www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 4:30 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 3 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: Nadimci,i kako ga se rijestti
TekstNapisano: Oktobar 31st, 2011, 5:20 pm 

Tekstovi: 114
Kazu da se svega covjek moze "rjesiti, kotarisati", promjeniti,osim nadimka. On te prati
citav zoivot. Ime se moze promjeniti, i prezime, ponesto se moze povecati, ili smanjiti,
uljepsati, ali nadimak... e to ne moze.
Negdje pred kraj osnovne skole, jedan moj nastavnik me prozva i postavi pitanje, na koje i sam on nije znao odgovor. I onda komentar : "E moj hadzija-ovo neznas" Taj kvazi nastavnik je to uradio iz svoje nemoci,frustracije,impotencije...A nazva me hadzija vjerovatno po prezimenu...
Bio sam jedan od boljih ucenika...ali nadimak osta...i ja ga tada smatro negativnim,patio...
Gimnazija "Ognjen Prica" u Sarajevu, prvi dan, prozivka, kad tu i Ranka Cvijetic-Rebic,mozda
jedna od najljepsih rogaticanki,bar koje sam ja poznavao. Meni "srce u petama", nemoj me samo
zovnuti Hadzija. I kaze Ranka-Ahmede, ko da je procitala moje strahove.
Izadjosmo Ranka i ja poslije tog prvog casa, a u dvoristu nas sacekase Miroslav Karisik-Kisa i
Ivanovic Miodrag. Svi smo tada stanovali u domu "Slavisa Vajner Cica" na Bjelavama.
Zove me Kisa "da se sve ori"- Hajde Hadzija zakasnicemo na rucak...
Sutra me u skolskoj klupi pita moj drug Andrija Raguz:Izvini, al sto te bogati zovu Hadzija.
Eeeee..., kazem ja ...i prihvatim to Hadzija sa dostojanstvom.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Nadimci,i kako ga se rijestti
TekstNapisano: Oktobar 31st, 2011, 7:48 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Dragomir Miso Jankovic je ,vjerovatno,covjek sa najvise nadimaka u bivsoj Rogatici,pa da ih spomenem:Belegija,Njonjo,Kabahija,Teterina,Zvizdic,Romina,Crepaja,Combolu,Djilera...nekih se rijesio,uglavnom,sto su se razisli oni koji su mu nadimak "natakarili",sto je svoje nadimke nosio sa zajebancijom koja mu je svojstvena,a nekih se nije rijesio,npr.Belegija.A dao mu ga je rahm.Ahmo Kukavica jedne prilike na ekskurziji.Naime plovili su oni ladjom negdje po jadranu,a jedan Dalmatinac priupita Misu:Bogati,lipi moj,koliko je uri?" - vidjevsi na Misinoj ruci ogromni "Darvil" koji mu je otac Ljubo kupio kad mu je obecao da ce se popraviti u skoli.Miso zinuo,ne razumije sta ga ovaj pita pa veli:"Cega,ba,kol`ko je?"."Kako si tako glup,uri,sati,koliko je.Kako ne znas sta je ura,glupi Bosanac." "A kad si ti tako pametan reci ti meni znas li ti sta je to sinija,djevdjir,belegija...ha?".Cuo to razrednik Ahmo koji se ,bas, trudio da Misi pronadje pravi nadimak,ali mu to nikako nije uspijevalo,ali kad cu Dalmatinca,grohotom se nasmija,i tako,evo,pedest godina.
A nije samo Miso bio i ostao Belegija.Bio je jos jedan momak s Mejdana,malo stariji od Mise,koga smo mi zvali Belegija,ali sto,to nikada nisam saznao.
Inace,Ahmed je (necu reci Hadzija) "ubo" pravu temu.Mi smo nabrajali nadimke znanih i neznanih ljudi po rogatickim mahalama ali su izostale price o tome kako su ih stekli i kako su se s njima borili.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Nadimci,i kako ga se rijestti
TekstNapisano: Novembar 1st, 2011, 2:06 am 

Tekstovi: 10155
Duze od Belegije nosi nadimak Miso.Znas li ti mozda otkuda Dragomir pa Miso i ko mu ovaj nadimak dade?

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 3 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: