www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 20th, 2018, 9:02 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 11 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Akcija prikupljanja zekata i sadekatu-l-fitra
TekstNapisano: Septembar 9th, 2009, 8:24 pm 

Tekstovi: 9
Esselamu alejkum,

Medžlis IZ-e Rogatica kao i svake godine provodi akciju prikupljanja zekata i sadekatu-l-fitra. Na taj način, izvršavajući strogu naredbu Uzvišenog Allaha dž.š., pomažete rad i funkcionisanje Medžlisa IZ-e Rogatica. Za one koji ne znaju Medžlis IZ-e Rogatica je doveden na rub egzistencijalnog postojanja, te se nadamo da će sredstva od zekata i sadekatu-l-fitra biti dostatna da se obezbjedi normalan rad za jedan period.

Obavezu zekata i sadekatul fitra mozete izvršiti u Rogatici svakim danom, a ove godine se nadamo da i dijaspora neće izostati. Sve uplate iz dijaspore bice transparentno objavljivane na stranici, a uplate se iskljucivo mogu izvršiti preko Western Union, Money Gramm ili na neki drugi privatni način.

Za sve informacije nas možete kontaktirati na mail: mizrogatica@gmail.com ili na broj telefona 062/745-945.

Nadamo se da ćete prepoznati važnost ove akcije, te Vam se unaprijed najtoplije zahvaljujemo na Vašem odzivu.

Code:
MOLIM SVE ONE KOJI PLANIRAJU IZVRSITI UPLATU ZEKATA I SADEKATU-L-FITRA IZ DIJASPORE ZA MEDŽLIS IZ-E ROGATICA DA UPLATU NASLOVE NA SLJEDECE PODATKE ZBOG PROCEDURE PRILIKOM PODIZANJA NOVCA:

MADŽID ALIHODŽIĆ, DAUTOVCI 16, VISOKO.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Akcija prikupljanja zekata i sadekatu-l-fitra
TekstNapisano: Septembar 9th, 2009, 8:32 pm 

Uplate zakljucno sa 09.09.2009. godine:

- Bosna i Hercegovina - 280 KM
- Dijaspora - 600 $

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 11th, 2009, 7:08 pm 

Uplate zekata i sadekatu-l-fitra za 11.09.2009.:

- Bosna i Hercegovina - 1020 KM

- Dijaspora - 0 KM

Do sada uplaćeno:

- Bosna i Hercegovina - 1330 KM

- Dijaspora - 600$

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 13th, 2009, 8:59 pm 

Uplate zekata i sadekatu-l-fitra za 12.09.2009.:

- Bosna i Hercegovina - 250 KM

- Dijaspora - 0 KM

Do sada uplaćeno:

- Bosna i Hercegovina - 1580 KM

- Dijaspora - 600$

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 13th, 2009, 9:00 pm 

Uplate zekata i sadekatu-l-fitra za 13.09.2009.:

- Bosna i Hercegovina - 90 KM

- Dijaspora - 0 KM

Do sada uplaćeno:

- Bosna i Hercegovina - 1670 KM

- Dijaspora - 600$

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 14th, 2009, 2:14 pm 

Tekstovi: 2730
Esselamu alejkum moj dohbri Efendijo,

samo da se javim, jer upada u oči ovo ponavljanje od Dijaspore =0, pa i ovih 600 dolara, a ukoliko se ljudi zainate, iduće godine, kako mislim, bogme neće biti ni 1 dolar?!

Zašto je to tako, ne bih kroz javnu raspravu, ali dobrim dijelom znam tu tematiku, iako se ne nalazim pozvan ni prozvan da išta kažem na ovu temu, pa se mogu praviti 'mulac' ko i masa 'normalna' svijeta.

U dijsapori ljudi plaćaju dobri moj Efendijo, više nego što zemlja može da podnese...

Dijapsora je opterećena sobom, svojom familijom od po 4-5 usta, izdacima koje vi ni zamisliti ne možete, ali su u domenu normale (za vanjski svijet). Osim toga postoji porodica i familija širom svijeta, pa i u BiH, a to dobri moj Efendijo, pada opet na pleća dijaspore i izbjeglica!, a dobrim dijelom 'sve nejači' rasturene po svijetu, pa im nije ni zamjeriti ako nemaju!

Na kraju, dolaze i đžemati u inostranstvu, kojima se vani para nadavati ne može, svih silnih biblioteka, građevina, zemljišta, džamija, da ne nabrajam...primanja mala, a izdataka na sve strane..!! Kako je vas stislo, stislo je i sve ljudi širom planete, posebno naše ljude!

Na sve to dolazi školarina, putarina, mostarina, dok se dođe u domovinu, a kad se dođe nema se šta vidjeti?! (Oči u nebo, ruke pokazuju u prazne džepove!)

Osim toga, dobri moj Efendijo, i ovdje džemati, pored džematlija hoće i od dijaspore još sve navedeno, svi su ko izgladnjeli ptičići, traže, a slabo se daje....na izgled, ali se izbjegava, da se ne plaća dva ili tri puta, ako ništa - da se ne plaća duplo!

Da se izvadi jedna dozvola potrebno je ganjati dvije do tri godine, (da ne pominjemo plave koverte!), pogledajte dobri moj Efendijo da neki umriješe, a da nam se ne vratiše ni na svoje, pa od svega toga - veliko ništa...!? (Drugi zaborave vratiti primljeno i obećano!)

Ovo je samo jedan mali dio onoga "šta tare dijasporu", za što niko neće ništa da zna, a traži se, znam - mala para, ali kada se dadne "caru carevo" narodu ne osta bome, malo ili ništa.

(Dijaspora sve zna, vidi i čuje, pa ako i ne reaguje, ima razloga zašto!)

To sam htio samo reći dobri moj Efendijo, pa da se ne naljutiš, ako se niko ne javlja, ovdje je sve tako po rogatički, kada budu bolja vremena - bolja će biti i nafaka, mislim da će biti više i priloga...a, kako vidim, po svijetu "u matičnim džematima" daje se i šakom i kapom, preko familije, kako je i adet, da neko ne pomisli, gluho bilo, eto niko ne daje niti zekat niti onima slabije imućnijim...Daje se dobri moj Efendijo, možda ne u Rogatici, ali na drugom mjestu se daje, pa ne treba naglašavati ono "0" dolara, jer 600 dolara nije 0, dobri moj Efendijo!

Selam Tebi i našem dragom džematu u Rogatici,
dobri moj Efendijo, te svako dobro i bez zamjere -

Iskreno Vaš

Prof. Hamdo Čamo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 14th, 2009, 3:43 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5741
Na mjestu ti je ova,iako,moram priznati Hamdo,ni ja nemam prava da se ovdje mijesam.Ali ti mogu reci da ih ima u Bosni (pa i Rogaticana) cija su pleca(citaj:racuni) mnogo jaca nego mnogim u dijaspori.Nekako mi ovo dodje kad se spomene dijaspora(uvijek,u pravilu u negativnom kontekstu) ko nekakv porez sto,eto,nismo u maticnoj drzavi,pa ono,da me ne bi prozivali,otrgnem od svakodnevnog troska da se isprsim.
Ja sam se uvijek zalagao za drzavu Bosnu koja ce institucionalno rijesiti sve socijalne probleme,pa i pitanje vjerskih zajednica,pa stoga nisam nikad bio da se gradi "sadaka" drzava.Ali,eto.
Ili kad se spominje pitanje povratnika u Rogaticu,pa izmedju ostalog i pitanje IVZ,te odrzavanje mezarja nikad niko,ama bas nikad,ne upita sta uradise nasi izabrani predsjednici opstine jer odrzavanje groblja jeste stvar lokalne samuprave(tj.drzave),ali opet se sve svede na akcije pojedinaca,priloge,Ja znam da je malo lokalno groblje katolika u Podhridu odrzavao rahm.Fahro ali je lokalna vlast uvijek priskakala ako se radilo o vecim izdacima,slicno je bilo i sa jevrejskim grobljem,a oni jesu(groblja,pa i muslimanska) spomenici kulture jednog naroda,grada,lokalne zajednice.Ali haj ti objasni narodu,pa sto ce mu onda vlastiti predstavnici,ako sve probleme rjesava IZ ili joj se na pleca svaljuje posao sto joj objektivno nije. a vlast gradi imidz tolerantne zajednice,a predsjednik(valjda sto je zasluzio)ostaje u stolici tri mandata.Dakako,sa solidnom platom i drugim sto uz to ide.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 15th, 2009, 2:34 am 

Tekstovi: 2024
Nema se nista oduzeti kada su u pitanju dva prethodna posta, samo dodati mozda jos koju recenicu. Sve sto je napisano, istina je. Moze nekome mozda zasmetati i ono sto je Hamdo napisao, ali istina je takva kakva jeste. Sto se mene tice, zdrav razum govori da treba pomoci one kojima je pomoc potrebna. A IZ, uz duzno postovanje, ni priblizno ne treba pomoc, kao sto je trebaju tesko bolesni ili djeca bez jednog ili oba roditelja. A medju njima je i veliki broj nasih sugradjana. Ovo nikako ne znaci da ne treba pomoci MIZ Rogatica, ali postoje i veci prioriteti.
Ako treba povecajte clanarinu, objavite spiskove da vidimo ko su sve clanovi, pa se moze na taj nacin prikupiti novac. Animirati ljude da placaju clanarinu.
A zekaat i vitre neka idu onima kojima su najpotrebniji.

Ovo sto je Sele napisao bi trebalo da bude sasvim normalna pojava u civilizovanom drustvu.
Medjutim, ako se zna da u samom opstinskom vijecu ima i onih koji su slijedili i sprovodili ideologiju dr. Dabica i kompanije, onda ne treba da cudi i to sto se ama bas nista ne radi po pitanju ocuvanja i odrzavanja vjerskih objekata. Neki od njih su sjedili u tim istim foteljama i onda kada su se rusile dzamije po rogatickoj opstini, te unistavana muslimanska groblja. Koliko znam, nista nisu ucinili kako bi bar na neki nacin pomogli obnovu dzamije ili grobalja. (Osim onih sto su davali struju :mrgreen: :@ ). Pa tako izgleda da nece biti nista od pomoci lokalne samouprave u blizoj buducnosti, a mozda ni u daljoj.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 15th, 2009, 1:59 pm 

Tekstovi: 9920
Bez razlike sto se pise istina ipak i IZ Rogaticu treba pomoci.Da bi se odrzala i opstala potrebna je i sira akcija pa i ova kao sto su zekjat i vitre.Ja znam da navika(kao i u mene)da se ova sredstva salju nekome kome je egzistencija porodice,ili jedinke,ugrozena i kako to u narodu kazu onom ko je muftac.U zadnjih 30-tak godina ja sam ovu obavezu ispunjavao davajuci ova sredstva jednoj rahmetliji iz Sljedovica a od prije 6-7 godina kako je umrla to saljem jednoj nasoj starijoj sestri izbjeglici iz Visegrada koja nazalos nema svoje dijece,koja je podstanar(uziva penziju od ubijenog joj muza),a zena je na namazu i muftac je od tudze pomoci.Ovakvih slucajeva kao sto je moj ima mnogo pa i to je razlog slabog odziva.
Ali i egzistencija MIZ Rogatica je ugrozena te i tu imamo obavezu.Ovom akcijom ce se koliko toliko pomoci a s obzirom da smo kasno obavjestili nase prijatelje i clanove(prije obavjesti mnogi su vec izvrsili ovu obavezu)mislim da treba svi da razmislimo i pokusamo naci nacin kako i MIZ Rogatica pomognemo.To je nasa obaveza i svaki pojedinac treba da pokusa naci nacin kako sam da ucestvuje u tome.Ja licno cu clanarinu najvjerovatnije od iduce godine prestati placati ovdje a i ostale prilike cu iskoristiti da pokusam pomoci nasoj IZ.
Smatram da je to ono sto treba da uradim.Vjerujem da ima jos onih koji nisu odlucili kome i kako ova sredstva da uruce pa ih upucujem na akciju o kojoj efendija postavi obavjest.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 15th, 2009, 3:33 pm 

Tekstovi: 13163
500 Rogatičana, članova Medžlisa IZ Rogatica i problem opstanka i egzistiranja riješen. Nema tu puno mudrovanja. To je 15000 KM na računu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 16th, 2009, 8:58 am 

Tekstovi: 150
Sellam Efendija,jos nisam dobio odgovor dali si dobio mail i podigao pare,i jeli sve uredu.molim te javi mi.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 11 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: