www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 8:38 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Birvaktile
TekstNapisano: Maj 3rd, 2013, 8:52 pm 

Tekstovi: 959
baš tako moj Mare..a vatra se velika znala zapaliti na banderi pa se vidi sa svih strana...zorom oko pet palila se vatra jal janje jal roštilj..i znalo se popiti...a nema više tog rahatluka,mnogih više nema,drugi su odselili,a neki prešli u muslimane ove poslijeratne,pa se stide svojih uranaka i slika kada se znalo teferićiti i mahnuti koja,poštujem ja to..al lijepo se sjetiti druženja,al vremena se mijenjaju...pa kada pogledaš sa ptičijaka vatre svuda ..od za hrida preko ljuna do borča sve vatra do vatre,a mi smo znali paliti piljevinu u konzerve pa sa školom napraviti koji đir po gradu...eh to su bila vremena..nikada se neće vratiti..NIKADA

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 11th, 2013, 8:27 pm 

Tekstovi: 3067
KALAVARE
Odakle to ime nejmam pojma ali znam da su se tako zvale stare cipele kojima ili prignjecis ili odrezes pete.Bijase to birvaktile obuca sa kojom su nase majke isle u komsiluk kod kona na kafu.Nije ta posjeta trajala 10 ili 15 minuta.To bi bilo cijelo poslije podne.Vracam se iz skole.Gladan a vrata kuce zakljucana,a meni se zuri jer treba ici sa rajom igrati lopte jal na Suljaginom jal na Banderi.Nismo imali mobilni pa onda od vrata do vrata.Ne kucas.Samo trazis kalavare svoje majke.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 14th, 2013, 4:53 pm 

Pa kad ih prepoznas onako ko da je tvoja kuca,ulazis unutra.Na cilimu sjede kone.Pet, sest.Ja sam volio ici tamo jer sam znao da cu biti docekan sa onom "Mahire sine hoces li jednu hurmasicu ili baklavu".Bijase taj obicaj da su nas sve kone zvale sinovima.Nisu nas samo zvale nego su nas i volile ko da smo njihova djeca.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 31st, 2013, 10:22 am 

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 31st, 2013, 10:56 am 

Tekstovi: 13163
Mahire poslo sam ti privatnu poruku

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juni 22nd, 2013, 5:25 pm 

Ponuka me Seletov tekst o Obrenijinom mlinu da vam ispricam i moja sjecanja na njega.Do njega si mogo doci iz Kruscice,skrenes lijevo odmah prije mosta i poslije jedno pesto metara eto te pred mlinom koji je ko pravio opet neki most izmedzu Kruscice i Ade.Bijase u to vrijeme u kinu jedan film,domaci,koji je prico pricu o jednom napustenom mlinu koji su djeca iz komsiluka sa puno rada i truda popravila.Mnogo puta vracajuci se iz osnovne skole koja poslije postade Srednjoskolski (i zlocinacki) centar,imo sam obicaj spustiti se dolje do obale Rakitnice i polahko niz obalu,krijuci se da me ne vide vlasnici svi onih basci do raskrsca Obrenijinog potoka i Rakitnice,pa nadalje do mlina.Vrata su bila zakljucana ali se moglo uci preko drvenog korita koji je birvaktile dovlacijo vodu na onaj veliki tocak sa daskama.Snaga vode padajuci na daske koje su okretale tocak,a on sam povezan sa sistemom velikih okruglih i pljesnatih kamenova koji su okrecuci se pretvarali psenicu u brasno.

Bice jos...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 7th, 2013, 3:59 pm 

Prolazio sam polahko kroz korito.Nije bilo siroko ali ni ja u ono vrijeme nisam bio veliki.Nekih 8 ili 9 godina,znaci 70-ta ili 71.Onako malesan i mrsav bez problema sam kroz rupu ulazio unutra.Mlin onako napusten,tisina koju prkida skripanje daski kad hodam po njima,paucina i neki miris ,pomjesan izmedzu ostataka brasna koje je ostalo ispod velikog kamena,i budzevine i mirisa drveta koje se raspada,nagrizeno vremenom i moljcima.Djecija masta u takvim uvjetima nije imala granica.Tu sam bio u stanju provesti sate i sate igrajuci se sam sa sobom,izigravajuci mlinara.Sjecajuci se mojih marifetluka danas bolje razumijem moju djecu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 6th, 2014, 4:43 pm 

Malo slatke nostalgije: o šarenim bombonama i halvi ćeteniji

Sjedimo neku noć kod komšija, koji su iz Bijeljine. Pa se počesmo sjećati starih vremena. Ċazim, brico iz Bijeljine, (stariji desetak godina od mene) priča kako je bilo u Bijeljini, a ja o tome kako je bilo u Višegradu.
Pričali smo o slastičarnama, koje su uglavnom držali Albanci. Led se je ljeti donosio iz skladišta zakopanog duboko u zemlji i prekrovenog slamom. Ja kažem da se u Višegradu ljeti donosio za planine, iz nekih dubokih jama. Tako se od tog leda hladila posuda u kojoj se mješao sladoled. A Ċazimova žena priča kako je prisustvovala pravljenju onih šarenih bonbona, u vidu štapa zavijenog na vrhu, sa bijelim i crvenim prugama. Trebalo je dobro rukama umućivati šećernu smjesu, pa dodavati crveni prah, i onda formirati štap i to je uvrnuti ga. Spomenusmo i halvu ćeteniju, koja se pravila za hladnih zimskih noći, kao što je bila ova u petak. Potrebna je bila hladnoća da halva dobije specijalnu igličastu konzistenciju.
Priča Ċazim kako su oni , djeca , u Bijeljini, pazili, kada će neko donijeti u pekaru ovcu ili janje, na pečenje. Onda bi oni kupili lepinju i molili pekara da im je umoči u onaj saft (moču) od pečenja. A ja mu pričam kako se u Višegradu prodavala vruća lepinja sa planinskim kajmakom, sa Sjemeća. Kajmak je čuvan u kolibama gdje se ložila vatra, pa je mirisao na dim.
Onda razgovor pređe na školsku kuhinju. Ċazim se sjeća Trumanovih jaja, jaja u prahu, koje je Amerika slala iza rata gladnoj Evropi. A svi se sjećamo šarenih metalnih lonaca, u koje su nam na velikom odmoru sipali mlijeko ( opet napravljeno od američkog praha). Uz to smo dobijali četvrt hljeba i komad američkog žutog sira. Mnogim učenicima osiromašene zemlje je to bio jedini pravi obrok tokom dana.
I u Bijeljini i u Višegradu su Srbijanci imali svoje radnje. Sodažija je pravio sodu, kraher, šabesu, orandžadu. Flaše su imale lopticu na vrhu, umjesto čepa, pa se kod pijenja morao čep gurnuti prstom. Bojadžija je bojio vunu. Kolutovi obojene vunene pređe su stajali obješeni na valjskim zidovima radnje. U vunovlačari se od vune pravila pređa, od koje su se pleli džemperi, čarape, rukavice, kape. Učitelji, nastavnici, doktori, su bili mahom iz Srbije. Na radiju se uglavnom slušao radio Beograd, Sarajevo se slabo čulo.
Nismo mogli zaobići ni Ċazimov zanat i brijačnice po provincijama. Mnogi se nisu brijali u kući nego su dolazili dva puta sedmično na brijanje. Obično srijedom i subotom. Brijalo se britvom, koja se svaki čas morala oštriti na kožni kaiš koji je visio pored sjedišta za mušteriju. A moj rahmetli otac se brijao u kući svaki dan prije posla, brijačem sa žiletom. I ti nožići za brijanje, koje smo zvali žilet, jer je Gillete bio najpoznatiji proizvođač, su stvar prošlosti. Skoro svaki dan se morao koristiti novi žilet, jer su se jako brzo tupili. Život im se mogao produžiti tako da su se oštrili provlačeći ih kroz unutrašnju stranu staklene čaše.
Bijaše to lijep razgovor, zahvaljujući što je na TV bila neka dosadna srbijanska serija. Ċazim ne razumije dobro holandski, pa gleda satelitsku TV, a u to vrijeme jedino TV Srbije ne kodira program. I kod njih je bila neka nostalgična serija iz srbijanskog građanskog života. Eto kakva nam je sadašnjost, da svi bježe u prošlost.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 6th, 2014, 8:31 pm 

Tekstovi: 10155
Mare kada ovako nesto preneses napisi i gdje ili od koga si prekopirao tekst.Ocigledno je nije tvoja prica a za one koji te ne znaju pomislili bi da je bas obratno.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Juli 7th, 2014, 8:03 am 

U pravu si.Ovo sam prenijo sa bloga Leteci Holadzanin.Autora ne znam,ali mislim da lijepo pise.

Nazad na vrh

TekstNapisano: August 5th, 2014, 3:08 pm 

LUBENICE

Ljeto je te neke davne sedamdeset i neke.Posto korzo polahko postaje besmislen,proslo pola dvanest,mi oni koji nisu nista"ufatili"polahko ispijasmo zadnje konjake,vinjake i pive u Parku.Dolje ispod hotela bijase pijaca i gdje se raja po povratku u Tekiju i Gracanicu imala obicaj da se posluzi malko kod srbijanaca.Nekoliko lubenica,pa dolje desno poslije vatrogasnog mosta,u dvoriste napustenog djecijeg obdanista.Malko vremena da se ohlade u Rakitnici pa onako,krkaj koliko hoces i kako mozes.U principu smo svi isli kuci plaho fino uprljani od soka lubenice.Tako bijase po obicaju i bez problema.ALI.Jedno vece,dali je da smo bili malo vise nakresani,ili cinjenica da su pijacu ogradili,ili da je moj komsija Kvava htijo bas gajbu krusaka koja je srbijancu sluzila ko jastuk.Zaboravih reci da su oni spavali na pijaci.Helem probudi se covjek i pocne galamiti.Probudise se i ostali i pocne frka.Mi nako brojniji,razuraleni i bas fino nakresani na brzinu smo ih smirili.Medzutim onako iznervirani,pocesmo uzimati lubenice i bacati ih po plasticnim krovovima pijace.Probudismo sve mahale oko pijace.Neko je zvao narodnu miliciju,pa kad smo vidili Ficu,mi se razbjezasmo.Sutradan,jer je onaj NEKO prepozno neke od nas dosla milicija pa nas pobrala kosto se beru lubenice.Uveli nas u salu,dali nam svima olovku i papir pa rekose da napisemo gdje smo bili sinoc oko ponoci.Komsija Kvava napiso."Isli da kupimo lubenice,ali nismo imali para da platimo,a ni oni nisu imali para da nam vrate kusur".Babe su platile kaznu i odstetu,malko nas izmarisali ali eto meni to ostade i dan danas u sjecanju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Septembar 7th, 2014, 4:24 pm 

Babin rucak.

Opet jedna prica iz nekih 70-ih.Ja posto "veliki".Idem u skolu ima vec dvije godine.Onaj lijevi blok,stari i rezervisan za mladze.Kad iz hola udzes,sa desne strane bijase mala kancelarija za dezurnog.Onaj koji je zvonijo pocetak i kraj casova.Sa lijeve strane bijase biblioteka a tamo desno poslije stepenica bijase i ucionica sa,ja mislim,jedinim klavirom u to vrijeme.Tamo smo ucili muzicko vaspitanje i poslije skole dolazili i pjevali u skolskom horu.Repertoar bijase sacinjen vecinom pjesmama koje su velicale Tita i njegove partizane.Tamo nas je uciteljica osim pjevanja ucila i istoriju klasicne muzike.Kad izadzes sa lijeve strane bijo je wc a poslije stepenice.One koje su vodile gore gdje je bila moja ucionica i one koje su vodile dolje i koje sam koristijo kasnije kad sam bio dovoljno veliki da odem iza skole dolje do Rakitnice i sa jaranima sprzim jednu ili dvije cigare za vrijeme velikog odmora.

Bice jos.............

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 11 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: