www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 12:24 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 61 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: "PRODJOH BOSNOM KROZ GRADOVE..." A I HERCEGOVINOM
TekstNapisano: Mart 12th, 2012, 4:17 pm 

Tekstovi: 93
Sele je napisao:
KOLIKA JE U PRIJEDORU ČARSIJA

Prijedor sam najbolje upoznao u Kelnu gdje,evo već petnaest godina,susrećem se,druzim se,tugujem i ispijam pive sa mnogim Prijedorčanima...bilo da su iz same čaršije,ili iz Čarakova,Rakovćana,Ćele,Zecova,Hambarina,Rizvanovića,Kozarca,bilo da su logoraši,pobjegulje,papiraši...ali dobri ljudi i ponosni Bosanci i Hercegovci,a iznad svega Krajišnici ili kako bi rekao rahmetli general Mehmed Alagić:"Krajišnicima i kad su najpjaniji ne diraj u džamiju".Rukovodeći se time,a ja baš s džamijma neblizak,držao sam se toga i,evo,s ljutim Krajišnicima i dan danas pijuckam.
U Prijedoru sam bio mnogo godina ranije,nešto me teglilo da vidim je li ta čaršija baš toliko velika.Pa se za to potrudio moj vrli prijatelj Ezo,gitarista,s komšijom Halidom Muslimovićem po estradnom putu obišao po Juge,pa me odveo na kvrgušu kod "Želje".A bila to omanja,ljupka kafana/restoran,konobar neki Holandez,ali nije ukleti,oženio Bosanku,Hans se zvao,pa došao tu da služi pijane Bosance i ljute Krajišnike.A Ezu,jednog ogromng momka od dva metrća,zvao ezel,a ovaj ili nije razumio,a i da jeste,na Hansa se nije moglo naljutiti.I tako mi kod "Želje" pojedemo čuvenu kvrgušu,popijemo i zapjevamo:"Haj,kolika je u Prijedoru čaršija",pa nas onda gazda satima tuši pričama o Želji,Kurtoviću,Osimu i Smajloviću,Piketu i Džemalu Šerbi.A u Prijedor sam dolazio s raznih strana,od Kozarca kad se vraćaj s Kozare,gdje bi obilazio onaj veličanstveni Džamonjin spomenik,ili od Dubice preko Knešpolja gdje je tugovala majka Stojanka.
I u Prijedoru mi je uvijek bilo lijepo.Bilo mi je i onda kad smo sahranjivali Franju,vrlog čovjeka,a čini mi se da nije bilo grada u Jugi odakle nije došao bar jedan insan,toliko je Franjo bio omiljen,drag i poštovan...a bilo mi je lijepo jer sam se osjećao ponosnim što mog,i mnogih,prijatelja ispraća toliki broj ljudi kojih,kako su stari govorili,nije bilo u Prijedoru od zadnjeg Titinog dolaska.
Prijedor zaista ima golemu čaršiju,ima dobre kafane,dobre čevabdzinice,stari i novi hotel koji,govorili su,nije bio nikad pun,ima i ribarsku kafanu preko Sane odakle se put pruža prema Rizvanovićima.I koja radi,kako to Krajišnicima dolikuje,po cijelu noć,baš kao i stanićna birtija na koju stižu umorni gastarbajteri iz Slovenije "Sarajlijom" ,vozom ili vlakom,kako ko, koji direktno povezuje Ljubljanu i Sarajevo sa usputnim stajanjem u Novom i Prijedoru.
Moj Ezo otvorio je pred sami rat,sa suprugom Emirom,kafić u centru Prijedora.Jedne noći smo se iznapijali,osvanuli,bauljali do prvih ašcinica i više se nikad nismo vidjeli.O Prijedoru u ratu i poslije rata sve se zna,ali mislim da čaršija,ona prijedorska,nikada neće biti onolika kao što je nekad bila.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 12th, 2012, 4:26 pm 

Tekstovi: 93
Ezo bijase jedan po jedan.Uoci samog rata,veli mi, u njegovom kaficu, u cik sabaha:
- Jarane, ja odoh u Travnik.Hajde i ti.Povedi porodicu. Imate gdje.A Halid je preso na onu stranu.Sverca sa cetnicima naftu i oruzje.
O Ezi sam cuo da je bio dobar vojnik.Jeli ziv?Gdje je?Probacu isceprkati.
Tebi , dragi Rebac, hvala na tvom lijepom sjecanju na Ezu i Prijedor.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 24th, 2012, 5:46 am 

Tekstovi: 13163
Attachment:
Međeđa.jpg
Međeđa.jpg [ 159.66 KiB | Pogledano 4274 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 24th, 2012, 11:41 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Pa,eto Galibe kad imas ovako lijepu sliku,napisi malo teksta o Medjedji,pa ako treba povezi s Rogaticom(inz.Adem Jasarevic,Omer Sisic zv.Postar,Smajo Catic babo Sanele Dzenkins...), pjesacki viseci most,ali se znalo preko njega i autom da bi se skrati put iz Visegrada do Rogatice,medjecke tresnje u Rogatici itd.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 24th, 2012, 1:07 pm 

Ma ti si tu maher sele. Ja ću se zadati sa korelom. Jesil vidio kako sm na ovj naslovnici zalijepio onu vojnu akreditaciju Mahirovu. Selotejp napravljen u corelu i još providan a akreditacija se iskrivila od dugog stajanja. :beer:

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 24th, 2012, 2:00 pm 

Tekstovi: 10155
Dugo je Medzedza bila dio rogaticke opstine a onda je dodjeljena Visegradu kako bi bilo dovoljno stanovnika da bi i on bio opstina.tako je bilo sa Plane,Stoborani,Podzeplje...u korist Han Pjeska,Hrebovica i jos neka u korist Pala,pa Ustipraca Gorazdu a i Sokolac je dobio neke djelove.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 11th, 2012, 9:56 am 

Prođoh Bosnom kroz gradove, pa prošetah Banjaluko, a u Banjaluciv idjeh
Attachment:
DSC02765.JPG
DSC02765.JPG [ 311.24 KiB | Pogledano 4473 puta. ]

Attachment:
DSC02766.JPG
DSC02766.JPG [ 291.09 KiB | Pogledano 4468 puta. ]

Attachment:
DSC02767.JPG
DSC02767.JPG [ 89.04 KiB | Pogledano 4463 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 11th, 2012, 9:57 am 

Attachment:
DSC02768.JPG
DSC02768.JPG [ 207.68 KiB | Pogledano 4468 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 21st, 2013, 10:17 am 
Site Admin

BOSNOM UZDUZ(A I HERCEGOVINOM),A POPRIJEKO DRUGI PUT...

U osvit 29.juna neke poslijeratne godine pgledam preko Save i ne vidim plamen na jednom od dimnjaka Rafinerije na Vratima Bosne,tj. u Bosanskom Brodu,pa skontam da Mile puno obecava,al`hajd,carinska kontrola,granicari i carinici mrzovoljni,neispavani:"Dobro jutro,Domovino".
Prvu kahvu pijemo u Mosevcu,kod Puzica,velika Mehina slika u crnom,pa mi naumpade ona "Moj brate u tudjini,pisi nam kad ces doci".Ispod Kaknja,gledam u Caticima ima li sarenih revolucionara,onih sto su ofarbali zgradu Predsjednistva u Sarajevu da le licila na uskrsnje jaje,ali izgleda da su u prdekani, zagledam brda s desne strane,ama ljudi ima tu vise od dvadeset piramida.U Visokom vidim jedno poveliko brdo sto svjetluca,svo otkopano,velim,ima tu nesta.Saznam da to neki vrijedni Visocak krci brdo i pravi plantazu jabuka.Velim susjedu,e dok ovakvih piramida bude hajrovace i Visocaci
U Sarajevu oturisem u prvoj kafani ,pojedem deset u pola,dvije hladne teretne i pravac,osvjezen,familiji....
Sutradan,porano,zove M.C.:"Hoces li u Rogaticu?",istrcim iz solitera u Kolodvorskoj i haj,haj,preko Romanije,pa u Kovanj,a onda ugledam Rogaticu,odurna,umorna,dosadna.Obidjemo mezarja na Sehovini i Zahridom,pa pravac Gorazde.Na Drini prelijep suncan dan,jos se prica o gradu koji je mlatio sve redom,pozdravimo se s Pedom,pa na dorucak,loza i nesto saftali ispod peke,zalijemo malom sarajevskom, pa pravac Visegrad.Taj dan ce Cuprija upisuje u listu svjetske bastine pa je steta to propustiti.Na poznatoj terasi narucimo kafe,uslikamo se s mostom u pozadini,ali Visegrad mi nekako tuzan.Prilicno je cist, ali to vise nije ona bosanska kasaba iz Andricevih knjiga i iz nasih sjecanja.Cuprija bljesti na suncu ,a ja vidim samo krv i tjelesa kako padaju u Drinu.Srknu smo kafe,ne popismo,pa nazad...U Rogatici,na carsiji ,svratimo do Cice,upitamo za Boru,kazem da sam opet slagao za onaj tranzistor,a Cica se smije:"Bice tati drago da si ga se sjetio."U penzionerskoj kafani Goran,malo pod gasom,sa T.A.diskutuje o kulturi koja je s pocetkom rata emigrirala iz Rogatice,i nikad da se vrati,a kad ce - ne zna se.
Na Ravnoj Romaniji zastanemo,zagazimo duboko u borovu sumu ne bi li nasli koji vrganj,kad zvoni hendi(mobilni, po bosanski op.a.).Zove Maja ,i pita gdje sam."Na gori Romaniji sa M"."Sta radite tamo ?"-pita Maja zabrinuto."Trazimo gljive." "Vi niste normalni".
U Sarajevu me M obraduje vrativsi mi moju sliku "Sarajevo pod snijegom"(ulje na platnu 7ox50) koju je davno posudio da je gleda,a ona cudom prezivjela rat.Zahvalan sam mu od srca jer je to jedino sto imam od svoje nepokretne,a i pokretne imovine iz Rogatice.
Po Sarajevu landaram dva tri dana,srecem drage i poznate lljude,neko ostario,neko nije,nekog nema...Odoh ja malo na More.
Prije nego svratimo na pecenje kod Gojka odoh ja vidjeti spomenik i muzej bitke na Neretvi.Sve je na svom mjestu,i zeljezni most u valovima Neretve,i stari top,samo nema Vrhovnog komandanta....U Mostaru odem na Stari most,dam Hami deset maraka(toliko je falilo da se izvede skok) slikam se s Hamom,a mostarska lasta se sunovrati sa visine od 27 metara.U Kujundziluku stari sereti,slikari,liske...Zagledam Most sa strane.U pravu je Miso Maric."On sad lici na nisan Starom mostu".Ona veleljepna "Ruza" sad se na obali Radobolje izdigla u betonskog monstruma.Tu noc su nad Mostarom padale neke modre kise.Uslikam se jos kod Pocitelja i pravac,picim, picim ,picicu(Klepci,Karaotok...) i Sovici...Granica.Zastave.Jebi ga ,odose lijepe uspomene u krasni K.
Na Jadranu kupam se po starim zaboravljenim mjestima,Brist,Podace,Drvenik,Zaostrog,Uvala borova,Igrane,Podgora,Tucepi Makarska...Odsjedam u Podacama kod starog pznanika Joze Zovke,on me upoznaje s komsijom Muhamedom Mujicem,legendom "Veleza" i YU reprezentacije,olipijcem i cetvrtim na svjetskom prvenstvu u Cileu.Hamic je jos svjez,preplanuo,ali ga sikiraju lokalne vlasti sto je napravio izlaz na "vlastitu" plazu.Tu je i Nenad Pejic,direktor Radija Slobodna Evropa,i kcerka mu Bojana novinar Radija B-92.Gledam Cehe i Madjare kojih je prepuna Makarska rivijera kako se baskare sa svojim BMV-ima,Fabijama,sjede za bjelim stolnjacima,konobari pale svijece...a nasi mute cedevitu sa vrucom vodom,mazu dzemove i pastete.Pa se sjetim vremena od prije l5-2o godina.E da mi je znati ko je u tom mraku upalio svjetlo,ne bi mu zubi,ne bi mu zubi,ne bi mu glava,ne bi mu glava...sto reko pjesnik Pero Zubac.Znam,ali kakve koristi od toga.
Opet u Sarajevu s M u hladu "Morica hana".Alma Suljevic ozbiljno pita M,ima li piramida,pitala veli Imamovica ,pa hoce da cuje i arheologa amatera.Nema i gotovo."A one ploce?"-znacajno ce kiparica."Prirodni fenomen".I tacka.
Posljednjeg dana boravka bio "Pod lipom" ,"prodavo zjale" po carsiji,eglenio sa Riletom.Eto,hodoljublje se blizi kraju i sto reko jedan stari jaran svaka ambiciozna prica se na kraju zbrzi i smlati,jer,eto,nije svacije kroz selo pjevati,a ,bogami ,ni hodoljubit

Last edited by Sele on Juni 28th, 2013, 2:49 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 21st, 2013, 10:34 am 
Site Admin

Upisano: Sun Nov 26, 2006 6:52 pm Naslov komentara: Price o obicnim rogatickim ljudima
Negdje l986.ili ranije,tacno se ne sjecam ali put me"nanio" sirokom sremskom ravnicom pored grada Sida.Puhala je ona ledena kosava sto ledi ravnicarsko blato i krv u zilama.U blizini autoputa znakovitog imena "Autoput Bratstva - jedinstva" bio je podignut monumentalan spomenik zrtvama historijskog proboja Sremskog fronta kljucne bitke za oslobodjenje sada vec rahmetli Jugoslavije.Hiljade imena ispisanih na bijelom mermeru,cijela jedna mladost koja je svoje kosti ostavlila u bespucima panonskih ravnica.Trazim ime naseg Rogaticananina Abdulaha Detlica,sedamnaestogodisnjaka,partizanskog porucnika,najmladjeg oficira koji je svoj zivot dao u narodnom oslobodjenju.
Abdulah Detlic rodjen je u Kovanju kod Rogatice.Uzimu l941/42 nakon jedne cetnicke ofanzive Kovanj je popaljen,a mnogo zitelja pobijeno kada su naisli borsi Prve proleterske brigade nakon osnivanja u Rudom i kraceg zadrzavanja u Rogatici sa Vrhovnim stabom.U zgaristima kovanja,sakrivenog u kokosinjcu,pronasli su prestravljenog i uplasenog djecaka Avdulaha.Ne znajuci sta ce sa njim poveli su ga borci Kragujevackog bataljona Prve proleterske.Abdulah je s njima presao pakao Igmanskog marsa,bitku za ranjenike na Neretvi,Sutjesku da bi svoj mladi zivot skoncao na Sremskom frontu.
Poslije oslobodjenja majka i mladji brat Mustafa vratili su se u rodni Kovanj,sirotinjskoj muci i crnom kruhu,ne znajuci nista za svoga Abdulaha.Ali kragujevacki borci nisu ga zaboravili.Pet sest godina kasnije jedna delegacija Kragujevcna na celu sa narodnim herojem Rajom Nedeljkovicem obisla je Abdulahovu porodicu,pomgla koliko se moglo pomoci,a malog Mustafu,uz majcin blagoslov poveli sa sobom,u Kragujevac,na svoju brigu i skolovanje.Mustafa je u Kragujevcu zavrsio zanat u "Crvenoj zastavi" i nedugo zatim vratio se u Rogaticu gdje se zaposlio u Tvornici precistaca.
Proslo je od tada vice od dvadeset godina kad sam,u jednom slucajnom razgovoru,u Kragujevcu spomenuo da sam iz Rogatice-Odjednom je jedan postariji gospodim zapitao:"A da li slucajno poznajete Mustafu Detlica"? Na moj potvrdna odgovor cuo sam pricu koju vam,eto,prenosim.Na njihovo pitanje sta je sada sa Mustafom,sto im se vec godinama ne javlja,uslijedila je moja prica.Mustafa je radeci u TPR-u cesto iz druge smjene znao svratiti u Hotel"Sloboda" gdje je u duge zimske noci trestala muzika sa poznatim kafanskim pjevaljkama.Mustafa se zblizio sa jednim kapelnikom,pa posto je imao motocikl,jedne noci je zamoljen da ga preko Jabuke,makadamom,preveze do Gorazda gdje ce nastaviti terevenciti.Elem,kapelnik nikad nije stigao u Gorazde,osvanuo je na Jabuci mrtav i zapaljen.Mustafa je zaglavio na dvadeset godina u Zenici.Mustafa je svoje odrobijao,ponovo se vratio u TPR,zasnovano porodicu,i zivio radino i cutljivo.
Ispricao sam Mustafi moj susret s Kragujevcanima,rekao mu da zele da im se javi,ali u Mustafinim ocima osjetio sam golem stid.Nijemo je potvrdio obje price i nije rekao nista.Tesko je uzdahnuo i kao da sam cuo ono :"Oj zivote"
Ne znam da li je Mustafa prezivio ovaj zadnji rat koji je po svemu bio drugaciji od onog.Niti je bilo cojstva,niti je bilo partizana,niti vise ima stida.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 21st, 2013, 10:38 am 
Site Admin

SJECANJA NA ROGATICU I NJENE GRADJANE...
Na groblju Sehovina,gdje su mi ukopani rahmetni roditelji,prije dvadesetak godina otkrio sam,zaraslog u travu i mahovinu,stamen muski nisan prelijepo izradjen od poznate sarajevske hrese.Na njemu je latinicom pisalo:Murat Sinanagic,direktor gradjanske skole,gaodinu rodjenja i smrti sam zaboravio,ali je to svakako bilo prije drugog svjetskog rata i napomena da "svom neprezaljenom drugu nisane podize Artur".Gonjen zavicajnom znatizeljom htio sam saznati o kome se radi.Put me je vodio nezaobilaznom Munibu Hasanagicu,koji je sve,ama bas sve znao o Rogatici.On je znao ko je bio Murat Sinanagic,znao je da je imao dva sina koji su s majkom otselili iz Rogatice,ali mu je Artur nepoznanica.Medjutim za moju znatizelju to je bilo malo.Ali drugih izvora nije bilo.I opet slucajnost.Ispricao sam to svom prijatelju Rahm.Husniji Avdicu kao rijetku zanimljivost iz gradjanskog zivota Rogatice,a na moje veliko iznenadjenje Husnija je rekao:"Znam Muratove sinove,oni su danas u Brckom,ugledni ljudi sa akademskom karijerom."Husnija,Bilecanin po porijeklu,ali odrastao,skolovao se i radio u Brckom bio je pouzdan svjedok.Padali su dogovri da se s njima stupi u kontakt,a onda je dosla l992.i sve je otislo do vraga.Znam da su braca Sinanagici izbjegli iz Brckog,da su radili na Tuzlanskom univerzitetu,i da su se,cini mi ,se vratili u svoj grad.
Jos jedaon direktor Nize realne gimnazije ostao je vjecno u Rogatici.Prof.Mustafa Dzinic prerano je preminuo na Novu godinu 31.12.1954.Ukopan je na Partizanskom groblju i sugradjani su mu napravili dostojan spomenik.I rahm.Dzinic imao je dvoje djece,sina Murisa koji je samnom isao u prvi razred,i mladju sestru Jasminku.Poslije oceve smrti s majkom su se vratili u rodnu Modricu.Do pred sami rat Jasminka je radila kao nastavnica njemackog jezika,a Muris je zavrsio elektrotehniku.Prezivjeli su rat,ali ne znam da li su se vratili u svoju Modricu.Do l992.godine odrzavali su zive veze sa rodnom Rogaticom koju su cesto posjecivali.
Svakako u ovu pricu spada i legendarni direktor rahm.Amir Praso,koji je zamijenio Dzinica,ali koji takodjer nije bio rodjeni Rogaticanin,iako je po svemu bio pravi Rgaticanin,jedan od najboljih.Skola kojom je on godinama upravljao bila je uvijek u vrhu u BiH,a njen direktor okicen brojnim nagradama za svoj pregalacki prosvjetno - pedagoski rad.Rahm.Praso je docekao penziju.Ne sjecam se tacno godine smrti,a sahranjen je na groblju Zahrid.
Ove tri kratke crtice stavio sam u "hodoljublja" smatrajuci hodojlublje nesto sire nego sto mu samo ime kaze.Ima hoda osim pjesacenja,hoda po mukama,hoda po sjecanjima,a moze se hodoljubiti i uspomeni na tri znacajna covjeka iz nase Rogatice.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 22nd, 2013, 10:02 am 

Tekstovi: 256
Da pripomognem malo u rasvjetljavanju teme o porodici Sinanagić.
Iz sigurnih izvora imam informaciju da je MURAT SINANAGIĆ tamo negdje do 2000-e godine bio aktivan na Ekonomskom Fakultetu Univerziteta u Tuzli gdje je predavao na katedri RAČUNOVODSTVO. Vrlo autoritativan i kod njega nije bilo štele!!
Navodno se nakon toga penzionisao i vratio u Brčko.
Njegov sin MUSATAFA SINANAGIĆ je redovni profesor MEĐUNARODNOG MARKETINGA također na tuzlanskom ekonomskom fakultetu i poslanik u skupštini Brčko Distrikta iz reda SDP-a.

Ehhh sad dali su to potomci ovog vašeg MURATA SINANAGIĆA, možete utvrditi daljim istraživanjem.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 61 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: