www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:35 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 727 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: ROGATICANI U DIJASPORI
TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 3:26 am 

Tekstovi: 10155
Cesto se rijec DIJASPORA upotrebljava pa pomislih da bi i ovo mogla biti jedna od tema.Naravno da mislim samo o nasim rogaticanima o kojim bi pisali sve sto znamo.Ko je u kojoj drzavi,ko od rogaticana postade uspijesan u toj dijaspori,sta o toj dijaspori misle oni koji su u Bosni.Kako i dali dovoljno pomaze,dali su se promijenili,jesuli zaboravili svoj grad i sve sto je vezano za nju.
I kad bi samo saznali gdje nas sve ima mislim da bi bilo dobro.

Nazad na vrh

Naslov: Re: DIJASPORA
TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 7:27 am 

Tekstovi: 13163
Jedan od parametara jačina jedne države je i taj koliko joj je jaka dijaspora. Zahvaljujući dijaspori Hrvatska je dobila državu. Država mora da brine o dijaspori i da se za nju bori. Je li to kod nas praksa. Nažalost nije. Do države je. Koliko je dijaspora spremna pomoći državi i uhvatiti se u koštac sa problemima, to je do dijaspore. U svakom slučaju mislim da ni jednih ni drugih nije maslo za ramazana. Ako bih ocjenjivo ko je tu više podbacio, daleko lošija je država.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 1:21 pm 

Tekstovi: 2099
Normalan i ozbiljan covjek bas i nema previse vremena da se zamara i pise peticije, apele, te ostale ublehe na koje se svela aktivnost bh. dijaspore. Ali neke ljude valjda cini sretnim to sto rade, a mozda imaju i korist od toga, pa onda se valjda na taj nacin pokusavaju progurati. Da vam kazem da je jedan od najboljih strucnjaka za nuklearnu fiziku u svijetu Bosanac, da je jedan od najboljih svjetskih neurologa Bosanac, te jos mnogo drugih istaknutih Bosanaca za koje vjerovatno nikada niste, a mozda i necete cuti. A oni ne ucestvuju u tim kvazi organizacijama u kojima se skuplja novokomponovana ulema.
Dice se nekakvim humanitarnim radom, a vise novca za tu BiH da prosjecan Bosnjo, koji to ucini samoinicijativno.
Ali kako ces imati dijasporu, kad nemas drzave. Kad Mirko i Slavko ne osjecaju BiH kao svoju zemlju, a Suljo vise konta kako ce tamo nekog Omera, koji se borio cijeli rat, istjerati iz njegovog stana. Jer Suljo ima pare, a para cuda cini. A pare je zaradio dok je Omer ostavljao bubrege po rovovima.
Pa ce tako Suljo ponuditi mnogo vise para u kesu, nego sto Omer moze kredita dobiti, uzeti stan i tako jos vise uzdrmati i onako losu ekonomsku situaciju. Eto i to ti je dijaspora.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 3:47 pm 

Nebih se sasvim slozio da dijaspora slabo radi.Primjer ovome je Kongres Bosnjaka koji ovdje u americi i Kanadi povezuje narod i djeluje na ocuvanju,promociji,zalaganju,lobiranju,pomoci i jos mnogo cemu prema Bosni.Poslednji primjer je i dizanje glasa protiv dogovora iz Pruda.Detaljno objasnjenje zasto ovaj dogovor Tihica ne treba prihvatiti osim velikog broja ljudi,udruzenja,organizacija i politickih stranki mailom je upuceno i svakom pojedinacno od clanova parlamenta iz reda naseg naroda.Na isti nacin se djelovao i kod Aprilskih amadmana i to sto nisu prihvaceni uvelkom pomogli.Kongres osim politickog djeluje i na drugim poljima jedino sto se to nigdje u medijima ne spominje pa narod i nezna za njihovu aktivnost i rad.Licno sam u kontaktu sa Kongresom i o svemu iznesem i svoje skromno misljenje a s druge strane redovno sam izvjestavan o svim zakljucima i nacinu djelovanja.
Kad pomenu fizicara i onog hecima ako znas napisi i njihova imena i prezimena jer smatram da narod treba da zna. Ne samo zbog toga sto su uspijesni vec i zbog mogucnost uspostavljanja nekog kontakta i izgubljenih veza.Zato i rekoh da pisemo o svakome za kog znamo gdje je.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 6th, 2009, 2:53 am 

Danas sam se sijeto moje majke rahmetli a mezr joj nisam mogao obici.Danas i dijasporu mrzim.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 6th, 2009, 11:59 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Kad je u Bosni grmilo na sve strane,kad se nije znalo za sudbinu najdrazih,po cijelu noc sam lovio izmedju stotine sumova bilo kakav prepoznatljiv glas na radiju,ali osim rijetke srece,slabo...telefoni ne rade i jedine informacije su kratke vijesti na Dojce vele,ovdje u Kelnu.A preko dana na obalama Rajne gajbe i gajbe piva se piju,rostilja se uz Cecine pjesme i to,da dusu ne grijesim,sve logorasi,pogorelici,izbjeglice....Urijetko na nekim humanitarnim skupovima usta su puna Bosne,spremnosti da se gine,prizivanja osvete da bi se sve zavrsilo uz ice i pice.Eto,i to je dijaspora.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 6th, 2009, 6:43 pm 

Ne sumnjam da je tada bilo tako, a ni danas se nije promjenila situacija. Uglavnom ista prica, puna usta Bosne i vjere, a onda se ide da se slusa "sejtanska" muzika. A "sejtanska" muzika je po Islamu sve osim ilahija i kasida. Odoh ja daleko od teme, ali nekako mi je to kontradiktorno.

A ja evo danas bio malo na mjestu gdje se nekoliko puta godisnje skupi cijeli svijet i gdje svi ljudi na svijetu imaju jednaka prava. Mjesto na kome je Nikita Hruscov lupao cipelom od govornicu, gdje je Jaser Arafat '74 godine, noseci maslinovu grancicu, rekao svijetu da ne dozvoli da mu ta ista maslinova grancica ispadne iz ruke i da se svijet odluci ili za maslinovu grancicu ili za rat. Nedavno je tu bio i Hugo Chavez i zestoko verbalno napao americkog predsjednika Georgea Busha. A prosle godine je i iranski predsjednik Mahmoud Ahmadinejad bio prisutan i izazvao burne reakcije ovdasnje i svjetske javnosti. I sve je to moguce samo na jednom mjestu, u Sjedistu Organizacije Ujedinjenih Nacija. A tu ravnopravno mjesto zauzima i Bosna i Hercegovina, ali cini mi se da ga ne koristi pretjerano dobro. Godinama nasu domovinu u ovoj veoma vaznoj svjetskoj instituciji zastupaju ljudi, ciji licni interesi su jaci od drzavnih interesa Bosne i Hercegovine.
Dakle tu vladaju zakoni UN-a, a ne zakoni drzave i grada u kojima se ovaj objekat nalazi. Objekat je zaista impresivan, a sama unutrasnjost sadrzi veliki broj slika i raznih predmeta od velikog kulturno historijskog znacaja. Posto sam danas navratio onako slucajno, na kafu sa prijateljem, tako nisam ni ponio foto aparat sa sobom. Napravio sam nekoliko fotografija sa mobitelom, koje i nisu bas nesto posebno kvalitetne.
A moj prijatelj i domacin, koji radi u toj zgradi, je bivsi ucenik jednog rogaticanina, Smaje Hurema, uz kojeg je osim matematike, naucio i prve kosarkaske korake.

Attachmenti:
Komentar: Mjesto za predstavnike BiH se nalazi u prvom redu, lijevo od govornice.
UNBiH.jpg
UNBiH.jpg [ 53.66 KiB | Pogledano 13275 puta. ]
Komentar: Tu je Hruscov lupao cipelom.
UNgovornica.jpg
UNgovornica.jpg [ 58 KiB | Pogledano 13342 puta. ]
UNznak.jpg
UNznak.jpg [ 60.47 KiB | Pogledano 13314 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 7th, 2009, 3:27 pm 

Tekstovi: 4128
Sav sljam bjelosvjetski, sprco se u Bosnu. Drogerasi, kriminalci, ubice...
STA ocekivati od takvih "ljudi"? Ni oni koji su hi "poslali" nisu nista bolji, u jedno, trebalo je tu olos maci iz svojih drzava.
ujedinjeni narkomani, puna him usta govana, pardon demokratije. Za njih je demokratija, pritisni ga, siluj, svercuj, preprodaj, ucijenjuj... "Ne moze biti demokratije u drzavama koje nisu krstaske".
To je demokratija UNa

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 8th, 2009, 3:56 am 

Ovi sto ih Suhi rezili su dijaspora u Bosni i ako Bog da otici ce ali pitanje je dali ce se Bosanska dijaspora vratiti.
ja licno nebih volio kosti ovdje ostaviti.Eto i ovo sa lovom u svijetu zeza jer neda se narodu da sta skucka. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 8th, 2009, 12:57 pm 

Tekstovi: 273
Po ovom sadasnjem stanju, u dijaspori, konkretno u Americi, nasa dijaspora je maltene naje..la. Recesija je od decembra 07, stanje ekonomije katastrofalno, vecina nema da plati racune, pravo prezivljavanje. Stimulans o kom se raspravlja u Senatu, izgleda da nece promijeniti nista nabolje, bar ne za dvije-tri godine. Kazu ko prezivi ovu godinu dogodine je najebo. Ovo je dokaz da Kapitalizam bez konkurencije Socijalizma nije odrziv. :roll:
U petak je gazda moje firme otpustio 35% radnika, a firme kakva je moja, malo vise od 100 radnika, nigdje se i ne pominju. Takvih firmi u Zapadnom Michigan ima ili je bilo na hiljade, a sada, samo na stotine. po svemu sudeci dolaze jos crnji dani dijaspore.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 8th, 2009, 4:23 pm 

U ovom trenutku ekonomija u SAD je dostigla dno. Sada slijedi period stagnacije od nekih 12 do 16 mjeseci i onda ce sigurno biti bolje. Kompanije masovno otpustaju radnike, neki zbog slabog poslovanja, a neki koriste priliku da "preciste" svoj radni kadar. Naravno, samo velike kompanije su u stanju da prave ova velika "ciscenja" bez nekog velikog razloga.
Kao i mnogo puta do sad, pokazalo se da je jedna od najgorih ljudskih osobina pohlepa. A ona je uglavnom jedan od najvecih razloga, zasto veliki broj ljudi danas u SAD odlazi u bankrot.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 8th, 2009, 6:57 pm 

Tekstovi: 3246
Padom ekonomije i recesijom u kojoj se nalazi, amerika je povukla za sobom i mnoge zemlje u svijetu, jedna od njih je i Kanada.
Tako je u januaru ostalo bez posla 129.000 radnika, sto je najveci mjesecni pad zaposlenosti u poslednje tri decenije, veci cak nego i u vrijeme recesija osamdesetih i devedesetih godina. Radnici su otpustani u svim provincijama i svim industrijskim granama, a stopa nezaposlenosti porasla je na 7,2 posto, sa decembarskih 6,6 odsto.
U Ontariju je zatvoreno 71.000 radnih mjesta, od cega polovina u proizvodnom sektoru, u Britanskoj Kolumbiji 35.000 dok je u Kvebeku cifra 26.000.
U Alberti zaposleno je 3.300 radnika, na odredjeno vrijeme, mada je u posljednja tri mjeseca zatvoreno 12.800 radnih mjesta.
U ovom trenutnom stanju kakvo jeste, stanje dijaspore u Kanadi nije puno bolje, po svemu sudeci i u Kanadi dolaze jos mnogo gori dani za dijasporu.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 727 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: