www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 10:08 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 293 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: ROGATIČKE MAHALE/ČETVRTI
TekstNapisano: Oktobar 12th, 2008, 4:35 pm 

Tekstovi: 13163
Otvaram novu temu. Može biti da je sjetna i nostalgična kao i sva naša sjećanja na naš rodni grad, ali volio bih da ovdje pišete o vašuj ulici, ljudima u njoj i događajima koji bi nam bili interesantni za pročitati.

Nazad na vrh

Naslov: Re: ROGATIČKE MAHALE
TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 8:39 am 

Jedina ulica koju su svi u rogatici zvali Mahala je ulica u kojoj sam ja živio. Mnogi su svoje ulice zvali mahala, ali ne svi, kao za ulicu Hasana Kikića. Mi smo se prije više od 20 godina pozdravljali sa "Bog sused" i interno smo se zvali "susedi iz Štrosmajerove". Pisaću o ljudima iz moje ulice. Pisaću njihove vrline, manje mane, jer su ih moji susjedi imali veoma malo, ili nikako.
Da počnrm redom.
Prva kuća sa desne strane kad se krene uz mahalu je kuća u kojoj je živio Mišo Janković zvani Belegija. Prije njega to je bila kuća Akšamija (oca i majke Mehmeda Akšamije) i znam da smo ko djeca preskakali visoku avlijsku ogradu i krali maline.
Belegija je bio prvi pravi roker ili pop pjevač u Rogatici. Šeret i čaršijska raja kakvih je rijetko u Rogatici bilo. Zajedno sa Škembom, Zikom Durmiševićem osnovo je pop grupu HE CRNI. Belegija je obožavo Mišu Kovača. Tehnika u grupi bio je rahm. Nasko Titorić. Imali su jedno soltonovo pojačalo na koje su bili svi priključeni, i instrumenti i pjevač. Toliko je je krčalo da se nerijetko razumilo šta se pjeva. Tako su jednom prilikom u Sokocu imali igranku. Opšta buka, ništa se ne razumi a Belegija pjeva: "Volim p*čku nego lebac" a Sokočani u delirijumu. Na istoj toj igranci priđe Nasko djevojci za ples a ona mu kaže da ne pleše jer je "rušna"(u žalosti). "Nema veze, i ja sam ružan pa plešem" odgovori joj Nasko.
Belegija je bio i dobar rukometaš. I tu mu je glavni fol bio da nekog napravi budalom, pogodi prečku... nije rezultat bitan. Bio je Belegija i taksista. Jednom kad smo pošli na utakmicu, zaustavi nas na Ilidži murija, kaže ne radi žmigavac. Belegija izađe i udari šakom a on proradi. Vidiš da radi. Policajac udari šakom na isto mjesto i on prestade. Sad neradi, reče. I nad mangupom se nađe mangup.
Kad poče rat Belegija pobježe u Novi Sad. Srbi mu kuću zapališe. Jednom poslije rata pitam ga što je i on bježo. Znaš susjed, nisam se ja bojo rata i linije. Bojo sam se da mi neki kreten dođe i naredi da ubijem Naskino dijete. Prije bih ubio sebe. Eto zato sam ja pobjego.
Takav je Belegija, moj komšija, ljudina i gradska raje.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 9:20 am 

Tekstovi: 10155
Kuca u kojoj je zivio Belegija je porodicna kuca Adema i Teufika Aksamije a mislim da je prva grupa bila Primusi. 8-) 8-)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 11:45 am 

ZELE je napisao:
Kuca u kojoj je zivio Belegija je porodicna kuca Adema i Teufika Aksamije a mislim da je prva grupa bila Primusi. 8-) 8-)

U prvu si za prvo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 11:46 am 

Pitar-Istok je napisao:
ZELE je napisao:

U prvu si za prvo.

Bogami i za drugo :oops:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 2:42 pm 

Molim te nemoj da ispadne da bolje od tebe znam tvoju mahalu 8-) :oops:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 2:45 pm 

Prodaja porodicne kuce od strane Teufika koji je u to vrijeme bio kino-aparater i stanovao u stanu iznad ulaza u kino izazvalo je dugogodisnju nesuglasicu sa bratom Alijom koji je zivio i radio kao fotograf u Visegradu. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 3:08 pm 

A kada pocnem o najljepsoj mahali 8-) tefterati i o njenim starinama koje dosezu do nastanka grada i njenim stanovnicima 8-) tek ce da bude interesantno.A bezbeli ce i moje komse imati o ovoj ljepotici sta napisati. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 10:47 pm 

Tekstovi: 273
Znaci Zele da ces pisati o tekiji i ostalim mahalama sto su se naslonije na nju. :o ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 13th, 2008, 11:29 pm 

Tekstovi: 230
ZELE je napisao:

Jeli to nadimak Belegija,i odakle mu taj nadimak ako je nadimak??

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 14th, 2008, 9:28 am 

Jes,jes SKRMZ.O onom najstarijem i najljepsem dijelu na lijevoj obali Rakitnice.Onom sto se nsoni na jos jednu rijecicu.O onom dijelu koji stvori civilizaciju na tom prostoru.O prvim dzamijama.O prvim kulturnim manifestacijama.A ima se sta pisati. ;)

Nazad na vrh

TekstNapisano: Oktobar 14th, 2008, 2:41 pm 

Stoli ovo Pitar stade na raskrscu pa nika ne krenu uz mahalu.Ispascu jopet ja kriv.Bezbeli sto smo se zapricali i pomenuli onaj ljepsi dio.A kad se pomene taj dio onda svakome dah stane i zablokira.
Haj ti uz svoj sokacic a ja cu jos jaslati dok ne dodzem na red.I vise necu o onome da narod ne zbunjujem dok se ostalo ne zavrsi. 8-) :lol:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 293 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 5 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: