www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:59 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Licno mi se desilo
TekstNapisano: Oktobar 3rd, 2011, 12:07 pm 

Tekstovi: 3067
Gracanica,Rogatica,Rajvosa,Beograd,Nis a i ostatak bivse Juge.Sve mi to nekako postade malesno,skoro ko avlija.Imo sam osjecaj da se gusim da nemam dovoljno zraka.Pa poceh putovati.Prvo Italija.Svercovati farmerke iz Trsta.Da se odplati put.Ici vidjeti mlade Svabice koje sam imo srecu sresti na Jadranskom moru.U principu smo se sretali u krevetu.Poslije nije bilo problema za pozivnicu"Jel bi mogo da me posjetis".Ma jasta da sam mogo.Malko para,auto stop i za 2-3 dana etome u Njemackoj,malo vise u Englejskoj,Spaniji ili sta ja znam gdje.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Licno mi se desilo
TekstNapisano: Oktobar 3rd, 2011, 4:45 pm 

Samo da napomenem da ovo ne pisem da bih se hvalijo.Nedaj Boze.To radim da se ispraznim,da otpusem,da ne puknem i eksplodiram ko pretis lonac.Svako ima svoj zivot i u principu je razlicit od ostalih.Neki su imali srecu pa njihova zivotna staza bijase ko kuletarica.Sve glisko i niz brdo.Ostali morase se popeti i mnogobrojni ne uspjese.Ostadose zatrpani negdje na pocetku ili na pola puta,ili skoro do vrha.Nisam bio tamo pa i nemam pravo pricati ili reci ko je zasluzio Zlatnog Ljiljana.Ali eto,ova masina zna i upozna me.Rekose mi ko mi pobi komsije i prijatelje,rodbinu i ostale.Ali ovaj rat nema blage veze ni sa ratom ni sa Cetnicima.Ovo je MOJA ISPOVJEST.MOJA PRICA.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 4th, 2011, 3:10 pm 

Prva Prica
Bijase to nekih sezdesetih ili tacnije sesdeset prve u gradskoj bolnici.Ili kako ga zvase Dom Zdravlja.Tog 10 Avgusta 61-ve neko zatrazi mustuluk mom rahmetli babi.Za mustuluk mu je dao platu. Ostvarila se zelja da dobije sina.Poslije kad sam malko porasto imo je obicaj kazati "Da sam znao kakav ces biti mustuluk bi mu zafuro u guzicu"Takav je bio moj babo".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 8th, 2011, 4:11 pm 

Druga.
Slika
Da mi je neko to u Rogatici proreko,najmanje bi bilo da ga smatram budalom.Osadeset trece u Rogi.Osamdeset cetvrta u Sarajevu sa Vuckom na Olimpiskim igrama,a isto ljeto poceh raditi za Galiju pa se preselih u Nis.Osamdeset deveta.Dzibuti.Afrika i ja u Legiji Stranaca.U hotelu Sheraton upoznah se sa pilotima JAT-ovog aviona koji je JAT iznajmljivo Dzibutiju.Posto su dobijali stampu iz Juge,kad procitaju oni mi to davali.Jednom sam sa jedinicom bio na manevrima.Zaustavili se u sred pustinje.Nema nista.Ni trave ni drveca,ni kamenja.Nista.Ravno ko more,a meni nesto natuzilo.Pitam ja nadleznog gdje bi mogo ici i srati.Kaze mi da idem 2 kilometra pravo a poslije 1 kilometar desno.Uzeh lopaticu,papir i Ilustrovanu Politiku.Za lopaticu da objasnim.Po pravilima Legije kad seres u prirodi moras iskopati rupu.Pa kad zavrsis sve to zakopati.Tako da nema tragova.Elem vidim da sam dovoljno daleko pa pocnem sa sranjem citajuci Ilustrovanu Politiku.I onda mi kroz glavu prodze i to pitanje."Da ti je neko reko da ces se naci u pustinji,da ces srati i u isto vrijeme citati Ilustrovanu Politiku,dali bi mu vjerovo.
Zivot je zajebana stvar.

Slika
A evo i kako izgleda ta pustinja.

Last edited by Mahir on Oktobar 9th, 2011, 3:13 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 8th, 2011, 5:41 pm 

Tekstovi: 13163
Ovo samo nastavi pa će mo i drugima pokazati na naslovnici a ona ide ide svaki dan na facebook

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 9th, 2011, 3:19 pm 

Tekstovi: 10155
Jedna pjesma od tih tvoji rece"...NEMAS KARTU NI DO PRISTINE..." a ti jos u Dzibuti. :think:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2011, 2:25 pm 

Kad odkrivas cudan svijet otkrivas i cudne stvari.Mozda mi necete vjerovati ali u glavnoj kasarni Legije u Dzibutiju(ima hi tri) bijase i jedan zanimljiv objekat.Nesto kao javna kuca.Bilo je uradzeno u dva dijela.Prvi je bio ko veliki kafic.Muzika do daske,sank gdje si mogo da kupis pice a i cure koje su setale u kupacim kostimima za koje bijase zakacen broj.Odes za sank narucis i platis pice a poslije izaberes koji broj i koliko puta.Poslije toga odes i curi ili broju pokazes kartu i ona te vodi u svoju sobu koja je u drugom djelu zgrade.Medzutim prije nego sto udzes u sobu moras otvoriti slic.Naime na pocetku hodnika cekate dezurni bolnicar.Fino dodzes i otvoris slic pa mu pokazes onu stvar.Pogleda pa ako nema problema mozes ici sa tvojim brojem.
Zivot je stvarno cudan.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 14th, 2011, 6:14 pm 

Tekstovi: 13163
Šibaj dalje a reći ću ti za par dana i zašto.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 15th, 2011, 1:48 pm 

KAKO
Bijo sam sedam godina u Legiji stranaca.Nisam ponosan,ali se i ne stidim.Sjecam se tog Maja mjeseca 88 godine kad sam stigo u Francusku.Stigoh do Pariza.Ono para sto sam imo,ode brzo.Sjecam se ,sjedim na klupi zeljeznicke stranice.Umoran,gladan.Neznam nikoga.Na govorim Francuski.Osjecam se izgubljen.Dignem glavu,i vidim veliku plakatu.Vojnik sa bijelom kapom a ispod pise.Legion Etrangere.Engaze vous. Covjek koji je sjedijo pored mene,pitam ga,dali govori engleski.Kaze mi,malko.Zamolih ga da mi prevede ono sto pise na plakati.Objasni mi da to Legija Stranaca pravi reklamu i da poziva ljude da se angazuju.Gledam onu moju tetuazu na lijevoj ruci.Peace end lowe.Rekoh mi nemoze to zajedno,moja licna filozofija zivota i Legija.Ja u ono vrijeme isfoliro JNA,osto samo 4 mjeseca u vojsci.Sta da trazim u Legiji.Medzutim dva tri dana poslije,nemadoh vise para.I nadzem se ispred vrata TE kasarne.Sjedijo sam skoro tri sata na jednoj klupi u parku koji je bijo deset metara od te kasarne.Razmisljo,sjeco se svega onoga sto sam cuo o Legiji Stranaca.Ubice ,lopovi,placenici.Sjecam se bilo me je strah.Poslije tri sata smogo sam malko hrabrosti pa pridzem vratima i pritisnem zvono.Vrata se otvore.Otvori mi vrata neki mali div.Najmanje dva metra u visini i metar i sirini.Vidim nosi kosulju kratkih rukava.Istetviran,ozbiljan,mrgudan.Prica mi na Francuskom.Kazem mu na engleskom da ne govorim francuski,i pitam ga dali govori engleski.Mali ironicni osmijeh pa mi rece da je on englez.U isto vrijeme me pita sta ja hocu.Polahko skoro stidljivo rekoh mu da hocu da se angazujem u Legiju.Pa hajde udzi rece mi.Prelazim preko vrata.Imam osjecaj da se bojim.Strah me je.Pitam se u kojem sranju ces se naci.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 16th, 2011, 11:52 am 

Uvede me u jednu prostoriju,ko cekaonica.Pa mi rece cekaj.Poslije pola sata dodze i rece."Hajde sa mnom".Pratim ga.Odvede me u jednu kancelariju.Otvori mi vrata.Kaze udzi.Udzem.Jedan covjek me gleda.Rece mi po naski"Zatvori vrata i sjedi".Zbunjen,zatvorim vrata i sjednuh na stolicu.Gleda me.Kako se zoves.Odgovorim.Odakle si.Odgovorim.Znas li gdje si.Sutim.Ponavlja pitanje.Neznam.Nikad nisam bijo.Odgovorih.Nasmija se.Rece mi"Pa u Legiji Stranaca".Jasta odgovorih.Ma nisam nesto bijo siguran.Imo sam osjecaj da sanjam one lose snove.Evo,rece mi imam dvije knjige.Jedna je"Osobe koje trazi Francuska policija",druga"Inrerpol".Ako te nadzem u jednoj od ove dvije knjige ti ces u zatvor umjesto u Legiju.Jesil razumijo.Jesam,rekoh.Okrece listove.Ja cekam.Nema te.Za mene je u redu.Sad ce te doktori pregledati,pa ako nemas fizickih problema onda ces postati nas.Gledam ga.Koji nas.Sta to znaci,mislim.Vratim se sa onim "mojim" englezom.Odvede me u drugu prostoriju.Oduze mi sve licne stvari.Dade mi patike,carape,gace,majcu i trenerku na kojoj pise Francuska Vojska.Rece mi,"Tamo je tus.Idi okupaj se i stavi ovo sto sam ti dao.Ostalo je konfiskirano.Zatvor ili Legija sta je gore?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 17th, 2011, 4:15 pm 

Ja se okupo i presvuko."Englez" me ceka u hodniku.Uze onu moju "civilnu"odjecu.Pokazuje mi da ga pratim.Popesmo se na sprat.Otvori mi jedna vrata,pusti me da udzem pa zatvori.Unutra desetak ljudi.Veliki sto ,stolice i kreveti.Oni vojnicki,na sprat.Ostadoh tu dvije sedmice.Nista se ne dogadza.Dani prolaze monotono.Budzenje,sredzivanje kreveta,ciscenje sobe,hodnika i ostalih prostorija.Dorucak,rucak vecera,pa na spavanje.Svaki dan dolaze novi kandidati za Legiju.Ima nas vec tridesetak.Kinez,Amerikanac,nekoliko Francuza,Rusa,Rumuna....i ja.I dodze to vece,kad nam dadose nasu licnu odjecu.Sutra cemo vozom ici u sabirnu kasarnu Legije Stranaca.Sutradan poslije pet sati voza,stigli smo.Na ulazu zeljeznicke stanice pise Marseille.Na peronu nas cekaju dvojica legionera.Napolju nas ceka autobus pa pravac kasarna.Velika kasarna.Autobus prolazi polahko kroz kasarnu.Gledam kroz prozor.Puno legionera.Jedni trce,drugi marsiraju.Autobus se zaustavi pred jednom zgradom.Izlazimo.Gledam.Na zgradi pise."Regrutni centar Legije Stranaca"
Opet isto pitanje."U koje sranje si opet upo"

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 20th, 2011, 10:07 am 

Ostadoh tu skoro mjesec dana.Nadzoh i neke "zemljake".Pricamo isti jezik,pa nako na stranu,pricamo izmedzu nas.Zezaju nas.Kazu Yugo-mafija.Medzutim niko nas ne dira.Dani prolaze.Izmedzu posjeta doktorima i ispitivanja po raznim kancelarijama.Doktori hoce da vide jesil zdrav.Oni u kancelarijama da sazne ko si, sta si,odakle si.I narocito pitanje."Kakva ti je motivacija.zasto ti hoces uci u Legiju"?Bijo jedan mali,19 godina,odgovorijo da voli rat i da bi volio ubijati.Sutradan ga odvedose do ulazne kapije.Izbacise ga napolje.U medzu vremenu svi smo prosli kod brice.Svi na nulu.Dodze i taj dan.Prolazim u kancelariji kod pukovnika koji je sef za regrutaciju.On ti kaze dali ces ostati ili ces se popeti u autobus,koji ce te vratiti na zeljeznicku stanicu.Naucili nas kako se treba ponasati u kancelariji visokih oficira.Udzem predstavim se.Kaze mi da sjednem.Nisam znao da je to zadnji put da mogu da sjednem u kancelariji jednog oficira.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 88 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: