www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 2:27 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 4 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Dervis Susic - Parergon
TekstNapisano: Decembar 14th, 2009, 1:22 am 

Tekstovi: 2099
Nikako da zavrsim ovu knjigu, dosao sam negdje do pola, ali mi nije previse "citljiva". Rijec je o vrhunskom djelu, a posto je Sele vec odavno pominjao ovu knjigu, mozemo poceti lagano diskutovati. Sve ono sto je Susic napisao, dogadja se danas ili se dogadjalo u nedavnoj proslosti. Sve je skoro u potpunosti isto, samo sto su imena glavnih aktera promjenjena. A cini mi se da ce i za pedesetak godina, ova knjiga biti isto tako aktuelna, kao sto je danas, a da niko nece obracati paznju na njen sadrzaj. Za pocetak evo i prvog paragrafa iz knjige.

U visenacionalnoj zajednici stepen nacionalne ravnopravnosti prvo je pitanje pravicnosti datog sistema uopste. Jedina moguca pravicnost je ona koja svoj istorijski hod u bolje gradi na dijalektickom jedinstvu nacionalnog i klasnog. Samo u glavama borniranih dogmata ili kombinatora sa zadnjim namjerama ovo dvoje moze mehanicki rastavljeno tretirati.

Rijetke su zemlje sa jednom nacijom. Kako u visenacionalnim zajednicama brojnije nacija nisu imune od hegemonistickih tendencija u koje ih uvlaci vlastita birokratija i tehnokratija, tako ni represirane nacije nisu postedjene povremenih nacionalistickih, regionalistickih, partikularistickih ekscesa, u koje ih gura vlastita birokratija i tehnokratija. Tu sudbinu ima i radnicka klasa koja i sama biva uvedena u manipulacija nacionalistickih elemenata. Socijalizam ce kao sistem biti stalno na teskom istorijskom ispitu u ovim pitanjima na svim kontinentima i potkontinentima. Nad bojistima konflikata ove vrste kruzice mocni imperijalni lesinari jos dosta decenija. Greske u pitanjima klasnih sustina nacionalne ravnopravnosti bice im najdrazi mezetluk na krvavim gozbama.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Dervis Susic - Parergon
TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 8:52 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Danas sam razgovarao sas dvojicom brace Saracevica,rodjenih Vlasenicana, na temu Dervis Susic.Kad sam im rekao da imam knjigu "Parergon" ostali su zateceni,vele,molim te daj nam je dva tri dana.Inace,momci su obrazovani,poznavali su Dervisovog brata univrz.prof.Hasana,a znaju i Dervisovog sina Muhameda,advokata,nekada uglednog sudiju.Probaju da sloze kockice.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 10:58 pm 

Pa, evo bas sad gledam koji je tiraz ovog izdanja koje imam i vidim da je u pitanju samo tri hiljade primjeraka. Ne znam da li je bilo jos drugih izdanja, ali i ako jeste, vjerovatno nije izdato vise od deset hiljada knjiga ukupno.
Jako puno knjiga nije prezivjelo agresiju, sto zbog nedostatka drva, a ponajvise su popalile i pobacale komsije.

Ja sam trazio ovu knjigu preko interneta, ali je bilo neuspjesno. Par puta su neki delegati postavljali kao da prodaju Parergon, ali je u biti bila neka druga knjiga. Mozda ima i negdje da se kupi na bosanskim oglasima....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 15th, 2009, 11:12 pm 

SUSIC, DERVIS: Knjizevnik. Klasican primjer pisca kome je jedan politicki cin naskodio ukupnom knjizevnom djelu. Parergon, politicki pamflet u kojem se Susic kriticki bavio ulogom bosnjackog vjerskog klera u Drugom svjetskom ratu, danas je argument za njegovo negativno situiranje u bosanskoj kulturnoj i politickoj javnosti. Da paradoks bude veci, Susic je bio rijetko autentican i plodotvoran pisac koji se u svojim romanima, pricama i dramama (Hodza strah, Ja, Danilo, Nevakat, Pobune, Posljednja velika ljubav Hasane Kaimije, Tale, Uhode, Veliki vezir, Zestine, i dr.), najcesce bavio dogadajima iz burne bosanske i (bosnjacke) povijesti. Vrstan prozaista koji je ubjedljivo detektirao mentalitet i traume bosanskog covjeka u raznim historijskim epohama; njegove Pobune ostaju manifestno knjizevno djelo posveceno svim ovdasnjim agresijama, otporima i pobunama.

Jasmin Durakovic - Leksikon bosanskog duha, Dani 1997. godine

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 4 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: