www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:09 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Birvaktile
TekstNapisano: Februar 5th, 2013, 5:42 pm 

Tekstovi: 3067
Bilo je to ono vrijeme.ONO.Pravo i nikad zaboravljeno.U Lepenici kod moje a.r nane i mog a.r dajdze.Kraj ljeta i skolskog rasputa koji sam provodio u Lepenici.Trebalo je kositi psenicu.A onda po starom istilahu sazivana je moba.Dolaze komsije sa svojim kosama.Rano prije izlaska sunca.Popije se kahva a bogami sa kahvom i koja ljuta.Onda pravac polje pa udri.Muskarci kose,zezaju jedan drugog a i zapjeva se cesto.Zene pozadi prave snopove i ne stide se da na pjevanje muskaraca odgovore njihovom pjesmom.Ja okrecem janjca koji ce biti pojeden u podne a ostali trce da odnesu kosacima jal u ibricima vode sa obliznjeg bunara jal cokaljic domace.Kad dodze podne svi se vracaju.Dva tri carsafa u hladovini,razanj naslonjen na drvo pa svako sa svojom cakijom reze i sluzi se.Zapjeva se i po koja.Poslije se odmaralo a onda nazad u polje da se zavrsi poso.Mi djeca trcimo po pokosenom polju i brojimo koliko je zmija sakrivenih i polju bilo i koje je kosa presjekla bolje od bilo kog zileta.A bilo je i piladi.Posto ih nena nije zatvarala vazda je bilo kokoski koje napravise gnijezdo u polju pa tamo nosise jaja.Nana je vazda govorila da su ih pojele lisice,ali eto.............

Nazad na vrh

Naslov: Re: Birvaktile
TekstNapisano: Februar 6th, 2013, 3:54 pm 

Nedaleko od kuce bijase i jedna ravna ledina.U sredini jedan poveci kolac i jedan krug oko pet metara.Nema trave oko kolca,samo zemlja a i dobro utapkana.Tu su se donosili snopovi psenice i redali oko kolca.Kad je krug ipunjen snopovima dovodili su se konji,uprezeni sa jednim konopcem koji se veze za kolac pa onda polahlko hajde u krug sve dok se konopac ne namota oko kolca.Poslije okretanje pa nazad dok se konopac ne odmota.Poslije se sa viljuskama pokupljala slama.Sa metlama se poslije na kamaru skupljala psenicna zrna a poslije lopatom bacali ih u zrak.Sa malko vjetra u zraku se kora koja ovija zrno odvoji i onako lahka odleti a zrna padaju dolje.Poslije se sa sitom su se odvajalo od ono malo zemljane prasine i u vrecu......

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 7th, 2013, 4:54 pm 

Poslije nekog vremena kad sa zrna osuse vrece su se tovarile na konje pa dolje na Rakitnicu,na Kolovrat cini mi se.Bijase tamo odmah kad predzes most,mlin.Onaj sto melje psenicu sa kamenom debelom pogacom a vrti se uz pomoc vode.Gore jedan mali silos gdje se stavljase zrna,jedno crijevo a dolje jedan"minutas"koji na svaki okretaj kamena isprazni odredzenu kolicinu zita.Dolje ispod kamena vidi se prasina samljevenog zita.Brasno.Bijase i adet da se mlinaru nije placalo parama nego brasnom.Koliko brasna onda tolika i porcenta.Ako se dobro sjecam bilo je oko dvadeset posto za mlinara.Negova nafaka koju je poslije prodavo Rogatickoj pekari ili ljudima koji nejmase mogucnost da uzgajaju psenicu......

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 8th, 2013, 4:28 pm 

Inace za vrijeme skolskog odmora moja glavna aktivnost je bila cuvanje krava i ovaca na ispasi.Nana se budila oko cetri ujutro.Poslije klanjanja pravac tamo gdje su bile krave.Pomuze krave i ovce.Mene je budio miris provrelog mlijeka sa onog sporeta na drva.Dorucak je bio jednostavan.Jedna litra mlijeka vruceg da ti pali usta,a poslije pravac stala."Otkopcavanje"krava i volova otvaranje tora sa ovcama i pravac gaj.Gaj je bila Nanina suma od nekoliko dunuma.Princip je bio jednostavan.Da bi se sacuvala trava i djetelina za zimu krave i ovce moraju ostati u sumi.Ali sa mojim marifetlucima to nije bilo jednostavno odraditi.Djete ko djete.Da bi mi proslo vrijeme,verem se po drvecu da vidim imali u gnijezdima ptica jaja,trazim gljive i onda cujem pistaljku.I nanin glas."Mahire noge ti se osusile da bog da krave su u djetelini".Ne znam ali je imala i tu sportsku pistaljku samo za mene.Inace kazna je bila uvijek ista.Buket zare pa po nogama a poslije poljubac i ono "Ljubi te nana".....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 12th, 2013, 2:13 pm 

RAKIJA
Kao i svake godine krajem Aprila a pocetkom Maja iso je babo u Lepenicu.Posto mi u Rogatici nismo imali sljivika iso je u Lepenicu da sa nanom pregovara o zakupu naninog sljivika.Pregovaralo se po beharu.Ako je dobro probeharalo onda bijase i skupo,jer se smatralo da ce dobro roditi.Sjecam se da je jedne godine u sredini Maja probudio me babin glas.Ronda,ma sta ronda,dere se.Dogovorio se sa nanom za sljivik i jos govorijo da je sljivik iznajmio po dobroj cijeni da ce sljiva roditi da grane popucaju.Gledajuci kroz prozor vidim desetak cm snijega.Pao snijeg u Maju,a znajuci da poslije snijega po obicaju dolazi mraz shvatio sam zasto galami.Behar ce ograjisati i grane se nece polomiti pod tezinom sljiva.Bijase to mrsava godina za rakiju.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 14th, 2013, 4:27 pm 

Po obicaju po zrelosti sljiva tamo negdje u Septembru organizovala se i familijarna moba da bi se sljive pobrale.Djecurlija se vere po drvecu i tresu grane,ostali dolje beru i stavljaju u krosnje pa pravac stala.Pored stale bile su velike kace.Tamo su istovarali krosnje.A u kaci sam bio ja.Onako skoro go.Samo kupace gace na meni.Osim toga da su mi neki krosnje namjerno istresali na glavu a mene je to nasmijavalo i uzimo sam to ko zajebanciju,moj glavni zadatak je bio da igram i skacem po sljivama,da ih zgnjecim.Mislilo bi se da je to lahko.Jeste dok sa bosim nogama ne naletis na sljivu koja bijase uspravna.E tada bi skako dvaput vise ali na jednoj nozi drzeci onu u koju se zabola sljivina kospa.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 19th, 2013, 5:51 pm 

Poslije se kaca koja bijase skoro puna zatvarala plasticnom dekom i onda se cekalo da sljiva fermentira to jest da provri.Tamo negdje u Decembru ili u Januaru ienajmenjivo se kazan i pocelo bi pecenje rakije.Prvo bi se skinula "prljvstina tj ona pjena koja se stvarala na povrsini i koja je smrdila ko najgori prdez.Poslije rasprava gdje ce se postaviti kazan.Posto pecenje rakije zahtijeva puno vode neki su mislili da je bolje dolje kod bunara koji bijase dvjesta metara od kace,ali drva i ona truhla sljiva u kaci malko daleko,a sa druge strane ako je u avliji blizu kace e onda voda sa bunara bijase daleko.....

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 24th, 2013, 12:03 pm 

E onda je pocinjalo Prvo dase ocisti snijeg pa poslije instaliranje kazana.Prvo ona trosjedaljka na koju se stavljo kazan,poslije poklopac a onda ona cijev koja je vodila od poklopca do bureta gdje bijase centrala za razhladzivanje one alkoholne pare.Vatra grije onu truhlu sljivu izvlaci se ona para pa kroz onu cijev stize u bure gdje je voda bila hladna i gdje se pretvarala u tecnost.Rakiju.Inace da bi se znala jeli dobra sistem je bio isti.U odredzeno vrijeme uzimala se kasika.Uzmes ono malko rakije pa bacis na zaru ako gori dobro je,a ako se ugasi treba mijenjati kazan.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 28th, 2013, 5:01 pm 

Inace aparat za pecenje rakije imade cetri dijela.Prvi dio bijase onaj tronozac koji bijase oredzen limom sa strane da ako ima vjetra vatra gori po istom nivou.Na njega se stavljo kazan.Bakreni.Malko vode i sljive.Dvije trcine.Na kazan se stavljala kapa ili sesir.Nana je spremala tijesto da bi se sa njim zacepio prilaz zraka ili nedaj boze izlazak one pare koja je sadrzavala alkohol.Gore na sesiru rupa odakle se sa jednom cijevi para vodila u bure puno hladne vode.U buretu i jedna bakarna spirala.Para pod pritiskom prolazi kroz spiralu i hladeci se pretvara se u tecnost.Rakiju.Babo a.r imo obicaj od dva tri prva kazana napuniti dvije ili tri flase.Stavljo to po strani,i govorio da se to ne pije.Kaze"E ovo je ko apoteka,ako imas reumu ili te bole zglobovi,nista bolje nego dobra masaza sa vakom rakijom".

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 3rd, 2013, 2:12 pm 

Inace kod nane u Lepenici osim kuce i stale bijase i jedna kucica.Ko neka koliba.Sto posto od drveta.Udzeses unutra a u sredini tronozac sa kazanom gdje se kuhalo mlijeko.Okolo po zidovima tezge gdje se u casijama kiselilo mlijeko.Prvo se skido kajmak.Najmanje jedan centimetar debljine.To se poslije ili prodavalo na Rogatickoj pijaci ili pretvaralo u puter.Ostalo kiselo mlijeko se cijedilo i pretvaralo se u sir,onaj od koga se poslije pravila sirnica.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 6th, 2013, 4:21 pm 

Sir se pravio na jednostavan nacin.Nana je u carsiji kupovala one birvaktilske pelene.Bilase to ono sto postotno platno od pamuka.Metar duzine a isto tako i sirine.Stavlja la bi ga u malu kadu.Na njega bi prosipala kiselo mlijeko pa kad bi bilo dovoljno i kad bi malko posolila onda to mlijeko bi bilo zavezano a preko bi se stavljo poveci kamen.Izriban i cist on je svojom tezinom istjeravo vodu iz mlijeka.Poslije nekog vremena dobijo se sir.Jos se sjecam trenutka kad je Nana otvarala onu mahramu.Bijase to kako se govorilo,mladi sir.Kriska vruceg hljeba koji je haman izaso iz sporeta pa preko kriske sir i malko pekmeza.Ma sta da vam kazem.Merak. Jebes Nutelu.To je bilo prava stvar.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 7th, 2013, 5:33 am 

Tekstovi: 150
Bravo Mahire,bas plaho docarano.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 37 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 12 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: