www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 3:42 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 
Autor Poruka
 Naslov: EKSKURZIJE
TekstNapisano: Maj 8th, 2009, 3:36 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Hajde da probamo kroz nasa sjecanja na skolske (ili bilo koje druge) ekskurzije ozivjeti sjecanja na skolske dane,prijatelje,nastavnike,dogadjaje koji su vezani za ta,mora se priznati,putovanja koja ostaju u sjecanju i nakon decenija.

"MOJU MALU PREGAZIO TRAJVAN,I NEKA JE KAD JE BILA HAJVAN"
Skolske 1961/62 godine u Rogatici je startala s naukovanjem prva generacija djaka ekonomske skole,prve srednje skole u istoriji Rogatice,pa u tu cast za "pionire srednjoskolstva" vec naredne godine bila je organizovana djacka ekskurzija,a kojima je pridodat i izvjestan broj boljih djaka,novoupisanih,eto,kao nagrada.
Kako je tada sve bilo ozbiljno,a narocito direktor prof.Teufik Hodzic,ekskurzija nije bila samo puko putovanje i "obilazak domovine da bi je vise voilio",nego je imala i vaspitni,obrazovni i edukativni karakter.
Odabrana ekipa na celu s vodjom puta prof.Draganom Lalovicem,njih pedesetak,okupila se u skolskom dvoristu,izvrsena je prozivka,pregled "opreme",te uz ispracaj roditelja,rodbine i drugova zaputila se razdrdanim autobusom na zeljeznicku stanicu Mesici - Rogatica.
Kad se "ciro" uz pisak,sistanje pare i oblake crnog dima pojavio iz pravca Grefovog mosta za mnoge je to bio dogadjaj zivota,da,jer prvi put u zivotu vide pravi voz,masinu koja hukce i brekce i uniformisane vozovodje kako masu crvenim zastavama.Brojimo stanice,mostove i tunele,svi na prozorima,garavi,obnevidjeli,ali se radost vrati kad ugledasmo,s Bistrika,svjetla Sehera.Iskrcaj je bi na Banovu,normalnoj,nakon sto smo dobrih pola sata vijugali iznad grada.Smjestise nas u Popravni dom na Humu,jer "oni koje popravljaju" su otisli na neku drugu ekskurziju.Ujutru,prozivka,i pravac Zeljeznicka radionica "Vaso Miskin Crni".Cujemo od nastavnika da je ova Radionica jezgro revolucionarnog,radnickog i sindikalnog pokreta,gledamo umorne i oznojene livce i kovace kako kuju vruce zeljezo,odatle pravac Fabrika duhana,upoznaju nas s procesom proizvodnje,s njihovim novatorom Sacirom Glbom,savremenim tehnologijama(a niko ne prica o stetnosti pusenja,sto se fino educiramo),i neizostavno o istoriji,radnicima,strajkacima,pobunama...Sve bi bilo zavrseno u miru da neki mangup Jankovic ne prijavi Envera da je zasteko jednu kutiju NISKE Drine.Profesor se namrgodi,podize prst,u cas skonta da je nasankan,pa masuci podignutim prstom,siroko se nasmija.
Navece se ukrcavamo u normalni voz(sirokog kolosjeka),umorni zaspasmo po hodnicima i galerijama za prtljag,dok nas ne probudise u Bosanskom Novom.Citav sat landaramo po stanici i cekamo neki VLAK(pazi sad) koji "Lickom prugom" VOZI(a ne vlaci) za Split.Mi necemo do Splita,mi cemo do Sibekima,a u prvi osvit ugledasmo ocaravajuci prizor - m o r e.Smjestise nas u Ferijalno odmaraliste na Subicevcu(dvije noci),a sutradan u obilazak Tvornice aluminijuma,opet znojna i umorna lica livaca,i s time zavrsismo naucni dio ekskurzije.Ostaje jos da se kupamo i landaramo uskim ulicicama prelijepog grada ispod Subicevca.Obidjsmo Sibensku katedralu,odgledasmo i neku drugoligasku utakmicu,izmedju domacih i "Borova",a trece jutro nas ukrcase,u ranu zoru,na neki brod znakovitog imena "Partizanka".Profesor i stariji podijelise svima po pola struce,malo salame i teglu dzema za cetiri,a voda je u kanisterima,i to nam mora biti do mraka kada uplovljavamo u Dubrovnik.Opominju nas neki mornari da ne gledamo u more,da ce nam se zavrtiti,da je to morska bolest,kakva bolest kad smo svi ko sokolovi...sve dok ne poce povracanje u bistru vodu Plavog Jadrana.Uz jedno pristajanje na Korculi gdje cusmo da je to rodni grad Marka Pola(bolje vjerovati nego provjeravati) u prvi zalazak sunca prodjosmo pored Sipana i Kolocepa,dok je crveno sunce nestajalo u moru,i uplovismo u Luku Gruz iz koje se sirio nepodnosljiv smrad.Klecavih nogu,sto od povracanja,sto od ljuljanja,sacekasmo prvi tramvaj,zakacismo se za njega,okitismo ga ko da smo svatovi,dok odjednom ...TRES,skripa kocnica,a na sinama lezi,okrvavljen nas Salim Tantula,sok,nevjerica,sirene hitne pomoci i u bijesu pokusasmo tuci neku babau kao,eto,ona ga je gurnula.Brzo se sabrasmo,profesor blijed kao krpa,te pjeske krenemo prema blnici...cekamo,nista ne znamo,dok se ne pojavi doktor i saopsti da nije nista opasno,laksi potres mozga i ogrebotine,zadrzace ga dva tri dana radi kontrole .Vrati se raspolozenje i profesor,u tamosnjem ekspresu,na svoj racun plati svima po tanjir graha.
Ujutru odemo u Bolnicu,okupimo se u parku,a na balkonu se pojavi Salim,nasmijan,vazan,a mi zapjevasmo:"Moju dragu pregazio trajvan,i neka je kad je bila hajvan."Posto smo mi taj dan imali u planu povratak u Rogaticu,a iz Bolnice nam nisu dali Salima,i sta ces,mi produzimo boravak.Lalovic obavijesti direktora,ovaj naredi da se ne vracamo bez potpuno zdravog Tantule.Jos pet dana kupanja.Hvala ti Salime.Puste oni njega iz bolnice,neka ga s nama,ali u hladu,a on mangup,folira profesora da mu nije dobro,donose mu hladne kokte i jupije,najukusnije sendvice,voce i sladolede,a skolske drugarice ga polivaju hladnom vodom i njezno masiraju.Ni nama nije lose,kupamo se,samaramo marmeladu i vrucu panju,pastete i neke margarine,a uvece landaramo po gradskim zidinama,pentramo se po Lovrijencu i Revelinu,idemo u Muzeje,srcemo hladnu vodu na Onorfijevoj cesmi,a uvece setamo Stradunom,zagledamo druge ekskurzije i trazimo koga s kim bi se pobili.Cetvrtog dana Salim saopsti da je on potpuno oporavljen,mi mu namigujemo,ali jok,i njemu dosadilo u hladu,a da se ne smije kupati,a i para je nestalo.Sutradan u rani sabah okupismo se u Gruzu,i potrpasmo se u "ciru" ,te krenusmo na put dugacak dvadesetcetiri sata.
Eto,ovo sjecanje iznesoh na rahmetli Salima Tantulu Gagulu,ljudinu,odlicnog fudbalera,pjevaca,plesaca i sarmera koji je prezivio ovaj nesrecni rat,ali ga je pokosio mir zvani INFARKT.Neka je mir njegovoj dusi.Rahmet dusi i Vehbije Karica,Envera Kirlica,Mubere Imamovic...

Nazad na vrh

Naslov: Re: EKSKURZIJE
TekstNapisano: Maj 9th, 2009, 12:28 am 

Tekstovi: 10155
A nidze DEMOKRATIJE i morade se insan "patiti".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 21st, 2009, 6:42 am 

ZENSI DZACKI DOM KALITERNA

Pod palicom prvaka u vodzenju eskurzije Ahme Kuvice te 1971-e nadzosmo se u Splitu.Uz Ahmu sve nadgleda i Huso Konjhodzic i tad pun siline jomuzni junac Krsman.Vodise nas vidjeti Marijan i sve sto na njemu ima,a i ono sto istorija pominje Ahmo nam pokaza.Islo se kupati,kupovati nesta za uspomenu a oni veci sejtani i po picu krijuci pucali.Upamtih i onu usku ulicu kojoj mjestani dadose ime Skloni se da prodzem jer joj sirina nebi dovoljna da dvoje mimoidze.Pricase nam da izbise mnoge svadzu u toj ulici jer se cesto sretase oni sto se nisu htjeli skloniti.Smjestaj u zenskom domu Kaliterna nebi najbolji izbor jer lokalni vrazi bjese nauceni da nocu uz svicu love i ovdje.Vlerovatno se mnoge ribe i ulovise jer nenaviknute na mrizu olako su ulijetale.Nase rogaticke koje se pojavise na demirima ove zgrade svojim rumenilom upalise alarm u uspaljenim splitskim zdrepcima.
Grupa,u koj bi i autor ovih redova te noci bez svjetla,sa izvrnutom sijalicom i blagim odsjajem koji se uvlacio kroz okno malog prozora okusavase svoju izdrzljivost u onom sto se zove slatka kap.Bili smo spremni da sve zamaskiramo u pet sekundi ukoliko bi Huso dosao da nas obilazi jer mu ovo Ahmo poturi da radi na smjenu sa Krsmanom a ovo bi njegova dezura.I dok vec omadzijani carobnim napitkom otpocesmo neke sale zvuci koji dolazise kroz prozor primamise nam paznju.Kikoti s prozora i dobacivanje sa ulice ne bi ugodno slusati ljubomornom i omamljenom drustvu.Pa sta to nama fali pa da lete u mrizu.U napad na zavodnike a u korist odbrane casti se krenu s tekucinama svih dostupnih a kad i to bi malo i stakleni a i tvrdzi predmeti poletise ko projektili.Nazdravismo pobjednicki kada se"neprijatelj povuce a nas "kokosinjac" netaknut.Kako bi se i u Rogatici desilo da kojim slucajem neko od domacih bi napadnut tako i Split pokaza zube.Mene ovo zatece sa sesirom na glavi koji bi slican lovackom a u ruci imadoh pistolj koji je prskao vodom.Oveca grupa splicana uzvrati napad prema prozoru sa kog prije desetak minuta njihovi pajtasi popise degenek.Pod zastitom visine i pica kuraz dobi i moja druzina a kada ispred doma na ulici vidjesmo Ahmu koji je izasao da sve smiri potrcasmo ko prema generalu koji povede u odlucujuci boj.
Ahmo,koji je mislio da ce se grupa koja je dosla povuci kad ugleda nekog odraslog i jakog muskarca povika preme njima ali jes vraga.Dobro iznervirani jer onim na prozoru ama bas nista nisu mogli krenuse prema nasem vodzi.Vidze Ahmo da je belaj na vidiku pa pokusa na varku da ih zaustavi.Daj mi pistolj...zavika a ja istog momenta mu u ruku gurnuh onaj kojim sam prsko jarane.Vidjevsi u Ahminoj ruci pistolj grupa se razbjeza i ulica posta pusta.Gledajuci je takvu upitah se kako i ova na trenutak bi uska pa cak i ,cini mi se uza od one.
Ahmo vise nikad poslije toga nije vodio osnovce na eskurziju ali osta prvak jer jer je nastavio sa srednjoskolcima SPO gdje dodze na mjesto direktora poslije odlaska Zejnila Ajanovica u jesen iste te godine.Ponovo sa njim na eskurziji bih 1974-e u Dubrovniku.Vila Kaboga ovaj put bi mirna a ko zna kako bi bilo da imade i pripadnica ljepseg pola.?
Ja Split nisam posjecivao do 2000-te kad poceh potjeru za vizom a 2.Aprila 2001-e sa splitskog aerodroma se odvojih od zemlje koja nekad bi i moja i sa kojom me jos uvijek uspomene vezu.

P.S.Imena aktera(akterki) iz ove price su izostavljeni ali ako je neko od njih procitao napisano a nema stida moze i dodati koju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 21st, 2009, 7:55 pm 

Tekstovi: 288
E moj Zele, vrati ti mene daleko! Cini mi se, ako me jos ovaj mozak sluzi, da je bila jos jedna kavga na istoj to eskurziji, ili je mozda bila bas ta, kad su i nasi soferi Hari i Desimir bili jedni od tih aktera, a od tih koka koje su iz tog vaseg rogatickog kokosinjca (zenskog doma) kokodakale bila je i Bakica.(zar je ista moglo bez nje)
Kad si se vec sjetio te eskurzije sjecas li se utakmice na pijesku u Omisu??? :clap: :P :lol: :rock:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 22nd, 2009, 2:10 am 

To je taj dogadzaj i drago mi je da si prepoznala pricu.Svako sa kim sam se prisjecao ovog dogadzaja bio je zaboravio poneki detalj ali nekako svi se sjecaju pistolja. :up: :up:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 5 posts ] 

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 5 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: