www.rogaticani.com

Bila jednom jedna carsija
Sada je: April 18th, 2021, 1:36 am.

Vremenska zona: UTC - 1:00

Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor Poruka
 Naslov: Re: Spisak Zrtava
TekstNapisano: April 3rd, 2015, 4:07 pm 

Tekstovi: 3067
Pitar-Istok je napisao:
Naiđoh na ovaj grafikon (bio je u slikama u računaru). Je li tačno, ne znam
Attachment:
225.jpg

Pitar je objavio ovo ima vec puno vremena.
Znaci da je za vrijeme rata u Rogatici poginulo ili ubijeno 2014-s osoba.Sto se tice nasih,1651 osoba a od toga 962 civila i 689 VOJNIKA su izgubili zivot.Da je neko napiso da su to sifre poginulih u Zepi mogao bih mu i povjerovati.Zepljaci su se branili i to do posljednjeg daha.Sad kad malo bolje razmislim pitanje koje se samo od sebe namece je,ako je u Rogatici ubijeno 689 vojnika kolika je bila vojna snaga Bosnjaka.Ako se uzme u obzir cinjenica da je četa oko 80 do 100 ljudi, bataljon 300 vojnika i tri batalioni su več brigada, koja ima oko 1000 ljudi.Ako moja racunica je dobra znaci da je u Rogatici(Gorazde se ne broji)i na Rogatickoj opstini bilo oko 2000 boraca(vojnika) ako se uzme da je svaki treci poginuo.Poslije se namece i pitanje kako je 2000 Bosnjackih boraca(vojnika) ubilo SAMO 266 cetnika kojih je ako se drzimo iste racunice x3 bilo oko 800.Kako i zasto je Rogatica otala bez branioca.Ovo pitanje se ne odnosi na sve ljude koji su zbog straha za sebe i svoje pobjegli,jer ih niko nije branio,pitanje je gdje su bile te dvije Rogaticke Brigade kad je Rogatica gorila.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 4th, 2015, 2:25 am 

Tekstovi: 10155
Ne valja ti racunica jer vojnici rogaticani su ginuli na raznim ratistima a ne samo na rogatickoj opstini.Rogatica(ciji dio je i Zepa),Gorazde,Visegrad,Srebrenica,Sarajevo,Zenica,Visoko i jos neke opstine su mjesta gdje je boravio nas narod pa tako i muski koji su bili na tim ratistima.Tako je sveukupno na svim ratistima onaj broj poginulih boraca.Slicna je situacija i sa civilima mada je,kada se uzme sam grad i neka sela,taj odnos drugaciji jer je ogromna vecina ubijena u Rogatici.Mislim da bi bilo vema zanimljivo da imamo i podatak koji je broj poginulih boraca u borbama u samom gradu a i broj ubijenih civila jer licno mislim da je jednocifren procenat poginulih boraca a da je nadpolovican kada su u pitanju civili.Isto tako mislim da bi to potvrdilo moju tvrdnju da Rogatica i njeno stanovnistvo uopste nije ni branjeno i da je prvensveno SDA koja se kiti ratnim uspjesima ustvari glavni krivac za stradale civile koji su prepusteni hordama zlikovaca i koji su bili u apsuluno neravnopravnom polozaju prilikom napada na Rogaticu.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 4th, 2015, 11:24 am 

Znam ja da je moja racunica nije dobra jer je bazirana na statiskikama.Ali cilj mi nije bio racunati spekulirati i traziti krivce za pre(o)daju Rogatice.Na ovoj temi koja sadrzi dvije rijeci,ona prva me pogurala na razmisljanje.SPISAK.Svi znamo da je puno Rogaticana direktno ili indirektno dalo svoj doprinos da se napravi spisak zrtava Rogatice ali eto gledajuci taj spisak shvatio sam da,bar po meni,fali nesto.Znam i to da je nemoguce uz svako ime dodati i ime i prezime njegovog katila(bombardovanje,granatiranje,minska polja itd).Ipak mislim da se za puno zrtava(civila)ipak zna i da ili ima ili je bilo svjedoka.Eto sta fali.Poslije svakog ubijenog navesti i ime i prezime onog sto ga je ubio a,koji danas se seta ili uziva u penziji.Nije njih desetak pobilo i poklalo sve nase sugradzane.Mozda bi bilo dobro i otvoriti i novu temu,koja bi se zvala"SPISAK ROGATICKIH KRVOLOKA".A kakobi taj spisak izgledao evo mog prijedloga,a na svima koji nesto znaju neka,bar anonimno dodaju

Vinko Bojić: Upravnik logora u Rasadniku od novembra 1992. "Kada je za upravnika logora postavljen Vinko Bojić, počela su se češće događati ubistva. Prvi zatvorenik kojeg su odveli bio je Himzo Branković. Po njega je došao Brano Planojević i odveo ga u upravnikovu kancelariju. Čuli smo njegove krike, a zatim pucanj", kaže preživjeli logoraš u izjavi datoj po razmjeni. "Vinko Bojić silovao je žene koje su bile zatvorene u Rasadniku. Mene je silovao nekoliko puta", rekla je jedna od zatvorenica, navodeći da je Bojić silovao još pet žena, od kojih je jedna imala 60 godina. "Prilikom ofanzive na Goražde 1994, u logor "Rasadnik" je doveden izvjesni Alija, pripadnik AR BiH. Nakon sedam dana njegovog boravka u logoru, mene je Vinko Bojić pozvao u svoju kancelariju. U kancelariju je došao i Alija. Bojić ga je tukao kundakom puške, stolicom, rukama i nogama. Zatim je uzeo motornu pilu i htio ga je zaklati. Pošto pilu nije mogao upaliti, naredio mu je da ispruži nogu, a onda mu je pucao u nogu, zatim je to učinio i sa drugom nogom, da bi ga tjerao da puže prema njemu. Bojić i još jedan čuvar odvukli su ga do šahta za kanalizaciju gdje ga je Bojić ubio. Potom su ga bacili u šaht." Vinko Bojić živi u Rogatici kao penzioner.

Mladen Vasiljević: Načelnik SJB Rogatica tokom rata. "Odvodili su nas u neke stanove (), prijetili su mi noževima, pištoljima i automatima, tjerali me da skačem sa trećeg sprata da bi me u posljednji čas vratili. Jedno veče su me natjerali da sjedim na protivtenkovskoj mini, a poslije toga su me tukli i silovali", potresna je ispovijest djevojke koja je među svojim mučiteljima prepoznala i Mladena Vasiljevića. On je prednjačio i u silovanju djevojaka i žena pritvorenih u Srednjoškolskom centru u Rogatici. Vasiljević je danas visoki službenik u hijerarhiji MUP-a RS.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 4th, 2015, 5:57 pm 

Tekstovi: 10155
Sve si u pravu ali politika i zakon su nesto drugo i drugacije se i ponasaju.Eto npr. u Njemackoj je umro u 90-i nekoj kao slobodan covjek jedan od najtrazenijih sa spiska nacista ali ne zato sto nije kriv vec sto ga je politika i zakon obilazio.Toga ce koliko hoces biti i u Bosni pa samim tim i u Rogatici jer kada bi bas svaki pojedinac odgovarao morali bi se zbog njih graditi novi zatvori a to ti drzavi ne ide naruku isto kao i politici koja usput cisti svoj pesinluk.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 5th, 2015, 12:57 pm 

Direktno ispitivanje svedoka Armina Baždara

Svedok je isprišao da je 1992. živeo u mestu Seljani u opštini Rogatica. On i ostali meštani Bošnjaci su čuli 4. avgusta 1992. da će selo biti napadnuto te su svi otišli u Srednjoškolski centar u Rogatici. U tom sabirnom centru, proveli su izvesno vreme, dok im nije rečeno da treba da idu u ''razmenu''. Veći deo ljudi je transportovan, a svedok je sa poslednjom grupom, manjim autobusom odvežen u “Rasadnik”. Tamo su bili do 15. avgusta 1992, kad je Radislav Ljubinac (Pjano) došao i obavestio ih da treba da nameste neki stan. Pred kraj posla, Pjano je ostavio četvoricu zatočenih da nastave sa radom, a ostale, njih oko 27, je odveo minibusom na Duljevac, gde su ih dočekali oko 50 srpskih vojnika, od kojih su neki imali žute poveze. Neko im je naredio da izađu iz autobusa, a vojnici su im potom vezali ruke. Nakon toga, vojnici su uzimali po jednog ili dvojicu zatočenih i sa njima isperd sebe išli su prema linijama Armije BiH. Posle izvesnog vremena, kada su se ponovo vratili na Duljevac, optuženi je naredio jednom vojniku da pobije zatočenike, a potom počeo i sam da puca. Metak je svedoka pogodio u levu nadlakticu i on je pao. Nakon toga, čuo je pojedinačne pucnjeve, a jedan metak kojim je ubijen njegov rođak, pogodio ga je u desnu ruku. On se sve vreme pravio da je mrtav. Čuo je kako neko poziva na motorolu i pita ko to tamo puca, a optuženi Paunović odgovara “Špiro puca”. Nakon izvesnog vremena, svedok je ustao i vidio Agu Kapa i još jednog momka koji su preživeli streljanje. Dok je bežao, videla su ga trojica vojnika. Dvojica su počela da pucaju za njim, a treći je potrčao da ga uhvati. Međutim, on je uspeo da pobegne.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 5th, 2015, 1:12 pm 

Direktno ispitivanje svedokaPurka Šefika

Svedok je živeo u Rogatici sa ženom i dvoje dece. On je 14. avgusta 1992. godine zatvoren u srednjoškolski centar. Idućeg dana, 15. avgusta 1992. godine, kad je počinjen zločin na Duljevcu, u srednjoškolski centar su automobilom “golf” došli Brane Krsmanović i Danko Nerić. Poveli su svedoka, rekli su mu da ga vode u selo Kesova radi obavljanja nekog posla. Na putu, kod jedne raskrsnice, naišao je autobus sa zarobljenicima koji je išao prema Duljevcu. Krsmanović i Nerić su njime otišli a svedoka su ostavili pod stražom. Nakon dva sata, Nerić se vratio i odveo svedoka u kuću Miće Andrića, gde su ga maltretirali vojnici, koji su se vratili sa Duljevca. Posle toga su ga vratili u srednjoškolski centar u Rogaticu. Svedok je zaključio da su zatočenici koji su odvedeni na Duljevac, prije toga bili smešteni u „Rasadniku.“

Last edited by Mahir on Septembar 26th, 2015, 5:16 pm, edited 1 time in total.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 6th, 2015, 7:19 pm 

Direktno ispitivanje svedoka Alije Isaković

Svedok i njegov sin Faruk uhapšeni su 9. juna 1992, kao i brojni drugi bošnjački civili. i zatvoreni u srednjoškolski centar. Žene i deca iz srednjoškolskog centra su 5. avgusta 1992. prebačeni za Sarajevo, dok su muškarci prebačeni u zatvor “Rasadnik”, koji je obezbeđivala civilna policija. Dana 15. avgusta 1992. godine, srpski vojnici su pokupili većinu zatvorenika sa izgovorom da idu kupiti seno, dok je svedok ostao u zatvoru. Kad je shvatio da se zatvorenici, među kojima je bio i njegov sin, nisu vratili u uobičajeno vreme, počeo je da se raspituje šta se desilo. Dobio je odgovor da su otišli za Borike, da popravljaju cestu. On je tek 1993. saznao da mu je sin, koji je tad imao 20 godina, streljan na Duljevcu. Od nekih ljudi je čuo da je osoba sa nadimkom Špiro naredila streljanje.

Direktno ispitivanje sudskog veštak dr. Hamza Žujo

Naveo je podatke iz svog nalaza, da je smrt žrtava ovog zločina nastupila nasilnim putem ''uzrokovanim dejstvom vatrenog oružja''. On je rukovodio ekshumacijom, kada su ekshumirane a potom identifikovane žrtve za čije se streljanje tereti optuženi: Ćatić Edisa, Kazić Sulejman, Hodžić Eldin, Kapo Asim, Hošić Mujo, Pašić Mesud, Ćatić Mevludin, Isaković Faruk, Omeragić Šukrija, Šetić Fuad, Kazić Nedžad, Jašarević Hamdija, Čatić Midhat, Jašarević Husein, Ćatić Vahidin, Delija Mehmed, Tanković Mustafa, Jašarević Sulejman, Solak Osman, Kazić Fuad, Kurčehaić Besim, Halilović Halil, Salihić Zajko i Pašić Derviš

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 8th, 2015, 8:36 am 

Bošnjakinja N. N. priča kako su u konclogoru u Rogatici Bošnjaci muslimani prisiljavani da prihvate pravoslavlje. "Nakon što su nas utjerali u školu, Macola (tako se zvao komadant srpskih specijalaca u Rogatici) je sjeo za sto i prozivao jedno po jedno. Svako lice je pitao za ime i prezime, i da li pristajemo da pređemo u "srpsku veru". Na moje pitanje kako da postanem Srpkinja, odgovorio mi je:"Fino, izabereš ime i prezime i dođe pop i pokrsti te". Posto sam odbila da to uradim, vratila sam se u učionicu. Macola je pitao sve zarobljene da li pristaju da pređu u pravoslavlje. Od straha da ne budu ubijeni neki su prihvatili. Nakon toga je svakodnevno dolazila Kulovac Ema sa dvije drugarice Aleksandrom i Silvom Brusin, pitajući ko se odlučio da pređe u pravoslavnu vjeru. Na moje pitanje zašto se to popisuju, jedna djevojka mi je odgovorila da, ako primim "srpsku vjeru", mogu ostati u životu, a ako ne primim, ubiće me."

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 8th, 2015, 8:45 am 

Svi ovo znaju a ako su neki zaboravili evo da ih malko podsjetim.

Komandni kadar ''VRS'' u Rogatici

- Komadant brigade je major Kušić Rajko
- Bezbjednjak u brigadi je Zoran Čarkić
- Komadant logistike je Đoko Pazdeljac, a njegov zamjenik Slobodan Marković
- Komadant 1. bataljona Abazović Dragoljub zvani Piđe, a njegov zamjenik je Slavko Lelek
- Komadant 2. bataljona je major Stojan Perković
- Komadant 3. bataljona je Mikan Janković
- Komandir voda minobacača je neki Kozić
- Komandir interventnog voda je Radisav Ljubinac
- Komandiri četa su Miro Jovičić i Lelek Branko
- Komandir Vojne policije je Radenko Ilić zvani Dok

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 10th, 2015, 9:54 pm 

Žrtve zlocina u sva 4 logora su bili svi koji su dovedeni. Ja sam cijelo vrijeme boravka po logorima bio na prisilnom radu, tako da nisam u mogucnosti da tvrdim što je tamo bilo. Ranjen sam 09.05.1994 u Vražalicama. Pošli smo na prisilan rad i natjerao nas je Ješic Mile na minsko polje. Tu su bili ranjeni Edin Konakovic, Šahman Kahvedžic, Amir Kartal, Hasib Kartal i ja.Onda nas odvode u bolnicu u Rogaticu, a potom ja i Edin Konakovic odlazimo, odnosno odvoze nas u Sokolac u bolnicu. Tamo sam operisan i nakon 2 dana vracen ponovo u Rogaticu. Tu sam opet odveden u bolnicu i potom ponovo na Sokolac gdje mi je izvršena operacija ruke i bivam zadržan na lijecenju 9 dana. Vracen sam ponovo u zatvor u Rogaticu, a onda sam prebacen na Kulu gdje sam ostao do razmjene.
Ješic Mile licno nas je on natjerao na minsko polje.Bojic Vinko-Vili, i on je licno tukao zatvorenike. Rosic Milan, njih se sjecam zato što su se oni najviše isticali u fizickom i psihickom maltretiranju logoraša

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 12th, 2015, 3:43 pm 

Početkom augusta, oko Višegrada je zarobljen Jasmin Kulovac (maloljetnik od šesnaest godina) i doveden u logore u Rogatici, a kasnije je razmijenjen. Druga osoba bio je također maloljetnik od četrnaest godina, Kadrija Sulejmanović, dijete koje je ostalo iza evakuiranih civila. Uhvatili su ga u Žepi i doveli u logor gdje je bio podvrgnut torturama dželata Rogatice. Dvojica od trojice pregovarača ispred civilne vlasti, koji su dogovarali evakuaciji civila, zarobljeni su, mučeni u logoru Rogatica, a potom im se izgubio svaki trag. Vođeni su kao nestali sve do 2005. godine kada su pronađeni njihovi posmrtni ostaci oko sela Vragolovi kod Rogatice. Bili su to Mehmed - efendija Hajrić i Amir Imamović. Treći pregovarač koji je, također, bio zarobljen, Hamdija Torlak, srećom je pušten, odnosno razmijenjen.
Esed Cocalić, koji se također nalazi na spisku, odveden je u nepoznato i nikad mu se nije saznalo za sudbinu. Za njegov nestanak, kako svi kažu, krivi se Milan Lukić (iz Višegrada) koji ga je tražio, pronašao i odveo. Svi ostali su razmijenjeni krajem devedeset i pete i početkom devedeset šeste. Glavni komandant (upravnik) logora u Rogatici po svjedočenju svih preživjelih, bio je Zoran Nešković, a za zamjenika je imao Peru Despotovića. Obojica su iz Rogatice. Po svjedočenju mnogih, sve torture, patnje i provokacije doživjeli su upravo od poznatih Rogatičana.

Nazad na vrh

TekstNapisano: April 14th, 2015, 2:57 pm 

Njemacki nacisti bi od njih ucili!

KONCENTRACIONI LOGORI U BiH ZA VRIJEME AGRESIJE 1992-1995

Ne zaboravimo i ne halalimo im!
PRIPREMIO: Bedrudin GUŠIC

(XV nastavak)
50. ROGATICA

U Rogatici i okolici do srpsko-crnogorske agresije 60% stanovnistva cinili su Bosnjaci. Veliki broj njih nasao se u zloglasnim koncentracionim logorima koje su Srbi formirali na podrucju ove opcine:

50.1 Osnovna skola "Ragib Dzindo"
U njoj je bilo zatoceno preko 500 Bosnjaka.

50.2 Podosoj
Ovdje je bilo zatoceno 2.300 Bosnjaka.

50.3 Srednjoskolski centar "Veljko Vlahovic"
U ovome Centru Srbi su formirali sramno muciliste u kome su drzali 300 zatocenih Bosnjakinja. Srpski zlocinci, najvecim dijelom Rogaticani, silovali su i djevojcice do 10 godina, kao i starice preko 60 godina. Jedna djevojka je u svojoj izjavi kazala da su je kontinuirano oko mjesec dana silovala najmanje po cetiri zlocinca, bilo u skolskim prostorijama bilo u stanovima po gradu. Djevojke koje su vodili u stanove i nad njima se izivljavali, po cijelu su noc prisiljavali da piju alkohol dok nebi pale u stanje potpunog pijanstva. One koje su se odupirale prisiljavane su da sjedaju na tenkovske mine, parali su im kozu nozem, prijetili bacanjem kroz prozor. Jedna Bosnjakinja dobrovoljno je izabrala smrt umjesto obescascenja: skocila je kroz prozor sa visokog kata jedne zgrade gdje su je bili doveli radi silovanja. Kada su ove zatocenice Srbi poveli na razmjenu prema Sarajevu, djevojka N.N. je rekla svojoj majci: "Ako nas vode na klanje u Kalimanica jamu (jedna od tamosnjih masovnih grobnica, op. M.O.), bit cu sretna nakon svega sto mi se dogodilo..." (Originalna izjava N.N. cuva se u arhivi Rijaseta IZ-e pod brojem GEN-1093, od 1. septembra 1992)
Druga djevojka iz Rogatice, dovedena u ovaj srpski konc-logor, ispricala je: "Dobile smo ucionicu, nas dvadeset jedna, a hrane su nam dali nesto malo tek cetvrti dan zatocenistva. Odmah su me odveli na ispitivanje kod komandanta s mojom sestrom i drugaricom. Mene su odveli u posebnu sobu... Komandanta svi zovu MRKI ili CRNI. On me je pitao da li zelim da postanem Srpkinja i da zivim u njihovoj drzavi, te da prihvatim njihovu vjeru. Mrkog mnogi poznaju u Rogatici, imao je kafic koji se zvao "Sombrero". U toku tog ispitivanja u trajanju vise od dva sata, Mrki me je, uz prijetnju da ce upotrijebiti silu i da ce dovesti jos dvojicu cetnika, silovao." Tog dana Srbi su je ponovo pozvali i u potpunom mraku kontinuirano silovali. Zlocin nad tom nesrecnom djevojkom ponavljao se i narednih dana... Spomenula je i zlocince DRAGANA MANDJU, OZRENA PLANOJEVICA, MIROSLAVA IKONICA... (Svjedocenja od kojih se zanijemi", Ljiljan br. 11, 18. januara 1993, str. 18.
U izjavi jedne druge zatocenice (rodj. 1971.) stoji: "Dok smo bile u skoli, svako vece od 23.00 sata do kasno u noc cetnici su dolazili u ucionice i odvodili djevojke i zene od 13 do 35 godina. Vracali su ih ujutro pretucene, iscrpljene. Svaka od tih djevojaka i zena bila je silovana cijelu noc. U tom silovanju ucestvovali su: VINKO ZORANIC JOJA, ZLATKO NESKOVIC, MLADEN KOJIC,MLADEN VASILJEVIC, OZREN PLANOJEVIC, MIRKO PLANOJEVIC, DANKO MANDJO i MIRKO IKONIC..." (Ljiljan, Ibid str. 18.

Nazad na vrh

Prikaži tekstove “stare”:  Poredaj  
Započni novu temu Reply to topic  [ 50 posts ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC - 1:00

Trenutno su tu

Trenutno korisnika: Nema nikog, odmaraju se ljudi i 2 onih sto citaju, a nece da se registruju.

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Traži, traži pa ćeš naći:
Idi na: