www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: Januar 26th, 2020, 10:55 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 407 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Izbori i broj JEDAN
TekstNapisano: Septembar 18th, 2013, 8:06 am 

Tekstovi: 13163
Detalji dogovora Tihića i Čovića o izboru članova Predsjedništva BiH
U Ustavu Bosne i Hercegovine briše se etničko određenje biranih članova Predsjedništva BiH, a u Izbornom zakonu BiH se uvode dva izborna područja u Federaciji BiH, iz kojih će se birati dva člana Predsjedništva BiH koji neće moći biti iz istog područja, niti iz istog konstitutivnog naroda ili predstavnik ostalih.

Ovo je suština dogovora o načinu rješavanja odluke u slučaju Sejdić-Finci koju su dogovorili lideri Stranke demokratske akcije i Hrvatske demokratske zajednice Sulejman Tihić i Dragan Čović.

Donosimo integralni tekst sporazuma:

1 . U Ustavu Bosne i Hercegovine briše se etničko određenje biranih članova Predsjedništva BiH tako da član V stav 1. Ustava glasi: "Predsjedništvo Bosne i Hercegovine se satoji od tri člana: dva člana koji se neposredno biraju sa teritorija Federacije i jednog člana koji se neposredno bira sa teritorija Republike Srpske. Iz istog naroda ili iz ostalih ne može biti izabran više od jednog člana Predsjedništva".

Izmjene Izbornog zakona:

2. U Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine mijenjanju se relevantne odredbe tako da se izbor članova Predsjedništva BiH sa teritorija Federacije propisuje na slijedeći način:

2.1. Svi birači sa terirorija Federacije mogu glasati za sve kandidate za člana Predsjedništva BiH predložene iz Federacije. (Izborna jedinica je FBiH).

2.2. Samo za potrebe izračunavanja izbora članova Predsjedništva sa teritorija Federacija formiraju se dva izborna područja koja su geografske cjeline sa približno jednakim brojam stanovništva:

Izborno područje 1 (Posavski, Unsko-sanski, Livanjski, Zapadnohercegovački, Hercegovačko-neretvanski i Srednjobosanski kanton);

Izborno područje 2 ( Tuzlanski, Zeničko-dobojski, Sarajevski i Bosansko-podrinjski kanton, Brčko distrikt BiH-opcija za FBiH).

2.3. Nakon izbora prvo se utvrđuje Genaralna rang-lista svih kandidata za Predsjedništvo BiH sa teritorija Federacije. Svi kandidati se rangiraju na osnovu ukupno dobijenih glasova sa cijelog terotorija Federacije.

2.4. Prvorangirani kandidat na Generalnoj rang-listi (znači dobio je največi broj glasova sa cijelog teritorija Federecija) je prvi izabrani član Predsjedništva BiH sa teritorija Federacije.

2.5. Drugi izabrani član Predsjedništva BiH sa područja F BiH je slijedeči kandidat sa Generalne rang-liste koji nije iz iste etničke kategorije i nije dobio dominantan broj glasova iz istog izbornog područja kao prvorangirani kandidat

(Dominantan broj glasova je natpolovičan broj glasova od ukupnog broja glasova koje je kandidat dobio sa cijelog područja FBiH)

- Neke detalje modela je potrebno doraditi - stoji na kraju sporazuma Tihića i Čovića o načinu rješavanja odluke u slučaju Sejdić-Finci, prenosi Fena.

izvor: http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... nistva-bih

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 18th, 2013, 1:52 pm 

Tekstovi: 10125
Ovo ja ne kontam.Ko god hoce procitao je ovaj dogovor ili ga je cuo jer su svi mediji prenijeli ovu vijest.Ti rondas na ono sto je na Bliskom Istoku a ono sto boli nas samo si postavio da procitamoDa si barem i kartu prenio uz tekst da se vidi o cemu pricam.Plasi li se narod SDA a i drugih politicara?Pa ja i Kerim dok smo radili u Parku uvijek smo bili na javnim mjestima a svaku dzukelu lutalicu smo nazivali Zlatkom,Sejfudinom,Klempom,Harisom,Fahrom i nema imena koje nismo pominjali.Cuo nas je svako onaj ko je bio u blizini i samo su se smijalinasim komentarima.O SDA i njihovom rukovodstvu sam napisao toliko losih ocijena a to sve sam izgovorio u drustvu gdje sam se kretao i na moje cudzenje vise sam imao suprostavljanja nego razumjevanja.Jos uvijek ne daju na babu,sina ili klempu a oni ih sve vise ukopavaju.Jos dvije lopate i bice skroz zatrpan nas narod a on him jos uvijek daje podsku.Nema talasa i narod gleda pucinu dok ne dobije .......?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 18th, 2013, 2:16 pm 

Ja sam mislio da na ovo ne treba komentar. Ali kad baš hoćeš, pa ovdje se i iz aviona vidi da se na mala vrata uvodi treći entitet. Sve više vjerujem u riječi mog rahmetli dajđe prof.dr. Rasima Hurema kada mi je davne 1991 godine pred mojom picerijom rekao:"Geostrategijski cilj Evrope je da na Balkanu ima 2 stabilne velike države, veliku Srbiju i veliku Hrvatsku. Kosovo nadomirit sad sa RS-om i vuk sit i ovce na broju. Samo još da se vidi čije će mo mi biti cvijeće. Ali Boga mi pustili su i 92 da nas pobiju pa se zajebali, zajebaće se i oko ovoga sad. Je li dobro :clap:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 18th, 2013, 3:45 pm 

Ne volim pricati o nekakvoj strategiji i planovima MZ kao ni voditi "veliku" politiku kad se o mom dupetu radi.Zato sam da se onaj politicki retard :devil: poturen od kosa izbrise i nestane iz svakog politickog rada.Ni kucnom savjetu neke zgrade mu ne treba dati da pridze a onom njegovom partneru jasno reci da mu se san nikada NECE ostvariti :finger: .Pa nasem narodu je bolje da se bori do nestanka nego da pristane na begovluk u ovakvom okruzenju.A sto se tice SDA misljenja sam da je mnogo i to da na izborima imaju glasaca koliko i clanova jer smatram da poneko i pametan ima u u toj s(t)ranci :puke: i koji ce glasati po savjesti a ne po duznosti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 18th, 2013, 7:29 pm 

Tekstovi: 3067
Pokusajte skontati ste je htio reci Paja Vujisic na kraju.
http://youtu.be/uDBiSOfIPiU

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 19th, 2013, 11:19 am 
Site Admin

Tekstovi: 5869
Vidi Klempe sto se kezi kao beba kad se ukaki.Bilmez ne zna da postoji razlika u tome da li se ukakilo ili usralo.

Ovo je citat jednog komentara na E-novinama u vezi s Tihicevim dogovorom s Covicem. :up:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 19th, 2013, 11:26 am 

Tekstovi: 3067
Sele je napisao:
Vidi Klempe sto se kezi kao beba kad se ukaki.Bilmez ne zna da postoji razlika u tome da li se ukakilo ili usralo.

Ovo je citat jednog komentara na E-novinama u vezi s Tihicevim dogovorom s Covicem. :up:

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 19th, 2013, 1:08 pm 

Misljenja sam da je od 92 pa do sada ovaj dogovor najveci udar na BiH i da na svaki nacin treba ovo sprijeciti.Bilo gdje svaka kritika i komentar su dobro dosli jer definitivno Tihica i citavu SDA treba totalno skloniti sa politicke scene a narocito kada sto se tice vodzenja i brige o Bosnjacima.Eno Srba i Hrvata pa ako hoce neka ih oni prihvate jer svakako brane njihove interese.Jos bih,da mogu,pokrenuo kampanju u otkrivanju kriminala i korupcije i svu nezakonito stecenu imovinu koju su stekli bih him oduzeo a tu vrijednos podjelio na neki nacin narodu.Tek tada bi nas narod imao koristi od njih.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 19th, 2013, 5:28 pm 

Ma trebate vi u dijaspori obavezno da učestvujete u popisu, a kako i na koji način će te skontati šta vam sve treba, do vas je. Ovdje je narod ostavljen sam da se o sebi brine ali ovo nisu izbori, ovo je popis stanovništva i imovine a to je velika razlika. Iz statističkog zavoda gvore da neće biti korišteno u političke svrhe. Nije nego. Ko ne popiše svoja imanja, to mu je odskočna daska da ih izgubi, pogotovo u RS-u. E ako bude tako, onda neka ne jede govna. Biće j*ebena jebenom se je kasno kajati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 19th, 2013, 6:25 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5869
Ja mislim da ce Bosna i Hercegovina poslije popisa imati jedno 5-6 miliona stanovnika,iako je svima jasno da Bosna ima jedva cetiri miliona.E koga ce biti najvise - pitanje je sad.Stoga popis i jeste politicko,a ne statisticko pitanje,mada bi se njime trebalo dobiti milion podataka(osim nacionalnih) koje u pravim zemljama daju pokazatelj u kom ce se pravcu drustvo kretati,sto jeste i smisao popisa.
Ali kod nas je,osim reprezentacije u nogometu i kosarci,sve naopako.Pa je naopaka postala i "strategija" u kojoj se krece "Zeljo".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 20th, 2013, 2:06 am 

E ja obrazac za popis imovine dijaspore nisam vidio.To i jeste ono o cemu Sele prica.Briga njih za imovinu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 5th, 2014, 3:41 am 

Eto opet izbora i dobro se osjeti da su blizu.Kada sve sagledam mislim da oni koji ne zive u Rogatici i ne trebaju glasati za liste koje su u Rogatici.Eto troje od mojih iz porodice su jos prijavom rogaticani ali ipak nece glasati za taj grad.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 407 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 1 onaj sto cita, a nece da se registruje.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: