www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 14th, 2021, 8:02 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 31 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: IZDVAJAMO IZ BH. STAMPE
TekstNapisano: August 6th, 2009, 2:33 pm 

Tekstovi: 10155
Podsijetio si me na nesta sto sam zaboravio.Naime stalno govore o Pukovniku Palicu.Sramota je da je takav komandant nosilac tog cina.Nezna koliko i dali je potrebno da neko primi metak da bude recimo Generl kao recimo jedna nasa sugradzanka.Sifet Podzic je zatecen u oslobadzanju kasarne Viktor Bubanj kao kapetan prve klase vojne policije.Mislim da tokom rata ni jedan metak nije ispalio prema cetnickoj liniji a ni jednu jedinu bitku pod njegovim vodstvom ne pamtim.Ipak nosilac je visokog cina.Cak je dedo i Juki Prazini dao veci cin i da vise ne nabrajam jer bi spisak bio predugacak.
Ovom ratnom komandantu niko se nije udostojio ni posmrtno da dodjeli veci cin mada svi znaju sta i koliko je tokom rata ucinio.
Mogao je Avdo sa svojom Esmom ostati u Kladnju kada je ispratio konvoj ali nije a takve vojnicke postupke malo je njih uradilo.
Nista nije bilo dovoljno onim sto trljase fotelje cijelog rata da bi Avdi dodjeli cin bar onaj koji su sebi okacili.Mozda bas zbog njegovog politickog opredjeljena se to nije dogodilo(u sta najvise vjerujem)a i ako nije to razlog svejedno neka je na sramotu svima.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 6th, 2009, 3:51 pm 

Tekstovi: 2099
Zvucni nestvarno da su posmrtni ostaci Avde Palica osam godina bili u Visokom, a da to niko nije znao. Jos jedna u nizu ubleha i sarenih laza koje se serviraju od strane "visih faktora". Cini mi se kao da su kupovali vrijeme na ovaj nacin. Jer tokom svih ovih godina fokus je bio na pronalazenju posmrtnih ostataka, a nekako se je manje paznje posvecivalo tome ko su Avdine ubice. Ako nastave ovim tempom, onda za osam ili vise godina mozemo ocekivati da se i otkrije ko je ubio Avdu Palica.
Jasno se vidi nakon svega da su pojedini ljudi svjesno zrtvovani, a oni koji su imali dobru zaledjinu uglavnom su spasavani.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 6th, 2009, 8:33 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
A oni sto su "spasavani" tako sto su slati na skolovanje dok katili ostre nozeve oko Srebrenice,a time ostavljaju hiljade obezglavljenih civila,kad progvore dobivaju etikete reketasa.kriminalca,siledzije...a samo godinu ranije nakon povratka iz Haga(i presude koja dozvoljava izlazak) docekuje ga malte ne cijeli drzavni vrh.Pa zar treba vise,treba li da se nacrta.
Ja svoje zakljucke formiram uglavnom pitajuci samog sebe sta bih radio da sam,nedao Bog,bio s porodicvom na Avdinom mjestu.Vjerovatno bih ostao u Kladnju.
Zato cijenim Avdinu zrtvu,ona je helenska,mitoloska,a da ima srece i pameti u nasem narodu,to bi se itekako trebalo cijeniti.Valjda cemo docekati i taj dan,ja bar u toj nadi i pisem stoti svoj post na raznim stranama.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Esma Palic magistrirala-svi kalkulisu sudbinom
TekstNapisano: August 7th, 2009, 2:57 am 

Tekstovi: 3246
Slika
Esma Palić: Pećanac je govorio: "Nema tela, nema dela"

Esma Palić: Moja bitka tek počinje!

Esma i njene kćerke Semra i Nejra u šoku • Tražili smo ga cijeli moj život, kazala je Nejra nakon što je čula da je otac pronađen...
06.08.2009. 07:28

Tek kada budem znala gdje je tačno mezar mog supruga počet ću bitku za pravdu. Insistirat ću na istrazi, da se konačno sazna ko su ubice mog supruga i da ih vidim gdje im je i mjesto - u zatvoru!

Samo bijes

Ovim je riječima, drhtavim glasom, jučer u svom domu u Sarajevu Esma Palić, supruga pukovnika Armije RBiH i ratnog heroja odbrane Žepe Avde Palića, počela razgovor s ekipom "Dnevnog avaza". Nije skrivala da ju je vijest da je njen Avdo identificiran iznenadila, dok je dodatni šok bilo saznanje da je ekshumacija izvršena još 2001. godine.

Nakon 14 godina, susrela se samo s fotografijama posmrtnih ostataka Avde Palića, koje su joj pokazane u prostorijama Međunarodne komisije za traženje nestalih.

- Ništa od toga mi nije oslikavalo mog Avdu. Zato puno očekujem od reekshumacije i dodatne DNK analize koja će uslijediti - kaže Esma, ponavljajući da je "sve ovo velika konfuzija".

Šok i nevjerica prisutne su i kod njenih kćerki Semre i Nejre. I one su teško podnijele vijest da su pronađeni posmrtni ostaci njihovog oca.

- Nakon što je to čula, mlađa kćerka Nejra kazala je: "Tražili smo ga cijeli moj život". Nejri je danas 14 godina, a starijoj Semri 15. Teško su to sve prihvatile, a i šta se može očekivati od adolescenata nego bijes, bijes i samo bijes - kazala je Palić.

Dodatna snaga

No, istakla je kako joj sve ovo daje dodatnu snagu za pravnu bitku koja tek slijedi.

- Sada imam sve podatke koji su dovoljni da se kaže: napravljen je zločin ubistva ratnog zarobljenika koji se nije ni smio tretirati kao ratni zarobljenik, jer je bio pregovarač, zaštićen humanitarnim pravom i kaznenim zakonima - istakla je Esma.

Govoreći o Dragomiru Pećancu i Željku Mijatoviću, koji su preuzeli Avdu iz zatvora i ubili ga, dodala je kako su joj iz Tužilaštva BiH nudili da ovaj predmet predaju Tužilaštvu Srbije, jer njih dvojica nisu dostupni bh. već srbijanskom pravosuđu.

- Imala sam rezervu spram toga zbog izjava Pećanca koji je govorio: "Nema tela, nema dela". Zato sam uvijek ponavljala kako mi je prioritet da dođem do tijela, jer bi u suprotnom odgovorni bili kažnjeni samo za nestanak, ali ne i ubistvo mog muža - zaključila je Palić.

Želi ukop u haremu Ali-pašine džamije

Esma nam je kazala kako bi voljela da mezar njenog supruga bude uz mezar Mehmeda Hajrića, u haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu.

- Njih dvojica su bili dobri prijatelji, a i mrtve su ih spojili u istoj masovnoj grobnici. Mislim da je Avdi mjesto uz Hajrića, ali vidjet ćemo - kaže Esma.

Očev DNK uzorak

Palićev otac umro je tokom bijega iz pravca Krivača ka Srebrenici 1992. godine.

- Naprosto nije mogao to izdržati, dobio je infarkt i Avdo ga je ukopao, a mi nismo ni znali gdje. Avdin otac identificiran je 2005. i sada mi je rečeno kako je, pored uzoraka krvi djece i sestre, Avdina identifikacija vršena i na osnovu DNK njegovog oca - navela je Palić.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/esma-palic-moja-bitka-tek-pocinje
(Dnevni avaz)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 7th, 2009, 2:58 am 

Evo jos jednog izvoda iz Esminog intervjua datom San-u.
Naravno da sam ogorčena. Ne mogu nikako da shvatim da je prije osam godina eshumiran i da mi sad govore - „našli smo Avdu“. Je li to normalno? Meni nije. Moram biti ogorčena, jer sam se u 14 godina, koliko traje moja borba, nagledala svega. Ogorčena sam jer u ICMP-u vlada veliki javašluk, a ovo je najbolje potvrda, kako se i šta radi - ističe ona.

Kako priča Esma, tvrdnje da je Vlast FBiH znala da je Avdo eshumiran još 2001 godje, te da su sve krili, „smiješne su iz prostog razloga što je ona u ovoj borbi uvijek bila sama“.

- Ovi iz RS ne znaju šta pričaju. Ne znaju, jer da znaju, da su se zanimali, vidjeli bi da mi vlasti FBiH nikada nisu pomagale. Jedina pomoć dolazila je od OHR - a. To je istina i svi je znaju. Vjerujte da me niko od bh. političara u ova dva dana nije nazvao da pita kako sam. To dovoljno sve govori - napominje Esma Palić.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E onim sto ne zovu sam nanijetio onaj natpis.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 7th, 2009, 3:46 am 

Evo jos jednog teksta koji govori da je indetifikacija posmrtni ostataka Avde Palica trajala nerealno dugo.

Slučaj pukovnika Palića
Identifikacija trajala nerealno dugo

Patolog Željko Karan smatra da je identifikacija posmrtnih ostataka Avde Palića trajala nerealno dugo.

Karan kaže da neko mora dati odgovor na pitanje zašto ta identifikacija nije obavljena za proteklih osam godina, jer ako su izvađeni koštani uzorci iz posmrtnih ostataka i ako je porodica dala krvni uzorak, proces identifikacije u laboratoriji traje do sedam dana.

"Sada se pravdaju da su promijenili neke metode, uveli neke nove metode koje su bolje i kvalitetnije. Moje pitanje glasi - kakva je to nova metoda? Ja to ne znam", istakao je Karan koji je stručnjak za sudsku medicinu i radi i na identifikaciji posmrtnih ostataka.

On je u intervjuu za sutrašnje "Nezavisne novine" rekao da ne treba sumnjati u identitet kada se on jednom utvrdi, jer u identifikaciji nema greške.

Karan kaže da je nerealno očekivati da sve iskopane žrtve budu identifikovane, jer se nikada neće pronaći svi niti će svi pronađeni biti identifikovati.

"Mi se svi moramo truditi da broj identifikovanih bude što veći, a broj neidentifikovanih što manji. Ali apsolutne identifikacije svih nikad neće biti. Mnogi kažu - mi nećemo odustati dok zadnji ne budu identifikovani, a o tome nema ni govora. To je najcrnja moguća demagogija", rekao je Karan.

Odgovarajući na pitanje dokle se stiglo s formiranjem zavoda za sudsku medicinu, Karan ističe da će taj posao biti završen prije kraja godine i napominje da je završena sanacija i adaptacija prostora, te da je u toku isporuka opreme koja će veoma brzo biti okončana.
(SRNA)
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/090806131#komentari

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 8th, 2009, 3:34 am 

Lukić prozivao Andana da se ne pravi budala

Zločinac Milan Lukić iz Haga poručivao da Andan zna gdje su Palićeve kosti, podsjeća Hasečić...

06.08.2009. 10:20

Osuđeni ratni zločinac Milan Lukić je iz haškog pritvora prije dvije godine pozivao telefonom brojne Višegrađane ponavljajući samo jednu rečenicu: "Što se Dragomir Andan (bivši direktor policije RS, op.a.) pravi budala i traži kosti Avde Palića po Rasadniku i Žepi kad zna da je on i njegova grupa ljudi ukopana oko Ustiprače".

Na ovo je jučer u izjavi za "Dnevni avaz" podsjetila Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja "Žena - žrtva rata", kazavši da joj je ta rečenica zazvonila u ušima odmah po saznanju da je identificiran pukovnik Armije RBiH Avdo Palić, te da je ekshumiran iz masovne grobnice u Vragolovima kod Rogatice.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa", kao i Hasečić, šokirana je saznanjem da je identifikacija Palića uslijedila gotovo osam godina nakon ekshumacije.

- Odmah me je obuzela pomisao, Bože, možda je i moj sin već negdje ekshumiran, a ja to ni ne znam - kazala je Subašić.

Naglasila je kako se ne smije dozvoliti da ljudi poput Palića budu zaboravljeni.

- Borio se za stanovnike Žepe i na kraju je i svoj život dao za njih. Njegova porodica i svi možemo biti ponosni na njega, u rat nije išao radi bijesa ili osvete, tu je bio samo kako bi časno branio svoje ljude, a to je bilo najteže - rekla je Subašić.

Kandić: Esma ne smije biti sama

- Identifikacijom posmrtnih ostataka okončan je prvi dio užasne priče o ubistvu Palića. Esma i njena djeca našli su mir koji je potreban svima koji tragaju za nestalima, ali to nije kraj. Sada je najvažnije da se utvrdi zbog čega je on ubijen, ko ga je ubio i zašto do sada oni koji su to naredili i izvršili nisu privedeni pravdi. U borbi za pravdu, Avdina supruga Esma ne smije biti sama - izjavila je za "Dnevni avaz" Nataša Kandić, izvršna direktorica Fonda za humanitarno pravo, zaključivši da je porazna činjenica da u Srbiji nikada nije pokrenut postupak protiv osoba koje se dovode u vezu s Palićevim ubistvom.

(Dnevni Avaz)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 8th, 2009, 3:40 am 

Slika
Zločinac Mladić i heroj odbrane BiH Palić na Bokšanici: Posljednja fotografija pukovnika ARBiH

Avdo Palić usmrćen pucnjem u glavu

Na razmjenu zarobljenika 5. septembra 1995. iz Bijeljine ga odveli Pećanac i Mijatović...

06.08.2009. 12:15

Avdo Palić je bio pukovnik Armije RBiH. Vodi se nestalim od 27. jula 1995. godine, dan nakon što je otišao u bazu UNPROFOR-a na Bokšanicu kod Žepe na pregovore s pripadnicima Vojske RS o sudbini preostalih stanovnika tog naselja.

Posljednja fotografija pukovnika Palića napravljena je 26. jula na Boškanici. Riječ je o snimku na kojem se Palić rukuje s ratnim zločincem Ratkom Mladićem s kojim se sastao u nastojanju da spasi stanovnike Žepe. Već tada, Mladić je iza sebe imao više od osam hiljada ubijenih Srebreničana.

Iako se u pojedinim dokumentima Vojske RS tvrdilo da je Palić ubijen u borbenoj akciji 28. jula 1995. kod sela Vinjište, to nije tačno. Bio je živ i 1. septembra 1995. godine. Tada ga je u zatvoru "Vanekov mlin" u Bijeljini vidio Abdurahman Malkić, bivši načelnik Srebrenice i nekadašnji logoraš iz Batkovića.

Palić je iz Žepe odveden 4. avgusta u tajni vojni zatvor u Bijeljini, odakle ga je 5. septembra 1995. godine, po naređenju Glavnog štaba Vojske RS, na razmjenu zarobljenika odveo kapetan Dragomir Pećanac i pripadnik VRS Željko Mijatović.

Upravo se taj datum, 5. septembar smatra danom kada je ubijen, iako lokacija na kojoj se to dogodilo nije poznata. Prema nalazima, odnosno na osnovu posmrtnih ostataka Palića, zaključeno je kako je najvjerovatnije ubijen pucnjem u glavu. Pretpostavlja se da mu je pucano s leđa te da je taj pucanj bio smrtonosan s obzirom na to da je razorio lobanju, odnosno gornju vilicu i prvi vratni pršljen.

(Dnevni Avaz)

Nazad na vrh

Naslov: Re: Esma Palic - svi kalkulisu sudbinom
TekstNapisano: August 8th, 2009, 3:52 am 

Kako je kazala Esma, želja joj je da Avdo Palić bude ukopan u blizini Mehmeda Hajrića, člana ratnog Predsjedništva Žepe koji je zajedno s njim zarobljen, ali i pronađen u istoj masovnoj grobnici u Vragolovima kod Rogatice krajem 2001. godine.
Mašović nam je kazao da još nije preciziran datum reekshumacije Palićevih posmrtnih ostataka s parcele na kojoj su u Visokom ukopane desetine neidentificiranih osoba. Međutim, siguran je da će ona biti izvršena početkom naredne sedmice

Slika
Palić: Konačni smiraj

Avdo Palić bit će ukopan u haremu Ali-pašine džamije

Dženaza bi mogla biti održana za petnaestak dana...

07.08.2009. 08:15

Amoru Mašoviću, članu Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH, potvrđeno je u Islamskoj zajednici u BiH da će biti osigurano mjesto za ukop ratnog heroja odbrane Žepe pukovnika Avde Palića u haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu.

Na taj način bit će udovoljeno želji porodice, odnosno Avdine supruge Esme Palić, koju je izrazila u jučerašnjem razgovoru za naš list.

Kako je kazala Esma, želja joj je da Avdo Palić bude ukopan u blizini Mehmeda Hajrića, člana ratnog Predsjedništva Žepe koji je zajedno s njim zarobljen, ali i pronađen u istoj masovnoj grobnici u Vragolovima kod Rogatice krajem 2001. godine.

Mašović nam je kazao da još nije preciziran datum reekshumacije Palićevih posmrtnih ostataka s parcele na kojoj su u Visokom ukopane desetine neidentificiranih osoba. Međutim, siguran je da će ona biti izvršena početkom naredne sedmice.

Nakon reekshumacije, po zahtjevu Esme Palić, bit će obavljena dodatna DNK analiza lobanje, odnosno zuba kako bi se otklonio i posljednji trag sumnje u identitet posmrtnih ostataka. Prema sadašnjim procjenama, dženaza bi mogla biti održana za petnaestak dana.

(Dnevni Avaz)

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 8th, 2009, 4:04 am 

Evo jos jedne slike nas Bosnjaka.Mogli smo procitati dovoljno razmisljanja a u vezi sa Adom a.r.
Onako kako obicno to radimo tako i sada.U svemu ovome izostavismo jos jednog velikog krivca za Avdinu smrt.Rijec je o UN-ovim pripadnicima pod cijim pokroviteljstvom su i odrzani pregovari.Kao clan delegacije u ovim pregovorima Avdo je zarobljen i odveden.Jos jedan kurvarski cin MZ i UN-a.Cudi me da niko protiv onih pripadnika UN-a,a pod cijom komandom bjese pregovori nije pokrenu tuzbu.Cak u svojim razisljanjima trazimo krivce i medzu nama(i treba ih naci ako ih ima)a izostavljamo one sto sve moguce deklaracije krsise pune 4 godine.Ova kurva se jos jednom izvlaci iz guzve neprimjecena.
E tu padaju i nasi politicari ciji je i trebo da bude ovaj zadatak.Udaraju na Dodika(a znaju da mu nece nista),on na njih i bacaju narodu prah u oci.U ovom slucaju svi aduti su him u rukama a oni ne idu dalje.Sto je jos bolnije ovo pitanje nije him uputio ni jeda od novinara,niko od skupstinskih delegata koji grcu lovu da rade za narod,intelektualaca a ni uleme(bar do sada niti sam gdje procitao niti cuo).Mozda je ovo razlog sto se Sele pita o vremenu koji prodze.U jednoj od Esminih izjava procitah kako kaze da joj je jedino OHR pomagao.
Jeli????
Mozda otuda i sutnja politicara iz Bosnjackog naroda??
Izgleda da ocijena koju cuh u rat stoji kad su nasi politicari u pitanju.
MI SMO NAROD CISTE GUZICE I PRLJAVOG "OBRAZA"
P.S.A evo i na slici za koju kazu da je Avdina posljednja vide se i ruska gamad koji su bili u sastavu UN snaga.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 11th, 2009, 1:29 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=1949
Evo,ja u potpunosti podrzavam ovo sto kaze glavna urednica "Oslobodjenja" Vildana Selimbegovic

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 11th, 2009, 4:56 pm 

Nije ni čudo što u ICMP-u ne žele da komentarišu kritike, jer najbolje se ušutiti kad znate da ste krivi - ponovila je svoje ogorčenje Esma Palić, istakavši da joj podrška u još većem košmaru nakon 14- godišnje potrage za tijelom ubijenog za sada dolazi samo od porodice i prijatelja. - I bolje da mi ne dolaze političari! Šta će mi oni? Oni su samo ispolitizirali ovaj slučaj u svoju korist, ne u moju! Vjerujem da je cijelo ovo odugovlačenje rezultat njihove loše politike - rezimirala je Esma Palić.

DNK uzorak još nije poslat na identifikaciju!

DNK uzorak sa lobanje eshumiranog pukovnika Armije RBiH Avde Palića, još uvijek nije ni poslat u Tuzlu, gdje će se raditi ponovna identifikacija. Ovo nam je potvrdila Esma Palić, supruga Avde Palića, koja je i zahtijevala da se dodatnom analizom utvrdi konačna istina.

Krivica ICMP-a

- Šta da vam kažem? To dovoljno govori sve! Državni tužilac koji je radio na slučaju je na godišnjem odmoru, te bez njega nisu u stanju riješiti bilo šta! Trebali su danas nazvati kako bi otišli do Visokog, te sa vještakom uzeti uzorak. No, ništa! Očekujem u narednih dan-dva da će se i to riješiti. Ljudi me pitaju kada će biti gotova identifikacija, a nismo još ni uzorak poslali. Vidite, prošlo je skoro sedam dana! Nevjerovatno, ali istinito - rekla nam je jučer Esma Palić. Prema njenim riječima, ponovno odugovlačenje slučaja "Palić" "još je jedan od pokazatelja kako radi Međunarodna komisija za nestale osobe u BiH (ICMP) ". - Oni su stvarno najveći krivci u ovome svemu. Mogu oni mene ubjeđivati u što hoće, ali ja im više ništa ne vjerujem! Samo čekam da se ovo završi i da moj Avdo konačno bude sahranjen onako kako i dolikuje.

Loši političari

Nije ni čudo što u ICMP-u ne žele da komentarišu kritike, jer najbolje se ušutiti kad znate da ste krivi - ponovila je svoje ogorčenje Esma Palić, istakavši da joj podrška u još većem košmaru nakon 14- godišnje potrage za tijelom ubijenog za sada dolazi samo od porodice i prijatelja. - I bolje da mi ne dolaze političari! Šta će mi oni? Oni su samo ispolitizirali ovaj slučaj u svoju korist, ne u moju! Vjerujem da je cijelo ovo odugovlačenje rezultat njihove loše politike - rezimirala je Esma Palić.

M. Aščić
(San)

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 31 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 3 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: