www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 10:34 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 100 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: TO JE NEKAD BILA ROGATICA
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:12 am 

Tekstovi: 3246
Posto sam skoro bio u seheru (april-maj-08) naravno obisao sam i napravio mnogo slika u Rogatici i okolini.
Ako se slazete ovdje cu otvoriti novu temu gdje mozemo postavljati sve slike rogatice i starije i novije.
Slike su za pogledati a bogami i prokomentarisati.

Ulaz u Rogaticu,svima poznata Sladara.
Slika

Slika

Nazad na vrh

Naslov: Re: To je nekad bila Rogatica
TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:17 am 

ShANA je napisao:
skrmz1928 je napisao:
Procitah u Oslobodjenju,da se Dara Ikonic protivi kupovini nekakvih dva nova Dodikova avioncica od nekih $ 25 milioncica, predlazuci da se taj novac investira u istocnu Bosnu (srpsku). Kako ona rece iz Rogatice se iselilo oko 4ooo stanovnika (misli srba), u posljedn dvije godine. Ako ih je prije rata bilo nesto vise od 8000, znaci da nekadasnja Rogatica stvarno je ostala zadnja rupa i u njihovoj nazovi republici. Dobra vijest.

Muamer je napisao:
I ja imam nekih slika iz Rogatice pa cu i ja mozda ubaciti pokoju. Lijepo je prisjetiti se Rogatice na ovaj nacin. A usput bi bilo lijepo i da napisemo po koju rijec o onome sto se vidi na slici. Imace nasi clanovi mogu sigurno stosta dodati u prilog postavljenim slikama. Ja ne znam puno o Fabrici Slada, osim da je to bila jedna stabilna firma prije rata koja se u toku rata pretvorila u logor smrti. Kroz ovaj logor proslo je na hiljade zarobljenika od kojih mnogi nisu docekali kraj rata. Ubijeni su na zvjerski nacin bez ikakvog razloga.

ZELE je napisao:
Moj Sana dobro da si ovo postavio.
Onaj ko je pravio imade namijeru da se u njoj slad pravi.
Zasto su je 92-e koristili svima nam je poznato.I da se sva srusi sad mi nebi bilo zao.Ko zna mozda zbog onoga za sto him je sluzila i nema nafake.A i u drugim firmama him se nafaka otela. :?: :?:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:18 am 

Dobro si Zele,onaj koje je pravio imade namjeru da se u njoj slad pravi.Oni koji je pravise i oni koji u njoj radise, ni u snu nisu mogli pomisliti da ce sladara postati kontrolni punkt, komandno mjesto cetnickih snaga koje ce sladaru pretvoriti u logor, kroz koji ce proci mnogi rogaticani nesrbi. Nazalost neki su i zavrsili u njoj kao zrtve veliko srpske ideologije, nisu dozivjeli slobodu. Neki od njih su koristili za razmjenu.

SUHI0402 je napisao:
Sjecam se kad je pravljena sladara. Izmedju ostalih terenaca bili su i Cesi. Al su lokali, boze ti sacuvaj. Nase pjane za njih su bili "pocetnici".
U sladari je radio i rahmetli, Amir-frula, a moj babo, rahmetli je cesto "dovlacio" psenicu za slad.
Al eto, pogan je pretvorise u logor, pusto him ostalo, insalah.
A blizu him je pustog i u kucama i u nekad, carsiji.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:20 am 

rogaticani je napisao:
SUHI0402 je napisao:
Sjecam se kad je pravljena sladara. Izmedju ostalih terenaca bili su i Cesi. Al su lokali, boze ti sacuvaj. Nase pjane za njih su bili "pocetnici".
U sladari je radio i rahmetli, Amir-frula, a moj babo, rahmetli je cesto "dovlacio" psenicu za slad.
Al eto, pogan je pretvorise u logor, pusto him ostalo, insalah.
A blizu him je pustog i u kucama i u nekad, carsiji.

Zato ce nam moto stranice biti "Bila jednom jedna carsija".

A kad sam vec to pomenuo, uveliko se radi na stranici, ali ima nekih tehnickih problema. Pa kad to bude gotovo, onda cemo poceti stavljati sadrzaj....

ZELE je napisao:
UPRAVO TAKO.BILA.... ETO ONI SAD SAMI BIJEZE IZ NJE A KO FOL MI IH HTJEDIOSMO PROTIJERATI.

SUHI0402 je napisao:
Rogatica je zaista NEKAD bila fina carsija, ali stvarno BILA. Vise nije, a nije carsija od pocetka rata.
U to sam se uvjerio prije mog odlaska iz BiH. Nigdje nista od onog sto je cinilo carsijom. Ni ljudi, ni onog sto "ide" uz ljude, a cini carsiju.
:ugeek:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:20 am 

Evo jos nekoliko slika iz Roge.
Od Sladare prema SSC.

Slika

Slika

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:23 am 

ZELE je napisao:
OVAKO POLAHKO ULAZIMO U ROGATICU.PRODZOSMO I KROZ KARAMFIL MAHALU I EVO NAS SKOLI DODZOSMO.ONO POKRAJ KATOLICKE CRKVE BI PRAZNO I NEBI KUCA.VIJEROVATNO ZASLUZNI CETNICI IMADOSE PRAVO GRADNJE NA ONAKVOJ LOKACIJI.KO ZNA MOZDA JE SLIJEDECE SKOLSKO IGRALISTE.?

rogaticani je napisao:
Kad si vec pomenuo Karanfil mahalu, onda me zanima da li je pred rat ostala ijedna muslimanska familija u njoj? Koliko znam, Karanfil mahala je nekad bila komplet muslimanska? Pa zbog toga valjda i naziv mahala, jer su Srbi uvijek vise voljeli sumu.

ZELE je napisao:
JA ZNAM DRUGACIJE.NIKAD OVA ULICA NIJE BILA MUSLIMANSKA.DUGO JE U TOJ ULICI ZIVJELA PORODICA OMANOVIC(MIRSO)A NAKON STO SU ODSELILI OSTALA JE BEZ BOSNJAKA.NIJE TO NIKOME SMETALO JER JE BILO I DOSTA ULICA U KOJOJ SU ZIVJELI SAMO BOSNJACI.TAKO NPR.U CIJELOM NASELJU POHRID ZIVJELI SU SAMO BOSNJACI.

Kifla je napisao:
Ja koliko pamtim, U Karanfil mahali zivjelo je srpsko stanovnistvo. Neposredno prije rata
izgradilo se novo naselje iznad benziske, a koje je naseljavalo muslimansko stanovnistvo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:23 am 

Slika

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:26 am 

ZELE je napisao:
Ovo je za mene bila osnovna skola pa tako i ostalo.Punih 8 god.provedoh u njoj pa nije cudo sto se mnoge uspomene vezu za nju.Ipak zbivanja u posljednjem ratu potiskuju stare slike i javljaju se sijecanja na zlo.Za nepovijerovati je da se cak i objekat ovakve vrste koristio za zlocine nad Bosnjacima.Previse se zla nanijelo mom narodu u ovoj zgradi da bi nesta lijepo o njoj napiso.Vise se u njoj ne uci lijepo ponasanje vec se uci kako silovati,ubiti,patiti maltretirati i sl.Sada skolu njihova dijeca koriste kao da nista nije bilo.Zaboravljaju da mozda sijede na necijoj nevinoj krvi.I ne pomisljaju da ih prokletstvo moze stici.

SUHI0402 je napisao:
Jeste, Zele i meni je bila "osnovna" ali i "srednja". Sjecam se u "staroj zgradi" patos bio od dasaka i to premazan nekom crnom "farbom". Nije farba, al' eto. Jos uvijek se dobro sjecam KIFLI I RUMPLOCICA. Boze mili, nikad nista nisam sladje jeo. Sjecam se trafike pored skole i u njoj frljave Nade.
Ali, moj Zele, eto vidis, svi mi, a i oni, znamo sta napravise od skole. NAPRAVISE LOGOR za narod koji je "DRUGACIJI" od NJIKE. Nista him nije sveto. Idu u crkvu, "mole se" onaj hi pop POPRSKA sa nakom vodom i onda idu KOLJU, SILUJU, PALE, UBIJAJU. Valjda him ono PRSKANJE udari u glavu. Kome i sto se mole "hurac mu ga zna. Kazu da i u bibliji pise, ne ubi, ne kradi ... a oni sve to radili i rade. Il' him ne valja pop il' nezna pop da cita, pa hi navraca na sve to, il' u bibliji pise tako kako rade, u sto sumnjam. Platice oni za svoje grijeha, insalah, ali platice i za POTROSENU VODU. Prskase hi da rade dobra djela, a oni cinili i cine ZLA.

ZELE je napisao:
Dobro si ovo skonto Sana.Ono ko dolazimo iz Sarajeva pa sve po redu. ;) Dobro je samo kad li cemo u najljepsi dio grada doci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Naravno da svi znaju 8-) da je rijec o Gracanici. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:28 am 

Polahko Zele,idemo redom ko kad dolazimo iz Sarajeva ;) ;) nismo ljuski prosli ni kroz Karanfil mahalu,mahalu u kojoj su docekani rafalima iz automatskog oruzja ucesnici mirovnog mitinga rogaticke omladine koji je odrzan u aprilu 92-e god. a koji je imao za cilj da se nastavi zajednicki zivot u gradu.
Onda moramo proci pored skole nekom osnovne nekom srednje,meni i osnovne i srednje.Provedoh 4 god. osnovnog obrazovanja,naucih prva slova u ovoj skoli,provedoh jos cetiri godine u srednjoj ekonomskoj,nije ni cudo sto sjecanja naviru i uspomene vezu za ovu skolu.
Ali oni u ovoj skoli napravise logor za nas narod.Gdje smo mi ucili prva slova oni,neki od njih ucise kako se kolje siluje, ubija. Danas njihova djeca koriste skolu kao da se nista nije desilo.Oni dobro znaju da je skola natopljena krvlju mnogih rogaticana na kojoj sjede njihova djeca,nepomisljajuci da ih moze prokletsvo stici. Mislim da se vise nemoze nista lijepo i dobro nauciti u ovoj skoli.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 3:29 am 

rogaticani je napisao:
ZELE je napisao:
Dobro si ovo skonto Sana.Ono ko dolazimo iz Sarajeva pa sve po redu. ;) Dobro je samo kad li cemo u najljepsi dio grada doci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Naravno da svi znaju 8-) da je rijec o Gracanici. ;)

Pa polako gdje si pozurio, cekaj da prodjemo kroz carsiju :).

A sto se tice Karanfil mahale, jeste bila komplet srpska prije rata.
Ali zar to nije sve bila muslimanska zemlja prije onog rata? To je vjerovatno nacionalizovano ili drugim rijecima oteto.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 6:49 pm 

Tekstovi: 349
Evo ja cu se vratiti samo malo unazad s jednom slikom sto bi mozda trebala biti na pocetku ove foto price. Nadam se da necete zamjeriti.
Slika
A sad da nastavimo gdje je Shana stao. Preko puta zloglasnog logora nalaze se objekti nekadasnjeg SIPADA, a predratnog DP "Sjemec"
Slika

Slika
A i ovaj oronuli objekat na slici ispod je nekad pripadao Sipadu. Tu je bila smjestena Radna Jedinica Transport u kojoj je moj otac rahmetli proveo vecinu svog radnog vijeka. Ovo su bile garaze a iza su bile kancelarije koje su napustene negdje pocetkom osamdesetih godina. Prije toga je ovdje bila smjestena pilana, pa je po tome i most koji se nalazi u neposrednoj blizini, dobio naziv Pilanski Most.
Slika
Nazalost, nismo pomenuli jos jedan logor koji se nalazi na ulazu u Rogaticu iduci iz pravca Sarajeva.
Slika

Last edited by muamer on Oktobar 19th, 2008, 1:42 pm, edited 7 times in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 21st, 2008, 6:59 pm 

Tekstovi: 4128
Muamere, slike su super, samo za nas "djuturume" i pored naocala, male. :ugeek: :cry: :cry:
Kad bi bile vece, mi starohani bi bili ;) :D :P
Ovako :roll: :shock: :cry: :geek: :?: :idea:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 100 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 12 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: