mori vrcaj konje..."

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 13th, 2016, 6:52 pm 
Site Admin

JEDNO SJECANJE NA MOSI IGRE U PRIBOJU

Godine se ne sjecam,mozda negdje 1967.,ali nije ni vazno koliko je vazno sjecanje na te dane druzenja,sporta i istinske radosti.
Te godine,a ljeto je,Nuno Agic,tadasnji direktor Narodnog univerziteta "Rusmir Gorusanin" i jos predsjednik opstinske omladine dobi zadatak da formira sportsku delegaciju za Medjurepunlicke omladinske sportske igre u Priboju.Ono malo postojecih klubova prijavi svoje takmicare,izabrase se i atleticari koji su,onako naizgled,brzi,mogu dobro skociti,a i poneki clan Atletskog kluba Sarajevo,strijelci,planinari,sahisti,elem blizu sto ljudi.Krenu se ujutru autobusima do Mesica,na stanici Pasan Katica( u Univerzitetu katica za sve) podijeli dresove,potrpasmo se u "ciru" i vozi.Prva stanica Medjedja gdje oko dva sata cekamo presjedanje na voz koji ce nas odvesti u Priboj.Usput kruzi sisa,pjeva se,u Medjedji stanicna "Restauracija" puna,vruce,a moj jaran Nasko veli hajmo se tusirati i rashladiti tamo "gdje voz pije vodu".Dodje voz za Priboj i Rudo,potrpasmo se,krenu pjesma...U Priboju nas rasporedjuju po skolama gdje cemo spavati,cebe dole,cebe gore i trk na svecani defile.Prvi put vidimo,i po njoj stupamo,tartan stazu,Nuno komaduje pijanim pojedincima da strogo idemo po crti,neki pitaju "po kojoj?".
Sutradan prve utakmice.Moju raju(kosarkase( zapalo u prvoj utakmisi ekipa Nove Varosi za koju igraju i tri igraca iz OKK Beograda,bojimo se katastrofe,ali Nasko uspostavlja kontakt,preko pive naravno,eto,mi bas nismo najspremniji,fale nam najbolji,pa da mi to veceras odigramo "onako" ali ne preko dvadeset razlike.Nocna utakmica,internacionalni sudija Cengic,ono sve po dogovoru,ljudima ko ispadne lopta mi zgrabimo i ubacimo...na nasoj klupi sjedi Mustafa Durmisevic Cviko,on je uvijek sve shvatao ozbiljno,trazi od Nune da iskljuci zajebante jer mi to mozemo dobiti.Nuno ga ne benda...meni neko dobaci loptu na centru,a ja je,onako kako je radio SSSR Krumis izmedju nogu bacim u zrak,slabi reflektori,ne vidi sa a ona(lopta) proleti bez kosti...Cenga sudija,nas haver,svirnu i skoci u zrak,pridje zapisnickom stolu i veli,za ovo pisi duplo.
Elem mi poslije protivnike castili gajbom jer tako je dogovoreno,oni uzvratili sa dvije i onda opet u skolu,cebe poda se i drugo nase.Ucesce zavrsismo sa tri "podnosljiva poraza,a nakon toga Nuno pobroja neke kosarkase,obezbjedio prevoz nekim kolima,i pravac kuci.
Bilo je jos nasih ucesca na MOSI,mozda najbolje je bilo u Foci,kada je legendarni Sacko otpjevao "Aplauzi",ali ovo iz Priboja ostaje za nezaborav.Rukomet je poslovicno bio najatraktivniji za gledanje,a u toj konkurenciji su najzesci bili Gorazde,Priboj i Pljevlja.Tad u Pribojiu,uz ne bas mali nacionalisticki naboj,Priboj je pobijedio daleko bolje Gorazde.Bas mi je bilo krivo.Uslijedio je moj mali revans u Rogatici 1987.godine,finale Priboj Gorazde na nasem prelijepom stadionu malih igara u carsiji.Ja zapisnicar,organizator,mjerilac vremena...e da mi neko sad kaze da se ne moze pomoci,moze.Rahmetli Mirsad Huric,ljubimac rogaticke publike,na klupi za iskljucene ceka istek kazne i molecivo gleda,ja mahnem rukom nakon 3o sekundi i tako to.
Rahmetlije su i Nasko koji je bio zaista ikona igara ma gdje se one odrzavale,svi su ga znali i voljeli,i Cenga koji je prerano preminuo,i Mirsad Huric koji je herojski poginuo u odbrani svoga grada,a koji mu se oduzio sto je lijepu sportsku dvoranu nazvao njegovim imenom.Nas Nasko ostaje samo jos u sjecanjima nas najblizih i zadatak nam je da,dok smo zivi,podsjecamo na ljudsku gromadu kakav je bio nas Nazif.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 15th, 2016, 3:35 pm 
Site Admin

.MUHAMED I MEHO CUROVAC Muhamed,sarajevski knjizevnik i izdavac ,nije rodjen u Rogatici,ali jeste njegov otac Meho koji je bio jedan od blizih saradnika rahm.Avdulaha Jesenkovica kada je ovaj suvereno rukovodio najvecom izdavackom kucom na Balkanu "Svjetlost".Antifasist od rane mladosti(prezivio pokolj na Drini 1942.) ostao je to do zadnjih trenutaka.Pod stare penzionerske dane neumorno je pisao u "Tribini" "Oslobodjenja" nadahnute antifasisticke tekstove prenoseci vlastita iskustva o mogucnosti zajednickog zivota.
Sin Muhamed objavio je vise zbirki poezije i editor je prelijepe fotomografije "Sarajevo" autora Valerijana Zuje i Dzevada Hoze.Godinama je bio sekretar Drustva pisaca Bosne i Hercegovin

Attachmenti:
meho.jpg
meho.jpg [ 3.28 KiB | Pogledano 2460 puta. ]
meho1.jpg
meho1.jpg [ 3.65 KiB | Pogledano 2463 puta. ]
Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 585 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 49  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: