www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Decembar 13th, 2018, 7:43 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 93 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Poruka
 Naslov: Re: Religija - Razni tekstovi
TekstNapisano: April 16th, 2013, 6:28 am 

Tekstovi: 13163
"ÖZILOVA VJERA LJEPŠA"
Cristiano Ronaldo prelazi na islam?

Najbolji fudbaler Real Madrida koji igra u izvanrednoj formi Cristiano Ronaldo u zadnje vrijeme često priča o Islamu.

"Vjera ne treba da razdvaja prijateljstva i čini ratove, Bog je stvorio vjeru da nas spoji u jednu zajednicu. Ja sam kršćanske vjeroispovijesti, ali lično tvrdim da je Özilova vjera ljepša. Nisam znao da su muslimani tako pošteni i iskreni kao Özil. Želim da mi Bog pomogne i okrene na pravi put i pravu vjeru, a zasad ne znam, možda budem brat musliman Özilu" izjavio je Ronaldo, prenosi Oslobođenje.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 19th, 2013, 1:08 pm 

Ronaldo dobio Kur'an na poklon
Zvijezda madridskog Reala koja je nedavno izjavila da je oduševljen Islamom, Cristiano Ronaldo, dobio je na poklon Kur'an.
Attachment:
ronaldo-dobio-kuran-na-poklon.jpg
ronaldo-dobio-kuran-na-poklon.jpg [ 28.57 KiB | Pogledano 1451 puta. ]

Ronaldo je snimio reklamu za arapsku telekomunikacijsku kompaniju "Mobile", te je ujedno i postao njihovo zaštitno lice.

Nakon što su mu isplatili novčane obaveze, oni su mu se zahvalili i na originalan način. U posebnoj kutiji koja je izvezena zlatom, stavili su Kur'an.

"Ovaj poklon će stajati na posebnom mjestu u kući" - izjavio je Ronaldo, prenosi Kurir.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 25th, 2013, 7:41 am 

"MOŽDA BUDEM BRAT MUSLIMAN ÖZILU"
Cristiano Ronaldo prelazi na Islam?

Cristiano Ronaldo i njegov suigrač Mesut Özil veliki su prijatelji i vrlo često zajedno razgovaraju. Kako je Ronaldo i sam rekao, pričaju o svim temama, a vole se često i dotaknuti pitanja vjere. Portugalac se na taj način bolje upoznao s Islamom.
Attachment:
ronaldo.jpg
ronaldo.jpg [ 134.39 KiB | Pogledano 1606 puta. ]

"Vjera ne treba da razdvaja prijateljstva i čini ratove, Bog je stvorio vjeru da nas spoji u jednu zajednicu. Ja sam kršćanske vjeroispovijesti, ali osobno tvrdim da je Özilova vjera ljepša. Nisam znao da su muslimani tako pošteni i iskreni kao Özil. Želim da mi Bog pomogne i okrene na pravi put i pravu vjeru, a za sad ne znam, možda budem brat musliman Özilu", rekao je Ronaldo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 29th, 2013, 7:28 am 

UZ DIREKTAN TV PRIJENOS
Švedska: Prvi ezan s minareta u historiji zemlje

STOCKHOLM - Prvi ezan sa minareta u historiji Švedske proučen je prije džume-namaza u džamiji “Fittja Ulu” u općini Botkyrka, uz direktan prijenos državne televizije SVT, javio je dopisnik agencije Anadolija.

Džamija je bila premala da primi sve vjernike koji su iz raznih dijelova Švedske stigli kako bi prisustvovali prvom učenju ezana, poziva na redovnu molitvu muslimana, sa minareta u historiji ove skandinavske zemlje.

Imam džamije Ergin Ogcem koji je proučio ezan kazao je da su mnogobrojni okupljeni vjernici "od radosti i uzbuđenja tokom ovog historijsskog čina doživjeli emotivne trenutke, a neki su i zaplakali".

Ovaj historijski događaj za Švedsku i muslimane u toj zemlji pratio je i veliki broj novinara.

Predsjednik Islamskog kulturnog udruženja “Botkyrka” Ismail Okur, istakao je da je ovo vrlo značajno za muslimane u Švedskoj napomenuviši da se u toj zemlji osjećaju kao u matičnim domovinama.

Iračanka Diana Faidylla, koja trenutno živi u Švedskoj, kazala je kako je “mnogo sretna zbog ovoga, ovo je zaista prelijep prizor”. Guluz Kayhan koja 25 godina živi u Švedskoj kazala je da je zapalakala dok je učio ezan sa minareta.

Šveđanin koji je primio islam Iman Uppman kazao je da je “ovo historijski dan za muslimane u Švedskoj”.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 20th, 2013, 1:09 pm 

Kad se približi čas rastanka s najdražima, za čim ćete žaliti?

Desilo se to 30-tog septembra 2008. godine.
Moja je majka dugo bila bolesna, a na taj dan mi je doktor rekao da je doživjela i srčani udar.
Rekli su mi da moram donijeti odluku: da je mogu pokušati reanimirati, ali da će to ostaviti teške posljedice i samo produžiti patnju, ili da je pustim da u miru preseli na drugi svijet…
Doslovno sam imao samo minut vremena da se odlučim o životu svoje majke.
Odabrao sam da je pustim da u miru preseli, znajući da je čas rastanka neizbježan…
Legao sam pored nje, zagrlio je i nisam mogao prestati plakati…
Plakao sam kao da sam sišao s uma…
Rekao sam joj sve što sam nosio u srcu, koliko sam joj zahvalan, rekao sam: „Hvala ti, majčice moja, što si me me othranila, i što si bila uz mene…“
Tužno je što joj to nisam nikad prije rekao, nikad nisam svojoj majci rekao koliko je volim, nikad joj to nisam rekao sve do tog trenutka…
Poljubio sam je u čelo i na rastanku rekao: „Volim te i zbogom, majčice…“
Izašao sam u čekaonicu. Iz sobe sam čuo svakakve zvuke, ali nikad više nisam čuo zvuk njenog glasa niti osjetio toplinu njenog naručja…
Pogledao sam u doktora i upitao ga je li sve gotovo. Samo je klimnuo glavom…
Do dana današnjeg, šta god radio, sjećanje na majku me ne napušta…
Ona me je podučila ljubavi i ljubaznosti, kako da se ophodim prema drugima, kako da živim život, da pomažem siromašnima…
Da živim jednostavno, kako bi i drugi mogli živjeti…

Čovjeka smo zadužili da roditeljima svojim čini dobro; majka njegova s mukom ga nosi i u mukama ga rađa, nosi ga i doji trideset mjeseci. A kad dospije u muževno doba i kad dostigne četrdeset godina, on rekne: “Gospodaru moj, dozvoli Mi da Ti budem zahvalan na blagodati koju si darovao meni i roditeljima mojim, i pomozi mi da činim dobra djela kojima ćeš zadovoljan biti, i učini dobrim potomke moje; ja se, zaista, kajem i odan sam Tebi.” Kur’an, El-Ahkaf, 15.

Prema istinitom događaju piše: Nedim Botić

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 31st, 2013, 7:58 am 

ENGLESKA
Jedna zemlja, dvije vjere i tri fotografije koje mnogo toga govore

Attachment:
vjera.jpg
vjera.jpg [ 90.28 KiB | Pogledano 1237 puta. ]

LONDON - Engleske novine Daily Mail pišu da se broj hrišćana koji idu u crkvu smanjio u odnosu na broj muslimana koji idu u džamiju. Iako se u popisu stanovništva iz 2011 godine 33.2 miliona osoba izjasnilo hrišćanima, novine kažu da to ne odražava pravu istinu.

Kao dokaz za to novine su objavile fotografije onih koji učestvuju u vjerskim obredima u jednoj crkvi i jednoj džamiji u istočnom dijelu Londona.

Dok se na prvoj fotografiji vidi da broj vjernika u historijskoj crkvi koja može primiti 1230 ljudi ne prelazi dvanaest osoba, dotle se na drugoj fotografiji vidi kako u jednoj obližnjoj džamiji u istom kvartu muslimani džuma namaz zbog nedostatka prostora unutar džamije moraju da obave na ulici.

Daily Mail piše: "Ove fotografije daju sliku daleko bližu istini, nego rezultati popisa stanovništva. Fotografije pokazuju da je današnji trend u Engleskoj da je hrišćanstvo vjera prošlosti, a islam vjera budućnosti."

Prema ovoj vijesti, broj vjernika prisutnih na nedjeljnim vjerskim obredima u historijskoj crkvi sv. Georgea podignutoj u 18. vijeku sa kapacitetom od 1230 osoba ne prelazi 20 lica. S druge strane, pak, džamija sa kapacitetom od stotinu ljudi koja pripada bangladeškoj zajednici prima pet puta više ljudi od njenih stvarnih kapaciteta.

Smanjio se broj onih koji kažu: "Ja sam hrišćanin"

Novina prenosi da je u posljednjih deset godina broj onih koji su se u Engleskoj i Velsu izjasnili kao hrišćani pao sa 71.1 posto, na 59.3 posto. Za isti period, u Engleskoj i Velsu broj muslimana se povećeo za 4.8 posto i dostigao 2.7 miliona ljudi.

Daily Mail ističe da će za narednih 20 godina muslimani postati oni koji u većem broju idu u džamiju od onih koji idu u crkvu u cijeloj Engleskoj. Pretpostavke su da će se desiti situacija nezamisliva prije pedeset godina: "U roku od nekoliko decenija crkva sv. Georgea može opet biti puna vjernika. Samo ovaj put to neće biti hrišćani."

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 16th, 2013, 6:34 am 

Islamska zajednica Mađarske želi da reis Kavazović bude i njihov vjerski poglavar
Rukovodstvo Islamske zajednice Mađarske je odlučilo da predloži i pozove reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini da bude i vjerski poglavar Islamske zajednice u Mađarskoj i muslimana u Mađarskoj.
Attachment:
reis.jpg
reis.jpg [ 44.44 KiB | Pogledano 917 puta. ]

Ovo se kaže u pismu Haji Zoltana Boleka, predsjedavajućeg mađarske Islamske zajednice koje je uputio reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću, pozivajući ga da prihvati da bude i vjerski poglavar muslimana u Mađarskoj.

U pismu, koje prenosi MINA, se navodi da je „The Magyar Iszlam Kozosseg" (Mađarska Islamska zajednica) osnovana 1988. i priznata je od mađarskih vlasti kao legitimna vjerska zajednica. Zajednica je nasljednik „Magyarorszagi Muszlim Egyhazkozseg" – koju je do svoje smrti tačnije 1940. godine vodio poglavar porijeklom iz Bosne, Bošnjak, Hilmi Hussein Durić.

- Mi nismo velika zajednica i pored naših članova sačinjavaju je: Mađari, Arapi, Turci, Albanci, Pakistanci i muslimani drugih nacija. Trenutno u Mađarskoj imamo tri mjesta za obavljanje molitve i to u gradovima: Budimpešta, Gyor i Siklos. U drugim gradovima kao što su Debrecen i Miskolc muslimani zajedno klanjaju u privatnim kućama. Duhovni život naše zajednice je vođen od različitih imama i zasnovan je na ehli sunnetu. Većina članova zajednice su sljedbenici hanefijskog mezheba ali su i drugi muslimani dobro došli u našim džamijama - kaže se dalje u pismu.

Navodi se da Zajednica ima dobre odnose sa mađarskom vladom kao i potpisane ugovore o saradnji s vladinim organizacijama. Zajednica ima društvene i humanitarne projekte.

- Planiramo u budućnosti otvoriti više džamija kao između ostalog i islamski centar u Budimpešti. Zamolio bih vas da prihvatite našu ponudu, kaže se između ostalog u pismu Haji Zoltana Boleka, predsjedavajućeg Mađarske Islamske zajednice, koje je uputio reisu-l-ulemi Huseinu ef. Kavazoviću.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 9th, 2013, 12:02 pm 

KRALJICA POPA PONOVO U CENTRU PAŽNJE
Prelazi li Madonna na islam?

http://www.avaz.ba/showbiz/estrada/prel ... a-na-islam

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 13th, 2014, 2:51 pm 

Tekstovi: 3067
Balije ne postoje, oni su izmisljeni da ova dva (cetnici i ustase) ne budu sami. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 93 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: