www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 10:04 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 21 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: RJEČNIK SARAJEVSKOG ŽARGONA - NE KONTAM
TekstNapisano: Maj 10th, 2012, 7:44 am 

Tekstovi: 13163
Attachment:
otara.jpg
otara.jpg [ 76.78 KiB | Pogledano 4161 puta. ]

šotara

Šotara ti je žensko dupe tako dobro da kada prolazi izaziva sudare na raskrsnici, dupe tako dobro da bi ga uvijek koristio ko jastuk, ama mjera!

Hodam ti ja sa Senadom Ferhadijom kad ono ispred nas bahnu dupe … aman zaman! Uh, kroz glavu mi prođoše odmah slike kako bih ga gnjavio i mazio. Prava šotara! U crnim pantalonama bez ocrtanih linija gaćica, more bit da nosi tange ili su one nove moderne bez vidljivih šavova. Pratim ja modu! Lijepo podignuta, i kad je očima gledaš, vidi se da je tvrda ko beton!
Hvala ti Bože što ovako nešto stvori, da bar čovjek može malo oči napariti, a pored nje neka špica! Uh, što vazda dobra treba za jaranicu ima nekog gariba, eto to mi objasni. Laktom udarim Senada i išaretim mu očima. U trenutku su mu oči ko fildžani narasli. Tiho progovara: “Maaajko moja!”
Nastavljamo dalje tako uživajući u panorami kad nas skonta ona njena garib jaranica. “Šta blejite! Ne igra mečka,” progovara glasom od hiljadu violina koje majmuni sviraju.
“Čuj šta gledam,” odgovaram ko iz topa, “Gledam ti od jaranice guzove! Tvoje garant neću!”
Smijeh. Ah Bože, još i umiljat glas uz onaku šotaru!
Ponovo se javlja onaj garib onim svojim glasom: “Jesi papak!”
Joooj, kontam u sebi, ako ti petokraku spucam preko očiju mislićeš da te je tramvaj pregazio!
Jebi ga, počela je komunikacija, pa ako prođem, prođem, ako ne, onda ga jebi: “Ja se stvarno, gospođice, izvinjavam ako se nepristojno ponašam, ali vi zaista imate stražnji kraj za poželiti. Safet Zec ih bolje ne bi nacrtao, a kada bi vašu statuu pravili morali bi Mikelanđela oživjeti da je u kamenu napravi.”
E sad ako se okrene, imam prolaz! Sekunda, dvije - vječnost! Konačno okreće glavu zabacajući onu dugu crnu kosu i otkrivajući lice anđela sa zelenim očima i punim usnama i malim prćastim nosićem!
“Stvarno ti se toliko dopada? A šta je sa ostatkom?” upita ona dok joj vragolasti osmijeh igra na licu. Kontam u sebi: Tooo, Prolaz! Sad samo polako da ne usereš stvar.
“Pa ostatak nisam stigao da vidim, ali ako bi ste mi učinile čast i pošle s nama na kafu imao bih priliku da vas malo bolje pogledam i da vas upoznam!” Uh, joj, glupane, jesi li imao šta drugo reći? Kretenu! Dobro je rekao onaj garib: Papak i jesam! Sad si sve usrao! Sad će me odjebat ko zadnjeg levata!
“Pa eto mi nismo nigdje posebno krenule pa mi mogli negdje na kafu da se upoznamo.”
Tooo, prolaz!
Brzo ja predložim: “Možemo u Saraj na kafu i na kolač. Tamo je najbolja Havana.”
Mislim da je odličan izbor, mjesto nije ofirno, neće se osjećati nezgodno jer ima raje, dobra kafa, kolači još bolji, samo im onaj wc smrdiiiii! Ali jebeš wc!
Ponovo progovara onaj umiljati glasić, kaže: “Može. Idemo.”
Nekako smo dogurali do kafića, a da nismo rekli nikakvu glupost, a usput sam Senadu šapnuo: “Jaro moraćeš se žrtvovati radi viših ciljeva! Skidaj mi onog gariba s leđa kako znaš i umiješ! Mensure ti tvoje, radi šta znaš, samo mi je goni s vrata!”
“Nema frke, drug, znaš da za jarana ništa nije problem, ali si mi dužaaan! Ne pitaj!”
“Vodim te u onu birtiju na stupu sa sisatom konobaricom da se napijemo ko majke ako ovo prođe kako treba!”
“E za sisatu konobaricu ima da je ubijem ako treba, a ne da ti je skinem s vrata!”
Popeli smo se na sprat, naručili i krenula je priča. Malo smijeha, malo zezancije, malo ozbiljih stvari i tako malo po malo i haman fajront u kafiću. Senad je onu obrlatio i već mu pije iz ruke.
Naginjem se prema djevojci sa dobrom šotarom i šapnem joj: “Jesi li gladna, hoćeš da odemo kod Mahira na anamonkinju, ali bez njih dvoje?”
Pogledam je, a njoj osmijeh ponovo igra na licu. Nije mi ni trebala odgovoriti.
Kažem ja: “Hajmo, raja, fajront! Senade, de majke ti, plati ovo, meni nije nidočeg!”
Izlazimo pred kafić i rastajemo se. Onaj garib se nešto bunio, ali je to Senad brzo sredio: “Hajde bona šta se petljaš vidiš da je ljude krenulo! Drug, vidimo se sutra na kafi!”
Penjemo se ka kovačima, i dok sam ja pričao neke gluposti uzela me je za ruku…
I sad, 6 godina poslije, dok ovo pišem, gledam tu istu šotaru kako se mazno povlači na kauču preko puta. Jebo mater, i danas je dobra kao i prvi dan. Vidi ona da je gledam i smije se: “Šta me to kužiš sa strane?”
Meni se nešto koći u hlačama. Kažem: “Ženo, daj pusti nam šotu - i haj sjedni mi malo na lice! Ima da me mučiš s tom šotarom dok ne ispružim papke.”

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 10th, 2012, 2:19 pm 

Tekstovi: 10155
Interesanten dio tjel akoji ima toliko imena da ih je tesko sve nabrojati.Sluzi za svasta nesta a manje rupe a da vise para protjera ne postoji na dunjaluku.
Od starijih smo ucili da pozadina dobija rat pa zbog toga tolika zainteresovanost za ovu zensku logistiku.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 14th, 2012, 7:49 am 

Attachment:
fajront.jpg
fajront.jpg [ 94.14 KiB | Pogledano 4087 puta. ]

Fajront

Riječ fajront (može i fajrunt ili fajronat) ti je mutacija švapske riječi Feierabend; a Feierabend (isto kao fajront) ti znači kraj radnog vremena — a u žargonu (švapskom i bosanskom) ima i značenje:

Dosta! E vala sad je fajront! Igramo se razlaza! (Schluss! Aus! Feierabend!)
Završi to! Fajront ba više! Koji ti je kurac? (Jetzt ist aber Feierabend!)
(Fikret, Spajdermen. Sad cijeli svijet zna! Provaljen … zbog Sarajevske Drine. Nema dalje.)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 15th, 2012, 7:05 am 

Šupljak

Kad šupljiraš (nekome opališ šupljak), onda lažeš ili izmišljaš (ili parlaš besmislene gluposti): Kao ovi buldožderi što nam sole pamet a drpaju lovu đe stignu i mogu. Elem, to ti je kad ti neko masla, odnosno kad te folira u priči … a možda, jebiga, i ne folira. (Čekaj ba! Šta?) Ne … šta, nego u tome je fazon, jarane: Teško je naći rupu u šupljoj priči.
Kažem jaranu: “Oko, e! Haj ba naleti do Zlaje večeras, biće bumbatre, one dobre s guzovima…”
“Ne znam.”
“Ne znaš? Šta tu čovjek treba da zna? Biće jumfa na kilu!”
“Joj, buraz, ne mogu, Tita mi. Stara pravila … onu … sarmu. Hoće nam doći dajdža, pa rekla da moram biti kući.”
“Mojne ba šuplje! Što si pička?”
“Jes, ocam’.”
Kontam ja, jebiga, možda mi opalio šupljak, a možda haver i ne laže. Ja o pičkama i jumfu — on o sarmama i dajdžama. Neko je lud. Ja nisam sto posto. Nek se on jebe sa sarmama, ja ću s kokama.
Kažem mu: “Dobro. Svak svojim putem. Vozdrica!”

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 25th, 2012, 8:51 am 

Blatobran

Blatobran ti je onaj dio auta oko onih točkova koji zadržava blatuštinu (tako mi onaj moj mudonja Samir kaže). Al u žargonu ti blatobran znači … uho.

Eki blatobran. Zamislite! Kontam u sebi, od čega bona da te brani?

Kad svaki kretenko i svaka blebetuša ti filuje tintaru govnima. Ništa tu ne pomaže. Suprotno, uho ti dođe kao lijevak za govna — pa nije ni čudo što je onaj hadžo Vinsent (u nekom napadu normalnosti) sebi uho odrezao i poslao ga nekoj drolji.

Samir se opet meni primako u krevetu (haman sto kila u njemu, a meni nikad dosta nije), pita: “Oko moje, što ti ne možeš dan jedan biti normala?”

“Normala? Gdje bolan? U Sarajvu? Radim u kladionici, kako ću bolan biti normalna? Još u staklenom gradu, osjećam se ko mrav ispod povećala, ko da me dijete neko mahnito prži odozgo. Šta je tebi! Lako je tebi, piti kafu i čekati da ti neki papan uleti u butiku, odijelo majmun da kupi. Ovdje kod mene lete glave od sto, od zid, pojma nemaš da l’ što je izgubio cenera ili dobio milju, ko će ti ga znati!”

Gledam u njega jadnog sjebanog (isto iz aviona da je ispao) i kontam u sebi: Normalna? Ja? A budale!

Sjećam se ja naše prve noći (ono kad se krevet zaljuljao prvi put), on mi reče (razvaljen do daske, ja ga u horizontali ko voz pregazila): “Jebo ja mater svoju ako si ti normalna.”

“Normalna? Ja? Primakni taj blatobran da ti tvoja Alisa šta šapne. Normalnost, Samire moj, to ti je najveća budala izmislila.”

I dodala sam: “Sarajevo ti je lud grad. Zapamti to. Ako nisi lud, ovdje nisi niko.”

Kunem vam se, da nema cigara, kafice i jebačine (s mojim gorilkom), ja bi se u Sarajevu davnih dana roknula.

Ili bi nekom uho odgrizla.

Ja, Alisa iz Sarajeva.

(Sad mi još samo ti naleti u stakleni u moju kladionicu — usta ću ti razvaliti!)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 9th, 2012, 10:57 am 

Attachment:
PICOKE.jpg
PICOKE.jpg [ 54.44 KiB | Pogledano 3962 puta. ]

Špicoke su ti čizme s špicastim vrhom. Nešto ih u zadnje vrijeme nestalo. A super su. Još kad ih, standardno, nosiš uz trenerku. Ima l’ šta ljepše? Mislim duge gaće i trenerka idu sto posto u čizmu. To je prava — a vala i jedina! — kombinacija.

Enes korača Ferhadijom u jebenim čizmama, koraci dugi ko mostovi preko Miljacke, nije nas papak još vidio, ja laktom udaram u Esu, kažem: “Jaoooo, žiku ga, matereti! Eso, pogledaj seljaka! Metar pedeset u njemu, metar u čizmama. Džon Vejn da mu ga popuši.”

Eso kaže: “Duge gaće, trenerku i nož ubacio u špicoke!”

“Čakija, mobitel, utoka. Bez toga se ne ide iz kuće!”

Sad nas debil ugledao, i eto ti njega, s tim čizmama svaki korak ko da čekićem od sto udaraš.

Ja se derem: “Eto te ko onaj … Makijavelijov vladalac u tim špicokama!”

Enes stade pred naš sto, kaže: “Šta ba Maki veli?! Mrš! Nek se on makne, pička mu materina!”

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 23rd, 2012, 8:39 pm 

LAGANE SARAJEVSKE KLETVE
OCA MI
MOJE MI MAJKE
STARE MI
BRATA MI
SESTRE
SVIJU MI MRTVIH
RAHMETA MI SVIJU
DEDE MI
NANE MI
MUNARE MI
BOGA MI
ALLAHA MI
SVEGA MI NA SVIJETU
SLOBODE MI
TITE MI

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 23rd, 2012, 8:40 pm 

SARAJEVSKE FRAZE
ZIKU MU GLAVE BA
HALO NOSONJA DJESI
OCA MI JA KAD BI SE TAKI MISEVA BOJO JA BI SA SOBOM MACKU BA VODO
KAKVU SAM TREBU NAGAZIO
DE BA STIPU GA NIME ZDRAVLJA TI
KOGA ON FOLIRA NEMOJ DA MU JEBEM SVE BA
SEVAP TI JE
DODZE MI FRAJR STOJU
IZRADIO ME POSTENO OCA MI
ZAKACIO SAM JAKNU SINOC ZAKO BOLI GLAVA
KOGA TI FOLIRAS BA
PUSTI MI SUPLJE
JESI NAMAZAN SVIM BOJAMA
FARBAJ NEKOG DRUGOG BA
PUN KO BROD
OCA MI FRONTALNI SAM KOKUZ
JAO KAKVU SAM SINOC TREBU POTKACIO

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 23rd, 2012, 9:23 pm 

Tekstovi: 10155
Ja bih radije rekao kletve i fraze koje se cesto koriste u Sarajevu jer bas samo sarajevske nisu.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 21 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: