www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 8:43 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 63 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Promocija monografije Rogatica
TekstNapisano: Februar 4th, 2010, 1:49 pm 

Tekstovi: 2099
Mahir je napisao:
A kakva je razlika izmedzu "Uglednih ljudi" i "obicnih ljudi"? :headbang:

U sustini nikakva, ali ako procitas monografiju, onda je drasticna. Jer u monografiji se ne pominju "obicni" ljudi. Tj. ne pominju se obicni ljudi koje autor ne poznaje, samo oni koje autor poznaje ili koji su blizi srodnici autorovih poznanika i uredjivackog kolegija. A u uredjivackom kolegiju partijski duznosnici uglavnom, a partija ne postoji skoro dvadeset godina. Osim u njihovim srcima naravno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 4th, 2010, 4:20 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Evo jedna anegdota:Jedan moj poznanik isao u Rogaticu i sretne ga Slobodan Mandzo.Pozdrave se onako kofekcijski jer su jos uvijek bila "vruca" vremena,pa ga priupita,onako mangupski:"Sto te,bogati,nema u Sarajevu?".Ovaj se sledi,pa zamuckujuci poce da se pravda:"Ma znas,onaj me (N.A.op.a.) stavio u knjigu da sam ratni zlikovac,i..."
- "Pa,jesi li?",doceka ga moj poznanik."Nisam" ovaj ce olaksavajuce."Pa cega se onda bojis?" poentira moj jaran.
Hocu reci,niti jedna knjiga ne moze nekoga uciniti zlocincem,a ni,suprotno,pravednikom.Za taj slucaj postoje sudovi i kolektivno pamcenje.
Isto bi se moglo reci i za Monografiju Rogatica.Prema prvim reakcijama citalaca(ne samo ovdje) licitira se sa imenima,ovaj jeste,ovaj nije.Ja ipak mislim da u kolektivnom pamcenju naroda rogatickog ostaju ljudi i njhov rad i ugled,postovanje koje su uzivali,i tome slicno.Po meni mnogo su bitniji dogadjaji koji su negativno,ili pozitivno uticali na neke faze razvoja drustva i uloga(pozitivna ili negativna) pojedinca u tome.
Zato mislim,nije da se sad mi sa Rogaticani.com falimo ,da smo mi na putu sa nasim ABC da osvijetlimo sve strane zivota nasieg grada i nasih sugradjana,bilo da su oni tzv.mali ljudi,sa margine,bilo da su u odredjenom trenutku bitno uticali na odredjene tokove u javnom zivotu,privredi,skolstvu,kulturi,sportu.Mi otprilike,kao kakvi hronicari, biljezimo odredjene dogadjaje po sjecanju sudionika,odredjene ljude koji su bili nezamjenjiv dio carsijskog zivota,i to,svemu,bez obzira na odredjenu dozu subjektivnosti autora priloga,ima i poetske ljepote,ali i dokumentaristicke vrijednosti.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 4th, 2010, 5:29 pm 

Tekstovi: 4128
"Ugledni" pisaju zlato, a seru kikiriki, a "neugledni" -"obicni" zna se...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 5th, 2010, 3:39 am 

Tekstovi: 10155
Ma ne zezajte.Uglednih gradzana Rogatice je vazda bilo i nista tu nema lose vec naprotiv dobro.Pogresno je Mahir rasudio ako misli da su samo guzonje ugledni ljudi a i Suhi kad veli ono sa zlatom.Tako npr.Mehaga Jahic je bio takav za Rogaticu,pa Suljaga Feriz Mehmedovic isto kao sto bi i dr.Mustafa Ajanovic iliHamdija hadzihasanovic.Nista manje nije bio ugledan Nazim Lihic koji je bio privatni zanatlija od Amira Prase ili Bece Behlulovica koji su dugogodisnji direktori.S druge strane iako je bio i na visokim pozicijama Mile Sokolovic nikad nije bio ugledan pa cak ni sad to nije u Rogatici isto kao sto kod naroda nikad ugled nije steko ni Izo Golic koji nebil to uspio i ime promjeni pa ugleda ni ko Nema-nja nema.
Ugled se kod ljudi tesko zaradi i da bi bio ugledan valja imati i obraza,i pameti,i merhameta.Valja s narodom i sjesti popricati ,i zapjevati kad to treba,znati ga razgovoriti kad i to treba a i popiti pa makar i kahvu i o svom i o njihovom trosku.I jos svasta nesta narod izvaga da bi mu neko bio ugledan.
Pa brate kad sretnes na carsiji Aziza Jahica,Nuriju Sijercica,Ahmu Kukavicu,Slavka Ristanovica,Ocu Kazica,Taiba Skalju ili Husu Babica npr. lijepo se osjecas i dan ti bude ljepsi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 5th, 2010, 4:22 am 

Fino ti to zboris "mislioce" samo sto od ovih "tvojih" pobrojanih, ne vjeruje, da hi ima 20% posto u toj minjografijici.
Ona se pise za rad "izrabljenih senilaca".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 5th, 2010, 4:56 am 

Sabur.Kad procitam odgovoricu ti na jedan dio.A nesto mogu i sad.
Mehmed Sokolovic zasigurno nije "izrabljeni senilac" samo sto bih ja rekao da je vise ugledan sarajlija nego rogaticanin i njegovo znanje o onome sta je bilo u Rogatici poslije njegovog odlaska nije dovoljno da bi se pisanje o Rogatici popunilo.Za to mozemo kriviti one koji su ucestvovali u izradi knjige a koji su svoje znanje presutjeli.
Uostalom evo i ovdje mada mnogi znaju nista nece da napisu ili prokomentarisu.Sele,Pitar,Kifla,Amra,Suhi.Sacinovac,Bogumil,Bunar...... pisu ono sto su dozivjeli ili culi a upamtili.Neki citac sa Madzera,Orahova ili Sljivna se s razlogom moze pitati sto se ta mjesta i njihov narod ne pominju kad se pise o ljudima sa rogatickog kraja.E zato nisu krivi oni sto pisu vec oni koji sute a znaju o ovom djelu rogaticke opstine.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 5th, 2010, 5:19 am 

Taj isti Sokolovic, mog'o je prije mnogo godina da pogura, recimo KK Mladost, za ulazak u veci rang takmicenja, a nije.
STO ???
Ali nije to sve i jedino.
Sad kad je adakta, on bi malo da pise i probira (nije jedini) ko je "zasluzan gradjanin" u Rogatici.
On bi sada da "siri" bratstvo i... ali misli da mu noge nisu za sitenja.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 6th, 2010, 3:36 am 

Tekstovi: 150
Napravise /Zulum/ Rogatici i Rogaticanima.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 2nd, 2010, 6:12 pm 

Cita li se monografija?

Nije valjda da niko nije procitao? Ili ne moze niko od silnog odusevljenja da napise misljenje?

Da ponovim, period socijalisticke Jugoslavije je uvlakacko smece. Period o agresiji, iako ne pominje imena pojedinaca, je sasvim korektno opisan. A jos ako se zna ko je sve bio u uredjivackom kolegiju, onda je super. A period poslije agresije, bez komentara.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 3rd, 2010, 2:50 am 

Ja jos u ruke ne dobih i nisam procito ali sam pricao s onim sto jesu.Dosadasnji utisci su ovako otprilike.Fotografije odlicne,tekst moze i da se ne cita ali je vrijedi imati.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 4th, 2010, 6:18 pm 

Tekstovi: 3067
A mozda da se popravim.Kakva je razlika izmedzu UGLEDNIH lopova i OBICNIH dzeparosa?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 5th, 2010, 1:29 am 

Ugledni vise "zaradjuju".

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 63 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 7 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: