www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 9:12 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 121 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Rogaticki majstori
TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 4:42 am 

Tekstovi: 10155
TRGOVCI

Mehaga Fejzic, Mehaga i Cima Hodzic, Mustafa Dobraca, Durmo Teskeredzic, Agan i Hajro Durmisevic, Durmo Suljagic, Huso Babic, Sejdalija Cengic, Ragib Salan, Kapo Rasim, Osman Solak, Veljko Sokolovic, Biljana (?), Muhic Murat, Fadil Pasic, Himzo Brankovic, Zinka Sisic, Hanumica Aksamija, Naima Hodzic, Sehka Capljic, Amina Nalbantic, Mevlida Hasecic,Naza Hodzic,Sabiha Piljevic,Muftic Suada,Suljko Kazic, Ekrem, Muzafer i Satka Pesto, Jesenkovic Ahmet Horvat, Veljko Atanackovic, Edhemaga Jesnkovic bi na ovu listu mogo isto ko i Sabaheta Cano (piljara) i oni ko Avdija Pezo sto u mesari prodava, jedno vrijeme i Sejo Kazic Toljo i Ajanovic Omer, Salim Tantula, a neko vrijeme i Najma Tantula i Huso Tantula zaduzen za deliveri fasunge (podmire). Bilo ih je jos ali ih necu pomenuti jer neki tako pozelise pa i svoje kumove zarobljavase. Generaciju Fadila Muftica, Zimica Muhameda, Mesic (Dzango), Despotovic Radenka i onih mladjih sada necu pominjati.

SUSTERI

Hakibeg Heskeredzic, Jakupaga (Coco), Ibrahim Sokolovic, Hamdo Sokolovic, Ahmo Ziga, Zejnil Pesto, Edhem efendija Hafizovic, Kasim Hadziahmetovic, Rasima Brankovic, Ibro Hodzic Srebro, Adem Vukaz, Ahmo Dziko, Ahmed i Muhamed Vukaz, Fadila Canu, Nedzad Kazic Cemanka...

SNAJDERI

Nesko Hasecic, Vehbija Jesenkovic, Mustafa Brankovic, Taib Skaljic, Avdo Steta, Zufer Ajanovic, Hazim Skaljic i stari Bajrovic.

SAHADZIJE(URARI)

Jedino Zijada Brankovica i Muhameda Behlulovica znam od onih koji se ovim zanatom bavise.

PEKARI

Mustafa Zec, Avdo Krlo, Mujo Mehmedovic i Causevic Sulejmen, Sulejman Zec, kratko Avdo Musanovic i Lisic (?), a cini mi se i Besim Kukavica da se ovim zanatom bavio i jos uz njih povremeno siptara od ovog zanata bi u Rogatici.

STOLARI

Halimaga Catic, Resad Muftic, Kasim Lihic, Ejub Katica, Ismet Oprasic, Suvalija Ibrahim, Salan Ahmed, Salan Salim, Cano Salko, Agic Hrustem i Munir Salihagic su najpoznatiji iz ove branse.

KOVACI

Za Asima Dorovica, Salima Cotu, Jakupa Jupija Teskeredzica, Camila Hodzica i Furtulu znam jer kasnije i ne bi ovih zanatlija.

SLASTICARI

Od rogaticana bi samo Osmanaga Hodzic i Halil Bradarac, a osim njih dugo bi Ramadan Pajko iza kog se kasnije dosta izminjalo Albanaca.

FOTOGRAFI

Stariji su upamtili Rasima Kapu, Jakupa Skaljica, Aliju Aksamiju, a onda Ismeta Ljotija, Rifeta Omerovica, Seju Nalbanica i Camdziju Rifeta.

CEVABDZIJE

Jedino Suljaga Mehmedovic od nasih imade ove vrste radnju onoliko koliko ja pamtim i jos jedan sto pogide u zadnjem ratu na onoj strani.

LIMAR

Nazim Lihic je jedini privatni, a Galiba Pasica moramo pomenuti kad je rijec o ovom zanatu jer je bio vrhunski majstor. Poslije se ovim zanatom bavio i Nurija Musovic.

BOJADZIJA

Jedinu za koju znam radnju koja se bavila ovim zanatom je u familije Lihic.

CISTAC CIPELA

Samo Baja se u Rogatici ovim bavio.

OTKUP STAROG GVOZDZA

Ahmet Teskeredzic se dugo ovim zanimao.

OTKUP KOZA

Opet, osim Agrokombinatove otkupne stanice jedino Suljaga Mehmedovic se bavio ovim poslim.

AUTOMEHANICAR

Kad je rijec o ovom zanatu treba poceti od familije Koro od kojih u Rogatici osta jedino Ismet, a onda Ibrahim Sehic, Mustafa Sijercic, Mustafa Vrana, Enver Hasecic, Esef Salan, Ramiz Jusupovic Crvenac su neki koje treba pomenuti.
Nusret Suvalija.

STAKLOREZCI

Izgleda da je ovaj zanat u Rogatici krenuo iz Tekije u kojoj se ovim zanatom bavio Avdaga Dajdic i Avdaga Nalbantic a kada se pendzeri i dzami zamjenise prozorima i staklima Nedeljko Jagodic i Ratomir Kuzek nastavise se baviti ovim zanatom.Poslednja radnje koove dijelatnosti je ona na Trgu otvorena od sarajevske firme Dijamant a u njoj je radio si Mustafe Tankovica.Nisam sasvim siguran mislim da mu je ime Emir a zvli smo ga Talijan.

Last edited by ZELE on Februar 11th, 2009, 9:56 pm, edited 3 times in total.

Nazad na vrh

Naslov: Re: Rogaticki majstori
TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 12:00 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Ja bih medju obucare(sustere)dodao i Zejnila Pestu,Edhemefendiju Hafizovica,Kasima Hadziahmetovica,Rasima Brankovica,Ibru Hodzica Srebru,Adema Vukaza i sve one iz bivse Obucarske zadruge :Ahmu Dziku,Ahmeda i Muhameda Vukaza,Fadila Canu,Nedzada Kazica Cemanku(ali to su davna vremena)Izmedju limara pomenuo bih i Mustafu Pavicu (koji je cak i crkvu pokrivao bakrom),a bavio se i svim ostalim zanatima vezanim za metal,a bavi se i dan danas,a od slasticara legendarne Raifa i Bademu,pa Milivoj sodacija,pa stanko vunovlacar,pa onaj loncar Srbijanac...

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 5:02 pm 

Medzu trgovcima treba dodati Nazu Hodzic a i Sabihu Piljevic jer ih izostavih.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 8:02 pm 

Tekstovi: 13163
U kući Duška Bajevića radio je Edhemaga Jesenković ali je prije njega poslovođa bio Veljko, a ja mu neznam prezime.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 8:07 pm 

Tekstovi: 13163
Jedan od najboljih mehaničara u Rogatici bio je Nusret Šuvalija a.r. On je u Rogaticu došao kao majstor aviomehaničar kakvih je malo bilo u bivšoj Jugi. Prenio je i na djecu tu ljubav pa su tako Husein I sutko postali vrhunski autoelektričari i auto mehaničari. Najstariji Hasan-beg, inače moj kum, dao se na škole pa tako postao maš. inžinjer.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 30th, 2009, 11:44 pm 

I Edhemagu i Veljku sam pomenuo a ni ja nisam mogo da sijetim prezimena.
A to sto sam Nusreta zaboravio sada me stid.Istog momenta ovu grsku ispravljam.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 31st, 2009, 3:27 pm 
Site Admin

Veljko se zvao Atanackovic.Bio je ujak(dajdza) Milorada Sokolovica Kaladonta,predsjednika Kriznog staba SDS-a 1992.Za razliku od Milorada Veljko je,tako je bar tada izgledalo,bio castan covjek.Al nikad se ne zna.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 4:20 am 

Zna li neko jeli iko od rogaticana bio zlatar?

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 12:25 pm 
Site Admin

Svojevremeno je u kuci Edhemefendije Hafizovica jedan Sarajlija bio otvorio zlataru.Ali nije se dugo odrzao.Poslije je tu kancelariju otvorio advokat Midan Kapo,a jedno vrijeme je tu bio i Salon Kozadra Dzemo.
A ,Zele uvrsti gore medju zanatlije i staklorezce: Avdagu Dajdzica u Tekiji,Nedeljka Jagodica,takodjer u tekiji,Ratomira Kuzeka na carsiji i posljednja,ona "Dijamantova" na Trgu u kojoj je radio i onaj mali od Mustafe Tankovica zvani Talijan(Emir).

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 3:56 pm 

Ovo ce morati gazda jer kao sto vidis ovdje za takvo nesta nemam pristupa.Sve ove korekcije mora on da izvrsi.Ustvari ja sam imao namjeru jos neke zanate pomenuti kao sto su i staklari i autoelektricari,autolimari,molere,zidare.Ovu priliku imaju i svi drugi clanovi ali nekako,mada nije,onaj spisak ispade konacan.Zato bujrum svakome a onda sve to nek sredi domacin.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 3rd, 2009, 5:05 pm 

Tekstovi: 2099
Samo ti Zele pisi, nije frka, ja cu to gore mijenjati, a mogu i promjeniti, tako da i ti mozes dopunjavati. Ustvari, evo sad cu to promijeniti. Pa onda i ti dodaji i mijenjaj.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Februar 6th, 2009, 3:51 am 

MOLERI

Za ovaj posao se znalo reci KRECITI i SERBETITI a dok se jos tako govorilo ovim poslom su se bavili Fadil Lihic,Mehmed Mesa Hadzibegovic,Lihic Avdo-Lambo,Talovic Ramiz-Kalusa-Kaloperovic,Tantula Omer Pican a kod Fadila je radio i Lambin sin.Nekako porodici Lihic ovaj zanat dodze kao tradicija a njihov rodzak na slici demonstrira kako su izgledali.

Slika[/quote][/img]

Posto su ovaj posao pretezno izvodili oni kojim je to bilo potrebno tako je malo onih koji su se bavili ovim zanatom.Danas jedan od najboljih rogatickih majstora ovog zanata je Salan Hasan-Toska koji od ovog zanata zivi u Hrasnici.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 121 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 11 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: