www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 17th, 2021, 1:33 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 61 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: "PRODJOH BOSNOM KROZ GRADOVE..." A I HERCEGOVINOM
TekstNapisano: August 5th, 2010, 11:20 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
"DOLE KAMEN,GORE NEBO,OJ BILECA BOG TE JE.O"

...pjevali su pitomci znamenite Pesadijske skole rezervnih oficira (PSRO) kada bi se nakon godine drila i obuke dokopali civilnih odijela i fatali prvi autobus.
Bileca je jedna omanja varos u Istocnoj Hercegovini uz samu granicu s Crnom Gorom koju nikad niko,ama bas nikad ne bi obilazio da tamo na skolovanje nisu isli pitomci u kasarnu "Mosa Pijade" pa su ih obilazili rodjaci,djevojke,jarani i poznanici.Vreli hercegovacki krs,vedro nebo,poskoci i namrgodjeni ljudi,neka zlokobna tisina,to bi u najkracem bio opis Bilece koja je danas u sastavu Republike Srpske i u kojoj stoluje vlast koju nije postavio Mile od Laktasa.
Za moje posjete Bileci,pored spominjanog,razlog je bio sto mi je tamo zivjela amidzicna udata za popukovnika Dzambasovica koji je tu bio na sluzbi,ili kad bi se "picilo" u Dubrovnik,na plavi Jadran koji se talasa i gdje odmara se radnicka klasa.
Godine l973.dobijem ja poziv na "odsluzenje kadrovskog roka u JNA",zamislite gdje - u Bilecu,u recenu PSRO.Ko da me grom udario.Vec sam ja nacuo,od Ismeta Suljagica i drugih kako su se tamo proveli.Sta cu ja,odem u Sekretarijat NO kod nacelnika da sta "sredim",a on meni veli da ja to fino napisem.Presavijem papir i napisem:"...znam da se odricem rijetke casti za mladog covjeka,da je to svima san,ali ja se ne osjecam sposobnim,blabla,blabla."Fino to oni u Sekretarijatu NO procitaju i meni poziv u Sremsku Mitrovicu,poljska pjesadija.
Bio tamo neki dobar major,Andrija Dervenic,pa procitao karakteristike koje su dosle zamnom,pa posto me vec dobro upoznao veli mi da ne licim na vlastiti opis iz povjerljivog kartona.Elem sluzim ja svoj rok,kad dodje nov potporucnik iz Bilece,neki Dimitrijevic,pa posto se upoznasmo on mi potvrdi da sam dobro izabrao,pa kad cu da sam iz Rogatice isprica mi da je sa njim u klasi bio Meho Delija,dobar drug i prijatelj.
Poslije toga u Bileci je sluzio i moj drug i kum Tale Behlulovic,dva ili tri puta smo ga obilazuili,ali on nista nije znao reci samo je kolutao ocima dok smo sjedili u krugu kasarne pored omanjeg kipa Mose Pijade,jer vojnik je imao zabranu izlaska u grad.Slijedece godine tamo sluzio Goran Mandic,ali i sa njim nismo mogli dalje od onog kipa,pa smo mu pjevali ono "...sred pusaka,najoneta..."Sama kasarna se doimala ko "Alkatraz",a nije ni cudo jer citav krajolik gdje je smjestena lici na pustinji,u njoj su nekad bile zloglasne kaznionice za protivnike Kraljevine pa je tamo robijao i receni Mosa Pijade.U posljednjem ratu Kasarna je bila pretvorena u logor(imam jednog imenjaka iz Gacka,ovdje u Kelnu, koji je prosao kroz taj zloglasni logor)i gdje su zatvarani civili Bosnjaci iz Gacka,Bilece i Trebinja i gdje su mnogi stradali,a dobar dio razmijenjen za elitne cetnike zarobljene u opsadi Dubrovnika.
Ove price o bosanskohercegovackim gradovima pricamo i povezujemo ih nekako s Rogaticom.Bileca je(osim spominjanog pukovnika) imala veze s Rogaticom sto su se tamo iskolovali mladi oficiri,pored spominjanih Rogaticana i Sige Sijercic,Miodrag Cerovic i drugi i sto je preko Bilece vozio rogaticki autobu za Dubrovnik,prva turisticka i medjurepublicka linija poznatog "Tehnotransa.
Akteri ovog sjecanja Meho Delija i Teufik Behlulovic pogubljeni su na najzvjerskiji nacin od iste vojske kojoj su se zakleli na vjernost,pukovnik Dzambasovic je u penziji u cinu brigadira Armije BiH,Suljagic Ismet Halco,nesudjeni komandant odbrane grada Rogatice je u Kelnu gdje je i pisac ovih redova,Goran Mandic je , nakon sto je iz rata izasao raspamecen i sludjen,nasao svoje mjesto u politici i danas je desna ruka nacelnika Rogatice,Radomira Jovicica,svog starog jarana.
O Bileci,toj nedodjiji,koja se doima gore i od Sokoca,vise se nema sta reci.osim zapjevati pjesmu iz naslova.

Last edited by Sele on Juni 20th, 2013, 12:58 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 8th, 2010, 11:21 am 
Site Admin

NA SRED GACKA POLJA SIROKOGA

Kad bi nekad,davno,u Sarajevu htjeli da se opravdaju za neki nerad ili nemar,Sarajlije bi znale reci:"Zavladala kuga."Trebalo je dosta visprenosti pa odgonetnuti sta znaci kuga,a znacilo je - Sarajevom zavladali K(alinovik),U(log),G(acko),A(vtovac) -KUGA.To je ono jos preciznije od "zavladali Hercegovci".
Gacko je gradic na preko hiljadu metara nadmorske visine,na vjetrometini ispod Cemerna,siromasan i ubog kraj gdje domacini uberu mladi luk tek u julu,a sljive im beharaju u avgustu.Zimi su tu ogromni nanosi,niske temperature,ali sreca je da Gatacko polje lezi na ogromnim naslagama(povrsinskim)uglja treseta koga se moze i u basci nakopati,naloziti i prezimiti dugih sest-sedam mjeseci.
Austrougarska uprava je procijenila da je taj kraj iznimno dobar za razvoj stocarstva pa je u tu svrhu napravila najvecu vjestacku branu na Balkanu - jezero Klinje za potrebe navodnjavanja Gatackog polja.I danas je Gacko poznato po gatackom govecetu i bikovima - mrkim Montofuncima koje je svojevremeno,u listu "Zadrugar" opjevao legendarni seljak-putopisac Makso Culibrk(Zlatko Prlenda) pa je upamcena pjesma koju pjevaju gatacke krave kad naidje veterinar:" Tako mi moga roga,eno cace teleta moga.".Recena brana je kasnije prosirena jer postojeca akumulacija nije mogla zadovoljiti potrebe novoizgradjene termoelektrane koju su sevepom rahm.Dzemala Bijedica podigle socijalisticke vlasti. Na Klinju je bio i poznati restoran u kojemu se sluzila domaca jela,a najpoznatija je bila pura u drvenim sahanima - cancima ,sa maslom i sirom iz mjesine.
Gacani su poznati kao vrijedni i ostroumni ljudi,ali mnogo vole da se hvale u cemu cesto pretjeruju.Kad je davno,u Sarajevu,u Muskoj gimnaziji predavala geografiju neka profesorica .Gacanka ,toliko je nafalila svoj kraj,a Zoran Seksan(otac glumca Aleksandra) je u domacem zadatku napisao,otprilike:"Gacko je poznato po stocarstvu u koje spada guska koje najvise ima u polju da tamo ometa zeljeznicki saobracaj".Profesorica se toliko razljutila da je Seksanu upisala jedinicu preko cijele rubrike u dnevniku.Ovu sam pricu cuo od mog rahmetli brata .ucitelja Alije, koji je sa Seksanom bio dugogodisnji prijatelj i skplski drug.Kad smo vec kod ucitelja valja reci da su dvije uciteljice - Gacanke bile udate u Rogatici:Bahra Lihic i Vidosava Rajak,a jos jedna rogaticka snaha Gacanka bila je Dzuma Teskeredzic,udova rahm.Osmana.A i tri su Rogaticke bile gatacke snahe:Mubera Suvalija,udata Muhovic,rah.Samka Dzihanic udata Custovic i rahm.Minka Avdicevic udata Bijedic.
Tako da se ne moze reci da je prica o Gacku na rogatickoj stranici - promasena.
U zadnjem ratu Bosnjaci su protjerani,pobijeni i silovani u Gacku,tamo ih vise nema,izuzev nesto malo na Fazlagica Kuli na kojoj su izlozeni stalnim prijetnjama i incidentima bez obzira sto se novoproizvedeni mirotvorac Vuk Draskovic(rodjeni Gacanin)zalaze za suzivot,a u osvit rata prijetio je da ce sjeci ruke muslimanima.Tadasnji njegovi sljedbenici u Rogastici bili su Ljubo Okiljevic i neki profesor u Gimnaziji,Govedarica se zvao,a koji je,kako se culo ,stradao tako sto je nakon orgija i klanja upao u septicku jamu i ugusio se u govnima kako govnima i dolikuje.
Pricu cemo zakljuciti najnovijom rogaticko-gatackom vezom,dr.Suljo Dzaferovic ozenio je jednu lijepu gatacku curu od znamenitog roda Campara.

Last edited by Sele on Mart 27th, 2015, 9:13 pm, edited 2 times in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 9th, 2010, 11:53 am 
Site Admin

TURBE NADOMAK VEZIRSKOG GRADA

Kada se,putujuci iz Sarajeva,prodje vezirski grad Travnik pa nastavi putem uz Lasvu,na sedmom kilometru naici ce te na jedan tipicno bosanski gradic Turbe.Smjesteno je podno planine Vlasic i znamenitog skijaskog centra Babanovca,na raskrscu putova za Donji Vakuf i Banja Luku.Turbe je nekad bilo opstina,ali je rat docekalo kao najveca mjesna zajednica u tadasnjem Travnickom srezu ili okrugu.
U posljednjem ratu Turbe je bilo na prvoj liniji bojisnice i uz ogromne zrtve i herojstvo odbranjeno je od cetnika iz pravca Vlasica.
U Turbetu sam zadnji put bio prije oko 25 godina kada sam,na proputovanju,potrazio mog vrlog prijatelja iz djetinjstva Kemu Gafurevica.Nasao sam ga u ugodnom restoranu lijepog sportskog centra cijim je on bio direktorom,gdje smo u drustvu sa Sulejmanom Kubatom direktorom Sportskog centra na Vlasicu tabirili sportske aktuelnosti travnickog kraja, tamanili domacu lozu,vlasicki sir i prvoklasni kajmak sa Komara,janjetinu sa raznja i slusali Kemine uspomene na njegove igracke dane u tamosnjem FK"Vlasicu" i omladinskoj reprezentaciji BiH.
U ratu je Kemo bio hrabri kapetan Armije BiH na odbrani Turbeta,ali ga je mir prerano pokosio.Umro je od infarkta netom iza rata.Za nas Rogaticane valja reci da je rahm.Kemo ( i brat mu Emir)sestric rahm.Huse Babica,pa je iz tog razloga ljeta najcesce provodio kod tetka u Rogatici i tetke rahm. Kadre Lagumdzija u Visegradu.Povodom njegove iznenadne smrti poznati travnicki novinar M.Gafic objavio je IN MEMORIAM u "Oslobodjenju" koji i danas cuvam.
Poslije toga nikad nisam bio u Turbetu,ali saznajem da se Turbe oporavilo od ratnih razaranje,skola im je ponajbolja u Kantonu sa 6oo djaka(masala),a Emir Gafurovic,poznatiji kao Miro valjda jos uvijek drzi brijacku radnju koju je naslijedio od oca.U Rogaticu i Visegrad zacijelo ne ide i ne obnavlja djecacke uspomene sa Rakitnice,Drine i Rzva,jer tamo ne da vise nema familije,nego nema ni Bosnjaka koji su cinili ove divlje vode toplijim i plemenitijim.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 1st, 2010, 7:13 pm 
Site Admin

GRACANICA A NIJE ROGATICKA

Toponim Gracanica kod mnogih izaziva razlicite asocijeacije:kod Rogaticana s lijeve strane Rakitnice to je "najljepsa mahala" rogaticka koja se proteze uz istoimenu rjecicu,kod Srba diljem planete Gracanica(manastir na Kosovu) je njihov spomenik istorijskog pamcenja oko cega se vezu mnoge politicke(i istorijske)intrige,opet Gracanica u Bosni je jedan lijepi grad o kojem,kao i o ostalim bosanskohercegovackim gradovima,govorimo kroz vizuru njene povezanosti sa Rogaticom.
U Gracanici sam prvi put(onako bas lufterski) bio negdje pocetkom osamdesetih sa jaranom O,malo obisli njegovu draganu Mirsadu Helic,popili kahvu s njenom majkom u njenoj kuci na sred lijepe carsije i onako usput culi pricu,nigdje ne zabiljezenu,o njenom dajdzi pjesniku Musi Caticu.
Gracanica je prije rata bila poznata po razvijenom privatnom obrtu,po malim "kapitalistima" u oblasti izrade metalne i plasticne galanterije,po "Ferumu" koji je proizvodio gradjevinske dizalice,po popznatom gradjevinskom preduzecu i "Fortuni" koja je proizvodila sportsku obucu poznatu i na trzistu cijele Evrope.Kad sam "sluzio vojnike" u Sremskoj Mitrovici bio s nama neki Imamovic,majstor iz pomenute "Fortune", koji je krpao vojnicke cokule i cizme uspjesno ih prilagodjavajuci nenaviklim nogama na stupanje i teske marseve.
Istog tog Imamovica potrazio sam u Gracanici,ali je on tada,kao vec priznat majstor,svoj kruh zaradjivao na Zapadu u nekoj od "Adidasovih" fabrika.
Drugi put sam bio u Gracanici da obidjemo nasu Branu,mladu pedagoginju u Srednjoskolskom centru,iz ugledne rogaticke familije Ristanovica.Svojom ljepotom i blagom naravi odmah je zapela za oko lokalnim momcima,i kako to obicno biva,rodila se i ljubav - izabranik Braninog srca bio je lokalni poduzetnik brkati i stasiti Baja cijeg pravog imena se i ne sjecam.Na vjencanju,u Gracanici,bilo je desetak rogatickih mladica predvodjenih Somom i Avdagom.Pa je uslijedilo rogaticko-gracansko prijateljstvo,razmjene posjeta i zajednicko rostiljanje(uz karton "Zilavke") u prelijepim Cakljama na podgorickoj rivijeri.
Gracanica se u ovom ratu nije dala,organizovala je hrabar otpor i odoljela svim neprijateljskim naletima.Poslije rata intenzivno se razvija,pa tako u njoj stasa i gradjevinski gigant "Sirbegovic" koji gradi po cijeloj Bosni,Srbiji i Hrvatskoj,a Bogami i Libiji.
Mlada pravnica Mirsada valjda je nasla mjesta u svojoj bransi,Brana je sa kcerkicom izbjegla u Beograd,Baja je ostao da brani rodni grad,prezivio rat,ali nije mir - pokosio ga je infarkt u najzrelijim godinama,a Brana i njena kcerka same u Beogradu jos uvijek ne mogu da prebole njegov odlazak,a i sve one dane koje su trebali,a nisu,provesti u bezbriznom obiteljskom druzenju.Soma je "nestao" u prvim danima agresije a njegovi ostaci ni do dana danasnjeg nisu pronadjeni,Avdaga sljaka negdje na pumpi kod Visokog,a ove redove vam ispisujem negdje u gluhoj noci na obali Rajne.
Tako je valjda moralo biti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2011, 11:43 am 
Site Admin

PRACA

Gradic Praca na istoimenoj rijeci smjesten je na starom karavanskom putu ka Turskoj i Bliskom istoku.Nalazi se na preko 6oo metara nadmorske visine u podnozju planina Jahorina i Romanija.Praca je poznata jos iz srednjeg vijeka o cemu svjedoce stecci i zidine starog grada Pavlovca,a o Osmanskoj upravi svjedoci jeda od najstarijih dzamija u Bosni sa poznatim Semiz - Pasinim turbetom.
Nas Rogaticane za Pracu veze sijaset dogadjaja iz bliske proslosti,ljudi,druzenja ...Valja reci da je Praca kao opstina dugo bila u sastavu Rogatickog sreza da bi koncem pedesetih godina proslog vijeka bila odvojena,i kao mjesna zajednica, pripojena opstini Pale.Najpoznatiji Rogaticani(porijeklom iz Prace) bili su Aziz i Fazila Jahic,Mujo Selimbegovic,Muhamed Imsirovic.Aziz Jahic je svakako ostavuio najvise traga,nakon sluzbovanja u Bijelom Poljju kod Mostara,gdje mu se rodio mladji sin Dzevad,dobio je posao u Rogatici kao sef Sumske uprave na kojem je ostao do penzionisanja i smrti,i u kojoj je ostao poznat kao vrhunski i strastan lovac.Sestra Fazila godinama je radila u Domu zdravlja kao babica u cijem su narucju "propjevali" brojni buduci rogaticki bekrije.Interesantno je reci,o cemu su mi svjedocili Mahut Pasic,te Ibro i Fadil Cano,da su godinama u Pracu isla rogaticka djeca na tzv."oporavak" gdje bi ostajali po petnaestak dana u ljetnim mjesecima.U Praci je i Ugostiteljsko preduzece "Sloboda" imalo svoj restoran na zeljeznickoj stanici za koji me veze davno sjecanje kada sam s ocem,koji je tada radio u tom preduzecu,isao u nekakvu kontrolu i gdje sam prvi put u zivotu,osim sto sam se prvi put vozio vozom,usao u jednu kafanu i popio himber.
Najcesce su se susreti Rogaticana i Pracaka desavali kad bi se igrao medjusobni fudbalski susret izmedju tamosnje "Jahorine" i rogaticke "Mladosti".Mi navijaci smo na utakmice putovali autobusom do Mesica,a onda vozom do Prace gdje bi se okupi na nekoj livadi sejreci "tekmu".Tamosnji fudbalski entuzijasti,cetvorica brace Fazlic,cucali bi svaki na svom cosku terena,otud davali upute svojim igracima,psovali sudije i protivnicke igrace jer oni su bili sve u tom klubu:i rukovodioci,i oruzari,i treneri,a u nedostatku igraca znali bi navuci i dres.
Poznati "Ciro" Praci je znacio sve,zeljeznicka stanica na pruzi Sarajevo-Visegrad bila je centar svih desavanja,a restoran je bio mjesto kulturnih,sportskih i svakih drugih dogadjanja.Kada bi se zahuktali "ciro" zaustavi na stanici,garavi putnici su izlijetali iz vagona da natoce vodu,a oni bolje stojeci kupovali bi sabesu ili sladoled koje im je kroz prozor doturao neki Albanac - slasticar.Ukidanjem pruge i kao da je Praca zamrla i o njoj se sve manje culo sve do rata 1992.godine.
Sjecanja vezu i za davna gostovanja KUD-a u Praci,a u najduzem je ostao nastup pjevaca Mehmeda Mese Hadzibegovica koji je burno pozdravljan za odlicne interpretacije,a izvizdan i gadjan jajima kada se,kao voditelj i humorista,odvazi da isprica kakav "mastan" vic na racun zitelja Prace.
Pred sami rat jos su samo rogaticki fudbalski suci na celu s Mujom Selimbegovicem:Bakir Nalbantic,Ismir Brankovic,Fehim Feriz,Alija Jusic,Ibrahim Vukaz odlazili tamo voditi "ljute meceve" izmedju "Jahorine" i Kopaca,Dobruna,Guceva...
Danas je Praca(od 1995.) opstina u sastavu BPK Kantona,a najpoznatiji na potezu do Gorazda i dalje je Nedim Alagic Peda sa svojim sjajnim ugostiteljskim objektom i lovacko drustvo "Rogatica".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 26th, 2011, 7:33 pm 
Site Admin

NA "CABU" U RUDO
Rudo,gradic(nije grad nikad bio,a pogotovu sad) nalazi se uz granicu BiH sa Srbijom na jednoj plahovitoj rijeci Lim.Za Rudo sam prvi put u zivotu cuo od svog rahmetli jarana Hidajeta Sijercica(Hitka) ili poznatijeg kao Bugi koji je Ljeta provodio kod tetke u Rudom i pricao nam cudesne dozivljaje sa rijeke Lim.Mi,njegovi pajtasi,koji tada nisu mrdali dalje od Zakule smo ga otvorenih ociju slusali...Mnogo kasnije kad smo postali "Titovi pioniri" slusali smo bajke o partizanima,o Sumadincima,Kragiujevackom radnickom bataljonu,prezivjelim s Kadinjace koji su u tom istom Rudom,na dan 22.decembra 1941.formirali Prvu proletersku partizansku brigadu koju su postrojili komandant Koca Popovic (diplomac sa Sorbone) i politicki komesar Filip Kljajic Fica uz prisustvo glavnog staba partizanske narodno-oslobodilacke vojske s Titom na celu.Sutradan,po formiranju,ta je brigada preko Sjemeca stigla u Rogaticu 24.12.1941.,stab se smjestio u zgradu Opstine(kasnije direkcija "Materijala" i sjediste raznih opstenarodnih sluzbi,mjesne zajednice,a Bogami i oficira KOS-a),tu je Tito odrzao poznato savjetovanje,Camil Dzindo i Svetozar Vukmanovic -Tempo,"partizanski poglavica" kako ga je u svojim Memoarima nazvao britanski obavjestajac Ficroj Meklejn,odrzali su govore o "bratstvu-jedinstvu" uz rafalanje tu prisutnih cetnika,do tada,ko biva saradnika u borbi protiv stranih okupatora.Po napustanju Rogatice Titovi partizani pronasli su dvanaestogodisnjeg djecaka Abdulaha Detlica u popaljenom selu Kovanj,i poveli ga sa sobom.Abdulah Detlic je poginuo na proboju Sremskog fronta kao najmladji oficir JNA o cemu i danas,u okolini Sida,svjedoci monumentalni spomenik i Abdulahovo ime,dakako.
Prica je o Rudom.pa necemo dalje po istoriji.Ostaje samo da se kaze da su rogaticki omladinci,uglavnom okupljeni oko Izvidjackog odreda "Ragib Dzindo" cesto znali praviti spomen-marseve na te slavne dane,a i da su Rogaticani na tu zgradu natakarili neku spomen-plocu,koje,danas,vise nema,da su u tom periodu pokusavali organizovati "Dane kulture" i na tome bi se sve zavrsavalo.
U Rudom su socijalisticke vlasti pokusale,da se oduze,tom davnom gostomprimstvu,pomoci u "industrijalizaciji i elektrifikaciji".Komsijski FAP(iz Srbije) podigao je tu neki duretni pogon za proizvodnju dijelova.podignut je i spomen parrk i Spomen dom sa Titovom bistom koja je zavrsila na sekundarnom otpadu "Sinme" iz bivseg "Titovog" Uzica.A narod,vecinski muslimanski,ostao je zivotariti u zavisnosti od vremene,i kad ne poplavi Lim,ili neka druga nevolja.Jos je izvjesni Bojan Bajic("Nasa stranka") pokusao graditi neku multietnicku stranku s pedigreom omladinca iz Rudog(gdjer,je li,formirena prva partizanska brigada),napravio neki ploveci voz - ciru koji se zaglavio u milijardama flasa na Drinskom jezeru...i propao,kako propadaju svi ublehasi.
I sad,da se vratim na naslov.Ja sam u mladosti cesto znao cuti uzrecicu."Jel ti to,ko hadzija u Rudo?".Pa sam vremenom skupljao svjedocenja,objasnjenja i pricice.Naime,poslije Berlinskog kongresa kada je BiH,odlukama velikih sila,ko i danas,"potpala" pod austro-ugarsku upravu,Rudo je ostalo izvan "Europe",ostalo je orijent,i tad hadzije,kad bi kreni na dugotrajan i dalek put,cim bi predji Drinu i Lim,bili su u islamskom svijetu,a to,tad,nije bilo daleko od Cabe.Pa se desavalo,kad bi se neki "hadzija" malo ranije vrati s hadza da ga sugradjani ,sumnjicavo vrteci glavama, ne upitaju:"Da ti to,hadzija,nisi bio u Rudom na Cabi?"
Inace u Rudo se dolazilo zeljeznicom,krak pruge Srajevo-Visegrad,odvajao se u Medjedji pa preko Mosta na Drini,uz Lim,do Rudog i dalje do Priboja.Kad je pruga ukinuta kao da je ukinuto i Rudo.Jedini znak zivota je bio kad su neki entuzijasti napravili fudbalski klub koji je igrao u Republickoj ligi Bosne i Hercegovine,prije nego bilo koji klub ovog dijelaq Bosne,a Bogami i pola Hercegovine.
Inace sam duzan,opet,reci zasto ova prica o Rudom(i ostalim bosansko-hercegovackim gradovima)na stranici koja.eto,pokusava vratiti sjecanje na nas grad - Rogaticu.U svakoj dosadasnjoj pricici pokusali smo je povezati sa nasim gradom,sugradjanima koji su otisli tamo zivjerti,ili obrnuto.Ovaj tekst posvecujem jednoj plemenitoj zeni - Mejremi Cano udovi rahm.Fadila rodjenoj Lagumdzija,u mjestu Rudo,koja nas je znala,Fadilove drugove i prijatelje,docekivati i ispracati s osmijehom i blagoscu,majci dvije divne kcerke Dini i Vildani.
Pa i ako je moj dobri Fadil otisao onako do "Rudog na Cabu" nek mu je oprosteno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 26th, 2011, 9:03 pm 

Tekstovi: 10155
Ja sam na 3.stranici pokusao napisati o Rudom pa ako se sta slaze mogli bi spojiti ove postove jer je pisano o istom gradu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 26th, 2011, 9:28 pm 
Site Admin

A ne,Zele.Ovo su autorski prilozi,svako pise o nekom gradu kako ga je on dozivio.Znam za tvoj tekst,lijep je,i neka ga odvojenog...ipak ovo nije ABC gdje pokusavamo spojiti neke cinjenice o dogadjajima i ljudima u Rogatici.A i steta bi bilo dvije price spajati u jednu.Zar ne?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 27th, 2011, 6:14 pm 

Tekstovi: 10155
:up: Skonto.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 20th, 2012, 7:56 pm 
Site Admin

EVO TI MICO CAJNICE

Stara je to prica,oni stariji znaju o cemu se radi,pa znaju da nije rijec ni o kakvoj Mici,nego...Eh,sad.A otprilike neka je mlada pozeljela ici na vasar za Veliku gospojinu u Cajnice,pa je pokisla i dobro smrzla i onda pokazala maloj Cajnice.
Cajnice je lijep gradic,bar bio do zadnjeg rata,na granici Bosne i Crne Gore pod obroncima Metaljke i Stakorine i starog grada Samobora koji podize Sandalj Hranic,mjesto "opasno,veselo i strasno" kako ga je opisao svjetski putnik Evlija Celebija.Mi Rogaticani s vremena na vrijeme odrzavali smo veze s tom varosi,bilo da smo doveli poneku snahu,jali usrecili kakvog cajnickog hairliju,a starijima je Cajnice ostalo poznato po soferu Djokovicu koji je na lokalnim festuivalima pjevaca amatera redovito pobjedjivao sa "Haliskom" dok nisu stasali mladjahni Rogaticani i Gorazdaci,a poznatio je bilo i po fudbalskom klubu "Stakorina" u kome je receni Djoko bio centarfor.Cajnice je imalo i kulturno-umjetnicko drustvo koje je,jedne prilike zbog velikog snijega,produzilo svoje gostovanje u Rogatici za cijela tri dana,pa je valjda i nastala ona prica iz naslova.A i nas KUD je znao za Veliku gospojinu u Cajnicu upriliciti kulturno-umjetnicki program pa su tamo prve aplauze dobili Piksi i Abeda,a zbog tvistova koje je pjevao Dzevad Jahic(valjda prvi i jedini put) bili smo se svrstali u siritelja moderne glazbe na brdovitoj Istocnoj Bosni.
Inace,u Cajnicu je formirana Druga proleterska brigada narodno-oslobodilacke vojske Jugoslavije,pa je zbog tih zasluga tamo podignut prelijep Dom kulture,a koncem sedamdesetih i krasan motel na obroncima Stakorine sa dobrim narodnim specijalitetima.U Cajnicu je sluzbovao i Rogaticanin dr.zubar Munir Kazic zvani Tajzo kogaa smo cesto obilazili kad bi nam rogaticke mehane bile tijesne ,a on je znao biti hvale vrijedan domacin.
Ima i jedna posebna prica,a ima i Cajnica u njoj.
Zapili se mi kod Tea u bifeu "Lovac",snijeg i mraz napolju,ledi,a fajront,a stari hotel "Sloboda" vise od kilometar daleko,a valja ici jer guza trazi jos,a u Teufika kad je fajront mora se ici da ne bi slusao onu:"Molimo Vas,napustite lokal!".Mi se ususkamo nekako,pa kontra sjeverca odosmo traziti "Jal belaja,jal provoda."I tek se mi raskravili,onaj veliki ventilator vis glave samo sto je iskljucen,kad eto ti Muje Kurbe,koji je ostao da pravi drustvo konobarici dok ona svede racune i pocisti radnju,sav unezvijeren,a mala pored njega blijeda ko krpa i veli nam:"Ljudi,ubio sam covjeka!".Na nase zaprepastenje samo prozbori:"Idite,eno ga dole lezi na cesti kod Cicinog hana".Nasko naprijed,mi za njim,i zaista,kod one ulicne cesme lezi covjek,opruzio se ko narodni heroj.Pridjemo blize,ziv je,dise,razbudimo ga,a on nama veli:"Je li ovo Cajnice?".""Jeste" - velimo mi,podignemo ga na noge junacke i upravimo niz Oprkanj.
A sta je bilo.Posto je Kurbo,u drustvu mladjahne konobarice,pozurio da stigne prije fajronta nije ni vidio kad mu je malu zaustavio pijanac i kabadahija,ucitelj Veso Lelek.Mujo ga je samo dlanom odvojio,a dlan ko kovacki,i covjek se opruzio nit romori,nit govori.
Vratimo se mi u hotel,Mujo sara ocima,veli - sta ima,kazemo,ziv je,otiso je."Gdje" pita vidno raspolozeniji Mujo."U Cajnice".
I naravno zove se Ibro "Ja molim" Tantas(a da bude prica kompletna cajnicki zet),zove se rakija i malo meze i narucuje pjesma za veselo drustvo ispod ventilatora.
I na kraju,neka ova prica bude i u spomen nedavno rano preminulog Mustafe Muje Kurbagica u raji poznatijeg kao Kurbo,jednog vrijednog radnika,i jarana i cestitog sugradjanina.I neka bude podsjecanje na jedan divan gradic sa prelijepom dzamijem u kojem su Bosnjaci dozivjeli nevidjen masakr i etnicko ciscenje,i gdje su dvojica Kornjaca bili gospodari zivota i smrti,i gdje pravda skoro nikog nije dohvatila.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 25th, 2012, 9:16 pm 
Site Admin

LISTICA ILI SIROKI BRIJEG - SVEJEDNO

Ovdje pricamo o bosansko-hercegovackim gradovima koji,na neki nacin,imaju veze s nasom Rogaticom,pa,eto tako,i Listica dodje na red.A pocelo je prije tridesetak godina kada je pokojni Stevo Obradovic,direktor "Agrokombinata",inace Listicki zet(a o tome kasnije) u saradnji sa svojim vrlim prijateljem rahm. Sefikom Cohodarem-Kikanom,inace direktorom rogatickog gradjevinskog preduzeca otpoceo saradnju s listickim privrednicima.Pa tako je Kikanov "Standard" dobio posao izgradnje neke stambene zgrade,a da bi saradnja bila ucvrscena dogovoreni su i sportski susreti dva istoimena fudbalska kluba "Mladost",
Inace Listica je gradic u Zapadnoj Hercegovini na istoimenoj rijeci,dvadesetak kilometara zapadno od Mostara.Nalazi se u regiji tzv.mediteransko-kontinentalnoj,sa suhim i toplim ljetima,i dugim,i padavinama obilnim zimamma,u nekoj polu pitomoj dolini gdje uspjevaju mediteranske,ali i kontinentalne kulture.Nama je tada Listica bila pojam zapadno-hercegovacke zaostalosti,mada je i tada u Listici egzistirala cuvena Gimnazija,muzej,galerija slika i razni vidovi kulturno-umjetnickog stvaralastva.Mozda zbog potpore franjevaca iz obliznjeg samostana sa Sirokog brijega,a "ozloglasenih" kao ustaskih u to vrijeme se i nije puno govorilo o Listici.I stoga,potez recenih dvojice rogatickih direktora,u to vrijeme cinio se hrabrim i ljudskim potezom.I tako dodje "Mladost" iz Listrice u Rogaticu predvodjena legendarnim "Velezovcem" Franjom Dzidicem,a nasa "Mladost" uzvrati gostovanjem na turniru u Listici i pocasnim drugim mjestom,a sve zacinjeno obilatim gozbama i druzenjem sportista,a narocito funkcionera.
U Listici sam bio samo jedan put,bilo je ljeto,pa nakon onog hercegovackog celopeka i zvizdana,kad smo se pojavili u gradic na pitomoj rijeci Listici,razhladismo se,osvjezismo vodom sa Borka,i ne bi nam Listica tako strana kako su nam je prikazivali.Osjeca se dah mediterana,narovi okolo,duhan na susenju,ponegdje vinograd.Pricali su nam domacini tada,a vrijeme je predsjednikovanja saverznom vladom rahm.Dzemala Bijedica,da je u zadnje vrijeme puno ucinjeno za razvoj Zapadne Hercegovine,od izgradnje skola i asvaltiranja puteva,u cemu su ne malu zaslugu vidjeli u predsjedniku Bijedicu,a jos kad rekosmo da mu je zena nasa,iz Rogatice,onda hvalospjeve digose za stepen vise.
A Stevo Obradovic,za vrijeme studija u Sarajevu,upozna prelijepu Stojku,iz Listice,od roda Granica,napravise kucu u Rogatici,izrodise dva sina...Stevo prerano umrije,a Stojka i sinovi skrasise se u Sarajevu gdje docekase i strasni rat 1992.Tako se pok.Stojka u ratnom paklu razboljela,otisla ljekaru,i zene ko zene,raspituju ko je odakle.Veli im fina gospodja Stojka:"Muz mi je iz Rogatice,a ja iz Listice.Pa vi sad zakljucite."Stojka je,naravno,aludirala na ozloglasene cetnike iz Rogatice koji opsjedaju Sarajevo,i ustase koji otvaraju logore po Hercegovini.Naravno da su Sarajke razumjele,i nije im trebalo reci da je Stevo iz ugledne partizanske porodice Obradovica,a Stojka iz cestite hercegovacke porodice Granica.
A,danas,Siroki brijeg je prijestolnica "hercegovackih Hrvata".Ne moze se reci da nije izrastao u moderan grad,sa infrastrukturom,stadionom,dvoranom,festivalom Hrvatskog filma,likovnom akademijom,jakim sportskim klubovima i sa "Sirokom Brijegom"(bivsa "Mladost") koji zna osvojiti i naslov drzavnog prvaka,ali gdje se zna,u ime neceg izvan sporta,desiti i gnusno ubistvo navijaca iz Sarajeva,Vedrana Puljica,jkoji,eto kao Hrvat navija za "Sarajevo" i cije ubistvo i danas nije procesuirano.Mozda,jednog dana,kad neki Stevo,Sefik ili Ante Granic budu odlucivali.A do tada proteci ce dosta vode Listice izmedju hladnih hercegovackih stijena.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 26th, 2012, 5:34 am 

Tekstovi: 150
7000 Dana u Sibiru (KS)

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 61 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: