www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 5th, 2020, 9:37 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ISLAMSKA PITANJA I ODGOVORI
TekstNapisano: Januar 18th, 2012, 8:04 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5869
`vako su hodali i u aprilu 1992.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 26th, 2012, 9:21 am 

Tekstovi: 13163
Je li kršenje ženskih prava, kako to kršćanski zapad prikazuje, pokriivanje muslimanki maramom. DEFINITIVNO NIJE. Allah je to odredio u svojoj Poruci muslimankama. Ne bez razloga. Žena pokrivena maramom je u mnogo čemu zaštićena. Banalan primjer. Kada na ulici sretnete ženu čija gardaroba više otkriva nego pokriva, kratka suknjica, pripijena izdekoltirana maica bez grudnjaka koja vam je prva pomisao. Nije sigurno moralna. Tako razmišljamo o takvim ženama.
Kad sretnemo ženu obučenu kao što su ove na slici, prema njoj nemamo prikrivenih bludnih misli već samo poštovanje i divljenje.
Ovakvo obučena muslimanka spremna je rediti sve poslove kao i svi drugi, pa biti i vojnik.
I u hadisu se kaže: POKRIJTE SVOJE KOSE I GRUDI SVOJE. Lice se ne spominje (zar), to je individualno opredjeljenje
Attachment:
mahrame.jpg
mahrame.jpg [ 667.84 KiB | Pogledano 2485 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 26th, 2012, 3:05 pm 
Site Admin

Lijepe jesu bar ovdje gdje ja zivim,ali za razliku od onog sto tvrdi Galib ja uvijek pomislim kakve li su te hurije bez odjece :clap:
Naravno,salim se,a ni dolikuje mojim godinama.Ja sam uvijek za to neka se oblaci svako kako misli da mu dolikuje,iz estetskih,kulturoloskih,religioznih ili drugih razloga.I da to nikom,ama bas nikom,ne bi trebalo da smeta.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 20th, 2012, 7:25 pm 

Tekstovi: 3067
Volio bih da mi neko objasni sta je Sehid.Malko sam predugo u dijaspori pa se nesjecam.Ovo je ozbiljno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 20th, 2012, 8:07 pm 

ŠEHID je čovjek koji je posjednik svjedočenja(šehadeta) i koji je svjedok veličanstvenog cilja svoje smrti, svoje pogibije. (Jer, u islamu, premda smrt i život nisu čovjekova djela, negoBožija, čovjek ipak može uveliko, određivati ciljeve svoga života ismrti).

Koji su to veličanstveni ciljevi šehade (tj. pogibije na PutuBožijem)?

Tradicionalna islamska literatura spominje gotovo redovito prvirang ŠEHIDA
- pogibija u odbrani vjere (mjesta vjere, zavičaja vjere, pripadnika vjere, istina vjere..) Onaj ko tako gine smrtni bol ne osjeća.„Šehid osjeća bol pogibije koliko i svaki od vas bol uboda (trna), ugriza(sitne životinje)“, kaže Muhammed, Bog ga blagoslovio i podario mumir. Šehidske duše u raju/džennetu dočekaju zelene ptice, po džennetu ih nose kud god duše zažele. Oni šehidi koji poginu u boju ljutome takoda im i konj pod njima bude

sasječen a i njima samima krv da šiklja
- to
su šehidi stepena velikoga!

Ali, ne samo da je pogibija na Božijem Putu garancijašehidskoga ranga, već i sama prirodna smrt na Božjem Putu nosi istetakve granice. U tom smislu se navodi Predaja:
Men kutile fi sebilillahi
fe huve šehid, men mate fi sebilillahi fe huve šehid...

Dakako, širok jespektar osoba koja se ubrajaju u kategoriju „umrlih na Božijem Putu.“Uglavnom prevladavaju osobe koje umru učeći nauku i znanje u imeBoga, tj, znanje koje nema za posljedicu proizvodnju nereda i haosa nasvijetu. Takvi su ljudi u svom naumu pazili na granice koje je postaviosam Bog i nisu ih prestupali.

30
ih nose kud god duše zažele. Oni šehidi koji poginu u boju ljutome takoda im i konj pod njima bude

sasječen a i njima samima krv da šiklja
- to
su šehidi stepena velikoga!

Ali, ne samo da je pogibija na Božijem Putu garancijašehidskoga ranga, već i sama prirodna smrt na Božjem Putu nosi istetakve granice. U tom smislu se navodi Predaja:
Men kutile fi sebilillahi
fe huve šehid, men mate fi sebilillahi fe huve šehid...

Dakako, širok jespektar osoba koja se ubrajaju u kategoriju „umrlih na Božijem Putu.“Uglavnom prevladavaju osobe koje umru učeći nauku i znanje u imeBoga, tj, znanje koje nema za posljedicu proizvodnju nereda i haosa nasvijetu. Takvi su ljudi u svom naumu pazili na granice koje je postaviosam Bog i nisu ih prestupali.

Zatim su tu i one osobe koje umiru ili poginu u strašnimmukama (neke Predaje nabrajaju trudnicu koja izdahne od porođajnih bolova, osobu koja umre od kuge, osobu koja strada od rušenja zida,itd.). Međutim samo onaj prvi rang ŠEHIDA zaslužuje da mu krvnjegova bude nadomještaj za obredno kupanje pred dženazu/sahranu, aodjeća nadomještaj za bijele čaršafe/ćefine. Jer,

ŠEHID se na DanuSudnjem pojavljuje sa svojim ranama i svojom krvi, ozarena lica i okavesela. Govoriće: „Da sam, bogdo, deset puta poginuo i toliko puta proživljen bio!“ Toliko je, naime, velika nagrada i blaženstvo koje pripadaju ŠEHIDU!“...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 20th, 2012, 8:12 pm 

Ovo sam skinuo sa nekih islamskih portala.
UKRATKO
Onaj ko pogine na Allahovom putu u odbrani svoje vjere, časti porodice, ognjiišta, imetka je Šehid. Četnici u Bosni su baš to napali. Vjeru, porodicu, imetak i ognjište.
VJERA: Rušenje džamija i vjerskih objekata
ČAST PORODICE: Silovanja
OGNJIŠTA: Paljenje, rušenje
IMETAK: Pljačka

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 21st, 2012, 2:25 pm 

Na nekoliko islamskih stranica već sam pokušala dobiti odgovor ali na žalost bez uspjeha. Vrlo mi je važno da mi odgovorite na slijedeće pitanje. Naime, rođena sam i odgojena u islamu, trudim se da obavljam sve islamom propisane duznosti, ali momak za kojeg bi se htjela udati nije musliman. Njega jako privlači islam, čak je sebi odabrao i muslimansko ime. Dakle, on bi prije sklapanja (eventualnog) braka vratio se islamu. Interesira me da li je ovakav brak šerijatski dozvoljen? Kakav je stav islamske uleme po ovom pitanju?! Najljepše Vas molim da mi što prije odgovorite.

Mahsuz selam!
Odgovor:

Ve alejkumusselam!

Uvjet je da tvoj momak za kojeg se želiš udati bude musliman, tj. kako ti kažeš, vrati se islamu još prije samog braka. Onako kako si ga ti opisala, to ne bi trebao biti problem. Međutim, vrlo važna stvar tu je da njegovo prihvatanje islama bude istinski od srca a ne zbog tebe, samo da bi tebi udovoljio. To moraš sama procijeniti. Upravo zbog toga neka ulema (učenjaci), uvjetuju da je takva osoba prešla na islam prije upoznavanja s muslimankom za koju se želi oženiti, a sve iz predostrožnosti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 21st, 2012, 7:25 pm 
Site Admin

ili da ne bude "dok te mami secerom te hrani!".I taj UVJET svakako treba izbjeci.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 22nd, 2012, 12:29 am 

Tekstovi: 367
Nije mi jasno da li se doticna gospodicna obraca tebi Galibe a ti joj isto tako odgovaras (kao sto izgleda a nisam protivna)
ili je tekst prenesen sa druge web. stranice pa bi sve trebalo biti "". pozdrav:)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 22nd, 2012, 2:40 am 

Tekstovi: 10131
Ono "VRATI" mene buni.Dze je ko bio pa sad treba da se vrati??????

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 22nd, 2012, 4:10 am 

Tekstovi: 367
ZELE je napisao:
Ono "VRATI" mene buni.Dze je ko bio pa sad treba da se vrati??????

Ne upitah, jer sam znala da ces se ti javiti ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 22nd, 2012, 7:28 am 

Dva su odgovora, Amri i Zeletu.
AMRA - Ja sam član jednog islamskog portala jer me te teme interesuju i hoću da znam što više i da ne "lutam" u vjeri kojoj pripadam. Tu ima pitanja i odgovora administracije pa sam ja to samo prekopiro
ZELE - VRATI ?
Ima jedan hadis koji kaže: Svako se dijete rodi kao pravovjerno (musliman-arapski, pravovjernik) ali ih roditelji pretvore u kršćane ili jevreje. Znači, svi smo se rodili kao muslimani i zato ona riječ VRATI

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: