www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Oktobar 24th, 2020, 10:53 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 16 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Riznica savjeta-Izreke-Pouke
TekstNapisano: Juli 23rd, 2009, 12:21 am 

Tekstovi: 3246
IZREKE:Al-Hasan al-Basri
Jednog dana Hasanu Basriju dodje neki covjek i , drhteci poput ptice slomljenoga krila, rece:
- O, covjece kojeg slijede na putu vjere! Imam jednu kcer koja je zbog danonocnog placa oslijepila. Sta da radim?
Sejh se zabrinu i rece:
- Odvedi me njoj!
Covjek ga uze i odvede, pa kad stigose kuci, zatekose djevojku kako, sva u asku, vrelim suzama natapa zemlju. Hasan Basri je ljubazno upita:
- O, djevojko! Zasto places? Izgubila si oci, reci nam brigu , pa da ti budemo lijek!
Tanke usne devojke se u luku zategose i ona rece:
- Dva su razloga zbog cega sam placuci oslijepila: Ako ce ovo oko sutra moci videti Gospodarevu lepotu, neka je onda hiljadu ociju zrtva tome! Moje oci onda nemaju nikakvu vrijednost. Kao drugo: Ako ove oci nisu dostojne gledanja voljenog Gospodara, zasto onda da ih nosim u glavi? Onda je mnogo bolje da takvo oko ostane slijepo!
Kada cu ove rijeci, vleikog sejha obuze groznica:
- Ah, ah! Mi dodjosmo ovdje u svojstvu savetovdavca i lijecnika, kad ono istinski lijecnik bijase ovdje... Onaj koji zeli svjetlost svojoj dusi neka dodje ovdje!

Da, na kojem god mjestu iz oblaka milosti padne milost, tu se pojavi zelenilo. Koje god oko zaplace radi Allaha, ono dostize srecu… Sve dok oblak ne zaplace, kako ce se cvijet nasmijati?

Odgoj i moralne vrline
Al-Hasan al-Basri

http://www.bih.org/odgoj.htm

Nazad na vrh

Naslov: Re: Riznica savjeta-Izreke
TekstNapisano: Oktobar 25th, 2009, 8:02 pm 

Meni je draze pomoci bratu u vjeri, kada mu je moja pomoc potrebna, nego povuci se u dzamiju mjesec dana cineci ibadet. Darezljivost, oprost i otrpljenje vrline su lijepo odgojena covjeka. Covjecnost se ogleda u covjekovoj iskrenosti, pruzanju pomoci braci u vjeri, cinjenju dobra i otklanjanju neugodnosti od susjeda. Da je htio Allah dzellesanuhu, sve bi nas ucinio ili bogatim ili siromasnim. Medjutim, On vas je iskusati htio, pa je jedne bogatim ucinio, a druge u siromastvu ostavio, ali je svima put dobra pokazao kada je rekao: "... i vise vole njima nego sebi, mada im je i samima potrebno. A oni koji se cuvaju lakomosti, oni ce sigurno biti spaseni" (Kur'an, 59:9).

Plemenit covjek zuri uciniti dobro sto prije, a pokvarenjak odugovlacis cinjenjem dobra i od njega bjezi.

Nije pravedan onaj koji trazi da ga postujes, a on ti uskracuje svoju pomoc.

Mi smo ubrajali u skrte ljude sve one koji su htjeli dati na zajam svome bratu u vjeri, jer mi smo se medjusobno pomagali. Brat bratu je volio vise nego samom sebi.

Tako mi Allaha, gledao sam kako musliman svoj ogrtac polovi da bi pomogao onome koji ogrtaca nije imao. A drugi bi prepostio dan, i kada dodje vrijeme iftara, otisao bi kod svog brata u vjeri i rekao: „Ja sam danas postio u ime Allaha dzellesanuhu! Zelim da i ti imas udjela u mom dobru, pa pruzi mi nesto cime bi okoncao svoj post!" I on bi mu davao casu vode ili saku hurmi zato da bi mu Allah dzellesanuhu podario nagradu kao i postacu.

Upamtio sam vrijeme kada se covjek brinuo oko porodice svoga brata, kada umre, i cetrdeset godina.

Upamtio sam vrijeme kada su ljudi naredjivali svojima da ne odbiju nijednog potrebnog (pomoci) i ne ostave ga razocaranim. Nije grijeh jesti i piti u kuc i svoga prijatelja i prije nego te on osobno ponudi.

Covjek ce biti pitan za sve sto potrosi, cak i za izdatke na svoje roditelje. Jedino nece biti pitan za ono sto je potrosio na brata u vjeri i u druge pokornosti Allahu dzellesanuhu, jer se On stidi pitati ga za ono sto je u tu svrhu potrosio.

Nije ljudski da covjek zaradjuje na svom bratu - drugom covjeku.

Autor: Alen Durmo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 25th, 2009, 8:04 pm 

Cuvaj se onoga koji ti prenosi tudi govor, jer ce i drugom prenijeti tvoj govor. Covjece, covjece! Pazi na djela svoja. I opet: Pazi na djela svoja! Gledaj u kakvom ces stanju susresti Stvoritelja i Gospodara svoga! Dobrocinitelji se poznaju po iskrenosti u govoru, cuvanju amaneta, ispunjavanju obaveza, neuobrazenosti, obilazenju rodbine, samilosti prema slabima, ?injenju dobra, lijepom odgoju i ponasanju, obilju blagosti, sirenju znanja i rijetkom druzenju i sjedenju sa zenama.

Cuvaj se Allahovih dzellesanuhu zabrana, bices pobozan! Budi zadovoljan onim sto ti je Allah dzellesanuhu dao, bices bogat! Budi dobar susjed, bices vjernik! Voli ljudima ono sto volis sebi, bices pravedan! Ne smij se mnogo jer to umrtvljuje tvoje srce i citavo tijelo! Ljudi, vi necete postici ono sto zelite sve dok budete udovoljavali pohotama tijela, a necete ostvariti svoja nadanja sve dok se ne strpite na neugodnostima. Strpljivost je dzennetska riznica. Covjek postize svako dobro ako se strpi samo za trenutak. Ko je postigao stepen zadovoljstva, nije mu potrebna druga opskrba. Ko je zadovoljan, otrpi?e sva iskušenja.

U Hasanovom prisustvu posvadjala se dvojica pa jedan od njih dobro izgrdi onog drugog. Brisuci znoj sa cela, ovaj citira Allahove dzellesanuhu rijeci: "Strpljivo podnositi i prastati -tako treba svaki pametan postupiti" (Kur'an, 42:43). Na to Hasan rece: Pametan li je, tako mi Boga, u vrijeme kada neznalice razbor unistise! Ljudi, ili cete se vi okititi strpljivoscu, ili cete propasti!

Neko je omalovazavajuci psovao Ebu Zerra, radijallahu anhu, pa je on odgovorio: "Izmedju mene i Dzehennema postoji prepreka koju, ako savladam, bolji sam nego sto kazes, a ako je ne mognem preci, vec se u Dzehennem strovalim, onda sam zaista gori nego sto si rekao." Strpi se, covjece, jer ti ides Onom koji "zna poglede koji kriomice u ono što je zabranjeno gledaju, a i ono sto grudi kriju" (Kur'an, 40:19).

Neko je opsovao nekoga pa ovaj rece: "Da Allah dzellesanuhu ne cuje, ja bih ti uzvratio."

Dvije su strpljivosti: strpljivost u nesreci strpljivost od grijesenja. Ko tada otrpi, zaista je strpljiv.

Autor: Alen Durmo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 25th, 2009, 8:07 pm 

Klanjaj prije nego se tebi klanja!

Čovjek je pozivao svog poznanika u džamiju. Bio je petak i odjekivao je džumanski ezan.“Pođi sa mnom u džamiju.“ reče mu. “Petak je, trebamo klanjati džumu. “ “Ti znaš da ja ne idem u džamiju “, reće mu poznanik. “Znam, ali baš me interesuje koji je razlog?“ “Šta ja znam“, reće.“Možda malo utiče okolina, a i svakako izbjegavam da mi se pegla na pantalonama ne pokvari prilikom saginjanja u namazu.“

Čovjek se nasmija. Rece:“Vjerovatno se šališ. Zar zbog toga odustaješ od odlaska u džamiju?““Potpuno sam ozbiljan“;odgovori mu poznanik.“Znaš da mnogo vodim računa o odjeći i da mnogo volim zelenu odjeću.“I zaista je bilo tako. Čisto i lijepo bi se nosio, a na sebi bi uvijek imao nešto od zelene odjeće koja je bila ispeglana. “Dobro“ ,rekoh.

“Da li si ikad išao u džamiju?“ “Dok sam bio dijete išao bih ponekad sa dedom, ali tada nisam mislio na pantalone, no sada čisto sumnjam da bih otišao.“ Čovjek je bio razočaran i poražen zbog ovog što je čuo. Pokajao se što je uopšte započinjao razgovor. Medutim, dva mjeseca kasnije, čovjek je čuo da mu je poznanik, ipak, došao u džamiju, te odmah ode tamo. Uistinu, poznanik je bio u džamiji, ispred svih poredanih safova i opet na sebi imade zeleno odjelo. Čovjek mu se polako približi i tihim glasom ga upita: “Rekao si da nećeš doći u džamiju?“ Poznanik mu ništa ne odgovori. Ležao je na tabutu prekriven zelenim prekrivaćem, pripremljen za dženazu.“

Autor Alen Durmo

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2009, 2:32 pm 

Kako steći prijatelja?

1. Nemoj se mnogo raspravljat.
2. Poštuj mišljenja ostalih.
3. Ako pogriješiš, priznaj grešku.
4. Budi dobar i blag.
5. Za sve što ti je nejasno – pitaj.
6. Dozvoli i drugoj osobi da govori.
7. Dozvoli drugoj osobi da smatra da je neka ideja – njegova ideja. 8.Probaj gledati na stvari očima tvog sagovornika.
9. Nastoj da pronikneš do nutarnjih poticaja čovjeka.
10. Svoje ideje i misli predstavljaj na što prikladniji način.
11. Prema svakom pitanju se odnosi kao prema izazovu.

Pripremio Sead ef. Jasavić, prof.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2009, 2:33 pm 

Kako da postupaš da bi te ljudi poslušali u nečemu? ...

1. Otpočni svoj govor s pohvalom i riječima poštovanja punim.
2. Neprimjetno skreni pažnju ne izvjesne greške.
3. Govori o svojim greškama prije nego li počneš kritikovati drugog.
4. Predlaži, a ne zapovijedaj.
5. Dozvoli drugoj strani da sačuva vodu lica svog (da ne pocrveni).
6. Pohvali i najmanji pokušaj i budi iskren u cijenjenju i poštovanju.
7. Svog sagovornika spomeni po dobru – pomoći će ga to.
8. Budi ubjeđenja da je greška koju želiš ispraviti laka za promijeniti.
9. Omili drugoj strani ono što im predlažeš da učine.

Pripremio Sead ef. Jasavić, prof.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2009, 2:43 pm 

Iskren prijatelj

Iskren prijatelj, je onaj u cijem si drustvu najrahatniji, onaj kojeg volis i cijenis kao samog sebe.
Iskren prijatelj, je onaj koji primi tvoje izvinjenje, oprosti ti kad pogrijesis, zauzme tvoje mjesto kad si odsutan.
Iskren prijatelj, je onaj koji o tebi uvijek dobro misli, kad pogrijesis on nadje izgovor za tvoju gresku i kaze sebi:" sigurno nije time mislio nista lose"!
Iskren prijatelj, je onaj koji ne vjeruje drugima kad lose govore o tebi, vec te odmah o tome pita da cuje tvoje misljenje.
Iskren prijatelj, je onaj koji se brine za tebe, tvoju porodicu, tvoju djecu, tvoju imovinu.
Iskren prijatelj, je onaj koji je s tobom u dobru i u zlu, u sreci i nesreci, u bogatstvu i u siromastvu.
Iskren prijatelj, je onaj koji te nasamo savjetuje kad vidi neku tvoju losu osobinu, podrzi te uvijek u dobru i pomogne ti u tome.
Iskren prijatelj, ti uvijek zeli samo dobro.
Iskren prijatelj, je onaj koji ti napravi mjesto da sjednes na sijelu, nazove ti selam kada te sretne, pozuri da ti pomogne kad ti je pomoc potrebna.
Iskren prijatelj, je onaj koji te se uvijek sjeti u dovi bez da to od njeg trazis.
Iskren prijatelj, je onaj ko te voli u ime Allaha, bez ovosvjetske potrebe.
Iskren prijatelj, je onaj od cijeg se bontona, znanja, drustva mozes okoristiti.
Iskren prijatelj, je onaj koji te po dobru spominje pred drugima, onaj cijim se prijateljsvom ponosis i nikad se ne stidis njegovog drustva i prijateljstva.
Iskren prijatelj, je onaj ko se obraduje da ti moze uciniti uslugu, uvijek pozuri da ti pomogne ne ocekujuci od tebe nista zauzvrat.
Iskren prijatelj, je onaj koji ti zeli isto sto i sebi.

Nazad na vrh

Naslov: Mala zbirka znanja i pouka
TekstNapisano: Januar 11th, 2010, 2:01 am 

Tekstovi: 52
Mala zbirka znanja i pouka

“Zasluga znanja je veća od zasluge ibadeta.” (A i sticanje znanja je također ibadet za razliku od statičnog ili za određeno mjesto vezanog ibadeta, kojem se češće pribjegava, jer ne zahtijeva trud, napor, brige, odricanja i sl. i što takvim ibadetom gotovo isključivo samo sebi činimo korist, dok stjecanjem znanja i raznoraznim trudom, činimo korist sebi i drugima).

“Najuzvišenije znanosti su one koje te približavaju tvom Stvoritelju i Gospodaru i koje ti pomažu da stekneš Njegovu naklonost.”

“Neka sa Allah, dž.š., smiluje čovjeku koji gleda pa razmišlja, a kad razmišlja (iz tog razmišljanja) pouku uzima, i koji, kad pouku uzme ili sazna tada se strpi!” (Hasan El Basri)

“Ko tražeći znanje umre, a želja mu je bila da doprinese unaprijeđenju života i svijeta islama, između njega i Allahovog Poslanika u Džennetu bit će razlika samo za jedan stepen.”

“Sulejman, a.s., kušan je između imetka, vlasti i znanja, pa je on (a.s.) odabrao znanje. Odabirom znanja stekao je imetak i vlast” (Postao je car ljudima i džinima, a i životinje su mu podređene bile i s njim su zborile).

"Najniži po rangu na Sudnjem danu bit će učenjak od čijeg znanja nije bilo nikakve koristi.”

“Ko bude upitan za nešto, pa to znanje zataji, bit će na Sudnjem danu zauzdan vatrenim uzengijama.”

“Pametan i učevan je onaj ko samog sebe poziva na odgovornost – samoobračun, i koji radi za život poslije preseljenja na Budući svijet, a slabić je onaj koji se povodi za svojim strastima, a opet se nada i Boga moli da mu željama udovolji.”

“Nesreća znanja je zaborav (sve što je upamćeno izgubljeno je, sve što je zapisano ostalo je – Bašeskija). Znanje je potrebno neprekidno obnavljati, produbljivati, proširivati i dograđivati novim saznanjima, sve dok život traje.”

A ono što upropaštava znanje je davati ga onome ko ga nije dostojan, odnosno ko ga neće iskreno prihvatiti, ili će ga zloupotrijebiti (kao što to čine mnogi “učenjaci”), ili ga neće htjeti drugima prenositi ili će to činiti samo onda kada će od toga imati neku pogolemu dunjalučku korist, ili će to činiti pred rijetkom elitom da bi se istakao svojim znanjem, a ne da bi u ime Allaha, dž.š., tim znanjem podučavao široke mase.

Samo se dvojici smije zavidjeti: čovjeku kome je Allah, dž.š., dao imetak pa ga troši na Allahovom putu, i čovjeku kojeg je Allah, dž.š., obdario znanjem i mudrošću pa se po tom znanju vlada.

“Neka se onaj koje ne zna što su vrline osloni na ono što mu je zapovjedio Bog, dž.š., i Njegov Poslanik, s.a.v.s., jer su u tome sadržane sve vrline.” (Ibn Hazm)

“Ko traži znanje u ime Boga, dž.š., On će ga doista opskrbiti odakle se i ne nada.”

“Učen čovjek koji ne živi i ne ponaša se po svojoj nauci (po stečenom znanju) liči na svijeću koja svijetli drugima a sama dotrajava.”

“Znanje koje se ne koristi slično je blagu koje se ne troši na Allahovom putu.” (Ahmed, Daremi)

“Jedan sat učiti u cilju spoznaje Allaha, dž.š., bolje je nego čitavu noć se moliti.”

“Čas razmišljanja o Allahovom stvaranju vrijedniji je nego godinu dana obavljati nafilu.”

Pejgamber je rekao svom štićeniku Zeru: “O Ebu Zer, da poraniš kako bi nešto naučio bolje ti je nego da klanjaš hiljadu rekjata nafile.” – (Predivne li su ove pouke Božijeg Poslanika, s.a.v.s., i koliko bi samo neizmjerljive koristi imali muslimani kada bi ih usvojili. Tada zasigurno ne bi bili na začelju sveopšteg kulturnog, prosvjetnog i tehnološkog progresa na Zemlji. I ne bi bili tuđi hizmećari i u gotovo svemu ovisni od drugih koji danonoćno uče i razmišljaju).

“Imati Kur’an a nemati nikakva žara za istraživanjem, kako je to čudno, kako je to žalosno.” (Muhamed Ikbal) Kako su samo ovo duboke i potresne misli ovog velikog pjesnika i mislioca. Umjesto da nas časni Kur’an svojim savršenstvom i nepobitnim istinama inspiriše i podstiče na danonočno razmišljanje i izučavanje tajni prirode, odnosno Allahovog, dž.š., stvaranja i ustrojstva svjetova i svrsishodnosti našeg postojanja, mi smo Kur’an pretvorili u sredstvo pjevanja, recitovanja i učenja mrtvim, pa i to ne snagom i toplinom srca i svog grla i jezika, već posredstvom besčulnih sredstava, bez duše i srca, pomoću raznih zvučnih instrumenata elektrofonije, koji razašilju kreštavu buku i dernjavu, ne pobuđujući plemenita čuvstva i osječaje u ljudskom srcu. I baš pravo kaže Muhamed Ikbal: “Kako je to (samo) čudno i kako je to žalosno.”

“Jesu li jednaki oni koji znaju i koji ne znaju? Samo razumni primaju pouku.” (39:19)

“Vjernik se ne zabavlja pa da bude nemaran. Vjernik stalno razmišlja i poslije toga je tužno zabrinut.” (El Basri)

“Da čovjek traži znanje u ime Allaha, dž.š., dokazuje njegova skrušenost, pobožnost i skromnost.” (El Basri)

“Učite (veli Božiji Poslanik), ali znajte, Boga mi, nećete biti nagrađeni samo gomilanjem znanja, dok ne budete radili (dok ne budete stečeno znanje u djela pretvarali) – Hadis.

“Ko kaže da zna (taj) ne zna.” Ili ko laže da zna – on ne zna da ne zna, a takvih je na ovom svijetu najviše, i uzrok su zlu i nesporazumima koji dovode do haosa i nereda na Zemlji.

“Čovjek zna sve dotle dok traga za znanjem, a čim sebi umisli da zna, on više ne zna.” (Umišljenost je ružna bolest i od nje najviše pate poluučevni i umišljeni).

“Grijeh u nepružanju znanja onim koji su ga dostojni jednak je grijehu pružanja znanja onima koji su ga nedostojni”. – Gazali

“Bolje je biti totalni džahil – neznalica, nego biti bahat i umišljen u svoje znanje kojem nefs (strast) komanduje, upravlja i vodi ga iz grješke u grješku, iz zablude u zabludu”.

“U pametna je pamet pod jezikom – on govori samo onda kada dobro promisli”.

“Učeni među neznalicama su kao liječnici među bolesnim”.

“Da nije znanja ljudi bi bili kao životinje”. (Samo sticanjem znanja u ime Allaha, dž.š., čovjek se udaljava od stepena životinje, i približava onome što ga čini čovjekom).

“Najgora bića kod Allaha su gluha, nijema – koja ne shvaćaju.” (8:22)

“Da je Bog našao u njima nekog dobra, dao bi da čuju. A da je i dao da oni čuju, oni be se opet vratili (zabludi) okrečući se (od pravog puta).” (8:23)

“Zaista, nećeš (ništa) učiniti da mrtvi pročuju, niti češ dozvati gluhe kada se okrenu vračajući te na put zablude. I ti nećeš skrenuti slijepca s (puta) njegove zablude. Bit će to samo oni koji vjeruju u Naše Znakove (to su oni koji uče i razmišljaju). Oni su potpuno predani (Istini).” (30:52,53)

“Velika šteta – fesad je nemoralan učenjak – alim, a još veća sramota je džahil pobožnjak, oni su strašna smutnja svijetu i njih ne treba slijediti…”

Ebu Hanife, Allah mu se smilovao, je rekao: “Fikh je upoznavanje onoga što je korisno i što je štetno za ljudsku dušu”. Zatim je rekao: “Šta je znanje nego li postupak po njemu, a napuštanje onog što je beskorisno i prolazno, a u korist vječno trajnog svijeta”.

“Ko upropaštava Kur’ansku misao”? Tri su vrste učača (korisnika) Kur’ana, veli El Basri. Prvi ga uzimaju kao robu kojom trguju, kupujući (njegovom prodajom) ono što je u ljudi (tj. trgujući njime kao sa bilo kojom drugom robom).

Drugi pravilno izgovaraju njegova slova i lijepo ga uče (ispravno i milozvučno) ali propise njegove ne poštivaju. Oni učenjem Kur’ana izbijaju (izmamljuju) novac Allahovih namjesnika i uzdižu se iznad ostalog svijeta – njihov broj se je danas namnožio, dabogda ih Allah, dž.š., sa zemljom zbrisao.

(Šta li bi Hasan El Basri rekao, ovog sadašnjeg dunjalučkog trenutka, kada bi ustao iz svog kaburistana pa vidio kako se Kur’an “uči”, odnosno pjeva ili muzicira pomoću raznih elektro-mehanizovanih naprava: gramofona, magnetofona i dr., i kako ga ljudi u dokonom raspoloženju i počesto uz kafu i eglen slušaju. I da vidi kako su za razna djelimična ili cjelovita učenja Kur’ana, zikrullaha i raznih dova, ustanovljene cijene ili tarife, kao o bilo kakvim drugim dunjalučkim djelatnostima i uslugama, vjerovatno bi ga to saznanje veoma zaboljelo i poželio bi da se što prije vrati svom ahiretskom mirovanju).

Treći uče Kur’an duboko razmišljajući o njegovim porukama, samo za njih je Kur’an lijek i uputa kako živjeti i ponašati se na ovom svijetu i pripremat se za budući svijet. (A kako je samo malo takvih kojima je Kur’an isključivo uputa i lijek duši i srcu).

“Sve što je na Zemlji Mi smo kao nakit njoj stvorili da iskušamo ljude ko je od njih najbolji djelom.” (18:7)

“Ako učen nisi trudi se da naučiš”. (El Basri)

“Tražite znanje da bi ste razumjeli vjeru”. (El Basri)

“Ko ne prima savjet neka ne traži pomoć”. (El Basri) Kur'an s prevodom

“Oni dobri, plemeniti i pametni ljudi, opijeni ljubavlju prema Dženabi Hakku, oni su i u osamdesetoj godini mladi i krepki. A oni što zavide, trebalo bi, očito, da se trude da se poduće pa da shvate one koji su učevni”. (Mevlana)

Hazreti Alija je pitao Božijeg Poslanika koji su njegovi etički principi, a on mu je odgovorio:

“Spoznaja je moje bogatstvo, razum mi je osnov vjere a ljubav oslonac. Čežnja me uzdiže, sjećanje na Allaha je moj razgovor, a pouzdanje u Njega je moje blago. Tuga je moj drug, znanje mi je oružje, a strpljenje je moj štit. Zadovoljstvo je moj kapital, skromnost je moj ponos, a odricanje od uživanja je moj zanat. Čvrsto vjerovanje je moja snaga, a poslušnost (osobina) vrlina. Borba mi je navika, istina je moja odbrana, a u namazu osjećam najveću radost”!

“U Tevratu je ostalo zapisano: Pravo bogatstvo je u zadovoljstvu. (Zadovoljstvo je jedan predivan Allahov dar i daje ga kome hoće i koliko hoće. Čovjek može biti sit, zdrav, bogat i slavan a ipak biti nezdovoljan; a može biti siromah, neugledan, da radi teške i neugledne poslove a da ipak bude srećan i zadovoljan). Spas je u samoći (u skrivanju od neukih i bahatih), zdravlje je u odbacivanju pohota (u odbacivanju nemoralnog života), mir i spokojstvo u neimanju želja (za beskorisnim i prolaznim), a pravo uživanje je u vječnosti koja se zadobija strpljenjem u ovom kratkom životu”. (Hasan El Basri)

“Nije ti učitelj onaj koji ti kazuje svoje namjere (i hvalisavo ističe svoje znanje), već onaj ko aluzije svoje tajnovito (posredstvom srca) sprovodi na tebi.

Nije ti učitelj ni onaj koga ti slušaš već onaj od koga uzimaš znanje. Pravi učitelj ti je onaj koji glača ogledalo srca tvoga (koji te navodi i inspiriše da samo svemogućem Rabbu robuješ i radiš samo ono s čim je On zadovoljan), pa se u njemu (srcu tvom) vidi bljesak nura Allahova sa kojim se sjedine. Tako tvoj, pravi učitelj, radi sve dok ne postanete isti i dok te ne uvede u svijet Svevišnjeg pa ti kaže: “Evo ti, a evo ti Gospodar (tvoj)”. (Ibni Ataullah El Iskenderi)

I konačno, da ovo poglavlje o sticanju znanja završimo riječima Božijeg Poslanika, koji je rekao:

“Čovjek nije zadužen da samo u mladosti uči i studira i da to što je naučio u starosti sačuva, već treba stečeno znanje u mladosti da svakim danom produbljuje, proširuje i dograđuje, i da s tim ne prestaje tokom cijelog svog života

Ziv bio, pročitao pa prenio

Nazad na vrh

Naslov: Re: Riznica savjeta-Izreke-Pouke
TekstNapisano: Januar 12th, 2010, 4:01 am 

Tekstovi: 10152
(Umišljenost je ružna bolest i od nje najviše pate poluučevni i umišljeni).

Ovo procitah pa se pitam zasto je u zagradi?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 20th, 2013, 1:11 pm 

Tekstovi: 13163
“Ne idi nikom osim onom čijem dobru se nadaš, od čije vlasti ne strahuješ, čiji blagoslov očekuješ i čijim znanjem ćeš se moći okititi.”

Hasan al-Basri

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2013, 8:19 pm 

Tekstovi: 959
"I što dalje od bluda, jer to je razvrat, kako je to ružan put!" (Prijevod značenja, El-Isra, 32)

"Nevaljale žene su za nevaljale muškarce, a nevaljali muškarci su za nevaljale žene; čestite žene su za čestite muškarce, a čestiti muškarci su za čestite žene." (Prijevod značenja, En-Nur, 26)

Onaj ko je imao lošeg prijatelja kajat će se na Sudnjem danu: "Na Dan kada nepravednik prste svoje bude grizao govoreći: 'Kamo sreće da sam se uz Poslanika pravog puta držao, kamo sreće, teško meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo, on me je od Kur’ana odvratio nakon što mi je priopćen bio!' – a šejtan čovjeka uvijek ostavlja na cjedilu." ( El-Furkan, 26-28).

Hasan el-Basri, rahmetullahi 'alejhi, poslao je punu tepsiju voća čovjeku koji ga je ogovarao i poručio:

" Čujem da me ogovaraš, poklanjaš mi svoja dobra djela, a preuzimaš moja loša, pa ti evo, svjestan da ti se ne mogu odužiti, šaljem ovu skromnu hedijju u znak zahvalnosti za velikodušnost

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 22nd, 2013, 8:29 pm 

Tekstovi: 959
Kada čovjek kaže :"La ilahe illallah",ta izjava dođe do knjige njegovih djela i briše svako njegovo hrđavo djelo,sve dok ne dođe do dobrog djela koje je kao i ona,pa se tu zaustavi. (Ebu Ja'la)

"A kada ulazite u kuće, vi ukućane njene pozdravite pozdravom od Allaha propisanim, blagoslovljenim i uljudnim." (Kur'an, En-Nur, 61)

"Kada pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega odpozdravite, ili ga uzvratite, jer će Allah za sve obračun tražiti." (Kur'an, En-Nisa, 86.)

Rekao je Allahov, dzellesa'nuhu, Pejgamber Muhammed, alejhisselam: "Pet je obaveza muslimana prema njegovu bratu (muslimanu): da odgovori na njegov selam, da mu nazdravi [[ Jerhamukellah]] kada kihne, da se odazove njegovu pozivu, da ga obiđe u bolesti i da ga isprati na vječiti počinak". (Buhari i Muslim)

Zaista, najveći beriket se spušta na sabah-namazu. Zato je Poslanik rekao:
“Kad bi vi znali vrijednost sabah-namaza, puzeći bi dolazili u džamiju”. ( Buharija, Muslim)

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 16 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: