www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 4:42 pm.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 13 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Moja mahala,Podljun
TekstNapisano: Mart 25th, 2010, 7:10 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
A tvoja sestricina Lala je,kao klinka,pjevala:
"Kasika,viljuska,noz,ide brzi voz.
U vozu se voze:kasika,viljuska i noz"
Nisam to zaboravio,evo ima vise od dvadeset godina,a nije ni Maja koja je s Lalom bila najbolja drugarica,ljetos su se nakon toliko godina vidjele.
Lijepa prica o Poljunu,ja sam,kad je Bena biila mala,u Poljunu kod Mehagince sa Asimom r.pretakao rakiju u podrumu(to se kaze:krali) iz jedne velike pletare,pa onda kad bi rakije bilo pri dnu,razbij pletaru i prijavi da ju je macka(!) prevrnula.A kod Mehagince se znalo vazdan mijesati keske,pa se mezilo i mezilo po rogatickim mehanama.
Na kraju,i ozenio sam se iz Poljuna.Ja dogovorio sa r.Vahidom da cu doci po mladu(podstanarku),kad ono,hastali,komsije,harmonike,meza i rakija.I nezaobilazni njegov jaran Hajro Ajanovic.Veli meni Vahid:"Ko da se moja Pasa udaje.Ne moze drugacije."
Neka je rahmet tim plemenitim ljudima,Vahidu i njegovoj dobroj Taibi,Vahidbegovici,ja,iskreno,nisam ih razdvajao od svojih
najrodjenijih,niti danas njihove Emira i Pasu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 25th, 2010, 11:52 pm 

Tekstovi: 150
Kao prvo da predam rahmet svi Poljuncanima pocev od mojih Salana,kao drugo da pozdravim sve Poljuncane a ima ih jos fala bogu dosta zivih.Jeste da sam ja iz mladze generacije ali ovo sto nam Bena isprica itekako se dobro sjecam svih dogadzanja i ucestovao sam skoro na svim mada sa mladzom generacijom i to je dokaz da se tradicija prenosila.Poljun je bila jedna po jedna mahala gdje su svi zivili jednom dusom,postovali se pazili,druzili,kahvenisali, obilazili,avlije su mirisale,ma jedan raj na zemlji rahatluk koji se tesko moze zaboraviti i zao mi sto ove mladze generacije to nemogu doziviti,a opisat im nemozes nikako jer se to samo moze osjetiti da dises punim plucima i da si slobodan ko ptica.Pozdravljam Benu i ujedno joj se zahvaljujem na tekstu koji me dirnuo i na trenutak vratio u lijepe dane naseg Poljuna.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 26th, 2010, 1:45 am 

Tekstovi: 10155
A kako su se ovim curama iz pljuna u Kolovratu nabacivala gracancad nista ne napisa. :lol: :lol: Salim se a ovakve price uvjek vracaju sjecanja i potpuno jasno vidjeh sliku nabrojanih u Kolovratu.I onu kuletaricu vidjeh ali i Macka,Kenu,Rusmu,Curu,Mehu,Muaza L.Muaza M. i mnoge od poljunske raje.
U Poljunu sam i ja dosta vremena proveo i bilo je lijepo ali ipak morate priznati da je gracanica najljepsa.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 26th, 2010, 6:42 pm 

Tekstovi: 20
Selam svima al' posebno Beni.
Vrati me Bena u moju ulicu koja bijase prva uspod Podljuna.
Mi iz moje ulice koji pripadasmo narodu sa Podljuna uzivasmo sa njima i njihovim navikama druzenjima i igranja "Dzandara i Lopova" Krenuli bismo od Carine preko Pionirske a onda na Mukatu pa ispod kuca mislim Midhe Muftica na ulicu Ahmeda Hafizovica-Poljun , pa opet Poljunom do Carine pa uz nas Sokacic pa sve dok nase majke ne bi pozvale u kucu.
Kad se izgradise kuce po Mukati onda Korovina posta dio koji pocese neki da zovu uspod Podljuna.

Inace glavnu ulicu Podljuna tj Ul.Ahmeda Hafizovica oni nazvase Ulica Draze Mihajlovica ali za mene je to Ahmeda Hafizovica ili Podljun i niko to nemoze promjeniti..

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 26th, 2010, 7:53 pm 

Tekstovi: 13163
A za mene je podljun uvijek bio POLJUN

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 26th, 2010, 8:15 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
PoDljun je,valjda,ono ispod Poljuna,Carina,Korovina itd :lol:

Nazad na vrh

TekstNapisano: Mart 27th, 2010, 1:51 am 

Bela zar si zaboravila da se za sokacic govorilo uz(ili niz)cesmu. :wait:

Nazad na vrh

Naslov: Moja mahala
TekstNapisano: August 15th, 2011, 6:05 pm 

Tekstovi: 3067
.NEKO DRUGO DOBA.

Bilo je u Rogatici glavnih ulica,pa i nekih sporednih.Bilo je i sokaka.To bijase neke sporedne ulice.Ni glavne ni sporedne.Nesto u sredini.Jedina mahala koja je imala nesto izuzetno bila je Gracanica.Mi smo imali sokacic.Jedno dva metra sirine i oko dvijesta metara dugacak.Sve gracanicke generacije ga znaju.Bijo je ko srce Gracanice.Tamo smo se igali ta ta.Pa kad nam dosadi isli smo na Tafrinu stalu i tamo pusli prve cigare.Ni dan danas mi nije jasno kako nikad nismo prouzrokovali pozar.A Mico.Vjeciti cuvar Sokacica.Tamo gdje je bila javna cesma.Izadzes a pored cesme vidis nesto svijetli.Mico sa svojom cigarom,ceka da se raja skupe pa da na nas nacin igramo.Nije bilo granica.Imali smo "PRAVO"prolaziti kroz sve baste i avlije.Nikad nas niko nije izgalamijo.Ili smo bili oprezni.Ako komsija sutra dodze da se zali,onda si ograiso.Bilo je to neko drugo doba.NEKO DRUGO DOBA.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Moja mahala
TekstNapisano: Oktobar 31st, 2011, 12:26 pm 

Attachment:
Slava.jpg
Slava.jpg [ 200.29 KiB | Pogledano 5861 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 12th, 2011, 7:59 pm 

A ovo je preko puta kuće na predhodnoj fotografiji. Mama a.r. Bjat a.r. i nedo u avliji a koke u bašći

Attachment:
AVLIJA-.jpg
AVLIJA-.jpg [ 437.87 KiB | Pogledano 5785 puta. ]

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 13th, 2011, 3:14 pm 

Sto li se igraliste nije napravilo na toj poljani iza vas?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Novembar 13th, 2011, 7:58 pm 

Pa gdje bi se porađali i dobijali kadrovske stanove???

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 13 posts ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: