www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 14th, 2021, 6:18 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Rogatica u putopisu engleskog putnika iz 19 stoljeća
TekstNapisano: Novembar 27th, 2008, 6:30 am 

Tekstovi: 106
Rogatica je zaista jedno od najljepših mjesta u zemlji jer leži, kao što bi se moglo i očekivati od jednog gotovo potpuno muslimanskog grada, u zelenoj dolini navodnjavanoj bujnim rijekama. Od stanovništva koje broji 3.300 ljudi , samo 300 su hrišćani, pa je tako Rogatica jedan od najkonzervativnijih gradova u Bosni. Ovdašnji muslimani gorljivo su se opirali tome da im kćeri idu u školu sa pravoslavnim djevojčicama i suprostavljali su se podizanju nove ženske škole iz tog razloga. Isto tako u doba posta gradonačelnik musliman obilazi kafane da provjeri da neko od vjernika ne puši ili da čak ne udiše dim od cigareta nevjernika. Pa ipak uprkos ovoj oštrini muslimanske većine, malobrojna hrišćanska manjina , koja se isključivo sastoji od Srba, živi u miru s ovim drugim dijelom stanovništva. I ovdje su muslimani poznati po svojoj učenosti, a mnogi od njih su begovi. U stvari, Rogatica se ponosi što je iz nje potekao prijašnji Šejh-ul-Islam, ili poglavar islamske hijerarhije u Carigradu, koji je ovdje podigao džamiju što nosi njegovo ime. Jedna zanimljiva džamija je "Muftijina", u čijem se dvorištu nalazi lijepa rimska grobnica, jer je kroz ovo mjesto nekada prolazila rimska cesta i rimski ostaci se ovdje nalaze u velikom broju. Muslimani, sa svojim uobičajenim nemarom prema klasičnoj starini, mirno su dodali dvije zidane stepenice ovom drevnom kamenom spomeniku, tako da se po lošem vremenu, kad je previše vlažno da se penje na munaru, mujezin može popeti na njega i pozivati vjernike na molitvu.
Još jedan kamen sasvim druge vrste jeste ogroman bogumilski spomenik sa dugačkim natpisom na ćirilici ( "bosančici" op.aut.), a ugrađen je u zid nove pravoslavne crkve. Graditelji ovog zdanja počinili su još jedno užasno djelo, razrezavši na pola lijepu rimsku ploču koja predstavlja muškarca i ženu, pa su jedan komad stavili s jedne , a drugi sa druge strane vrata.
Drugo rimsko kamenje upotrjebili su zidari, a u vrtovima kasarni i u lijepim malim gradskim parkovima ima ih još. Ovi parkovi lijepo su projektovani na obali rječice Rakitnice ili "Rakovog potoka" i uzor su kako treba da izgledaju mali javni parkovi. Ovdje muslimani vole da dolaze i uživaju uz kafu koja se donosi iz turske kafane, dok ih uveče možete vidjeti kako se peru za molitvu na izvoru zvanom Toplik, koji izbija ispod stijena blizu stare rimske ceste.

Iz knjige Na vratima istoka: Enleski putnici o Bosni i Hercegovini od 16 do 20 vijeka.
Za svoje rogaticane pripremio Bogumil.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Rogatica u putopisu engleskog putnika iz 19 stoljeća
TekstNapisano: Novembar 27th, 2008, 1:42 pm 

Tekstovi: 4128
HVALA ti bogumil.
Tvoja i Seletova pisanja cine me sretnim, pune mi dusu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 6th, 2008, 3:41 am 

Tekstovi: 10155
Ne znam ko je Bogumil ali osijtim carsiju i da ga znam.Bilo sta da se spomene u vezi sa Rogaticom i mene isto ko i Bogumila dotakne u damar pa zato zbog ovog sto osijetim pozdrav mogu reci jaranu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 23rd, 2009, 3:20 am 

Tekstovi: 2099
bogumil je napisao:
Od stanovništva koje broji 3.300 ljudi , samo 300 su hrišćani, pa je tako Rogatica jedan od najkonzervativnijih gradova u Bosni. Ovdašnji muslimani gorljivo su se opirali tome da im kćeri idu u školu sa pravoslavnim djevojčicama i suprostavljali su se podizanju nove ženske škole iz tog razloga. Isto tako u doba posta gradonačelnik musliman obilazi kafane da provjeri da neko od vjernika ne puši ili da čak ne udiše dim od cigareta nevjernika. Pa ipak uprkos ovoj oštrini muslimanske većine, malobrojna hrišćanska manjina , koja se isključivo sastoji od Srba, živi u miru s ovim drugim dijelom stanovništva.

Za svoje rogaticane pripremio Bogumil.

Jedno pitanje za Bogumila, da li je mozda pomenuto o kojem se periodu radi. Knjiga je dakle o Bosni izmedju 16 i 20 vijeka, ali s obzirom da u ovom tekstu autor kaze da Rogatica ima 3.300 ljudi, onda po nekoj mojoj procjeni ovo moze biti period oko 1860 godine ili slicno.
Ono sto je interesantno je podatak da je tada u Rogatici zivjelo 300 hriscana, a dakle 3 hiljade muslimana. Ako je ova moja procjena tacna da je rijec o sredini 19 vijeka, onda je porazavajuca cinjenica da je 100 godina poslije u toj istoj carsiji zivjelo mozda nekih pet hiljada muslimana. A glavni razlog tome su ratovi u kojima je po pravilu muslimansko stanovnistvo tesko stradalo.

I i kojoj novoj pravoslavnoj crkvi je onda ovdje rijec?? Da li je ona crkva u Donjem polju bila jedina?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 23rd, 2009, 3:56 am 

Tekstovi: 10155
A ako Bogumil u knjizi prepozna dzamiju koju pominju kao Muftijinu nek i to napise.Mene navodi da je rijec o Dzamiji koja je bila iza Ribarskog od koje mi upamtismo samo njen haram.Onaj potok sto ga ko Rakov potok pominju mislim da je rijec o Suceski ili Gracanici kako je mi zvasmo.Tako pretpostavljam po ovom zapisu da je stari rimski put isao od toplika pa nanize a onda uzvodno uz Gracanicu odnosno prema Visegradu.Donekle ovo rijesava moju dilemu oko toga da je korito Gracanice bilo obradzeno kamenom i da je put,kojeg pisac zove Stari Rimski,obradzeno korito i naselje oko njega nastalo prije dolaska Turaka.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: