www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 14th, 2021, 7:24 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 79 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ROGATICA KROZ HISTORIJU
TekstNapisano: Mart 21st, 2009, 12:11 am 

Tekstovi: 3246
(nastavak)

Za rogaticki srez u to vrijeme posebno znacenje imalo je osnivanje celije Komunisticke partije Jugoslavije. Ceiija je formirana na Glasincu krajem 1938. godine, uz pomoc partijskih funkcionera koji su povremeno dolazili u ovaj kraj da pomognu u organizovanju sve aktivnijih naprednih snaga. Cla­novi te prve celije i njeni sljedbenici bili su: Danilo Dokic, zemljoradnik iz Dedovaca, Janko Jolovic, zemljoradnik iz Bandinog Odzaka, Mirko Borovcanin, zemljoradnik iz Borovca, Marko Ecimovic, zemljoradnik iz Mandre, Mihailo Obrenovic, zemljoradnik iz Odzaka i Doko Macar, zemljoradnik iz Laza.
U svojoj politickoj djelatnosti celija je mnogo doprinijela jacanju uticaja Partije u gradu i pojedinim selima sreza rogatickog. Kao rezultat njene aktivnosti izvjesni posteniji i ugledniji ljudi i dobar broj omladinaca postali su simpatizeri Par­tije. Od simpatizera KPJ iz tog vremena narocito su se isticali: stari Camil Dzindo, zemljoradnik iz sela Okruglog, i njegov sin Rasim Dzindo, Svetozar Kosoric, zemljoradnik iz Kusaca kod Han Pijeska, Spaso Markovic, ucitelj iz Sokoca, Ilija Grbic, knjizevnik i ucitelj iz Podviteza, Zvonko Grakalic, ucitelj iz Sokolovica, Masan Dokic, zemljoradnik iz Dedovaca, Rajko Odovic, zemljoradnik iz Bandina Odzaka, Pero Kosoric, stu­dent iz Sokoca, Savo Preda, dak iz Bjelosavljevica i Mujo Hodzic, zemljoradnik iz Satorovica. Vec 1939. godine u KPJ su primljeni sa podrucja danasnje rogaticke opstine Mujo Ho­dzic, Camil Dzindo i Slavko Gluhovic.
Clanovi Partije rade na svom uzdizanju, proucavajuci partijski materijal i sireci ga, narocito medu naprednijim omladincima u Rogatici i Sokocu. Oni javno istupaju na seoskim sijelima, skupovima, zborovima i amaterskim priredbama***, nastojeci da se sto veci broj ljudi aktivira na strani Partije. Krug njenih simpatizera sve vise je rastao. Putem njih su sprovodene skoro sve akcije koje je organizovala partijska organizacija. U dogadajima koji su kasnije nastupili, u sudbonosnim danima neposredno poslije propasti stare Jugoslavije, partijska celija odigrala je vrlo znacajnu ulogu u zivotu ovog kraja, posebno u pripremama oruzanog ustanka.

(Veselin Kosoric - Rogatica 1966)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 24th, 2009, 2:10 pm 

Tekstovi: 106
ZELE je napisao:
Nadam se da sam pomogao Bogumilu u njegovim istrazivanjima.

Docenta dr. Ibrahima Pašića sam upoznao na promociji knjige "Rogatica-kazivanje o jednom gradu". Proveli smo dosta vremena pričajući o zajedničkoj ljubavi - historiji, njegovim istraživanjima porjekla stanovništva u našem kraju. On je svojim naučnim radom popunio jednu poveliku prazninu u historijskim izvorima, ali ne bih puno o tome jer je to izvanredno obradio u svojoj knjizi čiji si jedan dio Ti Zele prezentovao na ovim našim stranicama.
Ubjeđen sam da će naš zemljak Pašić, a i moj rođak po liniji Brankovića, sa znanjem i energijom koje posjeduje ostvariti još veču naučnu karijeru, i da će njegove teze i istraživanja u dobroj mjeri ispraviti krivotvorene historijske konstrukcije.
Još jednom želim izraziti duboko poštovanje za naučni opus pašić Ibrahima, ali i Prof. dr.Jahić Đevada koji je na jednom drugom, ali ništa manje značajnom naučnom polju jako uspješan.
Pozdrav Tebi i našim Rogatičanima ma gdje bili.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 21st, 2009, 8:47 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Na stranici Rogatica.com,"istoricar" Meho Kazic napisao je tekst o dr.Aliji Tomicu.Posto sam tamo iskljucen reagujem ovdje,"istoricar" je iskoristio dio mog ranijeg pisanja i spominjanja dr.Alije Tomica,a i dijelove iz knjige Muniba Hasanagica,e da bi se prikazao kao autenticni hronicar Rogatice.Iz tih namjera je i nestala stara stranica(koja je sada nedostupna,iako za nju neki pitaju(Amrat) ali nemaju odgovora) da bi se neki sjajni literarni prilozi ,a i poneke istorijske cinjenice plagirali i potpisivali vlastitim imenom.Ali nece moci.Mozda neka mladjarija i povjeruje,pa cu ja,cini mi se,biti prinudjen da ponovim neka svoja pricanja,pa i o dr.Aliji,dr.Sadikovicu,pa i Vajzovic Hajragi o cijem zivotu i zivotnom putu imam materijala za cijeli jedan roman,a pogotovu ako mogu licno svjedociti.
Nisam tast,ali se mora reci da je zbog necijeg licnog ega,a i drugih znanih razloga,unisteno obilje materijala,autenticnog svjedocenja o Rogatici,a to sve na stranici koja se "kiti" egidom "Ne zaboravimo Rogaticu",i trebace nam vremena da se svega toga "dvaput sjecamo",ali moci cemo usprkos "istoricaru" i njegovim brkovima,i adesima sa cinovima artiljerijskih kapetana i gardijskih jurisnika,danas cuvara ummeta.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 22nd, 2009, 11:20 pm 

Tekstovi: 10155
Falcifikat se uvijek prepozna pa tako i sad.A hronicar-istoricar moze falcificirati i tekstove i spiskove stradalih(svi znamo da je na ovom spisku prvi i najvise uradio Muamer Lihic)i price o "jaranima" i sve ostalo samo onima koji nisu imali prilike da to citaju od pravih autora.Ko ima u ruci knjigu o Rogatici koju je napisao Amir Praso i Munib Hasanagic i ko je pratio rad stranice o Rogatici od njenog pocetka sve te falcifikate lako prepoznaju.Zato na kraju krajeva i postoji kritika gdje se moze iznijeti sve.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 23rd, 2009, 1:15 am 

Tekstovi: 2099
Kako je to fino i slikovito opisala jedna recenica iz pjesme Zabranjenog pusenja, "Samo prava raja je znala u cemu je trik". A oni sto jos ne znaju, kad skontaju, samo ce polako da nestanu, kao snijeg u proljece i tako polako......
A Rogatica nije Peking, pa zato jos jedna pjesma, ovaj put od Vajte, "Ovo je mali grad, u njemu sve se zna".....

A ko je pisao o Ljubuskom, dr. Tomicu, Sadikovicima, vilama rahm. Suljage Vajzovica....., zar je to potrebno uopste pominjati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 23rd, 2009, 3:59 am 

Ko imade para kiflu joj je dao,
ko je rijeci znao pjesme joj je slao,
ljepotan joj svaku manu znao,
a ko nista od toga ...e onda je sansu krao.

Allah zna sta rob sniva, Ono sto kaze i ono sto skriva, I ako ljude ubjedis da je prava kriva, Neces Onoga sto zna sve, Sto je bilo i sto biva.....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2009, 3:15 am 

Tekstovi: 367
ZELE je napisao:
Sada poslije Seletovog teksta upalise se klikeri.Ovaj put mahsuzija pozdrav za istrazivaca 8-)

Meni klikeri nikako da se upale(vjerovatni od ove kalifornjske vrucine). Ko je bogumil - istrazivac? Zele sapni mi :))))

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2009, 1:54 pm 

Tekstovi: 13163
amrat je napisao:
ZELE je napisao:
Sada poslije Seletovog teksta upalise se klikeri.Ovaj put mahsuzija pozdrav za istrazivaca 8-)

Meni klikeri nikako da se upale(vjerovatni od ove kalifornjske vrucine). Ko je bogumil - istrazivac? Zele sapni mi :))))

Druga kuća ispod moje u mahali :D

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2009, 4:07 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Pitar-Istok je napisao:
amrat je napisao:
ZELE je napisao:

Druga kuća ispod moje u mahali :D

I imao macka Zutana :mrgreen:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2009, 4:25 pm 

A zbog novog posla sad bezbeli zauzet pa mu ni Mahala ni macak ne naumpadaju :lol: :lol:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 24th, 2009, 8:35 pm 

Tekstovi: 367
Ko bi reko':))...Mahala imala i istrazivaca. Pozdrav za bogumila a i imenjakinju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 27th, 2009, 3:28 am 

Tekstovi: 2099
Nista bez macka Zutana :D

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 79 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: