www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 7:15 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 20 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: Institut sevdaha - Fondacija Omera Pobrica
TekstNapisano: Mart 21st, 2009, 2:22 am 

Tekstovi: 10155
Da nije IL JE VEDRO IL OBLACNO ;) ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 21st, 2009, 8:06 am 

Tekstovi: 13163
ZELE je napisao:
Da nije IL JE VEDRO IL OBLACNO ;) ;)

;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 22nd, 2009, 2:47 am 

A znas li ti u kojim se sevdalinkama pominje moje ime?
Ovo te pitam jer si me podsijetio svojim pitanjem na Macka a.r. zbog koga znam sve pijesme u kojima se pominje Ibrahim a on je zato znao one za koje sada tebe pitam.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 23rd, 2009, 11:00 am 

Tekstovi: 13163
Osmanaga noćima lumpuje
Za rakiju to se zna
Zadnju paru da
Osman-aga Osman-aga Osman-agaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 23rd, 2009, 11:05 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
A Avdaga je znao zapjevati,kad se malo popij u Ganginoj kafani,:"Osma gangaaaa,Osman ganga..."

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 23rd, 2009, 2:04 pm 

Zar je ova pjesma sevdalinka :cry: :cry: :cry:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 26th, 2010, 7:39 pm 

Tekstovi: 3246
Posljednja sevdalinka Omera Pobrića - VIDEO

Slika

"Sevdalinka je čudo! Mnogo pjesama znam napamet, a najdraža mi je ona koju ne znam, a umrijeću a neću znati. Ovo je preduboko more da bi se znalo sve, ma ni blizu. Ja svaki dan radim sa radošću, ali i osjećanjem da neću stići napraviti šta mi je dužnost. To dvoje mi je stalno na umu", kazao je, između ostalog, Omer Pobrić, muzički umjetnik, u jednom intervjuu od prije nekoliko mjeseci.

Omera Pobrića, vrhunskog kompozitora više nema. Njegovo srce je prestalo kucati u srijedu naveče u šezdesetpetoj godini. Smrt ga je zatekla za volanom na izlasku iz Sarajeva prema Ilijašu. Preminuo je od srčanog udara. Kolege koje su ga poznavale su potresene viješću o njegovoj smrti.

"Vrlo sam potresen. Nema više čovjeka koji je posljednjih 30 godina posvetio isključivo očuvanju sevdaha. Bio je njegov zaštitni znak. Njegova smrt je veliki gubitak za muziku. Malo je takvih ljudi, rijetki su da su se posvetili očuvanju sevdalinke, a Omer Pobrić joj je posvetio veliki dio svog života", kazuje nam Muharem Serbezovski i dodaje: "Žao mi je što nismo u zadnje vrijeme mnogo više sarađivali. On je obilježio početak moje karijere, jer prva pjesma koju sam izveo 1971. godine bila je njegova 'Srce te želi'. Dogovorili smo se, prije izvjesnog vremena, da uz njegovu asistenciju snimim CD sa sevdalinkama. Uspjeli smo snimiti samo dvije pjesme. Omer Pobrić je nenadoknadiv", kazao je Serbezovski.

Jasna Hadžiselimović, predsjednica Upravnog odbora Instituta sevdaha, kazala je da je odlazak Pobrića veliki gubitak za kulturu BiH.

"Kad god bismo govorili o sevdahu, Omer bi mi rekao: 'Ostavi papire i govori iz glave'. Sada riječi teško dolaze. Omer je stvorio veliko dobro na ovom svijetu", rekla je Hadžiselimovićeva.

O životu i djelu Omera Pobrića, koji je osnivač Instituta sevdaha, na komemoraciji je govorio i njegov prijatelj Halid Genjac.

"Omer svojoj Bosni ostavlja puno prelijepog blaga. Omer je sevdalinku približio svima u BiH, ali i u cijelom svijetu", kazao je Genjac.

Glumac Josip Pejaković rekao je da se oprašta od brata sa kojim se zajedno borio za Bosnu.
"Omer je bio ters iz kreativnog inata. Volio je talentirane i činio sve da im pomogne", ocijenio je Pejaković.

"Kolegica mi je javila u srijedu naveče za Omera. Iznenadila sam se, žao mi je. Svi znamo koliko se trudio u očuvanju sevdaha. Imala sam priliku da sa njim sarađujem na početku karijere. Divan čovjek. Ne znam šta više da kažem", kazala je Šemsa Suljaković.

"Zaista mi je žao. Život svoj je posvetio da se sevdalinka otgrne od zaborava. Jedna misija je prekinuta, ali se iskreno nadam da ćemo je svi nastaviti. Da se to neće ugasiti sa Omerom Pobrićem, jer u suprotnom nam se ne piše ništa dobro", kazao je Al Dino.

"Vjerujem da je sevdalinka duhovna bosanska ljepota, a oni koji to ne znaju su siromašni duhom. Za sevdalinku su drugi priznati ljudi kazali da je to najljepša pjesma Evrope. Da su u njoj sjedinjeni islam, kršćanstvo, hrišćanstvo, judaizam. I da je to pjesma ljubavi", riječi su kojima nas je prije nekoliko mjeseci, u razgovoru u Visokom, ispratio Omer Pobrić.

Biografija

Omer Pobrić je rođen u Tešnju 8. avgusta 1945. godine. Osnovnu školu je završio i djetinjstvo proveo u rodnom Tešnju. Srednju školu je završio na Ilidži, pokraj Sarajeva. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, Odsjek biologija-hemija.

Ljubav prema muzici naslijedio od majke Zlate i brata Rušte. Na pitanje kada je počeo svirati, uvijek je odgovarao: "Ne znam, ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu".

Dobitnik je velikog broja nagrada. Prije više od osam godina je utemeljio "Institut sevdaha" u Visokom, a u svojim knjigama je opisao skoro 1.000 sevdalinki.

Omer Pobrić, bh. muzičar, kompozitor i doajen sevdaha, sahranjen je juče na gradskom groblju u Visokom.

Pogledajte dokumentarni film o Omeru Pobriću:

Omer Pobric - Dokumentarni film 1.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=eUoj4JPPbTE

Omer Pobric - Dokumentarni film 2.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=W_eoN5wWIVg

Omer Pobric - Dokumentarni film 3.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=yEbELM0nYCU

Omer Pobric - Dokumentarni film 4.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=2KuHfRyRQQI

Omer Pobric - Dokumentarni film 5.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=hUSPHtEMuiU

Omer Pobric - Dokumentarni film 6.dio
VIDEO - http://www.youtube.com/watch?v=2XD7HupCEBE

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 27th, 2010, 4:01 am 

Tesko da ce se naci neko ko ce zamjeniti Omera i preuzeti da radi ono sto je on radio za sevdah i sevdalinku.Od svih meni poznatih jedino bi nesta mogao uraditi Vehid Gunic koji je veliki poznavalac ove vrste muzike.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 20 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 5 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: