www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 1:15 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: BOLESTI PROUZROKOVANE KONZUMACIJOM DUHANA
TekstNapisano: Januar 18th, 2010, 5:54 pm 

Tekstovi: 52
BOLESTI PROUZROKOVANE KONZUMACIJOM DUHANA

Podaci koji upozoravaju: oko cetvrtina pusaca umre prerano od posljedica pusenja. Pusenje prouzrokuje teska oboljenja kao sto su: rak pluca, bolesti srca i bronhitis i emfizem; 90 % umrlih od raka pluca su pusaci, 35% umrlih od srcanih bolesti su pusaci, dok je pusenje u 75% slucajeva uzrok smrti od bronhitisa/emfizema; trudnice koje puse povecavaju stepen opasnosti od nastanka pobacaja, radjanja mrtvorodjene bebe ili radjanja bebe male tjelesne tezine; pusaci cesto obole od ulkusa, i lose reaguju na antiukusnu terapiju; pusaci cesto obole od bolesti perifernih krvnih sudova koje se komplikuju nastankom gangrene i amputacijom ekstremiteta; pusaci kaslju, imaju ceste respiratorne infekcije i smetnje sa disanjem. Ne pusaci koji su izlozeni duhanskom dimu imaju najmanje 45% veci rizik da obole od karcinoma pluca ili neke od kardio-respiratornih bolesti u odnosu na osobe koje nisu izlozene duhanskom dimu; djeca i mlade osobe koje zive sa pusacima imaju cesce respiratorne probleme u odnosu na djecu koja zive u kucama gdje se ne pusi. prema istrazivanjima rodjenim u Irskoj pronadjeno je da oko 6000 ljudi umire svake godine od oboljenja prouzrokovanih pusenjem, sto je 10 puta vise od broja umrlih u saobracajnim udesima.

Prema podacima WHO, oko 200.000 zaposlenih umre svake godine od izloženosti duhanskom dimu na poslu, a oko 700 miliona djece - što je polovina sve djece svijeta - udiše vazduh zagađen duhanskim dimom, naročito u vlastitom domu.

Računa se da svaka popušena cigareta skraćuje pušačev život. Većina teških pušača umire od bolesti izazvanih pušenjem. Pušenje veoma - veoma škodi i nepušačima kad borave u zadimljenu prostoru. Uvijek je bolje ostaviti pušenje nego nastaviti pušiti. Nakon prestanka pušenja opasnost da se oboli od neke pušačke bolesti postepeno se smanjuje (naravno, samo ako pušač nije već obolio), te nakon deset godina gotovo nestaje. Tri najotrovnije tvari u duhanu su katran i nikotin i hemikalije. Zrak koji udišeš mora se pročistiti prije nego što iziđe iz donjega dijela pluća. To je svrha sluzi, ljepljive tekućine što se zadržava u nosu i gorjim disnim kanalima .Sluz kupi nečistoću i bakterije, a tanke dlačice potiskuju sluz iz pluća k nosu i gornjim dišnim putovima. Katran u duhanskomu dimu nadražuje disne putove, sužava ih te povećava lučenje sluzi i ometa rad plućnih dlačica. Stoga se sluz, nečistoća i bakterije počinju zadržavati u plućima. Uzrok je to onomu što obično zovemo pušački kašalj, a to je zapravo znak bronhitisa (upale dišnih putova). Pušačeva su pluća stoga podložnija zarazama. Devet desetina oboljelih od raka pluća su pušači. Smatra se da je katran tvar koja je tomu uzrok. Nikotin djeluje na mozak i živčani system. Možda je stoga upravo on ona tvar koja pričinja pušaču užitak pri pušenju. Nikotin ubrzava kucanje srca i steže krvne žile, pospješujući nastanak bolesti srca i krvožilnoga sistema.

P.S.
15 popušenih cigareta mijenja DNK
Nakon svakih 15 popušenih cigareta pušači doživljavaju jednu mutaciju DNK, pokazuje nova studija britanskih naučnika koja je identificirala 23.000 mutacija čija posljedica mogu biti oštećenja od hemikalija iz duhana.

Zivi bili pa vidjeli i prenijeli.
http://www.dzematvejle.dk/?ID=356&act=tekst

Nazad na vrh

Naslov: Re: BOLESTI PROUZROKOVANE KONZUMACIJOM DUHANA
TekstNapisano: Januar 18th, 2010, 7:56 pm 

Tekstovi: 10155
Otiso jedan moj ovdasnji ahbab hecimu americkom na pregled a ovaj po njihovom nacinu ha sazna da je pusac rece da se skine da mu poslusa pluca.
-Morate odmah prestati pusiti jer ce te umrijeti.
-A hocul umrijeti ako prestanem?
Doceka ga ovaj na sto doktor osta bez komentara.
Sve je do japije.Nekom jeste duhan opasan a nekom ko i hava ne skodi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 18th, 2010, 8:13 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Ovdje,valjda taki propis,na jednoj trecini kutije cigara pise kako cigare ubijaju,kako izazivaju rak,ovo ono...ja prevrnem,a ono isto.Poslije i ne gledam.I zato,ovakve upute,a ne znam sto ce im,ne citam.Valjda i sami znamo.Mene jednom,u Podacama,neki stari emigrant Stanko upozoravao da ne trebam pusiti i slozio svu onu pricu,a ja,da ga se rijesim velim mu:ma znam,presao bih ja na nesto zdravije(hasis)ama mi skupo!Ode covjek od mene i ne pozdravi se.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 15th, 2010, 3:54 pm 

Tekstovi: 10155
U sarajevu je u posjeti marokanac koji svojom energijom pomaze i lijeci nase gradane.Ocekivao sam od onih koji su u Sarajevu da nas detaljnije o ovome izvjeste jer ipak sa lica mjesta je to ubjedljivije.Ono sto sam do sada cuo i procitao izgleda zapanjujuce te bi zato zamolio narociti one koji su prisustvovali njegovim tretmanima da nas o ovome detaljnije izvjeste i iznesu svoje vidzenje,zapazanje i ono stao su osijetili.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 16th, 2010, 1:47 am 

Tekstovi: 4128
Pusio, ne pusio, na kraju uvijek popusis, ili posmrces.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: