www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:00 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 908 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: OSTALO
TekstNapisano: Decembar 3rd, 2014, 7:32 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Kako nema,Zele.Pa u St.Luisu ubise naseg covjeka!A ti bi mogao "s lica mjesta" mozda malo bolje objasniti nego sto pise po novinama.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 4th, 2014, 5:33 pm 

Tekstovi: 10155
Sele je napisao:
Kako nema,Zele.Pa u St.Luisu ubise naseg covjeka!A ti bi mogao "s lica mjesta" mozda malo bolje objasniti nego sto pise po novinama.

Ako neko moze bolje od onog sto je u novinama i na tv to onda jedino Suhi moze.Njegova je carsija a ja daleko(oko 1000km) haman kao ti od Sarajeva.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 22nd, 2014, 11:58 am 
Site Admin

Evo,primice se Nova godina,presabiraju se sjecanja i tako...evo jedne davne price,umjesto cestitke.

ZA NOVU GODINU MEDJU LISTOVIMA AGAVA
Jedne godine u decembru,a bi tad plaha moda,ono poslije Olimpijade,da se nove godine docekuju na snjeznim planinama,sa suncanim naocalama,suskavim skijaskim jaknama,uz kuhano vino.Meni,a bobme i zeni,ljepse izgleda ta tri-cetiri dana provesti negdje na jugu gdje cvjetaju mimoze.I pade oldluka - Herceg Novi,otvoren nov hotel "Plaza",klima ugodna,a nije izgledalo ni skupo..Rezervisemo preko "Olimpik-tursa"(tamo radio sestric,pa,eto).Gospodje natapirale frizuru(doktorica Ljubica i profesorica Marija) ja i Milovan obukli odijela,osisali se,Maja i Tanja se raduju da se negdje ide,svratimo kod ljubicinih roditelja na Cengic Vili,pozdravismo se i ostavismo malu Branislavu,dobismo mahanje i picimo na more.
E,posto ne zurimo,onda cemo malo i razgledati Pocitelj,nekropolu Radimlju,pa Popovo polje i Trebinje,Ivanjica,pogled na Dubrovnik,Cilipi,Sutorina,Igalo.Herceg Novi...
Zurimo na recepciju hotela "Plaza",izgleda impresivno,okoceno,saopstavamo imena,spustamo kofere,kad,jedan brkati,krsni Crnogorac izusti:"Nema mjeasta,ovi iz Titograd budzovani odlucili doci ovdje i tako nema mjesta,no vi bi mogli u "Igalo",ovdjke proslaviti..."
Mi kategoricni,ma ne dolazi u obzir,pa mi smo s malom djecom,pokazujemo vaucere,mi smo to platili,Crnogorac po svom:"No,sto ja tu mogu,vlast je vlast,a vi kako hocete."Sjetim se svog vojnickog kolege Branka Bakocevica,on je tu domaci,turisticki je radnik,zovem ga da pomogne,dodje,ja mu se zalim.a on ce meni:"Ma polako,kume,ovako ti je u Crnu Goru,hajmo mi po jedan spricer..."Ne bi jedan,nego pet-sest,ali nista ne rijesismo,zene se ljute,ali sto veli onaj brko sto se tu moze.
Onaj recepcionar negdje ode,valjda da sta prezalogaji,a Marijas prodje do onih pretinaca,uze dva kljuca,zgrabi djecu i s Ljubicom ode trazit sobu.Dodje onaj recepcionar,vidi nema kljuceva,prupita:A,nuto,sto ucinje ona zena?",velimo mu muze sobe,hoce djeca da spavaju,a na njegov namrgodjen pogled odgovorismo:"A,sta se tu moze." I nastavismo salijevati spricere.
Sutradan,nakon sto smo se isplacali u bazenu,odmorili,odosmo se glancnuti za svecani docek...sala sredjena sve pod konac,brojevi na stolovima,nadjemo nas broj,sto sa cetiri stolice,a nas sest,poveli i djecu,nece da spavaju.Posto sam ja vec nesdto od juce naucio,zamjenim brojeve sa susjednim stolom sa sest stolica,namjestimo se,eto neke porodice,set lica a cetiri stolice,konobar psuje oca ocinskoga i onoga sto je planirao,mi se smijuckamo,krenu vecera i pice,malo bi se i plesalo ali djeca nikako da idu spavati.Do nas sjedi Enver Maric s suprugom,sportista,pije kiselu,pitam ga,posto mu rekoh da sam stari "Velezovac" da malo pripazi na djecu,on ih rado uze,izvadi neki flomaster,nesto im nacrta i tako dva-tri sata.Onda bila tombola,ja dobio kilu eksera i ja ih poklonio Maricu da zakuca tarabe na golu,on se smije...sve ostalo je bilo ko i svaka nova godina,svi se grlili,ljubili,plesali i u kolo hvatali,igrao i onaj brkati recepcionar pjan ko duga.
Sutradan,osim glavobolje osvanuo divan dan.Odlicno za setnju pored mora,propupalih mimoza i listova agava,jos ima neubranih narandzi,ispijaju se kafice po ljetnim bastama.Svratismo do mog druga Branka,on stanuje blizu hotela "Boka",bivse ljetne rezedencijem kralja Aleksandra.I onda im pricam da je moj rahmetli otac sluzio vojsku u Herceg Novom i da je isperacao kralja na njegovom üposljednjem putovanju u Marsej i docekivao ga u mrtvackom lijesu.Branko nam pokazuje gdje stanuje Zuko Dzumhur,gdje je ispijao kafe sa Ivom Andricem,malo se popnemo na zidine starog grada Herceg Stjepana gdje se pogled proteze do Sutorine,Njivica (gdje se,kazu,kraljica Marija gola kupala),Prevlake i ostrva Kampo Mamula.
Cetvrti dan,vracamo se, a na putu za Dubrovnik,necete vjerovati,pada silan snijeg,more zamaglilo u daljini se vide Kolocep i Sipan zabijeljeli od snijega,radujemo se,ali valja nama preko Ivana

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 22nd, 2014, 5:26 pm 

Izgleda da nas je ista bolest uhvatila.Ovo danas ni meni ne lici ninasta pa se i ja radije sjecam onih vremena kada se bas veselilo i radovalo Novoj Godini.Nekako mi danas vise izgleda ko nazor i da se dosta glumi i nema brateonog kolektivnog veselja i opustanja.Ko zna mozda i starost cini svoje pa neko i ne moze ama kunem vam se da sam za dernek i dan danas horan i da jos mogu i volim tako nesto pa beli otud i ova bolest.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 25th, 2014, 3:27 pm 
Site Admin

Sjecanje na jedno davno ljetovanje u Zepi

MOST,VODA I NEBO

U Zepi sam bio nebrojeno puta,a prvi put na Slapu i ljetovao , ljeta gospodnjeg l968.sa grupom kolega i kolegica sa Ekonomskog fakulteta.Te godine je Armstrong setao po Mjesecu,a mi smo u divljini na jednom kamenom otocicu pekli janje.Organizator naseg odmora bio je Ahmet Ramic koji je tada radio na kiosku "Oslobodjenja" i samim tim i "najnacitaniji".Imali smo na raspolaganju spavace sobe u ribarskoj kuci,terasu i kuhinju.Jela smo sami spremali,a ponesto bi donesi i Ahmetov babo koji je,mnogo godina kasnije,vracajuci se camcem iz Visegrada u olujnom vremenu nestao u dubinama hirovite Drine.Na Slap smo dosli s lijeve obale Drine.Najprije autobusom do Mesica,pa cirom do Visegrada,pa opet autobusom do Kamenice,i onda niz jednu strancugu do obale jezera gdje nas je cekao camac skelara Otojagaica(ako se na varam) pa na nase odrediste.Prije izgradnje brane u Peruccu tu su bili strahoviti slapovi (nesto kao na Martin Brodu) i samo su rijetki splavari tuda mogli prevesti splav a da se ne raspadne. Rahmetli Amir Praso,legendarni rogaticki prosvjetitelj i direktor, je jednom prilikom sa nekom delegacijom splavario od Visegrada,bilo je organizovano ice i pice na samom splavu,sto je Amir prokomentarisao kao "pravi komunizam",dok nevjest splavar nije naletio na veliki slap i sve je otislo ribama na druzenje,
Dane smo provodili u kupanju u prekrasnom jezeru,voznjama camcima do Perucca i Visegrada,a jedan dan smo pomagali mjestanima u izvaljivanju borovih panjeva i njihovom transportu jer je to bilo unosan posao.Panjevi su cjepkani (luc) i prodavani za potpalu(nesto kao danas spiritne kockice),a otkupljivala ih je i fabrika smola i terpentina u Dobrunu.
Naravno da smo obilazili i Stop(centar Zepe),Redzeppasinu kulu i Most i s ponosom pricali da su ga premjestile vrijedne ruke majstora Behlulovica i drugih neimara iz "Standarda".
Desetog dana vratili smo se ranom zorom,pjesice do Vrela i Brezove Ravni,pa autobusom do Rogatice.
Zepi u pohode cesto sam isao,a moji domacini bili su receni Ahmet Ramic,Zuti Stitkovac Enver,Hruscov,a odsjedalo se i kod Osmana u Motelu i Teufika Aksamije jedno sat voznje uzvodno na njegovom prekrasnom imanju.U sjecanju mi ostaju i domacinske gozbe kod Abida Podzica i Kulovca Hruscova i inace bezgranicno gostoprimstvo Zepljana.
Da je pameti kod ove vlasti cijelu Zepsku kotlinu bi proglasila nacionalnim parkom prirode jer takve ciste,netaknute prirode,dolina i visina nema nadaleko.Vidio sam mnogo nacionalnih parkova u bivsoj nam domaji,ali,cini mi su,Zepskom ravna nema.Negdje dvije-tri godine pred rat ugostili smo jednu delegaciju privrednika iz Ljubljane i Zagreba sa nocenjem na Borikama i jednodnevnim izletom u Zepu.Vjerujte da mi je Dolinar Toni (kao svaki Slovenac.planinar i gljivar) u ushicenju rekao da je to bio jedan od njegovih najdrazih izleta u zivotu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 26th, 2014, 6:24 pm 

Koliko mene sjecanje sluzi Asim bi ime Ahmetovom ocu koji je cijeli zivot prove sa camcem a da nije naucio plivati sto ga je i kostalo zivota a Otajagic je mislim Alija i cini mi se da je on i imao kljuceve od one dvije brvnare.Jedna je bila za goste(ona iznad zicanog mosta) a drugu je koristio Alija kao domacin.Par godina iza tvoje posjete o kojoj pises hrana se mogla i naruciti (pita,grah,hljeb,i sl)kod domacinove zene po nevjerovatno niskim cijenama a Asim bi iznajmio camac i gorivo kad god treba.Tamo preko Drine bila je visegradska opstina a taj di se zvao Zupa.Zapamtio sam i pjesmu koju su pjevali momci iz Zepe a koji su imali problem sa savladavanjem te razdaljine izmedzu njih(Drina)pa su pjevali.
Ja iz Zepe
A mala iz Zupe
Milji Boze
Ja ljubavi skupe
Onaj ko nikada nije posjeti Zepu i Slap i boravio bar jedan vikend tesko da zna o cemu Sele pise.Ne rece i ne pomenu rijeku Zepu koja bi u tom parku onako hladna,brza, cista i puna pastrmke od svog izvora do usca bila poseban dragulj a tome sta bi se sve moglo oganizovati u zepskoj dolini i na rijeci Zepi nepotrebno je govoriti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 27th, 2014, 12:52 pm 
Site Admin

Zele,Ahmetov babo se zvao Aziz,u Zepi omiljen kao Cikica...mnogo godina kasnije pronadjeni su i dostojno sahranjeni stradali Zeplljaci.A da se o Zepi moze danima pricati - moze.Jednom cu ispricati dogadjaj kad smo ja i Cola sa Slapa otisli do Tea,docekao nas grah sa suhim mesom,krmeljavi i mahmurni Garo i Stile,a Teo isao loviti ribu sa Ibrom Balicem koji je natakario karoseriju od "Princa" na camac i dosao s jahtom u goste.iz Visegrada...boze mili ljepote,Teo nakiselio vino od kupina,curke setaju po avliji,orlovi kruze,ribe se placaju u bazenu dok na njih ne dodje reda...a rakije ko vode.I ono Teovo:"Razmis ti mene...ha,ha,ha...!"

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 27th, 2014, 3:14 pm 

Natjerao si me da vise razmislim i da detaljnije prelistam sjecanje.Vidim da sam nesto pobrko jer ipak vise od 30 godina je proslo.Asim a ne Alija(koji je bio domacin) je Otajagic a utopio se prilikom prevrtanja camca jer iako je toliko poznat na Drini ipak nije znao plivati.Zbog tvog pisanja i pomena o tragicnom stradanju na brzinu sam pomislio da se njega prisjecas pa i nisam plaho razmisljo.Kod Tea su mnogi,pa i ja ,bili i uzivali mada se jedino camcem stizalo ipak se nekako snalazilo i islo.Najvise se koristila srijeda kada je u Visegradu bio pazarni dan i mnogi su iz okoline dolazili camcem u Visegrad pa bi i bilo dobre sanse da se sa nekim od njih odveze do njegovog imanja.
Mnogo je onih koji vise nisu zivi a pominju se u ovim pricama pa svima rahmet dusi jer da nije bilo takvih ljudi ne bi bilo ni ovakvih prica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 16th, 2015, 4:50 pm 
Site Admin

KAKO SAM BORI OSTAO DUZAN TRANZISTOR

U vrijeme rata i agresije na nasu zemlju nasi ljudi su se "rasuli" diljem svijeta potpuno odvojeni od porodica,komsija,prijatelja,u jednoj potpunoj neizvjesnosti,ali i informativnoj blokadi.Cini mi se da sam najteze podnosio tu nemogucnost da se obavijestis jer nasi elektronski mediji nisu "dobacivali" bog zna kako daleko,a tellefonske veze su bile u pocetku rata onemogucene.U Njemackoj ,,gdje sam se nasao nocima sam pokusavao na radiju "uloviti" signal Radija Bosne i Hercegovine,ali to mi nikad nije poslo za rukom.Stoga,moj jedini izvor informacija bile su kratke nocne emisije Radija Dojce Vele,Glasa Amerike ,BBC-ia i ponekad Rado Zagreba.Te informacije bile se "obojene" politikom zemalja iz kojih se emituju,pa ja bas nisam mnogo vjerovao tim "korifejima nezavisnog novinarstva".U to vrijeme pocinju da izlaze i nase novine,"Ljiljan" kao sedmicnik,"Slobodna Evropa" koju je,vrlo objektivno,uredjivao Ibrahim Halilovic,a kratko se pojavljuje i "Eurpa pres" Ahmeda Bosnica (danas u timu S.Osmanagica).Potom dolaze "Oslobodjenje", petnaestodnevni "Avaz",s Dejtonskim mirom pojavljuju se i "Dani","Slobodna Bosna" i "Svijet",a u medjuvremenu se oglasio i Radio Slobodna Evropa sa Nenadom Pejicem,Mehmedom Agovicem,Omerom Karabegom....Ovaj kratki uvod zavrsicu pojavom legendarnog sarajevskog "Svijeta" koji je obnovio Zlatko Dizdarevic i koji je bio pravo osvjezenje.Tako,jednom prilikom citam divne reportaze Janje Bec iz Novog Sada koja je proputovala cijelu Bosnu i razgovarala sa hiljadama zrtava,silovanih,ubogaljenih.Mene posebno ganu prica meni nepoznate Esme Dzaferovic iz Rogatice (ako sam dobro zapamtio njeno ime).
Sociolog,novinar i humanitarac Janja Bec pronasla je Esmu u jednom izbjeglickom naselju i zabiljezila njenu pricu.Esma je,kao i hiljade njenih sunarodnjaka,u ljeto 92 potovarena u kamion i izbacena negdje na obroncima Romanije,bolesna i povrijedjena nije mogla sa ostalima,tu su je pronasli neki vojnici i odvezli u bolnicu na Sokolac.Za njenu tuznu sudbinu preko svoje kcerke Vinke saznao je komsija Boro Radovanovic i odmah ju je posjetio sa svojom kcerkom Cicom.Boro nije mogao nista posebno izdejstvovati ali je redovno obilazio sa kcerima,donosio joj hrane i odjece ,a u jednom momentu joj je doturio tranzistorski radio prijemnik da se Esma kriomice informise preko Radia BiH.Naravno,to je za Esmu bio najdragocjeniji poklon.
Boro nije ucinio nikakv herojski cin,ali jeste ljudski postupio,komsijski,kako su mnogi morali u datom momentu uciniti,i da je bilo Bora vise bilo bi i patnje manje.
Pet-sest godina kasnije nasao sam se "poslom" u Rogatici,projurio sam kao vjetar po birokratskim kancelarijama,jurim niz carsiju,a na vratima jedne prodavnice vidim Cicu,srdacno se pozdravimo,upitam za tatu,kazem:"Duzan sam mu jedan tranzistor","Znam"kaze Cica,isprativsi me niz carsiju sjetnim pogledom.Vunena su vremena,velim,i neka taj Borin gest ostane medju nama.Nazalost.
Ja moram priznati da tranzistor jos nisam urucio,ali,eto,zasad se oduzujem casnoj porodici Radovanovic ovom kratkom pricicom.U medjuvremenu se ugasio i "Svijet",Janje Bec i Svetlane Broz skoro da i nema, a napisali su toliko toga o "malim ljudima u vremenu zla".Informativne blokade , kako se pojavila ova sprava na kojoj tipkam,vise nema i kao da je "Cijela Juga,pardon svijet,jedna avlija" sto bi reko Dino Merlin.Pa bi se moralo i trebalo vise znati o malim djelima malih,obicnih ljudi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 17th, 2015, 2:11 pm 
Site Admin

ELEKTRIČAR ĆAMIL ŽIVI U PODRUMU BEZ STRUJE: "Nije mi hladno, imam peć...' (FOTO)
"Iz jednog sela sam. Prije rata sam živio u Rogatici. Bio sam podstanar. Nisam imao ništa svoje. Primoran sam da živim ovdje. Nemam smještaja, primanja, a narušenog sam zdravlja", priča Ćamil...ovo je pocetak price u "Slobodnoj Bosni."Je li ko poznavao ovog covjeka?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 17th, 2015, 5:32 pm 

Hajde pokusacu da nadzem ovaj clanak pa da vidim o kome se radi ali kad imamo link lakse je :wait:.Inace sve manje pisem o ovakvim pitanjima a sve poslije zadnjih izbora.Iznerviran sam izborom i sve manje i zalim one koji biraju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 17th, 2015, 8:27 pm 
Site Admin

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/185 ... _foto.html

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 908 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 6 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: