www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Maj 25th, 2020, 4:01 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 86 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: RELIGIJE SVIJETA - ISLAM
TekstNapisano: Septembar 4th, 2012, 7:47 am 

Tekstovi: 13163
ZABRANA TRAJALA DECENIJAMA
Egipat: Ukinuta zabranu nošenja marame za voditeljice
Attachment:
fatima.jpg
fatima.jpg [ 31.44 KiB | Pogledano 2756 puta. ]

KAIRO - Egipatska državna televizija ukinula je zabranu nošenja marame za voditeljice vijesti koja je trajala više decenija dok su na vlasti bili režimi koji su naginjali sekularizmu. Tako je Fatma Nabil danas čitala vijesti u 12 sati s maramom bež boje na glavi i u tamnom odijelu.

Državna televizija je saopćila da je to prvo pojavljivanje voditeljice s prekrivenom glavom od osnivanja te televizije prije pola vijeka, prenio je AP.

Predstavnik televizije Muhamed Fati je rekao da će pojavljivanje Nabilove s maramom ohrabriti mnoge druge žene koje žele da nose maramu, ali se plaše da ne ostanu bez posla.

Egipatska državna televizija je vodila politiku zabrane nošenja marame za voditeljice tokom vladavine Hosnija Mubaraka, koji je prošle godine zbačen u masovnim demonstracijama, kao i za vrijeme njegovih prethodnika.

Neke voditeljice su tužile tu televiziju i dobile spor, ali im, ipak, nije dozvoljeno da se pojave pred kamerama prekrivene glave, prenio je Tanjug.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 4th, 2012, 2:51 pm 

Tekstovi: 10135
Ne razumijem zasto je i bilo zabranjeno.Tamo neke ofajle snimaju guzu,sike i postanu slavne pa cak i dobro zaradzuju dok onim koji to zele zabranjuju da pokriju svoje tjelo.Mogao bih jos svasta reci na ovu temu,koja ne treba da se veze uz uz religiju ali mislim da je i ovo dovoljno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 15th, 2012, 8:58 pm 

Tekstovi: 959
ja samna Nacionalnoj Geog..gledao reportažu o Egiptu iz 70-godina,prošlog stoljeca o zavšetku rata sa Izraelom...nevđoh ni jednu ženu pokrivenu,sve ko da su iz Pariza to je i komentarisala i voditeljica tog dokumentarca...ali eto sve se vraća onako kako bi trebalo biti...neznam...valjda

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 16th, 2012, 12:36 pm 

Tekstovi: 31
I sve ide u natrag. Zivimo u plemenima ko Apaci. A gdje cemo djeco ja i vi?
Nama srce kuca za sve njih....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 16th, 2012, 7:19 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5872
i meni.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 28th, 2012, 8:59 am 

BANOVIĆANIN ĆE MOĆI OBAVITI HADŽDŽ
Senad Hadžić dobio vizu za ulazak u Saudijsku Arabiju
Attachment:
senad1.jpg
senad1.jpg [ 40.31 KiB | Pogledano 2567 puta. ]

Attachment:
senad2.jpg
senad2.jpg [ 90.12 KiB | Pogledano 2561 puta. ]

Attachment:
senad3.jpg
senad3.jpg [ 56.98 KiB | Pogledano 2565 puta. ]

Senad Hadžić dobio je vizu za ulazak u Saudijsku Arabiju, kako bi obavio hadždž. Ova informacija potvrđena je na Facebook grupi, koju uređuje Senadova rodbina iz Banovića.
Hadžić je, podsjetimo, 10. decembra prošle godine pješke krenuo za Saudijsku Arabiju da obavi petu islamsku dužnost. Prešao je oko pet hiljada kilometara, prešavši Crnu Goru, Bugarsku, Tursku, ratom zahvaćenu Siriju i Jordan. Na granici sa Saudijskom Arabijom, zadržao se više od dva mjeseca zbog administrativnih problema. Prije tri dana Hadžiću je zbog dužine puta i iscrpljenosti pozlilo, te je izgubio svijesti.
Ambasada Saudijske Arabije primila je ambasadora BiH u Jordanu Darka Zeleniku, Senada Hadžića i Alena Golaća, koji se brinuo o Senadu. U Saudijskom konzulatu rečeno je da će Senad biti gost princa Fejsala.
- Senad se sada osjeća dobro i sretan je što će obaviti hadždž te se zahvaljuje Muzaferu Čileku, koji je organizovao njegov dolazak sa granice u ambasadu po vizu. Hvala dragom Allahu dž. š. koji mi je dovoljan zaštitnik i pomagač na ovom, kako sam ga nazvao Putu svjetlosti. Napokon ću da obavim hadždž i obiđem sveta mjesta. Volim vas prijatelji moji, narode moj. Dragi Bog vam dao zdravlja, lijep život, međusobnu ljubav, poštovanje i Božiju uputu. Hvala svima koji su mi na bilo koji način pomogli - kazao je Senad.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 4th, 2012, 8:59 am 

UDAJE SE 2013. U DOHI
Janet Jackson zbog budućeg supruga prešla na islam

Attachment:
janet-jackson-1.jpg
janet-jackson-1.jpg [ 122.35 KiB | Pogledano 2533 puta. ]

Američka glumica i pjevačica Janet Jackson planira se udati za svog zaručnika, deset godina mlađeg biznismena Wissama Al Mana, u Dohi 2013. godine. Ceremonija će se održati prema islamskim propisima, a navodno je Jackson već prešla na islam.

Zaljubljeni par planira vjenčanje u Dohi, gdje je Wissam Al Mana rođen. Poznati turski pisac Adnan Oktar potvrdio je da je 46-godišnja Janet Jackson prešla na islam, ali svoja vjerska uvjerenja ne želi isticati u javnosti.

Izvor blizak paru tvrdi da će vjenčanje biti održano u skladu s islamskim propisima, ali će zasigurno biti i jedno od najekstravagantnijih u posljednje vrijeme.
"Vjenčanje su zakazali 2013., ali još dogovaraju detalje i tačan datum", kazao je neimenovani izvor, dodavši da će par potrošiti najmanje tri miliona dolara kako bi svatovima platili dolazak u Katar.
"Bit će to vjenčanje stoljeća", rekao je izvor za magazin National Enquirer.
Janet Jackson i Wissam Al Mana su se upoznali 2009. godine. Prošle godine katarski milijarder ju je zaprosio 15-karatnim dijamantnim prstenom, a ona je pristala.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 23rd, 2012, 10:27 am 

Attachment:
121123041.1_mn.jpg
121123041.1_mn.jpg [ 111.4 KiB | Pogledano 2435 puta. ]

PODJELA ISPRED KATEDRALE
Ašura je jelo koje zbližava ljude svih vjera

Deseti dan muharema, prvog mjeseca u islamskom kalendaru, obilježava se kao Dan ašure. Deseti muharem počinje danas zalaskom sunca i nastupanjem akšama.
Za Dan ašure sprema se istoimeno jelo od voća, orašastih plodova i žitarica. Kako se hidžretski kalendar razlikuje od gregorijanskog, tako i deseti muharem svake godine po gregorijanskom kalendaru nastupa različitog dana. Stoga se i namirnice od kojih se priprema ašure svake godine razlikuju, s obzirom na godišnje doba i dostupnost plodova.

U Hadži-Sinanovoj tekiji u Sarajevu, koja je sagrađena 1640. godine, tradicionalno se pravi ašure. Ekipa agencije Anadolija posjetila je tekiju i prisustvovala pravljenju ovog simboličnog jela starog vijekovima.

Hadži-Mensur svake godine, uz pomoć svojih prijatelja, priprema ašure. U razgovoru sa novinarom agencije Anadolija, hadži-Mensur je pojasnio faze pripreme ašure.

"Ašura se sprema tako što se u velikom kazanu napravi agda, a onda se dodaju artikli kao štu su suho voće poput šljive, kajsije, smokve, zatim kikiriki, bademi, orasi, riža... Svi artikli koji se u tom trenutku mogu pronaći", rekao je hadži-Mensur.

Ašure predstavlja jelo koje je poslanik Nuh jeo poslije potopa, napravljeno od namirnica koje je sakupio na lađi.

"Nema određen broj artikala koji ide u ašure. Treba biti neparan broj, a najviše može biti 77 artikala, ukoliko se mogu pronaći", istakao je hadži-Mensur.

Pripreme za pravljenje ašure u tekiji traju deset dana, od prikupljanja namirnica, pa do samog čina pravljenja. Svi artikli pripremaju se i režu ručno, sa puno strpljenja i ljubavi. Ašuru većinom prave muškarci u tekiji, jer kako je rekao hadži-Mensur, žene preko dana rade, pa nemaju vremena.

Desetog dana mjeseca muharema, koji će nastupiti današnjim zalaskom sunca, u tekiji se tradicionalno obavljaju zikr i učenje, a potom se ašura dijeli džematu, posjetiocima, komšiluku i ostalim ljudima.

"Sve je posebno kod ašure. Od spremanja do konzumiranja. To je jedinstveno jelo i ne može se opisati riječima", naglasio je hadži-Mensur.

Da ašura nije jelo koje u svojoj tradiciji čuvaju muslimani, dokaz je i Međureligijsko vijeće u Bosni i Hercegovini, koje u saradnji sa izdavačkom kućom Hikmet, i ove godine pravi ovo tradicionalno i karakteristično jelo. Pod sloganom "Svi smo mi na istom brodu" danas će ove dvije organizacije dijeliti ašuru prolaznicima ispred sarajevske Katedrale srca Isusova.

Cilj ove aktivnosti, kako su saopštili organizatori, jeste da poruka mira, humanosti, dijaloga, tolerancije, razumijevanja, ljubavi i bratstva bude poslata iz Sarajeva te da se naglasi značaj multikulturalnosti za bosanskohercegovačko društvo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 24th, 2012, 10:19 am 

Jeste li vi napravili Ašure. Evo kako to izgleda kad moja Enisa pravi
Attachment:
pravo Ašure.JPG
pravo Ašure.JPG [ 194.73 KiB | Pogledano 2387 puta. ]

Attachment:
Ašure2.JPG
Ašure2.JPG [ 260.62 KiB | Pogledano 2383 puta. ]

Attachment:
Ašure3.JPG
Ašure3.JPG [ 174.05 KiB | Pogledano 2393 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 24th, 2012, 2:21 pm 

Tekstovi: 10135
Ja po boji vidim i znam da je vise nego dobro. :up:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 5th, 2013, 11:58 am 

Lejletul-miradž – Noć o kojoj govore Kur’an i hadis
Attachment:
halva2.jpg
halva2.jpg [ 277.02 KiB | Pogledano 2446 puta. ]

Draga braćo i sestre, kao i svi muslimani i muslimanke širom dunjaluka, poštovana braćo i sestre u islamu, prisjetimo mubarek noći, Lejletu-l-Mi’radža.

Lejletul-Mi’radž je noć o kojoj govore i Kur’an i Hadis, a pod ovom odrednicom podrazumijevaju se Isra (ponoćno putovanje od Mekke do Kudsa u Jerusalemu) i Mi’radž (uzdignuće Božijeg poslanika do Sidretul-muntehaa), koji su se dogodili u istoj noći.

Prema povijesnim izvorima, ovaj događaj se zbio u jednom od najtežih perioda Muhammedovog, a.s., poslanstva, neposredno nakon senetul-huzna (godine tuge) u kojoj je Poslanik izgubio dva najveća oslonca, pomagača i zaštitnika među ljudima, h. Hatidžu i Ebu Taliba. Poslije tog gubitka, Poslanik je išao u Taif da tamošnje stanovnike pozove u islam, ali umjesto pristanka protjerali su ga kamenicama i pogrdama. U tim trenucima Poslanik je tražio zaštitu od Najvećeg Zaštitnika i Allah, dž.š., ga je obradovao Israom i Mi’radžom. Cijeli ovaj događaj je precizno izložen i do u detalje objašnjen u brojnim hadisima i povijesnim djelima.

U Kur’anu je o Israu zabilježeno: “Neka je slavljen Onaj Koji je proveo Svoga roba od Mesdžidul-Harama (Kabe) do Mesdžidul-Aksa (Kuds) čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu znamenje Naše pokazali. Zaista On sve čuje i sve vidi.” (El-Isra,1)

Na Miradžu je Poslanik uzdignut na najviše nebo i boravio je u blizini Uzvišenog Gospodara, prekoračivši granicu koju nije dopušteno prekoračiti ni samim melekima. Tu je vidio znamenja koje ljudsko oko nije vidjelo, niti će vidjeti do Sudnjeg dana. Kur’an to potvrđuje riječima: “A vidio Ga je i drugi put, kod Sidretul-muntehaa, kod nje je džennetsko prebivalište. Kad je Sidru prekrivalo ono što je prekrivalo, pogled mu nije skrenuo niti je prekoračio. Vidio je najveličanstvenija znamenja Gospodara svoga.” (En-Nedžm)

Na Mi’radžu je Poslaniku objavljen propis o namazu koji je, prema njegovim riječima, “Mi’radž (duhovno uzdignuće) muslimana”, a objavljena su mu i tri posljednja ajeta sure El-Bekare.

Nije precizno zabilježeno kada je bila noć Israa i Mi’radža. Sigurno je da je bila prije Hidžre, bez daljnjeg preciziranja, ali je pretpostavka da je to 26. noći mjeseca redžeba.

Nafila namaz povodom Lejletul-miradža

Lejletul-miradž, noć uzdignuća Muhammeda, a.s., u najviše nebeske sfere, desio se 26. redžeba.
U Kur’anu stoji: “Hvaljen neka je Onaj Koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog u Hram daleki, čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu neka znamenja Naša pokazali, – On, uistinu, sve čuje i sve vidi.” (El-Isra,1.)

Uzvišeni Allah, dž.š., u suri En-Nedžm pobliže nas upoznaje sa miradžom Allahovog Poslanika, a.s., Allah kaže: “Tako Mi zvijezde kad zalazi, vaš drug nije s Pravog puta skrenuo i nije zalutao! On ne govori po hiru svome – to je samo Objava, koja mu se obznanjuje, uči ga jedan ogromne snage, razboriti, koji se pojavio u liku svome na obzorju najvišem, zatim se približio, pa nadnio – blizu koliko dva luka ili bliže – i objavio robu Njegovu ono što je objavio, srce nije poreklo ono što je vidio, pa zašto se prepirete s njim o onome što je vidio? On ga je i drugi put vidio, kod Sidretul-Muhtehaa kod kojeg je džennetsko prebivalište, kada je sidru pokrivalo ono što je pokrivalo – pogled mu nije skrenuo i nije prekoračio, vidio je najveličanstvenija znamenja svoga Gospodara.” (En-Nedžm,1-18.)

Muhammed, a.s., je na Miradžu razgovarao s Uzvišenim Allahom bez posrednika. Tom su prilikom Vjerovjesniku, a.s.,objavljena posljednja dva ajeta sure El-Bekare, naređeno obvaljanje pet dnevnih namaza i podareno pravo šefaata. Muhammed, a.s., je na Miradžu vidio Džennet i Džehennem i njihove stanovnike. Vidio je druga znamenja koja su mu Allahovim dopuštenjem pokazana. Svaki vjemik nastoji da doživi miradž, svoje duhovno uzdignuće, koje će zapravo bili njegovo duhovno rađanje. I kao što je Vjerovjesnik, a.s., na Miradžu razgovarao s Allahom, dž.š., tako i svaki vjemik u namazu razgovara s Allahom i uzdiže se iznad ovog materijalnog svijeta u svijet Allahove blizine. Zato je namaz mi’radž vjemika.

Povodom Lejletul-miradza klanja se posebna nafila namaz. Ova se nafila sastoji od dvanaest rekata. Selam se predaje nakon svaka dva rekata. Na svakom rekatu, na kijamu, uči se Fatiha i Kul huvallahu ehad jedanput. Nakon namaza prouči se:

- “Subhanallahi vel hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” (stotinu puta),

- istigfar (estagfirullahi stotinu puta) i

- Allahumme salli ala Muhammed ve ala ali Muhammed (stotinu puta),

Nakon toga zatraži se ono što se želi od Allaha, dž.š. (Muhammed en-Nazili, Hazinetul-esravil-kubra,1349.god. po H. str.43.)

Lijepo je ovu nafilu klanjati nakon jacija-namaza, a prije nego što se klanja vitr-namaz. Može se klanjati u džematu, ali je bolje pojedinačno i u samoći.

Nijet za ovu nafilu je: “Nevejtu en usallije lillahi teala salate lejletil-mi’radži edaen mustakbilel kibleti Allahu ekber.”

Bože Svemogući, ujedini naša srca u vjeri i ljubavi. Učvrsti korake naše u istini i pravdi. Osnaži volju našu u bratstvu i slozi.

Rabbi jessir ve la tuassir Rabbi temmim bil hajr. Amin!
Bože, olahkšaj, a ne otežaj, Bože, zavrsi s dobrim. Amin!

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 17th, 2013, 6:43 pm 

Izrael: Yosuf Cohen, bivši rabin i njegova porodica prihvatili islam

Yosuf C[M1] ohen rođen je u sekularističkoj jevrejskoj porodici u Americi. Kada je navršio osamnaest godina, odlučio je posvetiti se izučavanju religije i tada se upisuje u školu za rabine Yeshiva. Tri godine kasnije ženi se Lunom Mellulom, jevrejkom koja je rođena u Maroku u gradu Tetouan. Luna je pohađala jevrejsku školu poznatu po imenu Sampson Raphael Hirsh Bet Yaakov a.k.a. Bais Yakov. U narednih nekoliko godina Yosuf Cohen i Luna dobivaju četvero djece. U septembru 1998. godine oni napuštaju Ameriku, odnosno sele se u Palestinu, na sjeverozapadni dio Gaze. Ubrzo nakon naseljavanja u jevrejsko naselje, Yosuf Cohen i njegova porodica nailaze na potpuno drukčije životne navike i prakse jevrejskih doseljenika od onoga što su naučili i prakticirali u jevrejskoj zajednici u Americi. Nezadovoljan stanjem koje je zatekao, Yosuf Cohen seli se sa porodicom u drugo doseljeničko naselje Netivot. “Tokom boravka u Netivotu imao sam priliku upoznati se sa nekim muslimanima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Skoro dvije godine vodio sam raspravu sa tim muslimanima. Oni su mene ispitivali o judaizmu, a onda su to uspoređivali sa islamom. Uzimao sam muslimanske odgovore i pitanja i odlazio glavnom rabinu da mi dâ odgovore i tumačenja.

Uvijek sam dobivao stotine različitih odgovora”, prisjeća se Yosuf Cohen, koji je jednog dana, u potrazi za odgovorima o dilemama koje su mu nametnuli njegovi sagovornici muslimani iz Emirata, otišao na arapsku pijacu i kupio Kur’an sa engleskim prijevodom. “Otišao sam na arapsku pijacu gdje sam kupio Kur’an sa prijevodom na engleski jezik. Subhanallah, odmah sam našao odgovore na svoje dileme. Nakon što sam pročitao Kur’an, odlučio sam da prihvatim islam. Supruzi sam saopćio sam svoju odluku i dao sam Kur’an i njoj da pročita. Luna je čitala Kur’an sa posebnom pažnjom. Nakod dvije sedmice čitanja Kur’ana, i ona je odlučila primiti islam. Nakon nas, islam su prihvatila i naša djeca. Danas, moja porodica i ja živimo u Maroku. Moja djeca više ne pričaju hebrejskim jezikom, svi mi komuniciramo na arapskom jeziku. Djeca pohađaju islamske škole.”...

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 86 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: