www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 12:27 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Savjeti
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 5:12 am 

Tekstovi: 2099
Kafa i čaj štite pušače

Kafa i čaj imaju pozitivno djelovanje na ljudski organizam zahvaljujući moćnim antioksidansima - polifenolima...

Kafa i čaj kod pušača smanjuju opasnost od moždanog udara, pokazali su rezultati istraživanja grupe švedskih naučnika iz Instituta "Karolinska" u Štokholmu.

Grupa naučnika, na čelu sa dr. Suzanom Larson, provodeći istraživanje na 26.000 pušača koji su tokom 13 godina redovno davali obavještenja o svom načinu ishrane i konzumiranju kafe i čaja, otkrila je da su pušači koji su pili kafu i čaj bili izloženi manjoj opasnosti da dožive moždani udar.

Istraživanje je pokazalo da se najveća zaštita postiže kafom, tako da je, naprimjer, kod muškaraca pušača koji su pili osam šoljica kafe dnevno opasnost od moždanog udara bila manja za 23 posto nego kod onih koji su pili manje tog napitka.

Kafa i čaj imaju pozitivno djelovanje na ljudski organizam zahvaljujući moćnim antioksidansima - polifenolima - koje u sebi sadrže, istakli su švedski istraživači.

(dnevni avaz)

Kafa čuva jetru

Autori studije nisu uspjeli razjasniti mehanizam blagotvornog djelovanja kafe...
Finski naučnici proučavali su naviku ispijanja kafe kod 60.323 ispitanika dobi 25 do 74 godine kroz razdoblje od 30 godina.

Rezultati studije pokazali su inverznu povezanost između unosa kafe i rizika od karcinoma jetre. Ispitanici koji su konzumirali najviše kafe imali su čak za 68 posto manji rizik razvoja karcinoma jetre u poređenju s ispitanicima koji su unosili najmanje kafe.

Autori studije nisu uspjeli razjasniti mehanizam blagotvornog djelovanja kafe.

(dnevni avaz)

ZELE je napisao:
Kome god dodzem nek mi namah metne mrku i to jaku jer mi za sve ovo treba.Znaci ne trebam prestati ni piti ni pusiti :idea.
I nemoj ko da smetne i ne ispece je. :twisted: :twisted:

Slatka kraljica ljeta

Prema rezultatima istraživanja, lubenica posjeduje aktivne materije koje ublažavaju upalna stanja i mogu pomoći u prevenciji astme...

Iako većina misli da je lubenica voće, ona je, zapravo, povrće iz porodice tikve. No, bila povrće ili voće, lubenica je vrlo zdrava, posebno za bubrege, i prava je poslastica i osvježenje u vrelim ljetnjim danima.

Lubenica se najvećim dijelom sastoji od vode tako da to povrće nudi slatko osvježenje uz minimalnu količinu kalorija. Rijetko koje voće toliko prija i gasi žeđ ljeti kao nježno hrskava lubenica.

Od minerala, u lubenici se nalaze kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan, fluorid i selen. Sadrži i vitamin C, tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, vitamin B6.

Visoki procenat vode čini lubenicu odličnim desertom u vrućim ljetnim danima. Zanimljiv sastojak lubenice je aminokiselina citrulin, koja se u tijelu pretvara u drugu aminokiselinu arginin, koja složenim procesima metabolizma utječe na snižavanje pritiska i opuštanje krvnih žila. Arginin poboljšava i osjetljivost na inzulin kod oboljelih od dijabetesa tip 2.

Lubenica nije samo ukusno osvježenje za vruće ljetnje dane. Prema rezultatima istraživanja, lubenica posjeduje aktivne materije koje ublažavaju upalna stanja i mogu pomoći u prevenciji astme, ateroskleroze, dijabetesa, karcinoma kolona i artritisa.

Kupovanje i čuvanje

Pri kupovini cijele lubenice odaberite onu čija težina odgovara njenoj veličini, a kora je glatka i ne previše sjajna. Kada je udarite prstima, zvuk ne bi smio da bude šupalj.

Strana na kojoj je lubenica ležala na zemlji prilikom sazrijevanja mora biti žućkaste boje, a nikako bijele ili zelene, jer je to pokazatelj da je ubrana prerano.

Lubenicu čuvajte u frižideru maksimalno tri dana. Narezanu lubenicu omotajte plastičnom folijom da biste spriječili njeno isušivanje i upijanje mirisa druge hrane.

(dnevni avaz)

Muamer je napisao:
Ja sam skoro bio u Bosni i bas sam se radovao da cu tamo pojesti makar jednu dobru lubenicu. Ovdje su sve nekako izvjestacene i nikako da nadjem crvenu, zrelu lubenicu kao nekad prije. Sjecam se nekadasnjih lubenica koje su bile slatke ko med i crvene ko krv. Danas se to rijetko moze naci. Cak i u Bosni je to rijetkost. Kad vidim lubenice bez kospica tek me onda neki srklet uhvati. Ne volim nikako te neprirodne stvari. Juce sam kupio lubenicu i evo sad sam gledao jel zuta odozdo. Nije ni bijela, a ni skroz zuta, onako izmedju, pa se sve nadam da sam ovaris'o :D

Suhi0402 je napisao:
Juce, sam "ubrao" lubenicu tesku tacno 82 (osamdeset dvije libre). Zivi svjedok mi je Jale (dolazio mi u goste) njegova hanuma i scerka, a i slikao sam je za svaki slucaj, za one vjecite sumnjivce, koji vjeruju samo sebi i nikom vise.
Jale je otisao na put, danas, a Seperka je na putu vec 5-6 dana. Njihova reg. ce uslijediti po povratku sa putasestvja.
O ukusu ovo moje lubenice, bicete obavjesteni naknadno. Da bi mogli zamisliti velicinu mog "uroda" mogu je ohladiti jedino u "skrinji" od 510 L, ili u Rakitnici. Toplik, ne dolazi u obzir, jer je suvise mali potok.

skrmz1928 je napisao:
Ova ti je meni se cini malo masna, jelde Zele
Nisi napisao jeli sa ili bez kospica. Ako je sa kospicama dobra za rasade, a ako je bez kospica steta za pokoljenja.

ZELE je napisao:
Nije ribarska.Eto ima i slika samo sto neznamo kilazu. :cry: Otkud ti libre? :evil: Kile burazeru.Koliko je kila reci raji. :wink:
A i ja sam jednu slicnu zaklo.Koliko kore ima mogu tri krave jesti.Za insana opet ni pola od tezine. :roll:

SUHI0402 je napisao:
Jos uvijek, sto rece Zele, nisam zaklo ovu moju. :o
Mislim na lubenicu. Mogo sam nadrljati, da ovo ne doturih. J... te sav se preznojih. :? :(
Ma cekam kake vece feste, jal svatova, jal teferica, pa cu tada vidjeti hoce li biti hadum ili ce biti potomstva. Nebi bilo lose kad bi bilo kaka sajma stoke, e onda bi bio sit i hajvan i insan. ;)

ZELE je napisao:
Hajvan-sajam znam da i ima prilikom okupljanja Dodikovih sljedbenika.Ko ono prije Jadovanovih pa izaberu i konja i vola i bekana i kocu i ovcu....Al sto da nabrajam svi znamo sta oni izaberu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

carlama je napisao:
Neznam zasto ali biranje lubenice je nekako bio muski poso.Poso baba (oceva). Svi su oni lubenicu kuckali. stiskali i svaki put isti ritual i kao ova je prava.I nosila se onako na ramenu ,ko kamena sa ramena.Mogo je vidjeti citav komsiluk.Ako se potrefi losa lubenica onda ima se sto razloga zasto je losa.Kao nije bilo izbora ,pa ne razumi se u ove "makedonke"........
Uglavnom se pojede i ostane za milavu.Poslije ide dobro pisanje.

ETO TAKO

rogaticani je napisao:
Eh hajde sad kad si to vec pomenuo :). Napisi nam kako ti proberes dobru lubenicu :).
Ili neka nam kaze suhi, kako ih on probere i gdje ih vaga :)

carlama je napisao:
Jarane ovdje je prodaju na komad .Ja proberem najvecu.Nista terezija.Ako hoces savjet,onda da prostis cep ,5-6 cepova i nemora se ni kupovati lubenica.Ako i profulis lubenicu,uvijek je tu dobra pivara.Pa i bolje tek se pisa poslije 7-8. ETO TAKO

ZELE je napisao:
Vazno je da se bilo sta hladi ;) ;) .Jal karpuza jal pivara :ugeek: .Mora da je ono burence Hajnekena :P :P :P

SUHI0402 je napisao:
Ovu moju karpuzu jedva sam presjek'o i to, mozete misliti, mor'o sam rentati motorku. :o
Ima i taj pikcer, da ne bude masno. Potrosio sam, haman rezervar goriva dok sam je prerez'o. :shock:
Da i skrmz obavjestim, karpuza nije hadum, ali nije za razmnozavanje. Mlada, bjielo joj sjeme. rano ubrana. Boze mili, ja kolika bi bila da je sazrela za oplodnju. :o

Nazad na vrh

Naslov: Savjeti
TekstNapisano: Septembar 26th, 2008, 1:42 am 

Tekstovi: 3246
I s voćem treba biti oprezan

Kako jesti više od tri voćna obroka dnevno, a u organizam ne unijeti višak šećera..

Ko još može odoljeti osjećaju kada jede jabuku? No, krije li se iza tog ugođaja i nešto loše za naše zdravlje? S obzirom na obilje vitamina i minerala u voću, jasan je odnos - što više voća, to bolje za organizam.
Da biste se mogli prepustiti užitku bez bojazni da ćete narušiti svoj plan ishrane, pokušajte se pridržavati naše liste sedam vrsta najzdravijeg voća.

* Šljiva - 30 kalorija, 8 grama ugljikohidrata, 5 g proteina i 7 g šećera. Kada ih pogledate, možda ćete pomisliti da vas mali plodovi ne mogu zadovoljiti! Međutim, riječ je o izvanrednom voću bogatog okusa.

* Jagode - 46 kalorija, 11 g ugljikohidrata, 1 g proteina i 7g šećera. Nije samo u pitanju najzdravije voće kada je riječ o antioksidansima, riječ je o voću koje će vam omogućiti da uživate i u dodatnoj šolji bez imalo straha od "napada" šećera.

* Lubenica - 48 kalorija, 11,5 g ugljikohidrata, 1 g proteina i 9,5 g šećera.
Jedna šolja lubenice djeluje jednako osvježavajuće kao i šolja sladoleda. Osim toga, riječ je o tečnosti guste sadržine, tako da će vas i zasititi!

* Kivi - 50 kalorija, 12 g ugljikohidrata, 1 g proteina i 8 g šećera. Nećete pogriješiti s ovim voćem koje je izvanredna mješavina slatkog i kiselog okusa.

* Dinja - 54 kalorije, 14 g ugljikohidrata, 1 g proteina i 3 g šećera. Ovo je voće koje sadrži relativno malu količinu šećera, a možete biti sigurni da će vas zasititi.

* Nektarina - 63 kalorije, 15 g ugljikohidrata, 1,5 g proteina i 11 g šećera. Ovo voće je zaista izvanredno, dobrog je izgleda, sočno je i u potpunosti može zadovoljiti vaše potrebe za šećerom.

* Mango - 65 kalorija, 14 g ugljikohidrata, 5 g proteina i 12 g šećera. Možete sagorjeti kalorije guljenjem ovog voća i prije nego što ga počnete jesti! Sve u svemu, ovo egzotično voće sadrži zdravu količinu šećera, a ne zaostaje ni okusom.

Dnevni Avaz

Nazad na vrh

Naslov: Re: Savjeti
TekstNapisano: Septembar 26th, 2008, 1:44 am 

Prvi simptomi moždanog udara

Tokom moždanog udara mnogo se štete može spriječiti brzom liječničkom intervencijom...

Ako stignete do liječnika za tri sata od prvih simptoma, oporavak je znatno olakšan.

Početni simptomi moždanog udara ponekada su teško prepoznatljivi i pacijent može doživjeti teško oštećenje mozga. Najčešći simptomi su:

* Utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke ili noge, pogotovo ako je zahvaćena samo jedna strana tijela.

* Poremećaji govora: Otežano i nerazumljivo izgovaranje riječi.

* Naglo zamagljenje ili gubitak vida, posebno na jednom oku ili u polovini vidnog polja.

* Naglo nastala jaka glavobolja, praćena povraćanjem bez jasnog uzroka.

* Gubitak ravnoteže i koordinacije povezani s drugim simptomima.

* Vrtoglavice, nesigurnost i zanošenje u hodu, iznenadni padovi povezani s drugim simptomima.

Dnevni Avaz

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 19th, 2008, 12:32 am 

Hranom protiv stresa

Kafa, špinat i grah kao lijek

Namirnice koje utiču na duševno raspoloženje nisu skupe niti egzotične, ističu ljekari i naučnici, a pored psihičkog imaju i fiziološko djelovanje na organizam tako što smanjuju kronične bolove kod nekih bolesti. Vrste hrane koje pozitivno utiču na zdravlje su slijedeće:

1. Proteini, ako ste umorni i usporeni, jedite meso, ribu i jaja, jer proteini dokazano podižu dopamin koji je zaslužan za dobro raspoloženje (vegeterijanci svoju dnevnu dozu proteina mogu naći u namirnicama kao što su grah, soja, tofu i sirevi)

2. Ugljikohidrati, ako ste razdraženi i napeti jedite integralnu tjesteninu i grickajte krekere, također je vrlo efikasno suho voće i zobene žitarice.

3. Kofein, ako se uzima u razumnim količinama (otprilike dvije šolje kafe dnevno) smanjiće napetost i stres

4. Folna kiselina, povećava nivo serotonina također zaduženog za dobro raspoloženje, a dnevnu količinu naći ćete u čaši soka od narandže ili šolji kuhanog špinata

5. Selen dokazano smanjuje stres, no do danas nije otkriveno koju neurološku funkciju ima, ali količinu potrebnu organizmu naći ćete u konzervi tune ili vrećici sucokretovih sjemenki

6. Fosfatidilkolin, jedan od vitamina B kompleksa, povećava koncentraciju i memoriju, a najviše ga ima u jajima i pilećoj jetri, kao i u morskim plodovima, dok ga u crvenom mesu ima veoma malo, a u povrću nikako

(Sarajevo - x. com)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 24th, 2008, 1:19 pm 

Hrana i zdravlje

Brzo jedenje krivo za debljinu

Ljudi koji brzo jedu udvostručavaju svoje šanse za probleme s tjelesnom težinom, pokazuju rezultati nove japanske studije.
Naučnici s Univerziteta Osaka ispitivali su prehrambene navike kod 3.000 ljudi, a rezultati studije objavljeni su u Britanskom medicinskom žurnalu.

Problem koji se posebno proučavao u ovoj studiji jeste povezanost brzog jedenja s prejedenjem i gomilanjem kilograma. Otkriveno je da zbog prevelikih zalogaja i "trpanja" hrane, ljudski želudac nema vremena da signalizira osjećaj sitosti.

Prejedanje uzrokuje oticanje stomaka, mučninu a nekad i povraćanje, te naravno rast tjelesne težine.

"Ako jedete brzo, vi faktički napunite želudac prije nego što se želučana kiselina počinje lučiti, tako da ste već na početku stvorili problem s varenjem", navodi se u studiji.

Naučnici također ističu da brzo jedenje i prejedanje ne utiče samo na tjelesnu težinu, već i na zdravlje srca i dugovječnost.

"Nemojte misliti da su savjeti o tome kako svaki zalogaj treba sažvakati 20 puta obične gluposti. To je ključ zdravlja probavnog trakta."

(Sarajevo-x.com)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 25th, 2008, 2:05 am 

Tekstovi: 10155
A sta je lose tome sto se neko udebljo ili utovio? Kada sam u toku rata smrso na 68kg.niko mi ne rece MASALA STO SI MRSAV. Poslije toga kad je rijec o hrani imam obicaj reci"Nit me nudi nit mi se cudi". Hocu reci da nema potrebe da mi neko govori da jedem i da nesta uzmem od od onoga sto je na stolu a neka se ne ibreti koliko i sta jedem. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 26th, 2008, 5:36 pm 

Tekstovi: 2099
ZELE je napisao:
A sta je lose tome sto se neko udebljo ili utovio? Kada sam u toku rata smrso na 68kg.niko mi ne rece MASALA STO SI MRSAV. Poslije toga kad je rijec o hrani imam obicaj reci"Nit me nudi nit mi se cudi". Hocu reci da nema potrebe da mi neko govori da jedem i da nesta uzmem od od onoga sto je na stolu a neka se ne ibreti koliko i sta jedem. ;)

Pa sa tih 68 kg si komotno mogao u manekene :).

A da li jedes brzo ili sporo, nema nikakve veze :). Jedi brzo i malo, nema sanse da se udebljas.
Jedi sporo i puno, ne gine ti visak kila :). Pa taman da ti je zelucana kisela prejaka.

Eh ko li je najtezi i najveci na ovom forumu :lol: , naravno ona lubenica od suhog je nesto posebno pa se ne racuna :)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 28th, 2008, 12:18 pm 

Mozak treba san

Već smo upoznati s činjenicom da previše sna, baš kao i premalo, može izazvati potpuno suprotan učinak od osjećaja odmorenosti i spremnosti za novi dan. Istraživanja pokazuju da je odraslom čovjeku potrebno tek 6 do 7 sati sna da bi se potpuno odmorio.

Međutim, što se tu zapravo odmara? Odgovor je: mozak!

Ostali organi i mišići se odmaraju i dok samo ležimo, ali da bi se odmorio mozak nužno je potrebno da spavamo. Iako oduzima tek 2% ukupne mase čovjeka, mozak koristi čak 20% ukupne energije jer dio zadužen za, primjerice, kontrolu disanja, krvnog pritiska ili ravnoteže radi neprekidno.

Neprospavanu noć najprije osjetimo kroz gubitak koncentracije što ukazuje na to da je odmor prvenstveno potreban korteksu, dijelu mozga koji je centar pamćenja i razmišljanja.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 15th, 2009, 8:03 pm 

Sok od šipka od pomoći krvožilnom sustavu?

Odjel za hemodijalizu jedne bolnice u Izraelu uključio se u jednogodišnje istraživanje kako bi se provjerili učinci soka od šipka.

Liječnici ovog odjela koji vode oko 180 pacijenata smatraju da se medicinsko liječenje i dijetoterapija međusobno nadopunjuju, a sok od šipka pacijentima na dijalizi možda može pomoći u vezi čestih problema s infekcijama i krvožilnim sustavom.

Ukoliko rezultati pokažu koristi od redovnog konzumiranja soka od šipka, njegovo uvrštavanje u prehranu pacijenata će postati rutina u Izraelu, navode voditelji ovog istraživanja.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 15th, 2009, 8:07 pm 

Hrana koja je dobra za mozak i koncentraciju

Kad razmišljamo o zdravoj hrani, obično na umu imamo njezin učinak na tijelo i liniju. No što je s hranom za mozak, koja pomaže njegovu funkcioniranju, održavanju koncentracije i budnosti
Mješovita i pametno odabrana prehrana može usporiti starenje mozga, utjecati na motivaciju, raspoloženje, mogućnost nošenja sa stresom.

Evo nekoliko savjeta o hrani koja je dobra za mozak i koja potiče funkcionalnost moždanih stanica i sposobnost koncentracije.

Riba
Riba se često naziva hranom za mozak. Razlog tome je što sadrži puno selena, minerala koji vidljivo podiže raspoloženje. Istraživanjem se utvrdilo da i neznatan manjak selena kvari raspoloženje. Osim toga, riba je odlična hrana za mozak, jer je bogata omega tri masnim kiselinama, neophodnim za funkcioniranje mozga i njegov razvoj. Ove zdrave masnoće mozgu daju nevjerojatnu snagu. Prehrana bogata omega tri masnim kiselinama umanjuje rizik od demencije, moždanog udara, a igra i veliku ulogu u poboljšanju pamćenja, posebno kako starimo. Za zdravo srce i mozak preporučuje se jesti ribu čak dva puta tjedno. Losos, sardine i plava riba, pokazala su neka istraživanja, jačaju koncentraciju i povećavaju budnost.

Avokado i cjelovite žitarice
Za svaki organ u tijelu važna je cirkulacija krvi, a posebno se to odnosi na mozak i srce. Prehrana bogata cjelovitim žitaricama ili avokadom smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti jer poboljšava protok krvi, djelujući i kao svojevrsno gorivo za mozak. Osim toga, fruktoza iz voća predstavlja izvanredan izvor energije potrebne za intelektualni, ali i fizički rad. Redovitim unosom voća svom organizmu i mozgu omogućavate dovoljno energije. Dobar odabir su banane, naranče i avokado.

Kofein
Nema čarobne hrane koja može potaknuti i povećati vaš IQ, no ima one koja će vam pomoći da se koncentrirate i razbudite. Napitak bez kojeg mnogi ne mogu zamisliti početak dana svakako je kava. Kava odnosno kofein razbuđuje, pomaže da se fokusirate i koncentrirate. Kofein se nalazi i u čokoladi i nekim energetskim pićima. No unos kofeina i rafiniranog šećera treba ograničiti jer imaju kratkoročni stimulativni efekt. Iako će vas razbistriti, ne pospješuju ni mentalnu snagu, a ni inteligenciju. Kofein također izbjegavajte u večernjim satima, jer će vam poremetiti san.

Borovnica
Istraživanja na životinjama su pokazala da borovnica pomaže kod zaštite mozga i smanjuje rizik oboljenja od bolesti povezanih sa starenjem, poput demencije i Alzheimera. Ispitivanja na starijim miševima otkrila su da im se povećao kapacitet memorije i učenja te motoričkih sposobnosti, koje su postale, nakon uzimanja borovnice, jednake sposobnostima kod mlađih.

Glukoza
Bitno je znati da se mozak ne hrani proteinima već - glukozom. Glukoza porijeklom iz ugljikohidrata važno je gorivo za stanice mozga. Kako biste održavali stalnu razinu glukoze u krvi, posebno u vrijeme intelektualnih napora, trebate konzumirati što više takozvanih sporih ugljikohidrata. U njih spadaju cjelovite žitarice, voće, povrće, orašasti plodovi.

Važno je još napomenuti da previše ili premalo hrane također utječe na sposobnost koncentracije. Nakon teškog i obilnog obroka možete se osjećati pospano.

Zbog punog želuca većina krvi kola probavnim sustavom kako bi se hrana apsorbirala. Za dobru koncentraciju stoga je bitno jesti više manjih obroka, koji sadržavaju žitarice, med i voće. Nipošto nije preporučljivo preskakanje doručka.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 16th, 2009, 6:39 pm 

U djece koja mnogo vremena provode vani rjeđe se javlja kratkovidnost

U djece koja više borave vani rjeđe se javlja kratkovidnost nego u djece koja mnogo vremena provode u zatvorenom prostoru, pred računalom ili televizorom, pokazalo je američko istraživanje.

Smatra se da je kratkovidnost i nasljedna i da je mogu prouzročiti utjecaji okoline, a boravak vani blagotvoran je jer češće gledamo udaljene objekte i jasnije vidimo na prirodnoj svjetlosti, objašnjavaju znanstvenici, piše Večernji list.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 16th, 2009, 7:08 pm 

Manje kalorija za više pamćenja

Smanjeni unos kalorija može pomoći starijim osobama da se lakše sjete nečijeg imena ili namirnica koje trebaju kupiti u trgovini, ukazuje nova studija.

U studiji je sudjelovalo 50 muškaraca i žena prekomjerne tjelesne mase prosječne dobi 60.5 godina. Ispitanici su podvrgnuti testu pamćenja nakon čega su podijeljeni u 3 skupine: prva je smanjila unos kalorija za 30 posto, druga je u prehranu uključila više nezasićenih masnih kiselina iz maslinovog ulja i ribe, dok je treća bila kontrolna skupina, prenosi Dnevnik.hr.

Nakon 3 mjeseca ispitanici koji su smanjili unos kalorija postigli su puno bolje rezultate na testovima pamćenja, dok kod preostalih dviju skupina nisu utvrđene značajne promjene u pamćenju. Smanjeni unos kalorija znači i smanjenu razinu inzulina, pa znanstvenici vjeruju da je bolje pamćenje posljedica poboljšane osjetljivosti na inzulin.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: