www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 10:44 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Licno mi se desilo
TekstNapisano: April 16th, 2012, 3:18 pm 

Tekstovi: 3067
I tako poslije devet dana cekanja i gledanja televizije(u hangaru su instarilari veliki ekran pa smo skoro svako vece gledali vijesti iz Kuvajta),jedno jutro nas po obicaju postrojise.Neki pukovnik nam sa mikrofonom objasni da se svi vracamo u nase kasarne.Da se Sadamova vojska povukla paleci naftne izvore i da vise nema razloga da mi idemo tamo.Gledam oko mene.Svima je drago,ko i meni.Izbjegoh jos jednom situaciju da okrvavim ruke.Poslije toga sa druge strane i razocarenje.Kad si kako kazu na operaciji,plata je triput veca.To vam je ona jebena zivotna istina.Pare ti trebaju da bi zivijo,a zbog para ponekad izgubis zivot.Pocinju pripreme za povratak u nase kasarne.Opet neznam sta me ceka.Pocinje me malko i nervirati ta skoro svakodnevna neizvjesnost.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 17th, 2012, 4:09 pm 

Povratak je proso bez problema.Onim Francuskim TGV vozom.Pariz-Marselj,samo pet sati.Jes da je zima ali je puno bolje biti na jugu blizu Mediteranskog mora,nego u Parizu u nekom hangaru punom promahe.Svi poslije povratka ponovo prolazimo kroz onu kancelariju gdje nam nadlezni oficir kaze gdje cemo i sta cemo raditi.Sa mnom je bilo kratko.Prvo me pita dali je stvarno govorim Engleski,Ruski i onaj nas Srpsko Hrvatski.Potvrdih dodajuci da sam u stanju se razumiti sa Poljacima i Bugarima.Ono malo naski malo Ruski.Onda,rece mi,ti ces ici u Nicu.Tamo imamo jednu malu strukturu koja se bavi regrutacijom novih Legijonera.Sa te strane bas je veliki procenat Jugovica,Rusa,Bugara,Rumuna i ostalih nacionalnosti iz Istocne Evrope.Rece mi da je moj zadatak prilicno komplikovan.Cekati kad dodzu sami na adresu regrutnog biroa ili kad nemaju vize,pa na granici kazu policiji da hoce u Legiju,ici na granicu vojnim kolima i dovlaciti ih ovdje.Procedura je ista ko u ono vrijeme kad sam se i ja "uclanijo" u Legiju.Prvo konfiskacija svih licnih stvari.Pretres.Tusiranje a poslije toga vojne gace,carape,majica i trenerka.Onda u sobu koja je na prozorima imala resetke a vrata su bila blindirana.Poslije par dana vodim ih vozom u glavnu kasarnu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 21st, 2012, 7:58 pm 

Evo i kraj ovog mog pricanja.Ostatak mog kancelariskog Legijovanja ili nije interesantan ili neke stvari nemam pravo iznositi.Samo da vam kazem i razlog zbog kojeg sam napustijo Legiju.Nije zbog toga sto je tesko,jer ono najgore je bilo vec iza mene.Kaze se da je Legija zajebana ili dok ne postanes desetar ili dok ne odvalis prvi ugovor od pet godina.Poslije te niko ne zajebava.Cinjenica da sam se "uclanijo" u Legiju prilicno kasno(u dvadeset osmoj),i prirodna zelja da nadzem zenu sa kojom bih zasnovo porodicu.I desi se to.Godinu i po prije kraja mog drugog ugovora od dvije godine slucajno natrcah na jednu finu curu.Poslije par mjeseci nadzosmo i jedan studijo pa pocesmo i ziviti zajedno.Sest mjeseci prije kraja ugovora idem u kancelariju pukovnika.Kaze mi da ako potpisem novi ugovor dobicu novi cin i automatski i vecu platu.Objasnih mu da po mom misljenju vojni i porodicni zivot ne idu zjedno,da bih volijo imati djecu koja nece odrasti u kasarni.Slusa me.Odjednom ustade.Pozdravi me onako vojnicki.Kaze mi,"Desetaru,dao si sedam godina tvog zivota Francuskoj i Legiji Stranaca i ja u ime Francuske a narocito Legije Stranaca ti zahvaljujemo,samo nikad nemoj zaboraviti znacaj rijeci LEGION EST PATRIA MEA,i ako u tvom novom zivotu natrcis na probleme koje nemozes savladati Legija ce vazda drzati za tebe vrata otvorena.Sedam godina koje provedoh u Legiji ne smatram ko izgubljenim.Izgubijo sam sedam godina zivota ali sam se za to obogatijo iskustvom koje nije dostupno svima.
Slika
Lijepo je i bez Legije
KRAJ

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 21st, 2012, 9:31 pm 

Tekstovi: 4128
Aferim Mare :clap: :whew:

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 22nd, 2012, 5:05 pm 

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 23rd, 2012, 12:55 am 

Tekstovi: 10155
Elverum Dzemila.Lijepo kazivanje i lijepa prica koju ne moze svako ispricati.Sad vise i o Legiji znam.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 23rd, 2012, 5:47 am 

Tekstovi: 13163
I ja ti se zahvaljujem na nadahnutom pisanju i uloženom trudu. Na našoj stranici tvoj feljton je ostavio dubok trag. Mislim da smo i mi kako treba propratili tvoje tekstove. Nadam se da ovome nije kraj i da že biti još nečeg sličnog.
Još jednom havala u ime uredništva stranice i u moje lično ime.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2012, 1:18 pm 

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2012, 1:23 pm 

U Parizu.Pocasna straza,pored pehara Dejvis kupa koji Francuzi osvojise te godine.
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2012, 2:46 pm 

Jos jedan glumac. :lol: :lol:
Attachment:
ma.jpg
ma.jpg [ 40.14 KiB | Pogledano 4475 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2012, 2:47 pm 

Steta sto ne ispadose jedna do druge jer sam htio da se vidi slicnost.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2012, 2:52 pm 

Tekstovi: 13163
E vidićeš naslovnicu što sam uradio za novi feljton

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 12 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: