www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:27 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 293 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: ROGATIČKE MAHALE/ČETVRTI
TekstNapisano: Novembar 2nd, 2011, 10:41 am 

Tekstovi: 13163
Preko puta Bugija stanovao je Zika Hadžihasanović sa suprugom Munirom. Nisu imali djece. Mirna tiha i povučena obitelj, što bi rekli, osebi prisebi. Kasno su napravili kuću u Mahali, baš kad se završavalo moje djetinjstvo, tako da me uspomene iz tog perioda za njih ne vežu. Inače, Munira je moja rodica. Rođena Kazić od majke Mulije rođ. Lihić.
Iznad njihove kuće stanovala su braća Mušanović, Mehmed i Avdo, sa majkom Huseinagincom i tetkom Fatom Lihić. I oni su mi bili rod.
Mehmed je bio vrstan stolar. Prva prava kuleta mi je napravio Karaman, kako su ga zvali. Zanat i praksu završio u Beogradu. Pričao mi je da je postavljao stolariju u studenskom gradu na Novom Beogradu. Majstor mu je bio neki Švabo, i svu preciznost u radu naučio je od njega. Mehmed se nije ženio.
Avdo ili ti Rumaš, bio je automehaničar, a poznatiji kao bek rogatičke Mladosti. Beskompromisan u duelu. Ko ga je jednom oborio ili nedaj bože kroz noge loptu proturio, taj se više nije naigrao. Oženio je Mevzatu Žiga. Sjećam se njene ljepote kad se "dovela" . Upis, što bi rekli stariji.
Huseinaginca i njena sestra Fata su bile mirne i tihe žene. Pogotovo Fata. Da je više živih. Znale bi povazdan sjediti na penđeru male kućice i gledati iza zarčića ko će proći Mahalom.
Kasnije su braća napravila veliku kuću sa dva ulaza i odvojili se. Bila je to jena od većih moba u Mahali i Poljunu.
Avdo više nije među živima. Mehmed je jedan od prvih povratnika u Rogaticu. Fata je umrla prije rata a Huseinaginca, onako stara, bila je logoraš slavnih srpskih boraca. I ona je kasnije, poslije razmjene umrla u Sarajevu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Decembar 20th, 2011, 1:47 pm 

Attachment:
ZAGANOVIĆI.jpg
ZAGANOVIĆI.jpg [ 244.4 KiB | Pogledano 3979 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 8:03 am 

Attachment:
donje polje.jpg
donje polje.jpg [ 364.24 KiB | Pogledano 3909 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 11:53 am 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Iako je Galib sliku oznacio kao "Donje Polje" meni ovo vise lici ka Holuc gledano od Taletove kuce.Desno je kuca Kojica koju je kasnije kupio onaj Karisik,partizan,otac dvojice malih cetnika.I u pozadini se lijepo prepoznaje brdo Zasada(obronci Sarana).A mozda se i varam :emo:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 12:13 pm 

Ma ja sam prenio onako kako sam dobio potpisano, nisam ni pogledao. Sad nešto kontam, je li ono Hrid ili je Crven, malo ću "prostudirati brda oko Rogatice, a ona su najbolji orjentir.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 2:23 pm 

Tekstovi: 10155
Mislim da je Sele potpuno u pravu jer ovo moze da bude samo Holuc uslikan sa mjesta gdje se (desno) ulazi u ulicu gdje su stanovali Zekovici a lijepo se vidi i raskrsnica gdjese skrece prema Rotexu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 7:19 pm 

Ja ne mogu da se orijentišem nikako. Evo gledam i gledam...i opet ništa. Haj ti meni zele objasni gdje je to tačno i loja je ovo raskrsnica u prvom planu a ako može i ko je ovdje do pre rat živio. Koja mahala...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 7:33 pm 
Site Admin

Galibe,taraba desno je ostala ista i ogradjuje crkveno dvoriste.kuca sa iste strane je i poslije rata prilicno licila na predratnu,ovo je put prema Holucu s tim sto je poslije rata prosiren,podignute nove kuce s lijeve strane(Vasiljevica,Stitkovca,Sijercica,Sabanica)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 7:41 pm 

Pomozi mi. Gdje bih ja sad trebao stajati da napravim ovakvu fotografiju. Ako prićaš o kući Milade Zeković...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 7:42 pm 

Ima slika iznad sa crkvom i donjim poljem. Objasni po njoj

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 8:39 pm 
Site Admin

Recimo da stojis na mostu ili malo ispred,a zaboravi ove stare bosanske kuce s lijeve strane.S desne strane kuca od Kojica,pa Hasana Pekusica,Agana Durmisevica...pa haj,haj na Mejdan i onda uz Holuc.A brdo iza je sasvim tacno Zasada,ili kako se kasnije zvalo,a to su obronci Sarana.Ne znam,mozda se i ja varam,ali sve mi konfiguracijski lici na tu ulicu,a pogotovu tipicna srpska kuca(izbaci verandu) koja je skoro obnovljena identicno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 19th, 2012, 9:02 pm 

Znači ovo desno je put za donje polje. A i kad upoređujem brda na prvoj i drugoj slici vidim ona tri "uzvišenja" su identična :up:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 293 posts ]  Stranica Prethodna  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 13 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: