www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Juni 20th, 2019, 12:58 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 585 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Autor Poruka
 Naslov: Re: Rogatički abecedarij
TekstNapisano: Februar 14th, 2019, 5:42 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5846
Rogaticani statisti u TV seriji "TALE"

Serija Tale snimana je u Tešnju u produkciji TV Sarajevo 1978. godine. Autor serije je Derviš Sušić, a režiser Sulejman Kupusović.

U fokusu serije je poštenjačina i šaljivdžija, te narodni doktor i partizan Tale (Miralem Zupčević) koji često upada u probleme.
Te godine,na molbu producenta TV Sarajevp.opstinski stab Teritorijalne odbrane mobilisao je jednu rezervnu jedinicu i poslao ih na vjezbu na Ravnu Romasniju.Tu su se snimale neke masovnije scene pa su se rogaticki teritorijalci ozbiljno prihvatili posla:Osman Zec Zele.rahm.Memo Nalbantic Zaga,Kerim Hasecic Suhi,Muaz a.r.Hasecic Haz,Fadil Sisic Raja...vjesto su koristili vrijeme tako da im je vjezba prosla u snimanju,ponavljanju i opstem veselju.Tako da nije samo Mahir Imamovic Mare glumio u "Sjecas li se Dolli Bel" nego i njegove komsije ali nisu stekli "slavu" kao Mare.Za Osmana Zeca njegov komsija Nedim napisa:"Nije on igrao u seriji,on je lezao u livadu..."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 15th, 2019, 3:52 am 

Tekstovi: 10101
To se u Rogatici govorilo DUSKO ;) .Kerim nije bio u ovoj seriji ali jeste Muaz Muftic,Sahimpasic Nihad Baja,Sjercic Ahmed Sige,
Hodzic Salim Sajka,Kustura Salim,Nurko Katica,Fuad Delija Kucak jer je u ovoj jedinici bilo dosta raje sa carsij a je nekih se mozda nisam sjetio a one druge ne zelim vise ni pominjati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 7th, 2019, 3:36 pm 
Site Admin

ONO,KAD NE ZNAS DA PJEVAS...

Davno,neke godine,skupilo se veselo drustvo,a gdje bi,nego u Basti:Nasko,Bibi,Skembo,Belegija,ja i jos neki .Topla majska noc,kafanski orkestar tresti,prekida kada mujezin na obliznjoj Arnaudija dzamiji,poziva na jaciju,sve po zeljama za vesele goste.Neke pjesme nam odgovaraju neke ne,ali "plati pa se klati".Tako senlucimo sve do fajronta,svjetla se pogasise,konobari posluzise predfajronsku turu i nasta razlaz.Nama,vec dobro pod gasom,jos se ne ide,kad,eto ti Alije sa harmonikom sa nekog zavrsenog teferica,sjede za nas stol blize sadrvanu i krenu pjesma...sve dok Alija ne prekide,napravi pauzu da ustima glasove,a meni ce:"Ti da ne pjevas,distoniras i pocesto falsiras!" Staces,umuknem,starijeg se slusa,a osta Bibi u "oktetu" mada je on,kad se sluh dijelio bio odsutan.
Sve to fino traje,vec su kasni sati,kad eto ti pozornika Kezunovica,jednog finog i blagog covjeka.Pozdravi nas i blago skrenu paznju da se razilazimo jer,vec,odavno krsimo zredbe o javnom redu i miru,i jos veli:"Druzba je druzba,ali i sluzba je sluzba." Obecasmo da necemo vise,ali samo sto on zamace za prvi ugao mi nastavismo.Nakon pola sata eto opet pozornika Kezunovica,sad malo ostrije i veli:"Moracu vas zapisati." Pisi,velimo mi jer :"Sluzba je sluzba".Posto nas je sviju znao nije nas legitimisao,popisa nas on,blokic stavi u torbicu i ode.Nismo jos dugo,razidjosmo se i mi.
Proslo nekoliko dana stigose pozivi od Sudije za prekrsaje:Dana tog i tog,soba ta i ta,u toliko i toliko sati...
Dok cekamo u hodniku izlazi Pemba zapisnicarka,fobacuje dje ste pjevaci,i proziva jednog po jednog pred suca Muaza Teskeredzica.Dodje reda i na mene.Pita mene sudija zasto sam pjevao.Kazem ja druze sudija,ja nisam pjevao!."Kako,zasto? - cudi se Muaz."Nije mi dao Alija,kaze mi da ne znam da pjevam i da ne kvarim pjesmu." Pemba kuca zapisnik na nekoj staroj masini i smijuri se:"Dobicete rjesenje zA nekoliko dana."

Stigose i rjesenja,opet mi u Basti,razgovaramo i raspitujemo se ko je kakvu kaznu dobio.Svi dobili püo neku simbolicnu kaznu,a ja ukor.Cude se meraklije :"E,ali ja ne znam pjevati!"."Akp je tako,onda zovi turu." Zovnuh,stas i tako se racuni izravnase.

Bilo je to,nekad,u jednoj prelijepoj carsiji.Akteri ovog sjecanja.Nasko,strijeljan vezan i bacen u jamu Paklenik sedamdeset metara,Alija zatocen u logoru,strijeljali mu sina jedinca,umro u izgnanstvu u Sarajevu,Muaz u Njemackoj,Pemba izgubila supruga,vratila se u Rogaticu i jedva sastavlja kraj s krajem,Skembo Radovic seta unuku po Grbavici,Belegija Miso Jankovic,nakon sto su mu srusili kucu kao dezerteru malo je u Rogatici,malo u Banatu,Bibi Medosevic u skromnoj kucici u Mesicima sam devera svoje penzionerske dane,ja u Njemackoj,pozornik Kezunovic,ne znam da li je ziv,casno se ponio u ratu pokusavajuci zastiti svoje komsije,ali star i bolestan i usamljen nista nije mogao uciniti.
Eto,velim,neka ostane zapisano.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 10th, 2019, 9:46 am 
Site Admin

GLADNO GROBLJE

Za vrijeme Drugog svjetskog rata 194. i 1942. godine masa rogatickih gradjana i izbjeglih civila iz okolnih sela prezivljavalo je strahovitu patnju,glad i ostre zime,bolesti i masovno su umirali.Sahranjivani su u podnozju brda Hapsan odmah povise trafostanice s desne strane puta za Hrid.O strasnoj gladi pricao mi je Nazim Lihic,o tome kaku su vlasti tzv.NDH iz nekih malih aviona bacali vrece sa suhim kruskama koje su oni,zaklanjajuci se od paljbe s Hrida, danima skupljali po snijegu i rusevinama,mljeli i pravili kruh.Tu je sahranjen i moj amidza koji je umro od posljedica ranjavanja,otac je improvizovani grob obiljezio nekim kamenom i zapamtio obliznju sljivu.Uslijedio je egzodus preko Romanije,a to su tek bile nevidjene patnje.
Poslije okoncanja rata kad se "svako vratio na svoje",otac je pokusao naci grob brata Huseina,ali je sve bilo zaraslo,nigdje ni kamena,ni sljive...Posto je teren bio sklon vododerinama koje su cesto izbacivale ljudske kosti,vlasti su odlucile da tu zasade sumu bagremova i ograde bodljikavom zicom,ali,nazalost,bez ikakvogh obiljezja koje bi mladjima ukazivale na to mjesto strasne patnje.Radove na posumljavanju nadzirali su strucnjaci iz Sumske uprave,a sadili su djaci osmoskolci.Ostalo je u narodu samo ime Gladno groblje,pa ko je zapamtio kazivanje starijih,prezivjelih,zapamtio je bar da sacini zapis.
Danas,nakon novog rata nema ni kostiju desetaka pobijenih nasih sugradjana tako da ce,po svemu sudeci,jos jedna tuzna prica otici u zaborav.

Attachmenti:
gladno groblje.jpg
gladno groblje.jpg [ 79.73 KiB | Pogledano 1114 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 27th, 2019, 4:18 pm 
Site Admin

BARAKOVICI

Starije generacije Rogaticana svakako pamte uciteljicu i ucitelja Mersidu i Fehima Barakovica jer su to prvi rogaticki uciteljiOstace upamceni po izuzetnom pedagoskom radu,medjutim malo se zna o njihovom porijeklu.Barakovici,a oni su bili jedina familija s tim prezimenom,su porijeklom iz Trebinja.Koncem tridesetih godina proslog vijeka u Rogatici je namjestenje dobio Camil Barakovic na mjestu komandira zandarmerijske stanice Kraljevine Jugoslavije.Po kazivanju starijih koji su ga se sjecali bio je revnostan i cestit covjek koji je sluzbu obavljao stiteci zakon i pravdu na postern nacin,tako da je bio rado vidjen u svakom drustvu.Pocetkom rata 1941.godine,po raspadu Kraljevine i uspostavljanja takozvane Nezavisne drzave Hrvatske u aprilu mjesecu energicno se suprotstavio podivljalim lokalnim kriminalcijama i siledzijama,koji su osjetivsi vrijeme bezakonja,navukli ustaske uniforme i poceli maltretirati i pljackati komsije Srbe.Barakovic je energicno intervenisao i bio je - likvidiran.Ostao je upamcen kao prva rogaticka zrtva fasistickog terora.Iza njega je ostala supruga i cetvoro maloljetne djece...ubrzo su uslijedile odmazde i Rogaticani su morali izbjeci kud koji.
Poslije rata Camilaginca Barakovic se vratilla u Rogaticu,u opustosenom gradu nekako je obnovila skromnu kucu u ulici Korovina i nastavila brinuti o djeci.Tako su Fehim i Mersida zavrsili uciteljusku skolu,a mladji Ferid geodetsku u Sarajevu dok je najmladja Ferida ostala da brine o majci.Camilaginca se druzila s mojom majkom pa sam stoga i upamtio neka kazivanja ove hrabre i ponosne zene.
Mersida je ubrzo otisla u Sarajevo,Fehim u Visoko gdje je vazio za uglednog gradjanina i nesebicno pomagao izbjeglim Rogaticanima u zadnjem ratu,Ferid je dobio posao u Lukavcu i tamo je osnovao porodicu.Camilaginca je umrla prije rata,a sta je bilo s Feridom koja je radila u "Jasni" nije mi poznato.
Na slici:Fehim Barakovic sa svojim djacima u Rogatici.

Attachmenti:
BARAK.jpg
BARAK.jpg [ 71.26 KiB | Pogledano 907 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 30th, 2019, 3:52 pm 
Site Admin

DZAMIJA NURIJE MILICA
U selu Novoseoce,opstina Sokolac.na rubovima Romanije Nurija Milic je vlastitim vovcem godine 1987. izgradio dzamiju.Nurije ce se prisjetiti njegovi zemljaci kada bi kakvim poslom dodji u Sarajevo,a i mnoge Sarajlije - to je onaj covjek koji je s fesom na glavii satima i danima stajao ispred Begove dzamije i prodavao takvime,kaktije,"Preporod".Bio je jako usamljen i nije govorio nista o svom poslu.Marljivo je stedio novac da bi nakon mnogo godina u svom selu izgradio dzamiju.I sve bi to bila jos jedna lijepa prica o ljudima predanim Bogu da u ljeto 1992.godine nisu upali cetnici u Nurijino selo,pobili preko cetrdeset seljana,a njihova tijela zakopali na deponiji gradskog smetljista,a sam Nurija se cudom spasio,izbjegao do Gorazda gdje je iste godine od tuge umro.

Attachmenti:
nurija milic 1.jpg
nurija milic 1.jpg [ 34.22 KiB | Pogledano 870 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: April 25th, 2019, 8:42 am 
Site Admin

KATICE

Kad je sredinom sedamdesetih godina proslog vijeka vodjena siroka rasprava,kako se to tada zvalo,o nacrtu Zakona o udruzenom radu,neki novinari sarajevskog "Oslobodjenja" u Rogatici su pitali gradjane,po slucajnom izboru,sta misle o predlozenom zakonu.Medju pitanima je tada bio i Pasan Katica,uposlenik Narodnog univerziteta,a honorarno radnik Lutrije BiH.Pasan,jeda bistar i prepreden covjek rekao je nesto u stilu da se kaze,a da se nista ne kaze.
Kada je sutradan u spomenutim novinama izasao clanak,a mi se skupili na terasi hotela uz jutarnju kaficu vidimo na istaknutom mjestu u "Hronici gradova" naslov:"DRUGARICA KATICA PASAN SMATRA ZAKON O UDRUZENOM RADU ISKORAKOM U DEMOKRATIJI".Izjavu je proslijedio novinar valjda preko telefona a dezurni lektor "skontao" da KATICA moze biti samo zensko,ispravio i tako je objavljeno. Kad smo Pasana nakon toga,onako seretski,poceli zafrkavati,on nam pdgovori."Da sam znao da ce tako "izaci" pod drugim imenom rekao bih im nesto zesce".

Inace svi Katice su iz rogatickog sela Burati,bistri i duhoviti,kakav je bio jedan Muhamed s kojim smo isli u skolu,pa Nurko,soferi Dzani i njegov brat Hadzija,i narocito Becir koji se jednog Ramazana ukazao kao "Dobri" susjednim Kovanjcima,ali to je druga prica.
Katica skoro da i nema u rodnim Buratima,osim nekolicine Sarajlija koji su izgradili vikendice koje posjecuju o vikendima i ljetnim odmorima.U tom selu je i poznata nekropola stecaka Borak(na slici).

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 13th, 2019, 2:59 pm 
Site Admin

"BOSNJAK"

U Rogatici,u Gimnaziji,svojevremeno su radila dva Bosnjaka,profesor geografije Jozo kome je to bilo prezime i profesor povijesti i latinskog Radovan Pejcinovic koji se tako izjasnjavao u nacionalnom smislu.I oba su bili iz katolickih obitelji mada oni nisu tome pridavali poseban znacaj.Radili su dvije-tri godine i otisli u Sarajevo,Jozo se zaposlio kao asistent na PMF,a Radovan u "Oslobodjenju".
Proslo je dosta vremene,desile su se demokratske promjene,narod je izabrao kako je izabrao,a tri pobjednicke(nacionalne) stranke odlucise da popisu narod da se,eto,zna kojih je najvise pa ce im se na osnovu toga odredjivati i politicka snaga.
Popis stanovnistva obavljen je u proljece 1991.godine.Nedugo zatim,kad su se sabirali rezultati,sjedim u kafani s poznanikom i mojim bivsim partijskim sekretarom,a tada visokorangiranim clanom lokalnog SDA i on me,s funkcije predsjednika Popisne komisije,znacajno pogleda,nakon sto mi je saopstio brojke,da ima i JEDAN Bosnjek.Nasmijah se i potvrdih njegove sumnje:"Zar samo jedan?Ostah jedini".Nisam mogao ,a da ne dodam:"Svi cete vi jednog dana biti Bosnjaci."
Na narednom popisu nisam uzeo ucesca jer ja sam od one "istorijske odluke" mislecih glava ratne 1993.godine iz "Holidej Ina" postao BOSANAC,necu da me svrstavaju u ostale jer ja to nisam.Jer nacionalno ime Bosnjak je bilo do tada ime svih zitelja Bosne i Hercegovine ma kojoj konfesiji pripadali.
I kako je red reci za Jozu ne znam gdje je,Radovan Pejcinovic(usput receno bio je sekretar Muslimanske bosnjacke organizacije Adila Zulfikarpasica,skrasio se u Kaliforniji gdje je i umro,Predsjednik popisne komisije i jos poslanik u republickom parlamentu takodjer,a ja,Bosanac,deveram svoje penzionerske dane u Kelnu mada "Ovdje nisam,a tamo me nema."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 27th, 2019, 3:14 pm 
Site Admin

VIDOMIR - VODOMJER

U Rogatici je sredim osamdesetih godina u Skoli s prakticnom obukom radio nastavnik Vidomir Jelisijevic iz Panceva.Posto je skola bila tik uz staro igraliste "Mladosti" odmah se ukljucio,a posto se radilo o talentovanom fudbaleru ubrzo je postao i prvotimac.Kao fudbaler ostao je upamcen po nadimku Vodomjer kako to obicno bude u malim carsijama,a i po tome sto je vjesto izvodio penale.Naime,kad bi se Vidomir zaleti da izvede tzv.najstroziju kaznu mi smo ga u strahu posmatrali da ce se prije spotaknuti ili pasti nego sto loptu pospremi u mrezu,a golman ko ukopan posmatrao,lopta bi lagano odskakutala u nebranjen gol.I nije se to desilo samo jedanput,to je bilo stalno...
Vidomir se u Rogatici i ozenio,iz familije Dzida,dobio dvije prekrasne kcerke,a onda se desila tragicna nesreca.U saobracajnom udesu poginula mu je supruga.Ubrzo nakon toga Vidomir se sa kcerkama vratio u rodni kraj.
Prosle su od toga godine a djevojcice su svakog ljeta dolazile u rodni grad,u Seljane kod babe i djeda,u Rogaticu kod strike Milovana i tetke Branke.Tako jedne prilike dok su se igrale s rodicama Branislavom i Tanjom i mojom Majom,a ja ih pomalo zapitkivao,primjetim da ona starija se ne zanim za djecije igre nego razgleda knjige u nasoj dnevnoj sobi.Priupitam je koju knjigu da joj poklonim,a ona me iznenadi:"Nesto ako imate od grckih tragedije." Razgolacih oci,ali djevojcica me s nekoliko recenica razuvjeri da se radi o ozbiljnom citacu.I poklonih joj "Antigonu".A odda je za godinu ili dvije izbio rat pa su ratne strahote potisnule sve te lijepe price dok neki dan ne dobih u inbox sliku "Antigone" i pribiljesku da je to poklon od cika Seleta.Djevojcica je u razgovoru s strinom dr.Ljubicom koja takodjer zivi u Beogradu prupitala,nakon toliko godina, sta je s nama i pokazala knjigu.Rece mi Ljubica da je dobro rasplakala.Necu vise nista reci jer ostalo se samo kazuje.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 585 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 3 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: