www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:44 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Birvaktile
TekstNapisano: Mart 14th, 2013, 4:52 pm 

Tekstovi: 3067
Bijase i ona prodavnica hljeba.Odmah pored igralista.Pored baste.Pored toga bijase i skolska sala za spor.Sjecam se da smo iz bivse osnovne skole a buduceg sredno skolskog centra trcali da bi bili na vrijeme na Halcinim casovima.Poslije fiskulture pravac pekara i onaj cetvrt hljeba.Poslije kod siptara Mikija pa jedna ili dvije rum plocice sa flasom kokte.Bijase to BIRVAKTILE.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 19th, 2013, 2:45 pm 

Nismo imali ni Televiziju ni ove zajebancije koje se zovu Pley Station ili X.Boks.Ali smo imali karte.Ili tamo na Hajvanskoj pijaci smo krijuci se igrali Anc ili poker za cigare ili male pare ili.. E toga se dobro sjecam.Januar ili mozda Februar.Nisam siguran.Napolju najmanje -15 stepeni.Noc je oko osam sati,kad odjednom moj babo onako zvanicno kaze"Hajde obucite se,idemo u Lepenicu".Dzemperi salovi i kape pa pravac Lepenica.Sa babom se nije raspravljalo.Tamo negdje do mjesta gdje ce poslije napraviti Sladaru moglo se poslije put nije bio raskrcen,pola metra snijega,valjalo je praviti prtinu.Heleneise poslije dva tri sata pjeske stigli smo kod Nane.Vecera a onda i razlog zasto smo dosli.PISPIL.Sa jedne stane Nana i Dajdza a sa druge Babo i Majka.Nisu to bile partije karata da se ubije vrijeme.Ma jok.Igralo se za lovu,pa su kritike zbog lose igre padale na obadvije strane.Mi djeca bi u neko gluho doba pokusali da zaspimo u susjednoj sobi ali od galame i svadze nije se moglo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 24th, 2013, 5:15 pm 

SAC.
Ona masina koju imaju skoro svi danas a koja se zove mikro ovalna pecnica i za mene je najgluplja izmisljotinja jer ti treba pola minute da podgrijes i cekas pola sata da se ohladi.Jok mi smo u ono birvaktilsko vrijeme imali sac.Bijase to ljetnja kuhinja.Sva jela koja su se kuhala u tepsiji izlazila su ispod saca.Vatra i zar ispod tronozca.Tepsija sa pitom a pokrivena zeljeznom poluloptom.Na tu poluloptu se stavljo krug,najcesce od malih buradi.On je sprijecavao da zara koja se stavljala gore ne padne i da pecenje bude i od dole i od gore.Bijase to nasa mikro ovalna pecnica.BIRVAKTILE.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 30th, 2013, 4:14 pm 

Posto vecina kuca u Gracanici nije BIRVAKTILE imala televiziju(nije se moglo ni imalo),onda se kad bi se gledalo nesta interesantno,islo kod komsija.Mi sa majkom smo isli kod nase kone Meve.Preko puta,nije daleko i uvjek docekani ko najbliza rodbina.Moja majka i Meva su se plaho pazile.Ljeti su isle na Djanovinu da se kupaju.Heleneise razlog nasih vecernjih posjeta bijase u ono vrijeme vrlo popularna kaubojska serija"Bonanca".Svi bi se poredali pred televizor i u tisini i sa uzivanjem pratili dogodovstinje glavnih heroja.Bijase to nekih davnih sedamdesetih.Ja sam imo desetak a Kerim dvanest.Steta sto se ne mozemo vratiti u ta vremena.Bilo nam je lijepo,birvaktile.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 7th, 2013, 5:04 pm 

Hajvanska.
Bijase birvaktile i ta,hajvanska pijaca.Ogradzena kamenim zidom od jedno metar i po.Kapija na ulazu nas djecu nije mogla zaustaviti.Ili smo peskakali preko zida ili preko kapije ili jos lakse malim putom pored Roteksa pa predzes Gracanicu i eto te u pijaci.Iso sam ko dijete tamo i pazarnim danom.Ono krenem u skolu dva tri sata ranije pa da mi prodze vrijeme svratim na pijacu.A u ono vrijeme nista se nije kupovalo odmah.Vlasnik i kupac su provodili sate da se cijenjkaju oko konja,ovaca ili krava i volova.Vlasnik ne prestaje da daje epitete i sve kvalitete za svoju zivotinju dok se kupac brani i nabraja sve mane.Trajalo bi to ponekad i vise sati,sve dok bi se dogovorili za cijenu.Tada bi se zvao serbedzija i uz serbe bi se slavila prodaja-kupovina uz obavezni."JEL HALAL.""MA JASTA DA JE".

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 13th, 2013, 3:38 pm 

SUHO MESO
U ono vrijeme suho meso se nije kupovalo.Ono se susilo kod kuce.Jal dvije ovce ili jedno tele,tako je bilo kod mene.Kad sam malko porasto babo me je vodijo sa sobom da kupimo buduce suho meso.Najcesce smo isli pjeske u Vragolove.Poslije cijenjkanja trebalo se vratiti u Gracanicu.Sjecam se da je jednom kupio mladu kravu,junicu,koja se pokazala tvrdoglava.Ili je trcala ili nece da ide.Na pola puta odjednom poce i snijeg da pada.Onaj gusti sa velikim pahuljicama.Kad smo stigli kuci u Gracanici sve troje smo bili pokriveni snijegom.Posto je babo zavezo kravu u supi sa malko sijena koji smo donijeli iz Lepenice,isli smo u kucu da se pored sporeta podgrijemo i osusimo.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 14th, 2013, 2:50 pm 

Poslije nekoliko dana kad bi imo vremena dolazio bi i mesar.Muris Garagic-Murga koji je radio kod Suljage.Dolazio bi sa nekoliko razlicitih nozeva.Mislio sam onako mali da je tesko ubiti zivotinju koja je deset puta veca od njega.Ali majstor je majstor svog zanata.Drzeci noz u desnoj ruci cese celo junici,da je smiri i polahko postavlja noz tamo odma iza glave iza rogova,gdje pocinje vrat.Kratkim ali zestokim ubodom zabija noz.Jadna zivotinja ko pokosena pada na zemlju.Poslije je zakolje.Posto joj oguli kozu i isprazni trbuh pocne da odvaja meso od kostiju.Koliko se sjecam osim onog sto je bilo u trbuhu i crijevima a i papci koje se bacalo,sve ostalo se koristilo.

Last edited by Mahir on April 15th, 2013, 8:47 am, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 18th, 2013, 4:19 pm 

Meso izrezano se stavljalo u bure.Prvo se u bure stavljala mjesavina bijelog luka i one krupne soli,pa sloj mesa pa opet bijeli luk i so pa meso i tako dok ima mesa.Poslije nekoliko dana komadi mesa su se vadili iz bureta,otresali da bijeli luk i so otpadne.Nozem se sa jedne strane busila rupa kroz koju se provlacila kanafa koja je sluzila da se meso poslije zakaci za gredu koja bijase u potkrovlju susnice.Nije se susilo samo meso.Susile su se i kosti.Rebra,kicma itd.Kad nisi bogat a zimi kad kuhas grah ako hoces da ustedis meso onda u grah moja majka je stavljala nekoliko osusenih kostiju.Nejma mesa ali u ustima ima osjecaj ko da ima.Takav grah se nije jeo iz tanjira nego iz casa.Ma merak.Evo mi voda dodze u usta od same pomisli.Eeee birvaktile.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 24th, 2013, 4:18 pm 

Sjecam sa da je to suho meso bilo moja zvaka.Onako prije skole gore na tavan gdje su bili zakaceni komadi mesa.Nozem odrezem dobar komad pa prije skole izrezem to na male kockice pa to strpam u dzep od pantalona i tako cijeli dan,kockica suhog mesa pa zvacem dok ima ukusa.Pa poslije nova.Ucitelji su me zajebavali govoreci mi da pljunem zvaku a ja him pokazivo i odgovaro da nije zvaka nego suho meso.Poslije smijanja,nisu insistirali."Nema veze nastavi zvakati tu TVOJU zvaku".Bijase to nekad birvaktile.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 27th, 2013, 2:30 pm 

Bijase u ono vrijeme,rijeka Suceska ili Gracanica.Bijase po prilicno vode a ko i svaka mala Bosanska planinska rijecica cista i prozirna da niko nije ako bijase zedan da se bez razmisljanja napije njene vode.Velika kolicina pastrmke i ostalih riba je govorila o kvalitetu vode.Danas nesto kontam pa mislim da je u neku ruku Gracanica u ono vrijeme bila mahala gdje se lovilo i jelo vise ribe nego u bilo kojem drugom mjestu u BiH.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 30th, 2013, 4:54 pm 

U ono vrijeme za lov ribe bijase krosnja.Srbe i Pace mi bijase ucitelji.Neznam zasto ali eto starija raja je birvaktile vodila male da ih nauce.Jedan drzi krosnju a drugi malko gore sa stapom cera ribu prema krosnji.Cim osjeti da je riba u krosnji onda je okrece i vadi je iz vode.Na kraju u povratku imo sam pravo za dva tri dobre pastrmke.Bijase to birvaktile.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Maj 3rd, 2013, 2:35 pm 

I meni je zao sto sam prvog maja u Francuskoj.Nejma uranka a ni raznja a sto je najgore nejma RAJE.Kod nas birvaktile bi adet da se ili na Pticjaku ili na Banderi ili za one koji su imali imanja u Djanovini,uvece zakolje ili ovca ili janje,da se spremi razanj i drva pa oko negdje pola pet hajde na prvomajski pik-nik.Poslije krkanja i srkanja raja bi se sakupljala i to bi se pretvaralo u improvizirani teferic.Bijase to davno,nekad kad je bilo lijepo ziviti u Rogatici.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 12 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: