www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Decembar 9th, 2019, 6:08 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 326 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Rogaticki umjetnici
TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 12:39 am 

Tekstovi: 2083
Na nagovor jednog naseg clana koji je i sam umjetnik, evo da otvorimo i ovu temu i da pokusamo predstaviti rogaticke umjetnike. Kako one poznatije, tako i jednu novu mladju generaciju.

Za pocetak jedna slika Safeta Zeca, a nadam se da ce nam artefakt ozivjeti ovu temu sa svojom arhivom :).

Attachmenti:
Ruke.jpg
Ruke.jpg [ 87.76 KiB | Pogledano 4956 puta. ]
Nazad na vrh

Naslov: Re: Rogaticki umjetnici
TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 5:01 pm 

Tekstovi: 10123
U savkom slucaju tema o kojoj treba pisati i u kojoj treba pomenuti prvenstveno nase rogaticane ali i one druge koji su ostavili trag svojim dijelima.
Radi podsijecanja Safet Zec je rodjen u Rogatici a njegova porodicna kuca je bila u Vrbanju, otprilike na mijestu gdje je Omer Vrazalica imao staru kucu.Cak je i po sijecanju na svoje djetinjstvo provedeno u Rogatici napravio sliku pod imenom Prozor.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 5:12 pm 

Tekstovi: 93
Na Safetovom platnu su Ruke njegove majke Timke,a moje tetke po majci i neni.Djelo je radjeno otprilike prije 40-tak godina, a imo sam srecu da je Safet uradio i moj portret,jos ko student,prije 50-tak godina.Radio je portret ugljenom i ...izgorio je ko i sve sto je u Tekiji izorilo.Volio je Rembranta.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 5:33 pm 

A ja vec dvije godine zajedno sa jednim ahbabom cekam da se ispuni obecanje koje nam dade zajednicki jaran i umijetnik.Reko doci sa hanumom i medzedom pa jos ga nema.Mozda onaj medzed koci s papirima pa ako je to nek ga nevodi.Ima medzeda i ovdje koje moze pokazati samo treba da dodze. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 6:06 pm 

Tekstovi: 93
Medo-Bosnjo hoda vec sestu godinu po dunjaluckijem varosima , i ,sve bez mane.Pita mene ,prije dvje godine Herr Herlitz,direktor projekta,bih li volio pratiti mog medjeda na izlozbu u Hong Kong,a ja izpika:Jok!Pogleda me zacudjeno,ko veli:Ja budale.Goleme budale!Pa me opet priupita:A sto ne bi iso?Velim mu da ne znam sta bih tamo jeo tih dvaes dana. A onda ja njega priupitah:Morel u Argentinu?Tad je i oci razrogacio."Pa sto u Argentinu, a ne u Hong Kong?"Poglenem ga , ama ono "milo" i kazem mu :"Golemi su,sa cumura su i najbolji su govedji dijelovi,oni sto idu uz kicmu!!!"...Moj g-dine Herlitz.I nastavim mu:" U tom Hong Kongu bi moro pascetinu,guje,a more biti i crve da bih moro s vama kusati,a ja to nemerem."...Moj ti si g-dine Herlitz.
Ko je sad dilaver, ne znam.Po mom kontu ja nisam.A i sto bih bio.Volim ono sto je meni drago.A, vala,nisam neka poguzija na honkoska jela.
A more biti,moj Zele,da i dodjem.Sa medjedom il bez njega.Samo dok voda provri.
PS Evo sam iziso trijesce po basci skupljati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 11th, 2009, 9:28 pm 

Tekstovi: 9
Prije svega, hvala Admin-u na novom podforumu, u kojem ce se nadam se razvijati i diskusija i vidjeti mnogo ... Ja bih prije svega zamolio ucesnike foruma da postave i neke svoje radove, a znamo da ih ima koji mogu postaviti , pa cak bili i amaterski ili profesionalni, nebitno je. Sto se umjetnika sa prostora Rogatice tice , vrlo je ocigledno da je plodan tim talentom i uspjehom u tom polju: Zec, Misevic, Ajanovic, i mnogo mnogo drugih koji su itekako ostavili trag u bosanskom ili svjetskom slikarstvu. Ima i mladjih umjetnika koji su u ovom sadasnjem vremenu , a iz Rogatice su, koji ili studiraju, zavrsavaju studij, ili su zavrsili i aktivni su tom polju... Nadam se da ce ovaj podforum zaziviti a i ja cu se ukljucivati koliko to bude moguce.
veliki pozdrav

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 12th, 2009, 12:16 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5867
Ja bih u spisak obavezno stavio medju prvima(pored recenih) i Galiba Zunica,Ahmeda Karica,Hasana Sucesku...velika su to imena,pa onda redom....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 12th, 2009, 7:47 pm 

Tekstovi: 9
Naravno da tako treba, po redu i postovanju, samo moram ja da naglasim da sam ja sporadicno i vrlo povrsno napisao zadnji post ,ne zeleci umanjiti niciji rad i vrijednost, samo sam ogranicen i godinama a i znanjem o zaista velikim imenima umjetnosti u Rogatici. Ipak nisam meritoran u tom polju da pisem, ali bi bilo od iskustvenijih jako korisno i dobro da nama, malo nespretna odrednica, mladjim ponude znanje jer poznaju i imaju veliki raspon informacija. Ja kroz svoje skolovanje kroz srednje i fakultetsko obrazovanje, sam zaista sretao i srecem mnoogo ljudi iz Rogatice a i sa rogatickog kraja,sto je meni jako drago. Jer grad cini kultura, pa bilo to ona u muzici, glumi , likovnoj umjetnosti a toga u Rogatici nikad nije falilo ,naprotiv. Sto ga izdvaja cak i od nekih naseljenijih sredina.
Sta je to u Rogatici kao gradu, koji je iznjedrio toliko kvalitete u direktno kulturnom planu? Ja zaista ne znam, valjda neka genetika :D
Zivi mi i zdravi bili :)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 12th, 2009, 11:06 pm 

Tekstovi: 273
Jos jedna slika od Safeta Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 13th, 2009, 3:44 am 

Gledajuci ovu sliku uvijek imam poseban osijecaj.Kao da sam i ja vidio ovu majku dok place.

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 13th, 2009, 8:47 pm 

Tekstovi: 251
krajem 2003-ce, Boshnjachki Institut je odrzhavao izlozhbu slika Safeta Zeca, cini mi se da je trajala oko mjesec dana...

ja, tada doshao iz Australije u posjetu Bosni, svratih jedno popodne/veche da pogledam...

nije bilo guzhve pa mi se ostvari plan da poistilahu sve pogledam...

nedugo zatim (mozda sedmicu poslije), posjetih prijatelja iz studentskih dana koji zhivi nekih 50-ak metara od Instituta...

kazhe da josh nije bio (iako je izlozhba vec uveliko trajala i otvorena je od rano ujutro do kasno navecer, a on bukvalno prolazi pored bukvalno otvorenih vrata bukvalno svaki dan), ali se kani... :|

a shto se tiche utisaka sa izlozhbe, bilo je manje od ochekivanog - mora da je do mene...

ps. ne znam zashto se toliko Safet Zec "svojata" i istiche da je Rogatichanin kada se on sam nekoliko puta javno "ogradio" od "pripadnosti" Rogatici i izjavio da je on "samo" rodjen tamo (umal ne rekoh otamo) i da je kao mali izbjegao sa porodicom u II svjetskom ratu u Sarajevo... :roll:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 13th, 2009, 9:00 pm 

Upravo je tako kako je i rekao. Cijela familija Zec je 1943-e izbijegla u Sarajevo. Svi osim mog dede Mustafe, koji se sa tri sina i dvije scerke vratio u Rogaticu, ostali su u Sarajevu. Poslije se ubrzo iza Mustafe vratio i njegov brat Osman ali tifuz ga brzo pokosio. Ipak Safet i njegovo porijeklo su iz rogatice pa makar se to njemu licno i ne svidzalo.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 326 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: