www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Juni 20th, 2018, 6:26 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 15 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: Tudjina
TekstNapisano: August 15th, 2016, 3:47 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5773
DALEKO JE AMERIKA .Danas procitah kolumnu Gojka Berica u "Oslobodjenju" koju uvazeni novinar zakljuci rijecima fra Mirka Majdandzica,dobrog duha u franjevackom habitu,:"Bilo je u historiji Bosne i gorih vremena,ali nikada nije bilo gorih ljudi.".Opore rijeci,reklo bi se,koje ni malo ne ulijevaju nade,jos kad dolaze iz kruga istinskih bosnoljubaca...
I onda se sjetim nedavne poruke na mom FB,pise mi,bas privatno,Vahid Cubro,evo,kopiram

"Sefe ima li sanse za jedan izlet do USA da budes moj gost onoliko koliko mozes da ostanes ja cu poslati garantno Pismo kako se to vec zove I kartu.Ako moze bujrum samo reci kad si spreman vrata otvorena,pa da usput prekrstaris I USA.Pozdrav od mene I moje porodice za vas I porodicu."
I onda prebiram po sjecanju,ime i prezime poznato,gledam fotografije,ali,jok,ostarilo se.Ljubazno odbijem poziv,ono:ostarilo se,nema Bosancu vece planine od kucnog praga,zahvalim,ali ostaje vjecno pitanje;kako,zasto,sto...A drago mi.I onda Vahid potvrdi,eto,rado me se sjeca iz vremena TPR-a.A ja navikao na danasnji vakat mislim,mora da sam mu nesto dobo ucinio,ma ne mogu da se sjetim,ali ne ide pa ne ide.I zakljucih,ima dobrih ljudi koji pamte neka bolja vremena i u Amerikama,Kanadama,Evropama...ima,ma sta uvazeni fra Majdandzic mislio.Eto,mene je Vahid Cubro obradovao,i pozivom i onim slikama gdje vozi teski kamion,srce kahvu i ceka burek da se ohladi.Pozdrav svim Vahidima ma gdje bili!

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 15th, 2016, 7:07 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5773
PODGORA...Ljeto 1991.Zovem turisticke agencije,pitam ima li problema,ima li mjesta,odgovaraju:Cuj, sjor,zasto bi bilo problema?Dodjemo u hotel "Podgorku",smjestimo se,ali nema one atmosfere,guzve,furesta...Konobar ljubazan.Sutradan nema njega,pitam kolegu,veli:odvelo ga,otiso.Utom nadlijece "jastreb" probija zvucni zid,mi se prepadnemo,a veli konobar:Nista, sjor,jebacemo im lipu nanu...A mi se kupamo i slikamo...Boze,koliko smo mi vjerovali u to da je nasa domovina sazidana na cvrstim temeljima.Pa,pobogu,dvadest i vise godina mi dolazimo "Brzim do Ploca,"stopiramo ili hvatamo prepune autobuse,razapinjemo satore pod maslinama,spavamo u camcima u malim lucicama,udisemo miris lavande,krademo grozdje i narandze, sarmiramo Cehinje i Madjarice,a sada "Letu stuke,letu avijune,da porusu ciganske domove"(Joja mitreljezac u kultnom filmu Veljka Bulatovica "Kozara" - Davor Antolic)

Attachmenti:
podfgora 2.jpg
podfgora 2.jpg [ 260.33 KiB | Pogledano 473 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: August 16th, 2016, 3:15 am 

Tekstovi: 9956
Nisi jedini jer u isto to vrijeme kada letjese aioni ja sam bio u Podacama.Malo mjesto ali pola se razidze a ja da provjerim tu predvece odem do Zaostroga.I tamo isto,prisluskujem neke okupljene grupe sta komentarisu i ide na moj mlin voda pa se opustam i odlucim se vratiti i nataviti odmor.Drugi dan odem do Drvenika jer mi ono sto sam prethodne noci vidio opet ne mirise.Opet prisluskujem i cujem da ih je dosta otislo i prekinulo odmor ali ovaj put necu samo to vec onako izokola upustam se u pricu sa onim u grupama koji su horni za pricu.Uglavnom haman pa svi Bosanci oni koji su ostali i toj prici skontasmo da skoro da nema gostiju iz Srbije i da je najvise Srba i otislo s mora.Znam da u Gradcu robna kuca Beogracanka ima veliko odmaraliste a u odmaralistu Dzuro Salaj je uvijek bilo dosta srbijanskih gostiju i ja put Gradca da vidim i tamo kako je.Ono odaraliste robnih kuca skoro prazno a i ono drugi skoro pa isto.Odlucim ostatak dana provesti ispred naseg(Famosovo) odmaralista jer sam vec 7-8 puta tu boravio i imam i poznanika a vec znam i mnoge uposlene.Nije mnogo ali neki su otisli i vidi cuda opet velika vecina su Srbi.E tad sam znao da ne ide na dobro ali opet ko budala koja vjeruje u jacinu nase drzave ostajem do kraja odmora.
Jos dugo po povratku Rogaticu me je patriotizam drzao i davao vjeru i onako glup nisam to mnogo izgubio nit se plasio da se nama u Bosni moze sta desiti.Drzalo me tako sve do napada na Visegrad i od tada vise nikad do danas ne vjerujem ogromnoj vecini medzu srpskom narodu.Samo dva dana je bilo potrebno da iskoristim priliku i iz vec tada skoro pa putno odsjecene Rogatice odlazim.Otisao sam i zbog onih koji su imali vlast(SDA) i koji su trebali da zastite nas Bosnjacki narod jer nisam vjerovao u njihovu pricu po kojoj ne treba da se plasimo.Tako je i danas i nikada necu vjerovati ni oprostiti za onolike zrtve.Ni ovim ni onim.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 15 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: