www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:52 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Licno mi se desilo
TekstNapisano: Mart 2nd, 2012, 9:51 am 

Tekstovi: 3067
Slika
Eto polahko ali sigurno prolazi vrijeme,a i moj boravak u Dzibutiju je skoro pri kraju.Pocinju pripreme za povratak u Francusku.Moracu ostaviti nesto sto mi je postalo blisko i drago.Mozda je glupo i smijesno,ali za ove dvije godine provedene ovdje neke stvari,neki ljudi a bogami i neke zivotinje su mi prirasli na srce.Stvari,pa to i nisu stvari.Tako nazvah sva ona mjesta i neobicnu prirodu i pejzaze koje sam posjetijo i vidijo.Ljudi,Dzibutijanci,zene djeca.Bijeda u kojoj zive i cine sve da ti pokazu da su srecni i da im je dobro.A i Legijoneri,dosli iz skoro svih zemalja svijeta ,koji za nekoliko mjeseci postanu super jarani.Da mi je neka gatara rekla u ono vrijeme da cu imati dobrog jarana iz Japana,nikad joj ne bi vjerovo.Na kraju zivotinje.Pored svih zivotinja koje sam vidijo u Dzibutiju,ona ce biti i ostati moja najdraza.Maca,koju nadzoh u pustinji pored njene mrtve majke.Moja mjezimica.Necu i ne mogu nikad je zaboraviti.To vam je neka relacija koja izlazi iz svih sablona.Kad sam je iso viditi zadnji put,bilo mi je tesko.Prico sam joj po naski.Imo sam osjecaj da je shvatila sta se desava,kad sam joj rekao da odlazim i da se vise nikad necemo vidjeti.Ustala je,poliznula mi obraz i otisla na drugu stranu.Ja sam isto otiso na moju stranu.U zadnjem trenutku sam se okrenuo.Zadnji put nasi pogledi se ukrstise.Gledala me.Imo sam osjecaj da je tuzna ko i ja.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 2nd, 2012, 9:59 am 

A evo sta se desava kad hocu da se kurcim.
Prvo se zaletim i naravno,okliznem se.
Slika
Poslije padnem u vodu...
Slika
I razvalim mi ledza..
Slika
I onda malko odspavam
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 6th, 2012, 9:12 am 

Eto posto svemu ima kraj i moj boravak u Dzibutiju je pri kraju.Spremam se.Vracam se u Francusku.Nije mi lahko.Taman sam se naviko.Naso raju.Medzu Dzibutjancima puno ljudi su mi postali bliski i srdacni.Ali sta cete taki je zivot a narocito pravila Legije.Nemas pravo diskutovati.Kad si vojnik moras samo zacepiti i izvrsavati.Zadnji je dan.Spremam moje stvari.Odoh se oprostiti sa mojom macom.Cekaju nas na stadijonu za pretres .Vojna policija sve pretresa da nebi neki usli u Francusku sa drogom ili sa oruzjem.U Legiji se nikad nezna.Bilo je slucajeva da su neki pokusali u ruksacima prenijeti puno stvari.Legija ih izbacila a oni zavrsise u zatvoru.U mom slucaju na pretresu bijo je samo jedan Turcin.Nadzose mu dva pistolja i jedan kalasnjikov.Ode sa lisicama na rukama.Mi ostali poslije pretresa ulazimo u autobus koji nas vozi na ajrodrom.Prosla je ponoc kad smo se popeli u avijon.Svi su brzo zaspali.Ja nemogu.Opet ona trema.Neizvjesnost.Dze cu sad zavrsiti.Legija je to,neznas sta te ceka.Vrijeme prolazi.Evo i dan svanjuje.Gledam kroz prozor avijona.Vidim neka brda.Javljaju da ce mo uskoro sletiti u Pariz.Kad smo krenuli iz Dzibutija bilo je 28 stepeni.Javljaju da u Parizu ima samo 4.Vec na tu najavu sav sam se najezijo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 14th, 2012, 5:25 pm 

Oprostajna vecera sa Fadilom koji je iz Zenice a ovdje bijase sef gradilista u nekom Zenickom preduzecu koje je pravilo puteve u Dzibutiju.Prije vecere obavezno.BISMILAH.
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 15th, 2012, 4:16 pm 

Stizemo u Pariz.Joj sto je velika ta mahala.Iz avijona vidim koliko treba mjesta da bi zivilo 16 miliona ljudi.Ogromno.Kontam u glavi.Kad sam otiso iz Rogatice mislim da je bilo negdje oko 8000 stanovnika.Znaci da bi trebalo oko 2000 Rogatica da bi Rogatica bila velika ko Pariz.Hvatam samog sebe u mislima.Balkanski seljak koji sanja.Cuj Rogatica ko Pariz.Mozes pokusati ali bilo koje poredzenje nije na svom mjestu.Nema nikakve slicnosti.Konacno avijon se spusta ne ajrodrom.Izlazimo u civilizacisku hladnocu.Jeste Afrika je mozda primitivna,medzutim ona je topla.Sa klimom ali i sa Africkim srcima.Dobri su ti ljudi,srdacni,otvoreni.Nemaju nista ali kad te docekaju,docekaju te ko kralja.Ostadoh u Dzibutiju dvije godine,koje ce mi ostati urezane u pamcenje do kraja zivota.Vracam se u onu sivu i hladnu civilizaciju.Izlaskom iz avijona sav sam se nakostrijesijo.Hladno je.Idemo sa autobusom u istu onu kasarnu gdje sem se »uclanijo » u Legiju.Kazu nam da imamo slobodan dan,ali nemozemo ici napolje.Mene bas briga.Posto nisam spavo cijelu noc poslije dorucka pravac krevet.Sanjo sam moju macu.
Prvi dan u Parizu.
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 18th, 2012, 6:00 pm 

Oprstajna vecera u kasarni.
Slika
Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 20th, 2012, 2:52 pm 

Poslije mjesec dana i svih medicinskih pregleda,da bi se ustanovilo da neko nije fasovo neku zaraznu bolest,konacno imamo pravo na dva mjeseca odmora.Dali nam liste Legijinih centara za odmor.Ja izabro jedan mjesec u Parizu a jedan u Marselju.U Parizu vrijeme prodze vrlo brzo.Ma ima se toliko stvari obici i vidjeti da je onaj mjesec dana proletijo.Vracam se u Marselj.Legija ima to odmaraliste na samoj obali Mediteranskog mora.I dan danas kad sa djecom odem na more pa cujem sum talasa,zazmirim i sjetim se kako sam u tom odmaralistu volijo uvece,malo vise nacugan,prije nego sto legnem otvoriti prozore moje sobe i uspavati se sa sumom talasa koji udarase po liticama koje cinise granicu izmedzu mora i zemlje.Nazalos lijepe stvari kratko traju.Jednog dana dobih pismo.Moram se hitno vratiti u kasarnu.Vec unaprijed znam zbog cega.Sprema se rat.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 26th, 2012, 3:16 pm 

Pocelo pranje mozga.
Slika
Jasta da se sprema.I vec je poceo.Irak je okupirao Kuvajt.Posto Francuzi ko i Amerikanci imaju previse interesa za Kuvajtsku naftu moraju se umjesati i pomoci toj prebogatoj maloj zamlji da se oslobodi od Sadamove okupacije.Cijena tog oslobadzanja nije vazna.Jadino sto je vazno je nafta.Dali ce biti mrtvih,bas ih briga.Vojnici i sluze za to.Da ratuju i da ginu,ili u najboljem slucaju da postanu ratni invalidi.U kasarni gdje sam ,ispiranje mozga je vec pocelo.Svi kazu kako je Sadam Husein diktator ,ubica,zlocinac.Licno zbog moje specijalnosti,vozac kamijona,imam srecu.Salju me na specijalizaciju.Vozicu kamijone koji prevoze one kontejnere gdje se stavlja sve sto treba onima koji su u prvim borbenim linijama.Hrana,voda,oruzje,municija..itd.Obuka je intenzivna.Zuri him se.Ne znajuci sta me ceka,meni se nesto ne zuri.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 2nd, 2012, 1:21 pm 

Slika
Obuka,onako nesto intenzivna.Od ujutra do uvece,osim pauze za rucak,nema se vremena popusiti cijela cigara.Utovaranje i istovaranje kontejnera,obuka o zastiti protiv nuklearnih,hemijskih i bioloskih sredstava.(Culi smo da Sadam voli to).Pa trenirenje sa oruzjem.U normalnim prilikama svako od nas puco je iz "svoje licne" automatske puske.Sad je drugacije.Nasli sta Iracka vojska ima kao oruzje pa sad prvo moramo nauciti rasklapanje,ciscenje i sklapanje,M16,Kalasnjikova,Glokova,Uzzija,Skorpijona i jos puno ostalih igracki.Puca se iz svih pozicija.Municija se ne stedi.Imam osjecaj da nista ne kosta.Meni se najvise svidijo Americki mitraljez.Ovdje ga zovu 12,7.To mu je kalibar.Pravi rupe i na lahkim blindiranim kolima.Sa njim su i padale oklade.Na 300 metara drvo sa jedno 50 cm dijametra.Ima nas tojica.Pucamo jedan po jedan.Svako po jedan metak.Prvi koji obori drvo odnosi dvije gajbe pive.Veceri,prije spavanja, su bile dobro zalivane.A spremamo se ici u pustinju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 15th, 2012, 7:35 pm 

Jebiga.Ovdje pripreme zimi a treba se ici u pustinju.Mene to nesto i ne brine.Bio sam u Dzibutiju.Odradijo dvije obuke komandosa za borbe u pustinjskim uslovima.Nesto mi je lakse.Znam kako je voditi rat u pustinji.Ali i ova obuka nadze svoj kraj.Samo tako jednog dana rekose nam da je obuka gotova.Idemo za Pariz.Tamo smo stigli vojnim avijonom.Gotovo je.Nema vise onih civilnih avijona,sa dobrim foteljama.Sad je vojni avijon.Sjedimo na patosu avijona.Cekamo slijetanje.U neku Avijonsku Bazu Francuske Vojske.Smestili su nas u jedan veliki hangar.Zivimo ko da smo vec tamo u Kuvajtu.Ujutro trcimo u cizmama,uniformi na koju su dodali i one blindirane prsluke,pa jos oruzje i municija.Meni je najgore kad narede "Hemiski napad".Izvlacis masku.Stavljas je na glavu i poslije puzes jedan kilometar sa svom onom tezinom na ledzima.Zbog napora dises puno brze ali ti ona maska daje semo ogranicnu kolicinu kisika.Imas osjecaj da ces se ugusiti ali nemas pravo je skinuti.Znajuci da je stvarnost puno gora od treninga pokusavam zamisliti ali ovo nije film ovo je stvarnost.Ne znam sta nas ceka.
Slika
Desetar i General.

Last edited by Mahir on April 16th, 2012, 11:17 am, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 16th, 2012, 10:01 am 

Tekstovi: 13163
Ima li još teksta za sutrašnju naslovnicu?

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 16th, 2012, 11:19 am 

Pitar-Istok je napisao:
Ima li još teksta za sutrašnju naslovnicu?

Dobacijo.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: