www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 13th, 2021, 10:22 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 95 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: ROGATICANI - SOFERI, NEKAD I SAD
TekstNapisano: Januar 4th, 2009, 2:41 am 

Tekstovi: 4128
Evo, otvaram novu temu o soferima nekad i sad. Ljudi koji su radili citav svoj vijek kao vozaci-soferi, a isti su iz Rogatice, ili su vezani za nasu Rogaticu. Isto tako volio bih da se sta sarne i o ovim novim-starim, isto tako i o ovim "novo konponovanim" soferima koji zaradjuju svoj hljeb sirom dunjaluka, pa i BiH.
Bice tu i "slicica" a nadam se da ce te i VI uzeti ucesca u ovoj realizaciji. Nadam se i vjerujem da ce nam i SELE pomoci oko "ovoga". Jer SELE je INSAN koji zna, pa, skoro SVE.

Nazad na vrh

Naslov: Re: ROGATICANI - SOFERI, NEKAD I SAD
TekstNapisano: Januar 4th, 2009, 5:51 pm 

Slika

Slika

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 4th, 2009, 8:36 pm 

Prva-Novo-konponovani sofer.
Druga-Stari-novi sofer.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 4th, 2009, 9:10 pm 

Tekstovi: 10155
Odlicno ti ovo Suhi.I tema daje dosta prostora a jos kad ima slika tad je pun pogodak.Imamo o kome pisati i mnoge mozemo pomenuti i prisjetiti ih se.samo naprijed.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 5th, 2009, 3:57 am 

Nekad birvaktile, rogaticki Tehnotrans, bio je medju prvim preduzecima za prevoz putnika i robe u BiH, a mozda i sire. Ja se nisam bio ni rodio kada je ova firma radila. To znam, jer moj rahmetli babo je vozio mnogo prije u Tehnotransu, nego sto sam se rodio. Znam dobro da kamione, a ni autobuse, nije imala, ni Foca, ni Gorazde, ni Visegrad, a da ne spominjem Rudo, Cajnice, Srebrenicu, Bratunac...
Znam da su rogaticki soferi isli na "teren" u Focu, Gorazde, Visegrad... i izvlacili balvane iz suma tih opstina. Bilo je tu dosta nasih majstora za volanom (terenaca). Ne sjecam se svih, ali cu bar neke da nabrojim. Bio je tu sjajni Corbica-Galib Sehic. Sofercina i covjek koji je znao da napravi zajebanciju i na svoj, a bogami i na tudji racun, a cesto i na racun "kursadjija" (tadasnja milicija). Bio je tu i Ade Suljagica babo (krivo mi i tesko sto sam mu zaboravio ime). Covjek od karaktera. Ado slika i prilika svog babe, samo sto ja nasa "harmonika" deblji, ali faca ista. Moj komsija, Hajraga Sehic. Hajraga je volio, isto k'o i Corbica da se zeza. Veseljak od glave do pete. Vrijedan, posten i radan. Insan kojeg bi svako pozelio da ima za komsiju. Mujo Djiko, isto, da ne ponavljam, sve ovo sto napisah i puno vise, ali i za sve nase sofere. Tu je bio i moj babo, Galib Hasecic-Celo, koji se druzio sa svima njima, ali mislim, po najvise sa Corbicom i Mujom Djikom.
Sjecam se dobro, a bilo je to dosta davno.
Krenuo je na put moj babo, ne znam gdje. Po obicaju, prate ga svi, moj deda, moja nenka, moja mama, tetke i naravno mi, njegovi sinovi. Svi mu zazelise sretan put, jedino ja, ne znajuci sta to znaci, kazem svom babi, "ne sretan put". Svi, ama bas svi se okrenuse na mene i pogledase me ko "azraili". Sav sam se sasro od straha, ne znajuci, zasto me tako gledaju. Jedino, moj babo mi pridje sa osmijehom i poljubi me, rekavsi, ne prepadajte mi dijete, ne zna on sta to znaci. I ode.
Proslo je "puno" vremena, a stari se ne vraca s puta. Ne znam koliko je proslo, ali jedo jutro kada sam ustao, svi (odrasli) su plakali. Meni niko nije nista govorio, a ja nisam nista smio da pitam, kao da sam nesto lose predosjecao.
Ne znam koliko je proslo, ali se sjecam dolaska mog starog. Ide kroz Sokacic, ali nekako, golem, veci nego kad je otisao. Prvo sto sam primjetio, to je, e sad ne znam, ili veliki "flaster" ili "zavoj" na bradi. Ja nisam smio da mu pridjem, ali ON je sve "prosao" i mene uzeo u naramak (sad kazu u narucje).
Kasnije sam slusao price o tom dogadjaju (ne od starog, on nije mogao da prica).
Na povratku kuci, Mujo Djiko, moj stari i ne znam (zaboravio) da li je jos jedan bio, svi iz Tehnotransa, svratise u Busovacu, u kafanu. Ogladnili soferi htjedose da jedu i presjede him. Nisam siguran, bil razlog konobarica, ili ime Mujo, a mozda obadvoje. Busovaca i tada poznata kao ustasko leglo. U glavnom doslo je do marisane. Vidjevsi da ce fasovati, a i fasovali su, a bilo hi je tri puta vise od nasih. Dok je mij stari bio zauzet sa jednim ustasom, drugi je posao na njega nozem s ledja. Sreca, Mujo je to vidio i upozorio starog, skoro kasno, ali ipak nije. Stari se okrenuo sa povlacenjem nazad. Ustasa ga ipak zakaci nozem po bradi (od kraja usta na dole, tako da mu je donja usna visila). Posto je jedino ustasa sa nozem ostao na nogama, onda su se rogaticani posvetili njemu i uspavali ga.
I u bolnici Mujo je odigrao glavnu ulogu. Posto je doktor htio da pomogne svojim, Mujo mu je rekao (od prilike) " Ako mi se brat onesvjesti, JA cu tebe zaklati". Poslije toga, doktor se odlucio za "brata".
Poslije toga, nikad vise nisam nikom, a kamoli svom babi, rekao "ne sretan ti put".
Ovo sam napisao jer bih volio da i VI uz pominjanje nekog od rogatickih sofera, ispricate neku pricu vezano za nekog od njih. Uz to, izvadicemo dobre ljude iz zaborava.
Svi ovi nasi dragi soferi-ocevi su umrli.
NEK HIM JE VJECNI RAHMET DUSI I DA HIM DRAGI ALLAH PODARI LIJEPI DzENET.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 5th, 2009, 7:10 am 

Tekstovi: 150
Svaka cast Kerime na temi,ova tema i mene duboko dotice,jer ti si poznavao mog starog rahmetli Galiba Salana,i ja sam se posvetio bio soferluku,kazem bio jer sada vise nevozim na bolovanju vec 2 godine.Volio bih da raja stave jos slika,ove tvoje i seperkine su SUPER,ja odavno vec mastam da tako nesto vozim.Imam sve kategorije sem prikolice,vozio sam 5 godina u Helsinkiju buseve,od gradskih do medzugradskih,tako da imam iskustva.Kako da stavim koju sliku.Keva

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 5th, 2009, 12:25 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
FADIL I IBRO CANO

Dvojica brace blizanaca iz Podljuna(Ibro i Fadil Cano) bili su toliko slicni da su ih samo rijetki poznanici mogli razlikovati.Ali ako bi se obuci isto onda su i ti znali pogrijesiti.Oba su poceli kao soferi "sticara",poznatih FAP-ovih trineski,Fadil u "Sjemecu",a Ibro u "Tehnotransu" i naravno radili su poslove izvlacenja balvana,a najcesce iz Budete i sa Sjemeca.Tako je jednom prilikom Ibro utvrdio da vozi nekakvu "mladicu" na Borike i da ga ona rano ceka kod Stracine kuce.Cuo to Fadil,pa malo vise poranio,pokupio "mladicu",a ova se sve klela da mu je kamion juce bio plav,a dans zut.
Drugom prilikom,bili na terenu u Visegradu,pa svratio Ibro u brijacnicu da se obrije.Pritom skrenuo paznju majstoru da ima "zajebanu bradu".Kad je brico zavrsio,Ibro se pozali da ga je lose obrijao i da ce mu za dva-tri sahata brada ponovo narasti.I bi,nakon dva tri sahata pomoli se kod istog brice Fadil,a ovaj opsova i britvu i majstora koji je iskova nemogavsi sebi doci od cuda.Pa kad su igrali u "Mladosti",neko sarajce predribla Ibru,pretrci po igralista,a ono Fadil pred njim.Ovaj stane ko ukopan i pita Fadila:"Matere ti,kako si tako brz?"Bilo je toga jos,na desetke zgoda.
Pred kraj karijere oba su vozili luksuzne automobile u TPR-u,a Ibro je bio uznapredovao i do sefa transporta.Za vrijeme rata izbjegli su u Sarajevo,Ibro je obolio,a Fadil nastavio raditi kao vozac direktora Zemaljskog muzeja,odakle je i ispracen u penziju.Hvalio mi se da je njemu bilo povjereno da na aerodromu primi Bonu Voxa kada je ovaj imao koncert U2 u Sarajevu..Medjutim,nije mu se dalo,obolio je i iznenada umro.Iza njega je ostala supruga Mejrema i dvije krasne kcerke:Dina i Vilka.Nedugo za njim umro je i Ibro.
Bili su mi prijatelji i bili su prava raja.Rahmet im dusi.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 5th, 2009, 6:00 pm 

Tekstovi: 2099
Tema je odlicna, a nadam se da ce Suhi ovo razvuci, te onako polako pisati o soferskim zgodama i nezgodama. Ja cu tu malo pomoci sa par fotki.

A meni je ostala u sjecanju Simca, koju je imao...., valjda Ibro rahmetli.
Plava Simca, a naci cu sliku tog modela, cisto da se prisjetimo. Isti auto, samo zelene boje, je imao dr. Nihad Krajina. A Folcika mu je bila za ribe :D .

p.s. u Sheperke bolji kamion :lol:, bolja boja mislim :D

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 5th, 2009, 6:20 pm 
Site Admin

Tekstovi: 5885
Simku je imao Ibrahim.S njom smo prokrstarili od Niske Banje,Svilengrada,Plovdiva,Soluna,Halkidika do Negotino na Vardarot.O tom drugi put.A Fadil je "derao" stojadine.

Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 6th, 2009, 2:07 am 

Evo i Simke, ali ovo je cini mi se stariji model. Boja je slicna.

Attachmenti:
Simca.jpg
Simca.jpg [ 24.14 KiB | Pogledano 6191 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 6th, 2009, 2:08 am 

A evo i slika rahm. Galiba Hasecica, doduse malo losije kvalitete,

Attachmenti:
galib1.jpg
galib1.jpg [ 50.49 KiB | Pogledano 5877 puta. ]
Nazad na vrh

TekstNapisano: Januar 6th, 2009, 4:15 am 

Fala ti za ovu sliku. Znam odakle i sta, ali veliko ti fala.
PS
Ono za boju kamionaa, e vidis, boja mog kamiona je bolja. Sigurno se pitas, kako, :?: :idea:
Evo kako. Zastava pod kojom se borise-borismo, bi BIJELA. Prva zastava BiH, bi bijela.
E zato je i moj kamion bijela boje, bas k'o zastava BiH. Sve druge mozes okaciti u kukuruzima.
Do duse fale LJILJANI, ali ima hi u Bosni koliko hoces. ;) :mrgreen:

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 95 posts ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 10 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: