www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 8:31 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 346 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
Autor Poruka
 Naslov: Re: PREZIMENA, PORIJEKLO, KORJENI BOŠNJAČKIH FAMILIJA U ROGATICI
TekstNapisano: Oktobar 1st, 2014, 4:13 pm 

Tekstovi: 10155
Ne vidim sta bi moglo biti negativno a to sto se raspitujes je jedino za pohvalu.Nazalost ono sto nije zapisano tesko je sad utvrditi pa eto i ta dilema o imenu oca i broju sinova.I ja bih volio da neko pomogne ukoliko zna o porijeklu ovih porodica.Medzu stalnim i aktivnim clanovima imamo i jednog Isakovica pa mozda da nesto doda i napise u vezi ovoga.Zao mi je sto nisam od onih koji znaju i mogu pomoci ali volim citati i slusati o ovakvim pitanjima.
I ovu smo stranicu pokrenuli radi onih mladzih i svojim pisanjima i fotografijama pokusavamo ostaviti zapis o onome sto znamo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 3rd, 2014, 7:48 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Evo od jednog Isakovica...Prema onome sto sam zapamtio po pricanju moga rahm.oca Saliha "teorija" o cetvorici brace ne pije vode,pa eto za primjer moja strina udova rahm.Agana je bila Hodzicka iz Satorovica,a bilo je i Mesica u bracnim vezama sa Isakovicima.Najupecatljivije mi je kazivanje moga oca da je njegov dedo ispovijedao islam ,pazi sad,na bosanskom jeziku.Taj fenomen je istrazivao mladjani(tad) akademik Muhamed Filipovic i cak je u nekoj studiji spominjao "kazivanje Saliha Isakovica".Sto bi trebalo,jelde,da potvrdi tezu o slovenskom porijeklu Isakovica kojih danas ima i medju pravoslavnim i medju katolicima.Ja sam upamtio druzenje Tunjinog brata i njegove hanume koji su nas,nekad davno,obilazili u Rogatici.
Jos jedno:Imam Godomljske dzamije ef.Ibrahim Hodzic koji je poslije rata zivio u Visokom i napisao,mozda,najautenticnije svjedocenje o pokolju muslimana u drugom svjetskom ratu,godinama je drugovao s mojim ocem,uvazavali su se i postovali,a ja sam,kao radoznali djecarac,ponesto i upamtio.Ibrahim ef.Hodzic nikada nije spominjao nekakve rodbinske veze Hodzica i Isakovica.
I sada ono sto sam licno pokusao razaznati koristeci tada dostupnu literaturu,Is(h)akovici su po dolasku Mehmeda Fatiha kao plemici prihvatili islam(a rod su kraljice Katarine Kosaca) i za taj cin dobili u nasljedstvo zemlje i posjede bosanskih plemica...jedan od njih,imenom Mehmed Celebija,je dobio posjede vlastele Pavlovica na Borcu i oklini,a za sjediste izabrao Rogaticu davsi joj ime Celebi Pazar(po Celebiji).Jedan od Is(h)akovica je utemeljio Sarajevo,jedan je dobio posjede u Stocu i Istocnoj Hercegovini,jedan u Tuzli i okolini.Interesantno,tih Isakovica(osim u Rogatici) ima i danas.Svojevremeno sam,posredstvom doktora Sefke Kurcehajica,saznao da jedan od tuzlanskih Isakovica(otac glumice Merime Isakovic) radi neko Porodicno stablo gdje jedna pozamasna grana ide do Rogatice.No,ostarilo se,i vise se nema volje,ni znanja da se trazi dalje.Eto...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 5th, 2014, 2:16 pm 

Tekstovi: 6
Quote:
Evo od jednog Isakovica...Prema onome sto sam zapamtio po pricanju moga rahm.oca Saliha "teorija" o cetvorici brace ne pije vode,pa eto za primjer moja strina udova rahm.Agana je bila Hodzicka iz Satorovica,a bilo je i Mesica u bracnim vezama sa Isakovicima.Najupecatljivije mi je kazivanje moga oca da je njegov dedo ispovijedao islam ,pazi sad,na bosanskom jeziku.Taj fenomen je istrazivao mladjani(tad) akademik Muhamed Filipovic i cak je u nekoj studiji spominjao "kazivanje Saliha Isakovica".Sto bi trebalo,jelde,da potvrdi tezu o slovenskom porijeklu Isakovica kojih danas ima i medju pravoslavnim i medju katolicima.Ja sam upamtio druzenje Tunjinog brata i njegove hanume koji su nas,nekad davno,obilazili u Rogatici.
Jos jedno:Imam Godomljske dzamije ef.Ibrahim Hodzic koji je poslije rata zivio u Visokom i napisao,mozda,najautenticnije svjedocenje o pokolju muslimana u drugom svjetskom ratu,godinama je drugovao s mojim ocem,uvazavali su se i postovali,a ja sam,kao radoznali djecarac,ponesto i upamtio.Ibrahim ef.Hodzic nikada nije spominjao nekakve rodbinske veze Hodzica i Isakovica.
I sada ono sto sam licno pokusao razaznati koristeci tada dostupnu literaturu,Is(h)akovici su po dolasku Mehmeda Fatiha kao plemici prihvatili islam(a rod su kraljice Katarine Kosaca) i za taj cin dobili u nasljedstvo zemlje i posjede bosanskih plemica...jedan od njih,imenom Mehmed Celebija,je dobio posjede vlastele Pavlovica na Borcu i oklini,a za sjediste izabrao Rogaticu davsi joj ime Celebi Pazar(po Celebiji).Jedan od Is(h)akovica je utemeljio Sarajevo,jedan je dobio posjede u Stocu i Istocnoj Hercegovini,jedan u Tuzli i okolini.Interesantno,tih Isakovica(osim u Rogatici) ima i danas.Svojevremeno sam,posredstvom doktora Sefke Kurcehajica,saznao da jedan od tuzlanskih Isakovica(otac glumice Merime Isakovic) radi neko Porodicno stablo gdje jedna pozamasna grana ide do Rogatice.No,ostarilo se,i vise se nema volje,ni znanja da se trazi dalje.Eto...

Kao prvo hvala na javljenju.

Samo da razumim, po tebi ta druga priča nije u redu (četvorici braće) a ova iz Hamdijine knjige jeste ili misliš uopšte priča o porijeklu ovih porodica.

Što se tiće Ibrahima ef. Hodžića, Hamdija Hodžić je njega obišao kada je radio na njegovoj knjigi 1988. Čak imaju dvije originalne slike u knjigi (mislim da je Hamdija slikao). Hamdija spominje Ibrahima u uvodu te knjige. Da tačno citiram "O selu Godomilju, a posebno godomiljskoj džamiji koja je stara preko 400 godina, napisao je Ibrahim Hodžič, i sam rodom iz Godomilja, vrlo zapaženu studiju 1957. godine..." i tu je citirao Ibrahimovo pisanje o džamiji i historiji Godomilja.

Hamdija još spominje da su se kod imama-hodža godomiljske džamije zadržale veoma važni zapisi, i to oko desetak debelih rukopisnih knjiga (kitaba), starih i preko tri stoljeća. Te knjige su nasljeđivane od pradeda, deda i oca u porodici Hodžić, inače sve imama džamije u Godomilju i knjige su zadržane sve do 1941 kada su četnici spalili i poubijali, haman sve porodice u Godomilju. Kako piše porodično stablo je rekontruirao Ibrahim ef. Hodžić po sjećanju iz tih pomenuti knjiga. Ovo bi značilo da se čuvala porodična tradicija i imena u familiji u tim knjigama još dok je bio živ taj Ibrahim-hodža i njegova dvojica ili trojica braća. Ibrahim-hodža je bio imam džamije u Godomilju i on je pra-predak Ibrahimu ef. Hodžiću kojeg si ti spomenuo.

To i kroz historijske činjenice kao: postojanje džamije u Godomilju preko 400 godina, Kandijski rat, ustanka u Srbiji i borci u Crnoj Gori 1803 godine, dobitak i naslijeđivanje spahiluka, zvanični spisak Bosanski spahija na rijeci Prutu 1711 (što uklapa godine rođenja i smrti iz prvi generacija ove familije). Meni izgleda sasvim moguće da je baš istinito porijeklo ove familije.

I samo da dodam, koliko ja znam; prezime Isaković je patronamik, što znači da je nastalo od imena (u ovom slučaju od imena Ishak-Isak), a to znači da može biti više familija Isaković a da nisu u istim srodstvu, kao i na primjer prezimena Hasanović, Hadžić itd... da ne nabrajam.

Last edited by Bošnjak on Oktobar 9th, 2014, 6:08 am, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 6th, 2014, 12:08 pm 
Site Admin

Bosnjak,ja sam iznio samo neka licna sjecanja,bez ikakvog validnog (u istoriji,u dokumentima)istrazivanja mada znam,da u arhivama Muzeja Grada Sarajeva i Gazi Husrefbegove biblioteke, te u ostavstini Hamdije Kresevljakovica ima dosta toga.No,kako rekoh nisam to uradio kad se bilo mlado i imalo volje,i sada,ako nekog interesuje(u prvom redu moje amidzice u Sarajevu.koji su mladji i obrazovaniji,i jos su bliski Islamskoj zajednici) moze se time pozabaviti.U svakom slucaju bilo bi zanimljivo.
E,sad bih tebe nesto zamolio.Citiras Hamdiju Hodzica,a ja ne znam o kome se radi,mada poznam dosta Hodzica pa bih volio da mi nesto o njemu,i knjizi koju citiras,kratko kazes ili uputis na kakv link ili slicno.Pozz.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 6th, 2014, 1:37 pm 

Sele je napisao:
Bosnjak,ja sam iznio samo neka licna sjecanja,bez ikakvog validnog (u istoriji,u dokumentima)istrazivanja mada znam,da u arhivama Muzeja Grada Sarajeva i Gazi Husrefbegove biblioteke, te u ostavstini Hamdije Kresevljakovica ima dosta toga.No,kako rekoh nisam to uradio kad se bilo mlado i imalo volje,i sada,ako nekog interesuje(u prvom redu moje amidzice u Sarajevu.koji su mladji i obrazovaniji,i jos su bliski Islamskoj zajednici) moze se time pozabaviti.U svakom slucaju bilo bi zanimljivo.
E,sad bih tebe nesto zamolio.Citiras Hamdiju Hodzica,a ja ne znam o kome se radi,mada poznam dosta Hodzica pa bih volio da mi nesto o njemu,i knjizi koju citiras,kratko kazes ili uputis na kakv link ili slicno.Pozz.

Hamdija Hodžić, sin Muje Hodžića-Crni, je uradio porijeklo Hodžić iz ovih krajeva. To je uradio tokom 1980tih i izdao knjigu 1989. U toj knjigi imaš sve i jedno ime Hodžića (koliko je bilo moguće) rođeni u tim krajevima (Šatorovići, Godomilji, Žepa-Vrelo i okolina) sa kratim biografijama.

Last edited by Bošnjak on Mart 19th, 2015, 2:34 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 19th, 2015, 2:32 pm 

Ima li ko podataka o porijekli slijedeći familija, ili kontakt osobe koja bi mi mogla pomoći u istraživanje isti:

-Džananović, koliko znam vode porijeklo iz Duba.
-Malkoč, iz Surova kod Ustiprače
-Jusupović, iz Podžeplja
-Čukojević iz Čukojevića
-Hadžibulić iz Kusturica
-Šeta, iz Šetića
-Bajraktarević iz Klašnika
-Cocalić, iz Rogatičkog kraja (ne znam tačno).
-Otajagić iz Pripečka.

Hvala

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 20th, 2015, 2:58 am 

Tekstovi: 10155
E ovako.
Ja znam mnoge od nekih navedenih prezimena ali nazalost kako sam izvan BiH nemam kontakt ni sa kim od Dzananovica,Jusupovic,Hadzibulic,Barjaktarevic ili Cukojevic(to su familije iz kojih znam ljude).
Sto se tice Seta koliko ja znam nije ih bilo u Seticima a ni u Rogatici vec je ta familija iz Visegrada(ili okoline) a Stetic je prezime koje ima a i u samom gradu.Sa Cocalicima je slicno s tim da ih je bilo i u okolini Rogatice(podrucje MZ Zepa) a i u Visegradu.
Za Malkoce i Cukojevice sam cuo ali nikoga ne znam.
Toliko od mene a ako je od pomoci bice mi drago.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 20th, 2015, 6:33 am 

ZELE je napisao:
E ovako.
Ja znam mnoge od nekih navedenih prezimena ali nazalost kako sam izvan BiH nemam kontakt ni sa kim od Dzananovica,Jusupovic,Hadzibulic,Barjaktarevic ili Cukojevic(to su familije iz kojih znam ljude).
Sto se tice Seta koliko ja znam nije ih bilo u Seticima a ni u Rogatici vec je ta familija iz Visegrada(ili okoline) a Stetic je prezime koje ima a i u samom gradu.Sa Cocalicima je slicno s tim da ih je bilo i u okolini Rogatice(podrucje MZ Zepa) a i u Visegradu.
Za Malkoce i Cukojevice sam cuo ali nikoga ne znam.
Toliko od mene a ako je od pomoci bice mi drago.

Bilo šta pomogne, samo nek nije negativno poput šta će ti to ili slično tome.

Hvala

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 20th, 2015, 10:57 am 
Site Admin

Zele dobro poznaje temu...Stete su iz sela Sena Krena(Ago Steta isao samnom u skolu),odatle valjda i Hasim,Avdo,rogaticki Setici(Dervisalibeg i njegovi sinovi,(majka Omera Muftica Mujesira je takodjer od te loze) su porijeklom iz Godimilja...Jusupovici su iz Podzeplja,opstina Han Pijesak,Cocalici iz Zepe ali s onu stranu Drine,Cukojevici su iz Prodole i oni su odavno ugl.u Sarajevu

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 21st, 2015, 12:34 pm 

Sele je napisao:
Zele dobro poznaje temu...Stete su iz sela Sena Krena(Ago Steta isao samnom u skolu),odatle valjda i Hasim,Avdo,rogaticki Setici(Dervisalibeg i njegovi sinovi,(majka Omera Muftica Mujesira je takodjer od te loze) su porijeklom iz Godimilja...Jusupovici su iz Podzeplja,opstina Han Pijesak,Cocalici iz Zepe ali s onu stranu Drine,Cukojevici su iz Prodole i oni su odavno ugl.u Sarajevu

Hvala Sele
Sad mogu da provjerim neke stvari jer imam ta imena kao i imena Sela.
Ako neko još šta zna da mi javi, te ovdje ili u privatnu poruku. Neki kontakt sa čelnicima tih prezimena.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 346 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 12 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: