www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 14th, 2021, 6:35 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 157 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Arheoloski nalazi u BiH
TekstNapisano: Februar 12th, 2013, 7:18 am 

Tekstovi: 13163
Attachment:
mirza i maja.jpg
mirza i maja.jpg [ 99.38 KiB | Pogledano 5015 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 12th, 2013, 11:57 am 

Tekstovi: 106
Sele je napisao:
Na slici je srednjovjekovni grad Borac,sjediste vlastele Pavlovica.Davno,prije tridesetak godina Bogumil me navratio da se popnemo s one strme strane sto se izdize iznad kanjona Prace.Ja mahmuran ko cep,nedelja,veli on ovo ce ti dobro doci da se otrijeznis.Nekako smo se popeli,ali sici - ja straha,mila majko.Velim ja njemu:"Nikad vise...jebli te i Pavlovici,i Borac,i arheologija.Veli on meni da se i on dobro prepao.Ne velim ja otic na Borac s one strane od Gornjih Kukavica do Varosista,naloziti vatru,nesta ispeci i cugnuti i kahvom zavrsiti...ali ovo :roll:

Bogami se dobro sječaš, a dobro se i ismijah. Tad bijasmo na stjeni zvanoj "borozan" koja je u srednjem vijeku služila kao osmatraćnica, sa koje se javljalo zvukom roga da li neko nepoznat dolazi dolinom Praće. A da si u pravu, jesi, samo sam se jednom više prepao i to kad sam se sa rahmetli Somom i Taletom penjo na Soko iznad Ustipraće (ne sjećam se jesi li tad bio sa nama9. Došli mi pod sam grad, a nigdje prolaza. A vratiti se, prava pogibelj, bud strmina da te Bog sačuva, bud neka trava ko svila. Dođe mi zlo i skoro se onesvjestih. A rahmetli Tale i Soma se se smiju, oni ostali daleko ispod ispod mene... Ni sad posle toliko godina ne mogu da se sjetim kako sam sišao...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 12th, 2013, 1:48 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Bio sam i ja tada,samo sam ja,poucen iskustvom,ostap da lozim vatru i pijem rujno hercegovacko vino koje ti je Vide iz Blagaja spremio u gepek...a vi kasd ste se vratili,umorni i isprepadani,popili ste dva litra,e...onda je krenula pjesma.Sad se ja ne sjecam kako smo se dovezli do Rogatice,a zavrsili smo u onom kaficu na Carini.A da sam pravio cirkus s neiskusnim aksamlijama - jesam.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 13th, 2013, 8:34 am 

Tekstovi: 106
Sele je napisao:
Bio sam i ja tada,samo sam ja,poucen iskustvom,ostap da lozim vatru i pijem rujno hercegovacko vino koje ti je Vide iz Blagaja spremio u gepek...a vi kasd ste se vratili,umorni i isprepadani,popili ste dva litra,e...onda je krenula pjesma.Sad se ja ne sjecam kako smo se dovezli do Rogatice,a zavrsili smo u onom kaficu na Carini.A da sam pravio cirkus s neiskusnim aksamlijama - jesam.

sada se i ja sjećam, i jesmo popili kao da je voda i bio sam mortus pijan. pozdrav. bogumil

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 1st, 2013, 7:22 am 

Attachment:
Stećak.jpg
Stećak.jpg [ 177.81 KiB | Pogledano 4906 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2013, 9:11 am 

SEMIR OSMANAGIĆ TVRDI:Utvrđena precizna starost bosanske piramide Sunca

Četvrta međunarodna naučna konferencija o bosanskim piramidama "Skrivena historija“, koja je počela 4. septembra u organizaciji Fondacije "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca", bit će završena večeras.

Ova konferencija o bosanskoj dolini piramida okupila je 23 stručnjaka iz 11 zemalja svijeta, od arheologa s Novog Zelanda, fizičara, inžinjera, biologa iz zemalja kao što su SAD, Kanada, Njemačka, Holandija, Hrvatska, Srbija, Slovenija, BiH.

Kako je Feni rekao osnivač Fondacije "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" dr. Semir Osmanagić, i ove godine stručnjaci su prezentirali svoje analize, laboratorijska pretraživanja i
radiokarbonska datiranja.

-Ove godine je najvažnija vijest da je utvrđena precizna starost Bosanke piramide Sunca. Nakon radiokarbonskog datiranja uzorka pronađenog ispod betonskih blokova piramide utvrđeno je da je riječ o starosti od 29 hiljada godina plus - minus četiri stotine godina. Utvrđeno je da je to najstarija piramida na svijetu - ustvrdio je Osmanagić.

Tokom ove arheološke sezone, kako je kazao, pronađen je i dosad najveći megalit u podzemnom tunelu, megalit K-5, koji ima masu oko 40 tona.

To znači da je ova lokacija i ove godine održala status najatraktivnije arheološke lokacije na svijetu, dodao je Osmanagić.

Naglašava da stručnjaci s konferencije odlaze vrlo zadovoljni i impresionirani dostignućima na ovom projektu.

Suorganizator konferencije "Skrivena historija" je Američki univerzitet u Bosni i Hercegovini.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 2nd, 2013, 1:25 pm 

SEMIR OSMANAGIĆ
Evo deset razloga zbog kojih nije tačno da su piramide u Visokom nastale prirodnim putem!

Dr. Semir Osmanagić, pronalazač piramidalnog kompleska u Visokom demantirao je navode po kojima su piramide u ovom bosanskom gradiću djelo ljudskih ruku.

Attachment:
piramida-visoko.jpg
piramida-visoko.jpg [ 127.79 KiB | Pogledano 4561 puta. ]

PIŠE: SUTRA.BA
Naposredan povod je tekst kojeg je beogradski Telegraf prenio u prevodu sa sajta cracked.com, pod naslovom Nećete verovati da je ovo napravila priroda!

U tom tekstu, između ostalog, stoji:

“Arheolog amater Semir Osmanagić došao je do neverovatnog otkrića 2005. godine − pet ogromnih piramida u Bosni, baš poput egipatskih, ali još većih. Osim što je ovo otkriće samo po sebi dovoljno značajno samim tim što u Evropi piramide ne postoje, ispostavilo se da je ono dobilo dimenzije svetskih razmera jer je reč o najvećim i najstarijim piramidama na svetu.

Osmanagiću je ubrzo obezbeđena velika finansijska podrška da bi nastavio istraživanje, jer se verovalo da ispod debelog sloja šume i zemlje nalaze konstrukcije koje nikada nisu otkrivene. Ubrzo je otkrio da je čovek «umešao svoje prste”, jer je pronašao formacije koje su potvrđivale njegovu teoriju, a to je da su ove piramide čovekovih ruku delo.

Međutim, postoji vrlo jednostavno objašnjenje koje pobija ove teorije. Radi se o najobičnijim planinama, koje su usled tektonskih potresa pomerale i taložile stenovite blokove, formirajući piramidalan oblik sa zašiljenim vrhom.”

U nastavku Vam donosimo i stav Osmanagića o istoj temi:

Deset razloga zašto je projekt bosanskih piramida najuzbudljivija i najaktivnija arheološka lokacija u svijetu i ove 2013. godine

Tokom 2013. nekoliko aktivnih arheoloških lokacija privlačilo je pažnju svjetske javnosti. U istočnoj Turskoj Gobekli Tepe je sa stotinama uspravljenih megalitnih blokova od 25 tona i starosti od 11.600 godina doveo u pitanje tradicionalni pogled na historiju. Na dnu Pacifika kraj otoka Yonaguni otkriće podzemnih megalitnih gradova starijih od 12.000 godina izaziva niz kontroverzi. Na tlu Južne Afrike i Namibije desetine hiljada kamenih krugova starijih od kraja zadnjeg Ledenog doba govore o našem neznanju o nekadašnjim razvijenim predpotopnim civilizacijama. Ipak, u ovakvoj konkurenciji, Bosanska dolina piramida i dalje drži primat kao najaktivnija i najuzbudljivija svjetska arheološka lokacija.

Prvo, ovo je najotvorenija arheološka lokacija bilo gdje u svijetu. Nema tajni ili elitne nauke, sve lokacije su otvorene, a sve analize i testiranja dostupni javnosti na našoj službenoj web stranici www.piramidasunca.ba.

Drugo, došli smo do nekoliko fenomenalnih otkrića ove sezone. Radiokarbonska datiranja organskih uzoraka s Bosanske piramide Sunca iz augusta 2013. su pokazala da je period gradnje ove piramide 29.200 godina +/- 400 godina što je čini najstarijom na svijetu. Pronašli smo u septembru 2013. još jedan keramički blok u podzemnim tunelima kojeg smo nazvali «Megalit K-5” ovaj put mase više od 25 tona što svjedoči o visokoj tehnologiji. Očistili smo novih stotinu metara postojećih misterioznih prahistorijskih podzemnih tunela. Pronašli smo uklesane simbole na kamenu koji svjedoče o pismenosti starijoj od 20.000 godina. Otkrili smo i granitne umjetničke predmete iznimne starosti. Finale ovih otkrića bila je muzejska izložba u Visokom gdje smo jesenas izložili dio pronađenih artifakata.....

http://www.sutra.ba/novost/97915/Evo-de ... dnim-putem

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 2nd, 2013, 1:26 pm 

SEMIR OSMANAGIĆ
Evo deset razloga zbog kojih nije tačno da su piramide u Visokom nastale prirodnim putem!

Dr. Semir Osmanagić, pronalazač piramidalnog kompleska u Visokom demantirao je navode po kojima su piramide u ovom bosanskom gradiću djelo ljudskih ruku.

Attachment:
piramida-visoko.jpg
piramida-visoko.jpg [ 127.79 KiB | Pogledano 4584 puta. ]

PIŠE: SUTRA.BA
Naposredan povod je tekst kojeg je beogradski Telegraf prenio u prevodu sa sajta cracked.com, pod naslovom Nećete verovati da je ovo napravila priroda!

U tom tekstu, između ostalog, stoji:

“Arheolog amater Semir Osmanagić došao je do neverovatnog otkrića 2005. godine − pet ogromnih piramida u Bosni, baš poput egipatskih, ali još većih. Osim što je ovo otkriće samo po sebi dovoljno značajno samim tim što u Evropi piramide ne postoje, ispostavilo se da je ono dobilo dimenzije svetskih razmera jer je reč o najvećim i najstarijim piramidama na svetu.

Osmanagiću je ubrzo obezbeđena velika finansijska podrška da bi nastavio istraživanje, jer se verovalo da ispod debelog sloja šume i zemlje nalaze konstrukcije koje nikada nisu otkrivene. Ubrzo je otkrio da je čovek «umešao svoje prste”, jer je pronašao formacije koje su potvrđivale njegovu teoriju, a to je da su ove piramide čovekovih ruku delo.

Međutim, postoji vrlo jednostavno objašnjenje koje pobija ove teorije. Radi se o najobičnijim planinama, koje su usled tektonskih potresa pomerale i taložile stenovite blokove, formirajući piramidalan oblik sa zašiljenim vrhom.”

U nastavku Vam donosimo i stav Osmanagića o istoj temi:

Deset razloga zašto je projekt bosanskih piramida najuzbudljivija i najaktivnija arheološka lokacija u svijetu i ove 2013. godine

Tokom 2013. nekoliko aktivnih arheoloških lokacija privlačilo je pažnju svjetske javnosti. U istočnoj Turskoj Gobekli Tepe je sa stotinama uspravljenih megalitnih blokova od 25 tona i starosti od 11.600 godina doveo u pitanje tradicionalni pogled na historiju. Na dnu Pacifika kraj otoka Yonaguni otkriće podzemnih megalitnih gradova starijih od 12.000 godina izaziva niz kontroverzi. Na tlu Južne Afrike i Namibije desetine hiljada kamenih krugova starijih od kraja zadnjeg Ledenog doba govore o našem neznanju o nekadašnjim razvijenim predpotopnim civilizacijama. Ipak, u ovakvoj konkurenciji, Bosanska dolina piramida i dalje drži primat kao najaktivnija i najuzbudljivija svjetska arheološka lokacija.

Prvo, ovo je najotvorenija arheološka lokacija bilo gdje u svijetu. Nema tajni ili elitne nauke, sve lokacije su otvorene, a sve analize i testiranja dostupni javnosti na našoj službenoj web stranici http://www.piramidasunca.ba.

Drugo, došli smo do nekoliko fenomenalnih otkrića ove sezone. Radiokarbonska datiranja organskih uzoraka s Bosanske piramide Sunca iz augusta 2013. su pokazala da je period gradnje ove piramide 29.200 godina +/- 400 godina što je čini najstarijom na svijetu. Pronašli smo u septembru 2013. još jedan keramički blok u podzemnim tunelima kojeg smo nazvali «Megalit K-5” ovaj put mase više od 25 tona što svjedoči o visokoj tehnologiji. Očistili smo novih stotinu metara postojećih misterioznih prahistorijskih podzemnih tunela. Pronašli smo uklesane simbole na kamenu koji svjedoče o pismenosti starijoj od 20.000 godina. Otkrili smo i granitne umjetničke predmete iznimne starosti. Finale ovih otkrića bila je muzejska izložba u Visokom gdje smo jesenas izložili dio pronađenih artifakata.....

http://www.sutra.ba/novost/97915/Evo-de ... dnim-putem

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 20th, 2014, 12:25 pm 
Site Admin

Arheolog-amater Mirsad Colic prije vise od trideset godina iskopao je ovu prahistorijsku keramicku zdjelu na obroncima Hrida u Rogatici.. Uz mnogo strpljenja uspio ju je sastaviti iz niza fragmenata,a zahvaljujuci nekim dobrim ljudima,sacuvana je u njegovom podrumu na Trgu Djure Pucara i vracena vlasniku.
Danas Cola ima cijelu kolekciju keramickih posuda koje je on godinama otkopavao po ilirskim gradinama,na obalama Save,a,Bogami,i po stranim zemljama.Ta neobicna strast i ljubav traje decenijama,a rezltati su uredno poslozeni u domu na Bistriku iza kojih stoje desetine kubnim metara iskopane zemlje po raznim vrletina i na stotine zuljeva.

Attachmenti:
cola 5.jpg
cola 5.jpg [ 147.11 KiB | Pogledano 4254 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 20th, 2014, 12:55 pm 

Tekstovi: 10155
Vjerovatno pljackasima nije izgledala kao nesto vrijedno sto treba pokupiti pa je ostala u podrumu.Ali dobro je sto je tako jer ovo je dokaz na osnovu kog se detaljnijom istragom moze dokazati da je Rogatica po nastanku jedan od starijih gradova u BiH.Nisi nam nista napisao o tome koliko je poznato i sta je Mirso uspio saznati o ovoj zdjeli a ne bi bilo viska da i to procitamo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 20th, 2014, 7:00 pm 
Site Admin

Pa,ovako,Zele...Mirso je danima ispod Hrida kopao,mi na vrh Hrida lozili vatru,pekli meso i pili rakiju...i zajebavali ga.On je nama objasnjavao da je na vrh Hrida bila ilirska gradina,da se vremenom urusila(stoga one blage padine iznad Fahrine kuce),on je kopao danima,skupljao dijelove,cistio i sastavljao...ti procesi su trajali mjesecima dok ne bi otkopao dio koji mu fali.Kad se voli svoja Zemlja,a Bosnom se zove,onda sav trud nije uzalud.Dok Zemaljski muzej stoji "zakovan",ima ljudi koji skupljaju to bosansko blago koje ce,na kraju krajeva,ostati Bosancima da svjedoci,o vremenu i prostoru...A kazu nema ljudi u Bosni.Drugi su zidali zgradurine,a Mirso je u svoju skromnu vikendicu "dovukao" rimsku aru iz Kruscice koja je tu stajala hiljadu i vise godina i nikom nije trebala.Uz potporu mladih kustosa Zemaljskog muzeja naucno je "obradio",uglancao i ocistio i sad seiri u nju kao u komad otkinutog zavicaja.

Attachmenti:
cola 6.jpg
cola 6.jpg [ 574.37 KiB | Pogledano 4220 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 21st, 2014, 3:31 am 

Tekstovi: 10155
Opet nisi smanjio sliku ali da jesi ne bih vidio sve kako treba.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 157 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: