www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 18th, 2021, 12:57 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 6 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Jasenovac - Spilberg reziser?
TekstNapisano: Januar 2nd, 2009, 8:21 pm 

Tekstovi: 251
Ovo nadjoh jutros...

--------------------------

Srbija i Republika Srpska zajednički će finansirati mega filmski projekt o Jasenovcu i srpskim žrtvama fašizma za koji je prikupljena golema istorijska građa. Projekt je dio velikih nastojanja RS-a i premijera Dodika da okončaju "vladavinu" Bošnjaka i Hrvata kao glavne žrtve ratova u BiH i Hrvatskoj devedesetih. Namjera je da se skrene pažnja sa rata 1992-1995. kako bi se usmjerila na Drugi svjetski rat, gdje Srbi još uvijek nose oreol žrtve. Prema nekim izvorima, ovaj projekt ima veze i sa nastojanjima da se preduprijede nove tužbe protiv Srbije za genocid, te tužba Hrvatske pred međunarodnim sudom pravde. Da se radi o brižljivo planiranom prije svega političkom projektu, potvrđuju podaci da je prva ponuda za scenarij i režiju upućena višestrukom "Oskarovcu" Stevenu Spielbergu, autoru 'Schindlerove liste', jednog od najboljih filmova o stradanju Židova u nacističkim logorima, nagrađenog sa sedam Oscara ...

"Jasenovac je najveće srpsko stratište. Ovim filmskim projektom bi se na razumljiv, uvjerljiv i umjetnički snažan način rasvijetlio jedan dio srpske povijesti i srpskog stradanja o kojem i dan-danas vladaju oprečna i osporavana mišljenja", rekao je premijer RS Milorad Dodik

"Ako danas mnogi navijaju da se tragedija u Srebrenici, gdje je stradalo nekoliko tisuća muslimana, pretvori u dan žalosti za cijelu Europu, zašto bismo mi i dalje bježali od toga da ispričamo istinu o svojoj nacionalnoj tragediji i tragediji Židova i Roma u ustaškim logorima u Pavelićevoj Hrvatskoj?“, rekao je Dodik.

Naveo je da je sa Borisom Tadićem dogovoreno da se za ovaj projekt izdvoje značajna sredstva kako bi se angažirali najpoznatiji svjetski filmski stvaraoci.

Kao jedan od mogućih tumača glavne uloge spominje se Robert De Niro.

A. J.

Biznis.ba

Nazad na vrh

Naslov: Re: Jasenovac - Spilberg reziser?
TekstNapisano: Januar 2nd, 2009, 9:04 pm 

Tekstovi: 2099
Evo bas sam sad pretrazivao internet, da vidim da li ima vise nekih detalja u inostranim novinskim agencijama, ali bez uspjeha. Ovo mi lici na jos jednu novinarsku patku, jer cisto sumnjam da bi Spielberg pristao na to. Ali opet nikad se ne zna. Srpski lobi je izuzetno jak, tako da je sve moguce.

Interesantno je da se i Dodik ukljucuje u sve to, pa samim tim i skrece paznju na BiH.
Mislim da ce se vrlo brzo, u narednih mjesec-dva u nekom od bh. medija pojaviti slicna vijest tipa "Oliver Stone snima film o Srebrenici". Kako god, anamo oni ne sjede skrstenih ruku, vec koriste svaku priliku ne bi li pokazali "svoje patnje".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 2nd, 2009, 10:30 pm 

Tekstovi: 273
"Jasenovac je najveće srpsko stratište"
Mislim da je vise srba (srba-neljudi) stradalo u ofanzivi na Neretvi, vise od 50000 cetnika je izginulo u ta dva-tri mjeseca nego li bilo kada i bilo gdje za krace vrijeme. :?:
I tada su bili goloruk i napacen srpski narod. :roll:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 3rd, 2009, 3:19 am 

Ma oni su uvijek goloruk i napacen narod, samo mi nije jasno kakav je to mentalni sklop, pa da svaka generacija bude jos krvolocnija, a nikako civiliziranija. A sto se tice filma, kad opet malo bolje razmislim, cisto sumnjam da bi se Spielberg upustio u takav posao. Mozda Oliver Stone, ali Spielberg tesko.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 3rd, 2009, 6:13 am 

Tekstovi: 251
ova vijest mi je privukla paznju iz licnih razloga...

naime, prije 10-ak mjeseci sam imao priliku da pogledam spisak zrtava Jasenovca...

na moje zaprepascenje, na listi sam nasao i SVA TRI clana UZE porodice koji su ubijeni/poginuli u II svjetskom ratu, IAKO NITI JEDAN NIJE POGINUO U JASENOVCU
:shock: :x

jedan je poginuo kao civil na kucnom pragu, od strane cetnicke ruke (postoji i opis u knjizi Muniba Hasanagica)...

drugi je poginuo kao djecak u Gorazdu od strane cetnickih zvijeri, razlog - jer je bio vishi od pushke...

treci je poginuo kao pripadnik partizana, i grob mu se nalazi na Partizanskom groblju u Rogatici...

Primijetio sam josh puno imena ljudi iz/oko Rogatice (od kojih se neka ponavljaju po nekoliko puta, sa manjim izmjenama) na ovom spisku...

da me se pogresno ne shvati - Jasenovac se nikako nije trebao dogoditi i nema nikakve dileme da se tamo desio strasan zlocin...

ali kada neko stavlja na spisak ubijenih u Jasenovcu ljude koji su stradali od cetnickih ubica/zvijeri, onda se on stavlja u istu ravan sa ubicama iz Jasenovca, cak i gore...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 4th, 2009, 6:19 am 

Na tu cinjenicu sam totalno zaboravio :roll: , a bila je jedno vrijeme tema diskusija po mnogobrojnim forumima na internetu. Srbi su objavili taj neki spisak, koji je najblaze receno diskutabilan. Cifre poginulih koje oni pominju su ogromne i nerealne.
Jasenovac jeste mjesto zlocina, ali se i previse politizira, bas kao i sve druge stvari na Balkanu.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 6 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: