www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Mart 25th, 2019, 5:07 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 580 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Autor Poruka
 Naslov: Re: Rogatički abecedarij
TekstNapisano: Februar 14th, 2019, 5:42 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5837
Rogaticani statisti u TV seriji "TALE"

Serija Tale snimana je u Tešnju u produkciji TV Sarajevo 1978. godine. Autor serije je Derviš Sušić, a režiser Sulejman Kupusović.

U fokusu serije je poštenjačina i šaljivdžija, te narodni doktor i partizan Tale (Miralem Zupčević) koji često upada u probleme.
Te godine,na molbu producenta TV Sarajevp.opstinski stab Teritorijalne odbrane mobilisao je jednu rezervnu jedinicu i poslao ih na vjezbu na Ravnu Romasniju.Tu su se snimale neke masovnije scene pa su se rogaticki teritorijalci ozbiljno prihvatili posla:Osman Zec Zele.rahm.Memo Nalbantic Zaga,Kerim Hasecic Suhi,Muaz a.r.Hasecic Haz,Fadil Sisic Raja...vjesto su koristili vrijeme tako da im je vjezba prosla u snimanju,ponavljanju i opstem veselju.Tako da nije samo Mahir Imamovic Mare glumio u "Sjecas li se Dolli Bel" nego i njegove komsije ali nisu stekli "slavu" kao Mare.Za Osmana Zeca njegov komsija Nedim napisa:"Nije on igrao u seriji,on je lezao u livadu..."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 15th, 2019, 3:52 am 

Tekstovi: 10086
To se u Rogatici govorilo DUSKO ;) .Kerim nije bio u ovoj seriji ali jeste Muaz Muftic,Sahimpasic Nihad Baja,Sjercic Ahmed Sige,
Hodzic Salim Sajka,Kustura Salim,Nurko Katica,Fuad Delija Kucak jer je u ovoj jedinici bilo dosta raje sa carsij a je nekih se mozda nisam sjetio a one druge ne zelim vise ni pominjati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 7th, 2019, 3:36 pm 
Site Admin

ONO,KAD NE ZNAS DA PJEVAS...

Davno,neke godine,skupilo se veselo drustvo,a gdje bi,nego u Basti:Nasko,Bibi,Skembo,Belegija,ja i jos neki .Topla majska noc,kafanski orkestar tresti,prekida kada mujezin na obliznjoj Arnaudija dzamiji,poziva na jaciju,sve po zeljama za vesele goste.Neke pjesme nam odgovaraju neke ne,ali "plati pa se klati".Tako senlucimo sve do fajronta,svjetla se pogasise,konobari posluzise predfajronsku turu i nasta razlaz.Nama,vec dobro pod gasom,jos se ne ide,kad,eto ti Alije sa harmonikom sa nekog zavrsenog teferica,sjede za nas stol blize sadrvanu i krenu pjesma...sve dok Alija ne prekide,napravi pauzu da ustima glasove,a meni ce:"Ti da ne pjevas,distoniras i pocesto falsiras!" Staces,umuknem,starijeg se slusa,a osta Bibi u "oktetu" mada je on,kad se sluh dijelio bio odsutan.
Sve to fino traje,vec su kasni sati,kad eto ti pozornika Kezunovica,jednog finog i blagog covjeka.Pozdravi nas i blago skrenu paznju da se razilazimo jer,vec,odavno krsimo zredbe o javnom redu i miru,i jos veli:"Druzba je druzba,ali i sluzba je sluzba." Obecasmo da necemo vise,ali samo sto on zamace za prvi ugao mi nastavismo.Nakon pola sata eto opet pozornika Kezunovica,sad malo ostrije i veli:"Moracu vas zapisati." Pisi,velimo mi jer :"Sluzba je sluzba".Posto nas je sviju znao nije nas legitimisao,popisa nas on,blokic stavi u torbicu i ode.Nismo jos dugo,razidjosmo se i mi.
Proslo nekoliko dana stigose pozivi od Sudije za prekrsaje:Dana tog i tog,soba ta i ta,u toliko i toliko sati...
Dok cekamo u hodniku izlazi Pemba zapisnicarka,fobacuje dje ste pjevaci,i proziva jednog po jednog pred suca Muaza Teskeredzica.Dodje reda i na mene.Pita mene sudija zasto sam pjevao.Kazem ja druze sudija,ja nisam pjevao!."Kako,zasto? - cudi se Muaz."Nije mi dao Alija,kaze mi da ne znam da pjevam i da ne kvarim pjesmu." Pemba kuca zapisnik na nekoj staroj masini i smijuri se:"Dobicete rjesenje zA nekoliko dana."

Stigose i rjesenja,opet mi u Basti,razgovaramo i raspitujemo se ko je kakvu kaznu dobio.Svi dobili püo neku simbolicnu kaznu,a ja ukor.Cude se meraklije :"E,ali ja ne znam pjevati!"."Akp je tako,onda zovi turu." Zovnuh,stas i tako se racuni izravnase.

Bilo je to,nekad,u jednoj prelijepoj carsiji.Akteri ovog sjecanja.Nasko,strijeljan vezan i bacen u jamu Paklenik sedamdeset metara,Alija zatocen u logoru,strijeljali mu sina jedinca,umro u izgnanstvu u Sarajevu,Muaz u Njemackoj,Pemba izgubila supruga,vratila se u Rogaticu i jedva sastavlja kraj s krajem,Skembo Radovic seta unuku po Grbavici,Belegija Miso Jankovic,nakon sto su mu srusili kucu kao dezerteru malo je u Rogatici,malo u Banatu,Bibi Medosevic u skromnoj kucici u Mesicima sam devera svoje penzionerske dane,ja u Njemackoj,pozornik Kezunovic,ne znam da li je ziv,casno se ponio u ratu pokusavajuci zastiti svoje komsije,ali star i bolestan i usamljen nista nije mogao uciniti.
Eto,velim,neka ostane zapisano.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 10th, 2019, 9:46 am 
Site Admin

GLADNO GROBLJE

Za vrijeme Drugog svjetskog rata 194. i 1942. godine masa rogatickih gradjana i izbjeglih civila iz okolnih sela prezivljavalo je strahovitu patnju,glad i ostre zime,bolesti i masovno su umirali.Sahranjivani su u podnozju brda Hapsan odmah povise trafostanice s desne strane puta za Hrid.O strasnoj gladi pricao mi je Nazim Lihic,o tome kaku su vlasti tzv.NDH iz nekih malih aviona bacali vrece sa suhim kruskama koje su oni,zaklanjajuci se od paljbe s Hrida, danima skupljali po snijegu i rusevinama,mljeli i pravili kruh.Tu je sahranjen i moj amidza koji je umro od posljedica ranjavanja,otac je improvizovani grob obiljezio nekim kamenom i zapamtio obliznju sljivu.Uslijedio je egzodus preko Romanije,a to su tek bile nevidjene patnje.
Poslije okoncanja rata kad se "svako vratio na svoje",otac je pokusao naci grob brata Huseina,ali je sve bilo zaraslo,nigdje ni kamena,ni sljive...Posto je teren bio sklon vododerinama koje su cesto izbacivale ljudske kosti,vlasti su odlucile da tu zasade sumu bagremova i ograde bodljikavom zicom,ali,nazalost,bez ikakvogh obiljezja koje bi mladjima ukazivale na to mjesto strasne patnje.Radove na posumljavanju nadzirali su strucnjaci iz Sumske uprave,a sadili su djaci osmoskolci.Ostalo je u narodu samo ime Gladno groblje,pa ko je zapamtio kazivanje starijih,prezivjelih,zapamtio je bar da sacini zapis.
Danas,nakon novog rata nema ni kostiju desetaka pobijenih nasih sugradjana tako da ce,po svemu sudeci,jos jedna tuzna prica otici u zaborav.

Attachmenti:
gladno groblje.jpg
gladno groblje.jpg [ 79.73 KiB | Pogledano 182 puta. ]
Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 580 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 45, 46, 47, 48, 49

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: