www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Novembar 18th, 2017, 6:13 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 6 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Arheoloska istrazivanja u Rogatici
TekstNapisano: April 6th, 2009, 11:40 am 
Site Admin

Tekstovi: 5789
Ovu temu otvaram ponukan sjecanjem na zadnje arheolosko istrazivanje koje je obavio Balkanoloski institut Akademije nauka i umjetnosti BiH na celu sa prof.dr.Blagojem Govedaricom.
Blagoje Govedarica,naucni saradnik pomenute Akademije i urednik njenog casopisa za arheoloska i balkanoloska istrazivanja,predavac arheologije jugoistocne Evrope na Institutu za prahistoriju i ranu historiju Univerziteta u Heidelbergu,ljeta 1991.godine na lokalitetu Stjenica istrazivao je jednu ilirsku nekropolu.Naravno da je "logisticku pomoc" pruzio neuzbjezni Bogumil,a ja sam,nakon sto bih nesto zgotovio u bakracu za istrazivace i radnike,u pauzama,volio slusati zanimljive price prof.Govedarice o prahistoriji Bosne i njegovom radu.Ja ne znam kako je to istrazivanje zavrseno,da li je rad o tome negdje objavljen,jedino znam da je sve licilo ko na filmu,a sjecam se da je i jedan momak iz Rogatice bio angazovan na kopanju(sin Rasima Socivice).
Stoga bi bilo logicno da nam Bogumil napise crticu o tome jer se radi o,zasigurno,posljednjem iskopavanju u Rogatici,a i o uglednom profesoru koji je siroj javnosti postao poznat sto je suverenim,i nadasve,argumentovanim raskrinkavanjem "piramidalne prevare" Semira Osmanagica postao poznat siroj javnosti.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Arheoloska istrazivanja u Rogatici
TekstNapisano: April 8th, 2009, 1:48 pm 

Tekstovi: 2053
A evo ja sam kontaktirao dr. Branka Govedaricu u vezi ovog sto je Sele napisao i evo njegovog odgovora.

Naravno da imam volje da Vam odgovorim na pitanje o iskopavanju u Stjenicama 1991, a kad ima volje nadje se i vremena. Ukratko da Vam kazem da smo u ranu jesen 1991. godine Momir Cerovic i ja otpoceli istrazivanje jednog velikog tumula (istrazen je dobar dio jedne cetvrtine, a drugu smo zapoceli). U povrsinskom dijelu smo nasli vise naknadnih ukopavanja iz srednjeg vijeka, a u donjim dijelovima zemljanog nasipa bilo je komada keramike koji su ukazivali na vrlo veliku starost te humke (ca. 3500-3000 pr. n.e.). Te godine nismo imali vise sredstava, pa nismo uspjeli istraziti tumul do njegove osnove. To je bilo planirano za sljedecu godinu. Nazalost, sledece godine se desilo ono sto se desilo i sto nas je sve izbacilo iz normalnog zivota, pa ni iskopavanja nisu mogla biti nastavljena. Ja nakon toga nisam ni jednom bio u Rogatici niti znam u kakvom je stanju taj lokalitet sada. No, bez sumnje bi se tamo moglo jos raditi, a i ne samo tamo. Oko Rogatice ima veoma mnogo nalazista koja zasluzuju istrazivanje i prezentaciju. Treba jos reci da su nam ta iskopavanja u Stjenicama omogucili sami Rogaticani, a prije svega Mirsad Colic, koji se neumorno brinuo o finansijskoj strani i citavoj organizaciji rada. Nekoliko mladica iz Rogatice je radilo s nama, dobro su radini i fino smo se druzili.

Kao sto znate ja sam od 1992. u Nemackoj i imam dosta obaveza ovdje. No, u Bosni sad ima mladjih snaga koji bi mogli preuzeti zapoceto. Sa svoje strane sam spreman pruziti maksimalnu podrsku u slucaju nastavka iskopavanja .

Uz srdacan pozdrav i najbolje zelje,

Blagoje Govedarica

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 10th, 2009, 2:01 am 

Tekstovi: 10024
Ne cinili vam se da Bosanci neshvatljivo nezainteresovani za svoju historiju i njenu vrijednost.Dok drugi narodi s ponosom govore o tome kojiko dugu postoje oni i njihovi gradovi mi jednostavno pored toga stamo i da nije izuzetaka ni ono sto se zna nebi bilo otkriveno.Pa zar netreba da budemo ponosni sto smo iz grada koji mozda postoji oko 2000 godina???

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 10th, 2009, 3:20 am 

Tekstovi: 2053
Proci ce jos mnogo vremena dok se ta historijska istrazivanja u okolini Rogatice ne nastave. Medjutim, za ta istrazivanja potrebna su znatna finansijska sredstva. A situacija je takva da se novac ne izdvaja ni za mnogo bitnije stvari od arheologije, tako da cemo se jos nacekati :roll: .
A inace kod nas bolje prolaze senzacije tipa Troja i Piramide, nego stvari koje su vec dokazane.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 10th, 2009, 11:34 am 
Site Admin

Kao Rogaticanin obradovan sam ovim javljanjem prof.dr.Blagoja Govedarice.Stoga predlazem da se ova crtica nadje i u nasem abecedariju uz izvjesne radakcijske intervencije,a i na naslovnici ,jer rijetki su mediji kojima prof Govedarica daje izjave ili intervjue,niti se to desava tako cesto.Po mogucnosti sa slikom profesora ili mozda Romanije.Jes da nekim "konkurentskim" stranicama nije bas ugodno,ali sta se moze.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 9th, 2016, 2:29 pm 
Site Admin

ARHEOLOSKO NALAZISTE PTICIJAK

Malo je poznato da na juznoj strani Pticijaka se nalazi bogato arheolosko nalaziste i to na lokaciji malog muslimanskog groblja.Otkrio ga je slucajno,prije rata,arheolog amater Mirsad Colic.Naime prilikom dzenaze majke Muhameda Hape Behlulovica,Mirso je na padini ispod tek otkopane zemlje primjetio metalne komade,diskretno ih je sutnuo u stranu,nakon dva tri dana se vratio,malo detaljnije pregledao i nasao nekoliko interesantnih komada od metala.Dalje nije trazio jer to po svjezeim mezarima ne bi imalo nikakvog smisla.Bronzane detalje je ocistio,konzervirao,u toku rata sacuvao i sada se nalaze u njegovom domu u Sarajevu kao dio bogate arheoloske zbirke.
Kasnije je malo listao literaturu i dosao do zakljucka da se najvjerovatnije radi o bronzanim dijelovima konjske opreme kao sto su uzengije,kopce i sl. iz predilirskog perioda,pa je kasnije otkrio da su tu nisani iz najranijeg perioda osmanske uprave gdje su se mrtvi ukopavali i nakon toga,sto je potvrda one teze da gdje su god bogumilske nekropole tu su,kasnije,nastajala krscanska,muslimanska i jevrejska groblja,kakav je slucaj za Hridom u Rogatici.Uglavnom su se tu sahranjivali starosjedioci najstarijih rogatickih mahala Tekije i Gracanice.Posljednji je tu sahranjen prije dvije godine rahmetli Mustafa Pavica

Attachmenti:
pticijak1.jpg
pticijak1.jpg [ 45.4 KiB | Pogledano 552 puta. ]
Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 6 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: