www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:28 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 18 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: Rogaticke misterije i male tajne
TekstNapisano: Oktobar 18th, 2016, 8:07 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
OPRASIC ili KAKO JE UBIJEN KOMANDIR JOVICIC

Desilo se prije cetrdeset godina...davno jeste,ali sjecanja ne blijede za jedan,zaista,tragican dogadjaj.Tada se,jedne ljetne veceri,u Stanici milicije desilo ubistvo,mladi milicionar Oprasic revolverom je ubio svog komandira Miladina Jovicica.U maloj carsiji kakva je Rogatica vijest je uznemirila sve...Miladin,jedan tih i skroman covjek,sahranjen je u svom rodnom selu Gucevo uz sve pocasti,gradjani Rogatice masovno su prisustvovali sahrani,odrzani su potresni govori...ali je ostalo pitanje:Zasto?
Mladi milicioner Oprasic,tek nakon sto je zavrsio Policijsku akademiju na Vracama i dobio raspored(zaposlenje) u rodnoj Rogatici,tokom vecernje smjene usmrtio je svog komandira pucnjem iz sluzbenog pistolja.
Miladin Jovicic tek je bio postavljen na tu ozbiljnu i odgovornu funkciju,automehanicar po zanimanju,dobar i miran majstor,postavljen je valjda po liniji Jovicica koji su,listom,bili odani revoluciji i partizanima.Neiskusan i cestit platio je glavom teznje vlastodrzaca da sve imaju pod kontrolom.
Milicioner Oprasic,koga carsija nije bila ni upoznala,a po pricama sitan i drcan,dobio je 18 godina robije i odlezao je do zadnjeg dana.Vidjao sam ga,nakon toga,kako seta po Rogatici trazeci bilo kakvo zaposlenje,a sanse su mu bile nikakve.
I ostalo je ono predjasnje pitanje - zasto?Iz sudske presude nije se mogao razaznati motiv,niti je Oprasic o tome i poslije odlezane kazne govorio,ali mahala ko mahala trazila je odgovor koji,mislim,ni do dana dananjeg nije dobila.
Ostaje cinjenica da je Miladin Jovicic gurnut na funkciju za koju nije bio sposoban,govorilo se i da ju je nerado prihvatio,a kruzile su price ,koje sam i ja kao dijete slusao,da su Oprasici imali neke nerazjasnjene racune u selu Oprasici na Borickoj visoravni sa komsijama Srbima.Prije onoga rata smrtno je stradao Alija Oprasic za koga se govorilo da na cijelom borickom kraju nema jaceg i sposobnijeg covjeka,jednoga dana sacekan je u busiji i zatucen kamenjem ,a pritom je ,iz pistolja,u zadnjim trzaijama ,uspio ubiti dvojicu napadaca.I onda je dosao onaj rat u kome su Muslimani/Bosnjaci u tom kraju debelo nastradali...i nastale su legende koje su se prepricavale po kucnim sijelima nakon sto se prethodno dobro provjerilo da nema nepozeljnih slusalaca.
Bilo kako bilo,ostala je tajna,koja bi,da je danasnji vakat,imala dalekosezne posljedice...a mozda je bilo toga u zadnjem ratu jer u Bosni se nikad ne zaboravlja,bar kod onih ljudi koji imaju obraza,mada vlast(kakva je bila partizanska) je to znala kontrolisati i "saulisavati",ali kad duh bude pusten iz boce...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 19th, 2016, 7:55 pm 

Tekstovi: 2099
Potenciras ovo da Jovicic nije bio dorastao funkciji? Ne kontam kakva bi razlika bila da je komandir bio neki Rackovic ili Markovic, ako je recimo ubistvo bilo sa predumisljajem? Cini mi se da njegovo (ne)iskustvo u ovom slucaju i nije igralo neku pretjeranu ulogu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 19th, 2016, 8:47 pm 
Site Admin

Znas kad covjeka koji,reklo bi se,ni mrava ne bi zgazio stavis na funkciju komandira policijske stanice,a on misli da su svi pod njegovom komandom isti kao on.Ne bi niko mogao tako ustrijeliti njegovog prethodnika Vojina Kovacevica,Aliju Smajlovica ili onog krupnog Hodzica jer su oni drilovani u UDBI,pa izvjezbani u danonocnim progonima sakrivenih ratnih zlikovaca i njihovih jataka.Pokojnog Miladina zamijenio je nesvrseni cevabdzija,neki Cucula,a tad se vidjelo da ona drzava lagano ide svom ukidanju.Reklo bi se da sam za cvrstu ruku,jesam,s policijom nigdje na svijetu nema zajebancije...eno vidi u Sarajevu zadnjih dana.
Jovicic Miladin da je bio policajac,skolovan i drilovan,malom bi picopjevcu udario samarcinu,razoruzao ga i nalupao,i tako bi dvije porodice bile spasene nesrece,ali,jebes ga,amaterizam i kraj.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 21st, 2016, 3:07 pm 

Ok, ima to smisla, ali posto ne znam(o) detalje samog cina, niti stvarne razloge, onda je tesko davati neki konacni sud. Medjutim iskustvo i "cvrsta ruka" sasvim sigurno imaju vaznu ulogu u slicnim situacijama.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 22nd, 2016, 9:26 pm 

Evo i jedne misterije iz 1974. godine...

Attachmenti:
Brankovicikomlenovic.jpg
Brankovicikomlenovic.jpg [ 66.01 KiB | Pogledano 2531 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 5th, 2016, 8:15 pm 
Site Admin

KASIM SALAN PICO

Desilo se negdje na prelazu,cini mi se,1967/68 godine.Malo ona pretpraznicka euforija...nas nastavnik Fuad Muftic procijenio da je pogodno vrijeme,nizak vazdusni pritisak i niske temperature bez vjetra,pogodno za pustanje nasih minijaturnih balona na topli zrak.Naime,mi smo u nasoj skolskoj radionici imali sekciju koju je vodio nastavnik Fuad,zvala se Modelari,pa smo tako modelirai tri balona,a topli zrak smo obezbjedjivali sto smo u sredisti zapalili vatu natopljenu benzinom...bilo je malo rizicno da vjetar ne odnese nas balon u obliznju8 stolariju,ali nastavnik je bio garancija.Njbolji modelar medju nma dio jue Kasim Salan,koga smo,ne znam zasto,zvali Pico.Nakon uspjesno lansiranih balona i hairli zavrsenog spustanja,razisli smo se,u mrkli mrak,svako svojoj kuci,radujucui se nastupajucoj novoj godini.
Ujutro,narednog dana,potrese nas vijest...nas drug modelar Kasim je mrtav,objesio se u podrumu porodicne kuce.I znate sta slijedio,nevjerica,kako,zasto,je li ko od nas mozda uzrok...Ali tuga,nevjerica i zalost su svuda oko nas.
Nikad nismo saznali uzrok njegove odluke,nista nam to ne bi pomoglo,niti smo raspitivali.Stizale su mahalske vijesti,zlobne,ko sto mahala zna biti zlobna...Ali mi se nismo dali,mi njegovi skolski drugovi,.mi smo ga zeljeli ostaviti u uspomeni onkavog kakav je bio,druzeljubiv i vedar,spreman püomoci.U znak sjecanja,jedan kameniti uspon na Ljun,prozvali smo njegovim imenom,Picin uspon...Stariji se,svakako sjecaju.
Danas,stizu vijesti o tesko oboljeloj Dini Salan.to je supruga njegovog amidzica Zice,Salimovog sina,pa je i to jkedan od razloga sto se sjetih tragicne sudbine naseg skolskog druga Kasima Salana.Neka mu je rahmet dusi,jedino sto umijem reci u ovom tuznom podsjecanju.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 18 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 13 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: