www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Septembar 26th, 2018, 8:17 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ISLAMSKA PITANJA I ODGOVORI
TekstNapisano: Oktobar 18th, 2010, 11:26 am 

Tekstovi: 13163
Attachment:
Islam u BiH.preview.jpg
Islam u BiH.preview.jpg [ 55.04 KiB | Pogledano 1227 puta. ]

Slika-Islam u Bosni

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 11th, 2010, 11:41 am 

Muslimanu je naređeno da spašava i zaštiti svoju porodicu od džehennemske vatre. Uzvišeni Allah je rekao: O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje čuvajte od vatre čije će gorivo ljudi i kamenje biti. Onu porodicu koja se pridržava Allahovih propisa treba čuvati i štititi od Allahove kazne, a onu koja je ogrezla u alkoholu, drogi i nemoralu treba spašavati, a ne štititi, jer je takva porodica otišla predaleko u provaliju.
Početak izgradnje jake i zdrave porodice, kao preduslova jakog društva, počinje odabirom supružnika. Islam nas na to podsjeća kada Božiji Poslanik, s.a.v.s., kaže: Ženu udaje jedna od četiri stvari: njeno bogatstvo, njena ljepota, njen ugled i njena vjera. Oženi se vjernicom, Bog ti dao svako dobro.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 11th, 2010, 11:47 am 

Zašto moderne zapadne žene prelaze na islam

Attachment:
bler.jpg
bler.jpg [ 14.15 KiB | Pogledano 1108 puta. ]

Sestra bivšeg britanskog premijera Tony Blaira najavila je kako je prošlog vikenda prešla na islam. Novinarka Lauren Booth prihvatila je tu vjeru nakon iskustva kojeg opisuje kao ''sveto iskustvo'' u Iranu. Ona je samo jedna od rastućeg broja modernih Britanki od karijere koje su isto to uradile.
U članku u Daily Mailu, Eve Ahmed, koja je odrasla u muslimanskoj porodici prije nego što je odbacila vjeru, istražuje razloge zbog kojih moderne britanske žene prelaze na islam.
Prema Kevinu Briceu, sa Swansea Univerziteta, koji se specijalizirao za pročuavanje prelaska bijelaca na islam, te žene su dio jednog intrigantnog trenda.
''One traže duhovnost, više značenje, žele biti one koje duboko razmišljaju. Drugi tip žena koje se okreću islamu su one koje ja zovem ''prelaznici iz ugodnosti''. One prihvataju sjaj te vjere kako bi zadovoljile muževe muslimane i njegovu porodicu, ali nužno ne idu u džamiju, ne mole se ili poste'', kaže Kevin Brice.
Attachment:
islam1.jpg
islam1.jpg [ 42.25 KiB | Pogledano 1112 puta. ]
Attachment:
islam2.jpg
islam2.jpg [ 40.16 KiB | Pogledano 1115 puta. ]

Žene poput Kristiane Backer (43), bivše voditeljice na MTV-ju, koja je vodila neku vrstu slobodnog života zapadnog tipa, okrenula je leđa svemu tome i prihvatila islam. Koji je njen razlog? Za nju je društvo u kojem je sve dozvoljeno vještačka praznina.

Ključni trenutak za Kristiane stigao je kada se upoznala i nakratko hodala sa bivšim igračem kriketa iz Pakistana, Imranom Khanom, 1992. godine, na vrhuncu njene karijere. On je odveo u Pakistan gdje kaže da je odmah dodirnula duhovnost i toplina ljudi.
''Mada naša veza nije trajala, počela sam proučavati muslimansku vjeru i na kraju prešla na islam. Zbog prirode mog posla, a intervuirala sam rock zvijezde, putovala širom svijeta i pratila svaki trend, ali sam se iznutra osjećala praznom. Sada, napokon, imam zadovoljstvo jer mi je islam dao smisao u životu'', kaže Kristiane.

U članku Daily Maila navodi se kako Kristiane takođe kaže da na Zapadu, ljudi su pod pritiskom iz ''vještačkih razloga'', poput onih koju odjeću nositi. U islamu, svako traži viši cilj. Sve se radi da se zadovolji Bog. To je potpuno drugi sistem vrijednosti.
''Uprkos mom stilu života, osjećala sam se praznom iznutra i shvatila sam koliko je to oslobađajuće biti musliman. Slijediti samo jednog boga čini život čistijim. Ne juriš za svakim hirom'', kaže Kristiane.
Nedavno istraživanje je zaključilo da više od pola britanskog javnog mnijenja vjeruje kako islam ima netaivan utjecaj koji ohrabruje ekstremizam, represiju nad ženama i nejednakost. Mogli bi se zapitati zašto bi bilo ko onda izabrao takav pravac za sebe.
Pa ipak, statistike pokazuju da prelazak na islam nije samo nešto prolazno, nego značajan razvoj događaja. Islam je, na kraju krajeva, najveća rastuća vjera na svijetu, a bijelci koji prelaze na islam su značajan dio te priče.
Za neke od onih koji su prešli na islam, ta vjera predstavlja slavljenje staromodnih porodičnih vrijednosti.

Te vrijednosti su privukle u islam Camillu Leyland (32), nastavnicu yoge koja živi na Cornwallu. Ova samohrana majka dvogodišnje kćerke Inaye, prešla je na islam u svojim dvadesetim godinama iz ''intelektualnih i feminističkih razloga''.
''Veliku grešku ljudi prave kada miješaju kulturu i vjeru. Da, postoje muslimanske kulture koje ne dozvoljavaju ženama pojedinačne slobode, pa ipak kada sam ja odrastala, osjećala sam se pritisnutijom od strane zapadnog društva'', kaže Camilla.
Ona priča o pritisku na žene da se ponašaju kao muškarci tako što će piti i imati neobavezan seks. ''U svemu tome nije bilo stvarnog značenja. U islamu, ako započenete vezu, to je obaveza s namjerom'', kaže Camilla.
Autorica članka u Daily Mailu još piše kako joj je nekoliko žena, s kojima je razgovarala, reklo kako je striktna islamska odjeća nešto što ih osnažuje i oslobađa.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 11th, 2010, 11:48 am 

Attachment:
islam3.jpg
islam3.jpg [ 22.87 KiB | Pogledano 1109 puta. ]

Attachment:
islam4.jpg
islam4.jpg [ 15.6 KiB | Pogledano 1112 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 29th, 2010, 1:01 pm 

Attachment:
A10.JPG
A10.JPG [ 105.39 KiB | Pogledano 1008 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 12th, 2011, 2:13 pm 

Pitanje:
Da li je ženi dopušteno da se uda za svog vjerenika iako ga ne voli? Da li ona to mora, iako je prvo htjela, a sada više ne želi taj brak?

Odgovor:

Na samom početku da kažemo da je brak nešto u što ulaze muž i žena sa namjerom zajedničkog življenja, potpomaganja i sl. Zasigurno da ove stvari neće biti ispunjene i da brak neće ispravno fukcionirati ukoliko prilaz njemu ne bude sa obostranom ljubavlju i željom. Ono što mogu razumjeti vašeg pitanja jeste da ste vi bili pristali na brak sa odreðenim mladićem i da ste sklopili na jedan način zaruke, meðutim, sada ste se predomislili i ne želite da se za njega udate. Stupanje u brak sa njim nije obavezno iako ste sklopili zaruke. Ukoliko ga vi sada ne volite, zasigurno da taj brak neće ispravno funkcionirati. Meðutim, pokušajte da još malo razmislite o toj vašoj tvrdnji da ga ne volite i da ne želite da stupite u brak sa njim, jer je možda takva tvrdnja došla nabrzinu, radi srdžbe ili nekog drugog povoda. Meðutim, kada je u pitanju šerijatskopravni aspekt, vaše stupanje u brak sa njim nije obavezno, a Allah najbolje zna.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 12th, 2011, 2:17 pm 

Pitanje:
Ako se desi da muškarcu preseli supruga, je li njemu dozvoljeno da se oženi nakon njene smrti – nakon mjesec dana, manje ili više? Neki imami govore kako muškarcu nije dozvoljeno da se ženi nakon ženine smrti sve dok ne prođu tri mjeseca, pa sam se iznenadio tom propisu i zanima me je li to tačno?

Odgovor:
Ako se desi da muškarcu preseli supruga, njemu je dozvoljeno da se ženi onda kada želi. A spomenuta stvar koju si čuo od imama nema nikakvo utemeljenje u vjeri, čak je to neispravno – batil.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 13th, 2011, 8:22 am 

Pitanje: Es-selamu alejkum! Ja sam iz Makedonije i molim vas mi odgovorite na jedno pitanje, nadam se da neće biti složeno, potrudit ću se da vam objasnim najbolje što mogu.
Ja sam vjeren sa jednom ženom i za otprilike 5 mjeseci stupit ćemo u brak. Da li možemo u toku ovog perioda, pred našu svadbu, da imamo seksualni odnos, jer to je potreba koja se mora na neki način zadovoljiti? Unaprijed zahvalan za odgovor!

Odgovor: Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!
Cijenjeni brate, treba da znaš da islam izuzetno mnogo pažnje posvećuje bračnim odnosima i stoga je veoma precizno definisao veze muškarca sa ženama koje su za njega strankinje, tj. s kojima može stupiti u brak, sve do momenta dok ne stupi u brak.
Islam je strogo zabranio muškarcu, znajući koliko štete proizilazi iz miješanja muškaraca i žena, da se osamljuje za ženom kojoj on nije mahrem (mahrem je osoba koja trajno ne može stupiti sa dotičnom ženom u brak). Kazao je Allahov Poslanik: “Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka se ne osamljuje sa ženom (strankinjom – s kojom može stupiti u brak) osim u prisustvu njenog mahrem, zaista je šejtan treći sa njima.” (Ahmed, od Ibn Abbasa, r.a. – njegova osnova je u hadisima Buharije i Muslima, vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani)
Ako muškarac želi da se oženi, tada mu nije dozvoljeno da se osami sa budućom suprugom, a kamoli da sa njom ima spolni odnos, osim što mu je dozvoljeno da porazgovara sa njom u prisustvu njenog mahrema – osobe koja sa njom trajno ne može stupiti u brak, i da vidi njeno lice, šake. Na to, da mu je dozvoljeno da vidi lice osobe koju želi prositi, ukazuju mnogi vjerodostojni hadisi Allahovog Poslanika. Poslanik je naredio Mugiri, r.a., da vidi ženu koju je prosio govoreći: “Pogledaj ženu koju prosiš kako bi bračne veze među vama potrajale.” (Tirmizi i dr, od Mugire, r.a., njegovu vjerodostojnost potvrdio je šejh Albani)
Rezime: Muškarcu nije dozvoljeno da se osamljuje sa ženom koju prosi, a niti je dozvoljeno da je dodiruje niti da ima sa njom spolni odnos. Treba napomenuti da muškarcu postaje dozvoljeno da se osamljuje, da dodiruje i spolno opći sa ženom nakon sklapanja braka, u kojem su se ispunili svi uvjeti da bi brak bio validan, pa makar još nije organizirao svadbu ili se općinski vjenčao.
Allah najbolje zna!

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 14th, 2011, 11:16 am 

Zasto zena mora cekati ('iddet) nakon razvoda braka?
Da se utvrdi da nije trudna.

Ima li covjek pravo da zabrani svojoj zeni da posti uz ramazan?
Ne! Moze samo ako se boji za nju dok je trudna ili bolesna.

Koliki je period cekanja ('iddet) zene nakon razvoda braka?
Tri mjesecna pranja

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2011, 11:41 am 

Moze li djecak predvoditi namaz svojoj majci?
Da, ako ima znanje o namazu.

Moze li se probati hrana koja se kuha dok se posti?
Da, ali pod uslovom da se ne proguta (da ne sidje niz grlo).

Sta je nazvano "Majka svih zala"?
Alkohol

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 28th, 2011, 4:44 pm 

Tekstovi: 3067
Pitanje je dali Reis Ceric je u pravu?

Fetva Reisa Cerica: "Stoga, a na temelju mojih ovlasti iz Menšure i mojih službenih obaveza iz zakletve da cu dužnost reisu-l-uleme obavljati savjesno i odgovorno pred Bogom i pred ljudima, objavljujem i obavezujem sve muftije, muderrise, imame, hatibe, muallime i muallime, koji imaju našu idžazu (ovlaštenje) da tumace islam i predstavljaju interese Islamske zajednice u domovini i dijaspori - da u svakoj prilici, a posebno imami iz mihraba i hatibi petkom sa minbera jasno i nedvosmisleno prenesu našu fetvu da su blokovi Islamske zajednice u Bosni i Hecegovini jedino ispravni dokaz za uplatu zekata i sadekatu-l-fitra, te da je zajednicki fond Bejtu-l-mala Islamske zajednice jedino ispravno mjesto za izdvajanje zekata i davanje sadekatu-l-fitra. Svjesno kršenje recene fetve o zekatu i sadekatu-l-fitra od bilo koga, koju ovim putem objavljujemo, ravno je svjesnom kršenju treceg stuba islama, to jeste Hilafeta, Imameta i Menšure, a to znaci ne poštivanje znacenja i znacaja 'Akideta i Šeri'ata".

Licno mislim da nije.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 3rd, 2011, 8:08 pm 

Tekstovi: 10000
Pa nije bas da nije u pravu.U mnogim drzavama zapada je bas ovako kako on kaze a jel u Bosni sada tako ne mogu sa sigurnoscu reci.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: